Икономика
Правителството на Великобритания иззе контрола над последния голям стоманодобивен завод в страната от китайския собственик „Цзингуе“

Китай вече не е добре дошъл в стоманодобивния сектор на Великобритания, заяви британският министър на бизнеса Джонатан Рейнолдс, след като вчера правителството прокара извънредно законодателство, чрез което да поеме контрола над стоманодобивното предприятие „Бритиш стийл“ (British Steel) от китайския му собственик „Цзингуе“ (Jingye Group), предаде Ройтерс.
Правителството на Великобритания пое ефективния контрол над последния голям стоманодобивен завод в страната от китайската група със спешни мерки, одобрени от парламента на извънредна сесия.
Премиерът Киър Стармър свика извънредно парламентарно заседание вчера – едва шестото подобно от Втората световна война насам, за да прокара законопроект, чиято основна цел е да попречи на „Цзингуе“, да затвори двете огромни доменни пещи в завода в Скънторп, Северна Англия, уточнява Асошиейтед прес.
Законопроектът, който беше обсъждан в продължение на няколко часа и вече е закон, след като беше одобрен от крал Чарлз Трети, дава на Рейнолдс правомощия да ръководи управителния съвет и персонала на компанията, за да гарантира, че 3000-те работници ще продължат да получават заплати, и да поръчва суровините, необходими за поддържане работата на доменните пещи.
По думите на министъра правителството не е имало друг избор, след като китайската група е отказала да приеме правилетствена помощ от близо 500 млн. бр. лири (654 млн. д.), чрез която да се предотврати непоправимо увреждане на съоръженията.
„Цзингуе“ твърди, че заводът в Скънторп губи 700 000 бр. лири (910 000 щ. д.) дневно заради трудните пазарни условия и увеличените екологични разходи. Неотдавнашното решение на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи 25-тови мита върху вносната стомана също се е отразило тежко на предприятието.
След като Камарата на общините прие законопроекта, премиерът пристигна, за да се срещне с работниците в Скънторп, където се произвежда стомана от 150 години.
Стармър бе подложен на натиск да действа след неотдавнашното решение на „Цзингуе“ да отмени поръчките за железни пелети, използвани в доменните пещи. Без тях и без други суровини пещите вероятно щяха да бъдат затворени завинаги, вероятно в рамките на няколко дни, тъй като след като веднъж изстинат, е изключително трудно и скъпо да бъдат пуснати отново.
Това би означавало, че Обединеното кралство, което в края на 19 в. е световната сила в производството на стомана, би станало единствената страна от Г-7 без капацитет за производство на собствена стомана „от нулата“, а не от рециклирани материали, за което се използват по-екологични електродъгови, а не доменни пещи. Това би имало тежки последици за отрасли като строителството, отбраната и железопътния транспорт и би направило страната зависима от чуждестранни източници на т.нар. първична стомана.
Остава неясно каква роля във всекиднешното управление на завода ще има „Цзингуе“, която е собственик на „Бритиш стийл“ от 2020 година.
Източник: БТА
Икономика
Работодатели обявиха 75 свободни работни места на трудова борса в Нова Загора

Трудова борса с обща насоченост се състоя днес, 16 април, в сградата на Народно читалище “Диньо Петров Сивков-1870 г.“ в Нова Загора, съобщиха от пресцентъра на общината.
На мероприятието присъстваха 12 водещи работодатели, които представиха дейността си и обявиха 75 свободни работни места в различни сфери на икономиката – консервна промишленост, текстилно производство, хотелиерство, винопроизводство и др. Част от работодателите успяха да направят подбор на място, други уговориха срещи с търсещите работа лица за допълнителни интервюта.
Директорът на Дирекцията „Бюро по труда“ – Нова Загора Валентина Сердарска каза пред присъстващите над 90 търсещи работа, че борсата е една добра възможност за директен контакт с работодателите. Кметът на Община Нова Загора Галя Захариева изтъкна важността на подобни събития за създаването на ефективна връзка между работодатели и безработни лица.
В проведената трудова борса се включиха представители на Център за развитие на човешките ресурси, Регионална дирекция гр. Стара Загора и Военно окръжие – Сливен.
На присъстващите бе предоставена информация за всички действащи проекти по Програма „Развитие на човешките ресурси“, както за осигуряване на заетост, така и за предоставяне на ваучери за обучения на работещи и безработни.
Обучението на безработни, както и придобиването на нови умения за търсенето на трудовия пазар, бе сред темите на конференцията „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ , която се проведе в пресклуба на БТА в Сливен на 11 април.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Десетки хиляди потребители съобщават за проблеми с работата на „Спотифай“

„Спотифай“ (Spotify) се сблъсква с широкообхватни технически проблеми, като десетки хиляди потребители съобщават за нередности в работата на популярната платформа за стрийминг на музика, предаде Асошиейтед прес.
Много от потребителите твърдят, че срещат затруднения при зареждането, както на приложението, така и на уебсайта, възпроизвеждането и слушането на песни и използването на функцията за търсене.
„Наясно сме, че има проблеми и ги проверяваме!“, написа „Спотифай“ в социалната мрежа „Екс“ (X).
„Спотифай“ не предостави допълнителна информация за това каква може да е причината за прекъсването, но акаунтът за поддръжка на компанията „СпотифайКеърс“ (SpotifyCares) обяви, че „точният екип работи върху отстраняването на проблема“.
В допълнение към проблемите със зареждането и възпроизвеждането, от „Спотифай“ отбелязват, че някои потребители имат и затруднения при достъпа до сайта за поддръжка на платформата.
В момента „Спотифай“ може да се похвали с общо над 675 милиона потребители, включително 263 милиона абонати на над 180 пазара по света.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Производители на царевица получиха 21 млн. лева извънредна финансова помощ

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати 21 314 094 лева по спешната финансова помощ на земеделски стопани, отглеждащи царевица, които бяха засегнати от сушата през 2024 г., съобщават от Фонда.
Средствата са преведени на 8869 производители на царевица след извършени административни проверки от страна на ДФЗ.
Подпомагане получиха земеделски стопани, които са физически лица, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани с площи царевица допустими за подпомагане за Кампания 2024 г. по основно подпомагане на доходите за устойчивост (ОПДУ).
Определената със заповед на министъра на земеделието и храните ставка по помощта е в размер на 41,68 лева на хектар, след разпределяне на ресурса между допустимите кандидати.
Бюджетът на помощта от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) за подпомагане на земеделските стопани е 21 318 220 лева.
Финансовата подкрепа е изплатена 14 дни по-рано от заложения краен срок – 30 април 2025 г.
БТА припомня, че от 4 до 13 март 2025 г. 8900 земеделски стопани подадоха документи за подпомагане от Кризисния резерв на ЕС в Областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“. Очаква се доплащането по помощта от националното финансиране да се извърши до 31 юли 2025 г. при наличие на средства в бюджета на ДФЗ.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата