Икономика
Чуждестранните студенти все по-често избират да останат в Нидерландия

Все повече чуждестранни студенти остават в Нидерландия след края на следването си, като освен това е по-вероятно те да получават по-високи доходи от нидерландските висшисти, пише сайтът „Ню“. Изследователите отчитат, че 40 процента от чуждестранните студенти, випуск 2017 г., все още живеят в Нидерландия една година след завършването си. Към 2022 г., когато са завършили университета, това са били почти 60 процента от дипломантите, обхванати от проучването.
Нидерландия все още е най-предпочитаната от българските кандидат-студенти държава за следване в чужбина.
„Нуфик“ (Nuffic), организация за интернационализация на образованието, изследва статуса на всички завършили студенти на пазара на труда и житейската им ситуация всяка година след дипломирането. След пет години повечето от завършилите наистина напускат страната, като три четвърти от тях вече не живеят в Нидерландия. Въпреки това делът на тези, са останали, също се увеличава.
Отдавна се води дебат за броя на чуждестранните студенти в университетите в Нидерландия. Управляващата коалиция иска да ограничи броя на чуждестранните студенти, отчасти защото те заемат жилища и места в университетите вместо нидерландски младежи, пише сайтът. Но още преди кабинетът да се намеси, броят на студентите, които остават да работят в страната, вече се увеличава. „Всяка година от 2018 г. нататък виждате все повече и повече студенти, които остават, в сравнение с предходната година. Все още не разполагаме с достатъчно данни, за да кажем дали тази тенденция се запазва и след по-дълъг период (пет години), но определено се наблюдава тенденция“, обяснява изследователката Ече Арат.
Забележително е и как се справят чуждестранните студенти на пазара на труда. В категорията с най-високи доходи вече са по-голяма част, отколкото сред нидерландските висшисти. Това отчасти се дължи на избраната област на обучение, казва изследователката от „Нуфик“. „Международните студенти по-често избират области на обучение, в които имат добри позиции на пазара на труда. Като например инженерство или финансов сектор“, обяснява Арат.
Завършилите висше образование в тези сектори също така е по-вероятно да останат в Нидерландия след завършване на образованието си, показват новите данни. Почти две трети от студентите по инженерни науки продължават да живеят в Нидерландия година след завършването си.
„Ако можете да си намерите работа в сектора, в който учите, е много по-лесно да решите да останете да живеете в Нидерландия“, казва координаторът на изследването Александра Венекенс от Института „Ратенау“. „Ако броят на студентите по инженерни специалности се увеличи, повече студенти също ще останат в Нидерландия“, допълва експертът. Тя обаче не може да каже дали сегашният процент на чуждестранните студенти, които остават, е достатъчен. „Трябва да проведем най-вече социалната дискусия по този въпрос“, обяснява тя.
Трябва да вземем предвид и обратите в икономиката, смята Венекенс. „В един момент има по-голяма нужда от таланти в определени сектори, например зелена енергия или определени технологии. Тогава трябва да заложите на тези специалности“, препоръчва тя.
Според изследователите е трудно данните от Нидерландия да се сравняват с други държави, най-вече защото другите страни отчитат само студентите от неевропейски държави.
Езикът също играе важна роля. Например студентите, които не са германци, трябва да знаят немски език, преди да започнат да учат в Германия. Така за тях е по-лесно да си намерят работа след завършването си, заключава публикацията в „Ню“.
Източник: БТА
Икономика
За осигуряване на безпроблемна търговия се обяви китайският президентът Си Цзинпин във Виетнам

Китайският президент Си Цзинпин заяви по време на среща с виетнамския премиер Фам Мин Чин, че Китай и Виетнам трябва да осигурят безпроблемни търговски отношения, предаде Синхуа.
Си Цзинпин, който днес пристигна на двудневна визита във Виетнам, също така призова към напредък в сътрудничеството по отношение на изграждането на инфраструктура и подобряване на свързаността между Пекин и Ханой.
Китай и Виетнам днес са подписали 45 двустранни документа, обхващащи редица сфери, включително изкуствения интелект, митническите проверки и търговията със селскостопански продукти.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Европейският съюз официално отложи за 14 юли влизането в сила на ответните мита върху вноса на продукти, произведени в САЩ, предаде ДПА.
Евросъюзът публикува в официалния си вестник съобщение, с което информира, че прилагането на тарифните ставки се отлага.
Публикацията идва след изявление на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която през миналата седмица обяви, че прилагането на ответните мита, които трябваше да влязат в сила в средата на април, се отлага с около три месеца. Това стана, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че въвежда 90-дневна пауза при увеличението на митата за редица държави, сред които са и страните от ЕС.
В същото време еврокомисарят по търговията Марош Шефчович е във Вашингтон за преговори с представители на администрацията на Тръмп относно търговската политика.
От своя страна директорът на националния икономически съвет към Белия дом Кевин Хасет заяви пред „Фокс Бизнес Нетуърк“, че САЩ постигат напредък при разговорите си с ЕС относно митата.
„Постигаме огромен напредък. Това ще бъде много добре за американските работници, особено за американските автомобилни работници“, посочи Хасет.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Водещите индекси на европейските фондови пазари закриха с растеж търговията. Инвеститорите са окуражени от изключването от американските вносни мита на някои технологични компании, предаде Си Ен Би Си.
Водещият индекс Във Франкфурт DAX скочи с 580,73 пункта или 2,85 на сто до 20 954,83 пункта.
Парижкият CAC 40 се покачи със 168,32 пункта или 2,37 на сто до 7273,12 пункта.
Лондонският индекс FTSE 100 нарасна със 170,16 пункта или 2,14 на сто до 8134,34 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 е нагоре с 2,60 на сто до ниво 499,89 пункта. Акциите на компаниите за петрол и газ поскъпнаха средно с 3 на сто въпреки прогнозите за по-ниски цени на петрола през 2025 г., докато банковите дружества прибавиха средно 3 на сто към стойността си.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Бизнеспреди 6 дни
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Обществопреди 1 седмица
13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 6 дни
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 6 дни
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 7 дни
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия