Балкани
Капитан-лейтенант Чигдем Йозен от турските ВМС: Чаках кораба „Св. св. Кирил и Методий“ да влезе в Босфора

При завръщането си от третата експедиция до Антарктида българският научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“(НИК 421) хвърли котва за няколко дни в истанбулското пристанище Тузла, където се намира Висшето военноморско училище на Република Турция.
В един от тези дни Чигдем Йозен, капитан-лейтенант от Военноморските сили на Турция, посети българския кораб. Състоя се вълнуваща среща с част от личния състав начело с командира на кораба капитан втори ранг Радко Муевски.
Познанството им с капитан Муевски датира от Варна. Капитан Йозен е първият турски морски офицер, преминал успешно курса „Плаване в полярни условия“ във Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ във Варна през октомври 2024 г. По професия тя е инженер-океанолог с научна степен доктор. От 2017 г. е офицер във военноморските сили на Турция.
При посещението на палубата на „Св. св. Кирил и Методий“ в Тузла капитан-лейтенант Йозен се отзова на молбата да сподели пред БТА впечатленията от участието си в работата в курса и сътрудничеството с българските си колеги.
„За мен бе много вълнуващо да участвам в курса. Бяхме общо 10 души, включително двама колеги от Румъния. Обучението беше задълбочено и се проведе по запомнящ се начин, подкрепено бе с много визуални материали. В рамките на програмата ни бе предоставена ценна информация за пътуването до Антарктида, за живота там, условията на околната среда и всички други неща, които трябва да знаете“,каза тя.
Теоретичната и практическата част на курса във ВМУ-Варна са били проведени от гост-лектора, контраадмирал от резерва Марсело Тарапов от Военноморските сили на Аржентина, който по думите ѝ е споделил с курсистите богатия си опит.
Един от най-вълнуващите и запомнящи се етапи в курса е бил практическата част, споделя капитан Йозен.
„Част от обучението бе на кораба „Св. св. Кирил и Методий“, на който се намираме в момента. Облякохме непромокаеми костюми, които бяха много удобни. С корабни лодки се потопихме се във водата, отработихме учение за спасяване на човек. Учението беше много интензивно, трябва да се отбележи и много добре организирано. В рамките на програмата на курса ни бе представена презентация на експедициите в Антарктика, осъществени от българския военен научноизследователски кораб. Тази година успешно е осъществена третата антарктическа експедиция, за което ги поздравявам. И съм благодарна,че ми се предостави шанс да участвам в курса. Запознахме се много нагледни материали, събрани по време на експедициите, разкриващи ежедневието на Антарктика, научихме много неща – например за коренните обитатели на Антарктика, пингвините, каква трябва да бъде подговката, медицинското обслужване, неща, придобити от практиката на българските експедиции. В края на курса получих сертификат за успешно завършен курс по навигация в Антарктика. За мен беше добър шанс да участвам и съм изключително благодарна“,посочи тя.
Капитан-лейтенант Чигдем Йозен подчерта, че курсът във ВМУ-Варна е бил особено полезен по отношение на международното сътрудничество и споделянето на информация.
„Информацията, получена в антарктическия навигационен курс във Варна, може да се използва в следващите експедии за обогатяване на информираността. Определено може да се каже, че съм готова да участвам в антарктическа експедиция благодарение на познанията от курса, много от които са запечатаха в съзнанието ми“, казва тя.
Капитан-лейтенант Чигдем Йозен е съхранила много добри впечатления от България, която е посетила за пръв път миналата година.
„Пътувахме с кола, страната много ми хареса. Варна е много красив, спокоен и сигурен град, Черно море е прекрасно. Хората са приветливи и отзивчиви. С готовност бих се включила в полярна експедиция в Антарктика – разбира се, ако се получи одобрение от командването на военноморските сили. Както е казал Ататюрк, „Науката е най-верният пътеводител в живота“, разказа турският моряк.
Преди да се разделим сподели и един емоционален момент.
„Аз знаех кога е отплавал корабът „Св. св. Кирил и Методий“ и очаквах кога ще влезе в Босфора. Забелязах го отдалеч, в първия момент се поколебах дали е той, след това изпратих есемес до колега, с когото бяхме в курса със запитване и той ми отговори – да в момента плаваме в Босфора. Предадох моите поздравления на целия екипаж и беше много приятно. Обмислям заедно със семейството си това лято пак да посетя България”, каза пред БТА капитан-лейтенант Чигдем Йозен.
Първият български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) се завърна в петък, 11 април, във Варна от успешно завършилата трета експедиция до Антарктида.
Корабът и екипажът бе посрещнат с военен ритуал на морската гара Варна.
Източник: БТА
Балкани
През първите три месеца на годината Турция е изнесла килими с обща площ над 138 милиона квадратни метра

През първите три месеца на 2025 г. Турция е изнесла килими с обща площ над 138 милиона квадратни метра, генерирайки печалба от 691,4 милиона долара, сочат данни на Съюза на износителите в Югоизточен Анадол (GAİB), цитирани от Анадолската агенция.
Най-голям брой килими през първото тримесечие на 2025 г. са изнесени за САЩ, като турският бизнес е генерирал печалба от 192,4 милиона долара от американските купувачи. На второ място се нарежда Саудитска Арабия, като турските килимари са спечелили общо 93,5 милиона долара от търговията с арабската страна. В челната тройка се нарежда и Великобритания, като Турция е генерирала 53 милиона долара от британските купувачи.
„Постоянно получаваме позитивна обратна връзка от компаниите, които участват в нашите международни изложения. Организирахме подобни изложения в Индия, Австралия, Малайзия, Танзания, Кения, Мавритания и Сенегал, а сега планираме подобни и в Обединените арабски емирства, Катар, Финландия, Швеция и Норвегия“, заяви пред Анадолската агенция председателят на Съюза на износителите на килими в Югоизточен Анадол (GAHİB) Зейнал Абидин Каплан, като изрази надеждите за увеличаване на износа на килими през настоящата година.
През изминалата година износът на килими от Турция е генерирал 2,8 милиарда долара печалба, посочва още Каплан.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Черногорският вицепремиер Филип Иванович официално откри павилиона на Черна гора на ЕКСПО 2025 в Осака

Вицепремиерът по външните работи и европейските въпроси на Черна гора Филип Иванович официално откри павилиона на страната на Световното изложение Експо 2025 в Осака, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
По този повод Иванович подчерта важността на участието на Черна гора в ЕКСПО 2025, като добави, че павилионът на Черна гора е проектиран като комбинация от традиция и модерност – символ на автентичност, откритост и хармония с природата.
Според прессъобщението на черногорското правителство павилионът изпраща послание, че Черна гора е страна на диалога, знанието и сътрудничеството, готова за изграждане на нови партньорства и приятелства.
Изпълнителният директор на Асоциацията за приятелство между Черна гора и Япония Киеко Оку припомни дългогодишните връзки между двете нации и приятелството, отбелязано символично през последните години чрез засаждането на черешови дървета в Черна гора.
Членовете на черногорската делегация, включително министърът на териториалното устройство, градоустройството и държавната собственост Славен Радунович и министърът на туризма Симонида Кордич, също присъстваха на церемонията по откриването.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
ХИНА: Годишната инфлация в Хърватия се забавя до 3,2% през март

Годишната инфлация в Хърватия през март 2025 г., измерена чрез националния индекс на потребителските цени, възлиза на 3,2%, като цените са се повишили средно с 0,4% спрямо февруари, според ревизираните данни, публикувани днес от Хърватското статистическо бюро (DZS), предаде ХИНА.
Това бележи втори пореден месец на забавяне на ръста на цените на годишна база.
Продължилата месеци тенденция на забавяне на инфлацията беше прекъсната през октомври 2024 г., когато цените нараснаха с 2,2% на годишна база, последва повишение с 2,8% през ноември, 3,4% през декември и 4,0% през януари 2025 г. Въпреки това през февруари 2025 г. инфлацията отново започна да намалява, спадайки до 3,7%, и низходящата тенденция продължи през март.
Най-рязък годишен ръст на потребителските цени през март е отчетен в категория ресторанти и хотели, които се повишават с 9,4%.
Цените също са се повишили с по 5,7% в отдих и култура и различни стоки и услуги, здравеопазване (5,4%), образование (5,3%) и храни и безалкохолни напитки (4,7%).
Цените в категорията жилище, вода, електричество, газ и други горива са с 4,5% по-високи на годишна база, а цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия са се повишили с 2,6%.
Увеличението на цените се забавя от по-ниските цени в категорията облекло и обувки (-2,7%) и в комуникациите (-1,3%).
Цените на стоките и услугите за лично потребление, измерени чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), през март 2025 г. са по-високи средно с 4,3% спрямо март 2024 г. и с 0,4% спрямо февруари.
Данните за ХИПЦ показват, че Хърватия продължава да има едно от най-високите нива на инфлация в еврозоната.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия