България
Ученици от Шумен ще представят България на международен форум по роботика в Гърция, след като спечелиха First Lego League в Бургас

Отборът Power Vortex спечели голямата награда на Националния фестивал по роботика Lego League Challenge, който се проведе в Бургас. Възпитаниците на шуменското средно училище (СУ) “Панайот Волов“, които се класираха на първо място сред участващите 28 отбора, ще представят страната ни в Гърция, която ще бъде домакин на международната надпревара за роботика в началото на май. Победителите бяха оценени високо във всички основни компоненти на състезанието – иновативен проект, основни ценности, робот игра и робот дизайн. Отборът беше награден от заместник-кметът на община Бургас по въпросите на образованието Михаил Ненов.
На второ място се класира отборът на разградското основно училище „Васил Левски“, който беше отличен за цялостно представяне и стабилност във всички изградени компоненти. Призът бе връчен от Станимир Апостолов, зам.-кмет на община Бургас по бюджет и финанси. Третото място в общото класиране беше присъдено на отбор CyberTronic от СУ „Саво Савов“, Пирдоп. Учениците приеха купата си от Валентина Венкова от Център за творческо обучение. За първи път тази година беше връчена и специалната награда „Морски гладиатор“, след полуфинал и финал между четирите най-добри отбора в турнира. Призът отиде при отбор Zentix от Варна.
Lего League Challenge – DIVE се организира от Центъра за творческо обучение с подкрепата на Община Бургас. В състезанието участваха 28 ученически отбора (10 до 16 години), представляващи 18 населени места в България. Участие взе и българският отбор от Тараклия, Република Молдова. Темата на тазгодишното състезание – DIVE (от англ. език „потопи се“ – бел.а.). По нея отборите трябваше да предложат иновативни решения на предизвикателства, свързани с моретата, океаните и професиите, ангажирани с тяхното изследване. Децата проектираха и програмираха свои роботи, които изпълняваха мисии на специална „арена за битки между роботи“ и представиха своите проекти пред жури.
Фестивалът се провежда за трета поредна година в България, вдъхновявайки деца и младежи да навлязат в света на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) чрез практически ориентирано и забавно обучение. Организатор за България е Центърът за творческо обучение, който е партньор на LEGO® Education у нас от 2020 година. В рамките на фестивала се проведе научен форум с участието на учени от Българския антарктически институт, Института по океанология, премиера на документални филми от български автори. Изложбата „Българският принос в изследването на световната наука“ на Олег Василев, която е част от фестивалната програма, може да бъде разгледана до 20 април пред Културен дом на Нефтохимика.
Три отбора бяха отличени със специални насърчителни награди за дух, напредък и потенциал. Наградата „Пробив“ беше връчена на отбор Robo brawl от СУ „Сава Доброплодни“, Шумен, за постигане на значителен напредък и увереност по време на робот игрите. Отбор LegoDanovec от СУ “Христо Груев Данов”, Пловдив, получи наградата „Изгряваща звезда“ за представяне като нов отбор. Наградата „Най-мотивиран отбор“ бе присъдена на отбор „МЕХАНО“ от Гимназията по механоелектротехника и електроника в Бургас.
В основата на състезанието стоят четири ключови категории, в които съдиите отличиха най-силно представилите се отбори. В категорията „Основни ценности“ победител стана отбор Afton Robotics от Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Академик Благовест Сендов“ във Варна. В категория „Иновативен проект“ наградата получи отбор Water Ninjas от Робопартанс Варна, а отличието в категория „Робот дизайн“ беше присъдено на отбор ByteBusters от Теоретичен лицей „Иван Вазов“, Тараклия, Република Молдова. Варненскияt отбор Zentix спечели наградата в категорията „Робот игра“.
Източник: БТА
България
Жители на столичния квартал „Княжево“ излязоха на пореден протест с искане да се спазва ограничението на скоростта по бул. „Цар Борис III”

Жители на столичния квартал „Княжево“ излязоха на пореден протест с искане да се спазва ограничението на скоростта по бул. „Цар Борис III”. Те настояват да се подобри и контролът върху шофьорите за спазването на ограниченията.
За кратко протестиращите блокираха движението на лентата бул. „Цар Борис III“, която се пресича от бул. „Никола Петков“. Пропускаха се автобусите на градския транспорт и линейки. На мястото имаше и засилено полицейско присъствие. Протестът протече мирно.
Хората настояха да се поставят „легнали полицаи“ преди пешеходните пътеки, да има по-добро осветяване и камери, които да следят за превишения на скоростта. Протестиращите поискаха и да започне разширение на Западната дъга на Околовръстния път (между кварталите „Бъкстон“ и „Люлин“).
Някои от хората държаха плакати с надписи: „Магистрала има, но тя не е Княжево“ и „Колко още убити трябват, за да си свършите работата?!?“.
/РН/
Източник: БТА
България
Рамката на проекта на бюджет на община Самоков за тази година е в размер на 94 694 598 лева

Рамката на проекта за бюджет за тази година на община Самоков е в размер на 94 694 598 лева, стана известно по време на общественото обсъждане в залата на Общинския съвет. Бюджетът бе представен от заместник-кметовете на Общината Станимира Давидова и Петър Костов.
Държавната дейност от бюджета е в размер на 50 533 531 лева, от местна дейност е 44 161 067 лева.
Проектът на бюджета е съставен на базата на прогнозата за влияние на инфлацията и кризата, ограничаване на неефективните разходи, както и предложения на кметовете на кметства, директори на дирекции, управители на бюджетни дейности и останалите разпоредители с бюджет.
Очакваните приходи за тази година са определени на база на размера на общата субсидия за делегиране от държавата дейности, трансфери за местни дейности и целева субсидия за капиталови разходи, прогноза за общинска администрация за постъпления от местни данъци, разпореждане с общинско имущество, приходите от общински такси, глоби, приходи от концесии и други неданъчни приходи.
Предвидените собствени приходи, които са заложили от Общината, са на стойност 25 239 545 лева, което е с 22% повече спрямо първоначалното планиране за 2024 година. Субсидиите и трансферите от централния бюджет за в размер на 47 116 117 лева, като има повишение с 13% спрямо 2024 година.
Посочено бе, че от бюджета около 10% или 9 768 159 лева ще бъдат за общи държавни служби. За отбрана и сигурност средствата са 1 466 932 лева – 1,55%. Над 20% са заделени за образование – 31 004 255 лева. За здравеопазване ще отидат 1 825 230 лева, което е по-малко от 2%. Пояснено бе, че тези средства не са за издръжка на Многопрофилната болница за активно лечение, а за дофинансиране на проекти на лечебното заведение и заплатите на медицинските служители в образователните институции.
За социалното осигуряване и подпомагане са отделени 12 369 897 лева или 13,03%.
Обяснено бе, че средствата за жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда са 22 613 728 лева, което е 23,88%. За почивно дело, култура и религиозни дейности са предвидени 6 267 793 лв., което е около 6%. Близо 10% или 9,174 776 лева са предвидени за икономически дейности и услуги. Около 200 хил. лева са разходите, некласирани в другите функции.
Разходите за местни дейности са отчетени съвместно нивото на инфлацията, както и поетите ангажименти пред населението, задължения по програми и проекти.
Средствата за капиталови разходи на Общината са разчетени в размер на 57 877 353. Целевата субсидия от държавния бюджет е 2 439 600 лв.; приходен остатък – 1 275 981 лв.; собствени бюджетни средства – 2 653 837 лв.; средства от Европейския съюз – 39 878 126 лв.; средства по приложение №3 – 9 283 360 лв.; и други източници – 2 36 449 лв.
Бюджетът трябва да бъде гласуван този месец от Общински съвет – Самоков.
Източник: БТА
България
Депутатите отложиха гласуването на текстове от обсъжданите на второ четене промени в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници

Депутатите отложиха гласуването на текстовете от разглеждания на второ четене законопроект за промени в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници. Процедурното предложение направи Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), който е един от вносителите, заедно с Павела Митова от „Има такъв народ“. Делян Добрев обясни, че днес става късно и предложи на Народното събрание да изчерпи дебатите по точката, но да отложи гласуването.
Преди това бе представен докладът на комисията по енергетика за промени в Закона за енергията от ВЕИ в неговата цялост. Второто процедурно предложение, направено от Добрев, бе точка трета от програмата за днес – първото четене на законопроекти за промени в Закона за пътищата да бъде първа точка от програмата за утре. Това предложение също бе прието от пленарната зала.
В хода на обсъждането на законопроекта Коста Стоянов от „Възраждане“ заяви, че ако този законопроект бъде приет в този му вид, от „Възраждане“ ще се обърнат към президента Румен Радев за подкрепа, който да наложи вето върху текстовете. Стоянов посочи, че законопроектът е „лобистки“ и визира ускорените бързи процедури за изграждане на ВЕИ централи, разположени в определени приоритетни зони за развитие на енергията от възобноваеми източници.
Той каза още, че все още България няма определени приоритетни зони, заради което също се очертавало нова наказателна процедура от страна на Европейската комисия. Няма приоритетни зони, а тук дори засягаме имоти в непосредствена близост до приоритетните зони. Какво ще се случи с процедурите, които могат да стартират веднага от днес нататък, попита Стоянов и подчерта, че има отрицателно становище на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Стоянов посочи, че така наречените центрове за админстративно обслужване в общините, които трябва да водят цялата преписка от проектното предложение до неговото изграждане и пускане в експлоатация, предвижда въвеждането на графици с конкретни срокове, в които трябва да бъдат приключени процедурите. Става въпрос за ВЕИ-та, разположени в морето, за което от БСП, ИТН и ГЕРБ се клехте, че няма да допуснете изграждането на перки в морето, каза депутатът. Тук се отваря вратичка за това, настоя Стоянов.
Той засегна и въвеждането на термина „мълчаливо съгласие“ при непроизнасяне на административния орган в сроковете, дадени във въведените графици. Според него това ще отвори врата и за много по-сериозни съоръжения, а това са конструкции, за които трябва да има конструктивно решение, отбеляза Стоянов. Той посочи, че няма становище и от МОСВ в случаите, когато се облекчават процедурите по ОВОС. Под натиск и предвид факта, че уж трябва да транспонираме някакви директиви днес правим законодателство изцяло в полза на частни инвеститори, ние се надяваме на подкрепа и се обръщаме към президента Радев, който ако управляващото мнозинство приеме този законопроект, да наложи вето върху законопроекта, заяви Стоянов.
Съгласие с аргументите, визирани от Стоянов, изказаха и народните представители от „Величие“ Красимира Катинчарова и народният представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Радослав Рибарски. Той посочи, че със законопроекта се правят промени и в Закона за обществените поръчки и настоя, че не може сроковете да бъдат регламентирани в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници.
Законопроектът бе приет на първо четене на 3 април.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия