Свържете се с нас

Свят

Ключови щрихи от посещението на индийската президентка

Индийската президентка Драупади Мурму пристигна на 9 април на двудневно посещение в Словакия.

В материал на словашката новинарска агенция ТАСР се отбелязва, че визитата бе обявена от индийското външно министерство на 2 април.

Мурму пристигна в Словакия по покана на словашкия президент Петер Пелегрини. Това беше първата визита на индийски президент в Словакия от 29 години. ТАСР обръща внимание на факта, че последното такова посещение е било през 1996 година, когато президент на Индия е бил Шанкар Даял Шарма. Словашката новинарска агенция отбелязва още, че последната визита на словашки президент в Индия е била през 2004 година, когато президент на Словакия е бил Иван Гашпарович.

Индийското министерство заяви, че посещението на Драупади Мурму в Словакия отразява важността, която Индия придава на отношенията си със Словашката република, и че визитата ще даде възможност за допълнително засилване и разширяване на двустранните връзки.

ТАСР припомня, че миналия месец словашкият външен министър Юрай Бланар посети Индия заедно с финансовия министър Ладислав Каменицки и с делегация от предприемачи.

Заедно с Драупади Мурму в Словакия пристигна индийска делегация, включваща парламентарни и правителствени представители, както и бизнесмени.

Индийската президентка се срещна в сряда в Братислава със словашкия президент Петер Пелегрини.

Словакия подкрепя Индия в стремежа ѝ да стане един от постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН, каза Пелегрини на съвместна пресконференция, която двамата с Мурму дадоха след срещата си в сряда.

По време на срещата на Мурму с Пелегрини в Президентския дворец в Братислава бяха подписани два меморандума за разбирателство. Единият от тях касае сътрудничеството при обучението и обмена на дипломати, а другият – сътрудничеството между малките и средните бизнеси.

„Заедно с Индия решително се застъпване за мултилатерално функциониране на света и подкрепяме дейността на международните организации. За Словакия това е от ключово значение“, каза Петер Пелегрини на съвместната пресконференция.

Индийската президентка каза на пресконференцията, че с Пелегрини са се разбрали за засилване на сътрудничеството между Индия и Словакия в рамките на ООН и на други международни платформи.

„Връзката между Словакия и Индия се основава на визия, на глобално сътрудничество и на общи демократични ценности. Сътрудничим си в международните форуми, което показва дълбочината на споделените ни ценности и сътрудничеството, което стига до приятелство. Най-добре се вижда все по-добре в търговския обмен“, изтъкна Мурму.

Мурму каза още, че Индия е решена да засилва двустранните си отношения със Словакия във всички сфери, сред които търговията, инвестициите, технологиите, отбраната, дигиталните технологии, космическото сътрудничество, ядрената енергетика и културата.

Президентът Пелегрини каза още, че Индия е вдъхновение за Словакия в много области. В тази връзка той спомена модернизацията и дигитализацията. „Заинтересувани сме в съвместни проекти в сферата на съвременните технологии, изследванията и развитието. Словакия има много неща, които да предложи в тези сфери“, изтъкна словашкият лидер, като припомни, че през 2017 година словашки сателит бе изведен в орбита с индийска ракета носител.

Мурму и Пелегрини казаха още, че са обсъдили въпросите, свързани с изкуствения интелект, неговото регулиране, както и етичните и морални правила, на които следва да се основава неговата употреба. Словашкият президент информира, че с индийската президентка са се обединили около идеята, че съвременните технологии трябва да бъдат достъпни за всички слоеве на населението и да достигнат до всеки жител на Словакия и Индия.

Освен това двамата държавни глави постигнаха съгласие, че войната в Украйна има само дипломатическо решение.

В сряда Драупади Мурму се срещна още с председателя на словашкия парламент Рихард Раши, който е представител на основаната от Петер Пелегрини партия „Глас – социална демокрация“. Заедно с „Посока – социална демокрация“ на премиера Роберт Фицо и със Словашката национална партия, „Глас – социална демокрация“ формира коалицията, която по настоящем управлява Словакия.

Пресслужбата на словашкия парламент заяви, че по време на срещата на Раши с индийската президентка са били изтъкнати историческите връзки и приятелските отношения между Индия и Словакия в сферата на икономиката, образованието и културата.

ТАСР отбелязва, че последната среща на председателите на парламентите на двете страни е била през 2008 година. Рихард Раши каза, че е поканил председателя на долната камара на индийския парламент да посети Словакия.

„Търговският обмен между Словакия и Индия расте. Пример за успешно икономическо сътрудничество са индийските компании, които присъстват в Словакия. Имаме добри традиции в инфраструктурните проекти, индустрията и технологиите“, изтъкна председателят на словашкия парламент.

На фона на засилващия се протекционизъм и въвеждане на мита пресслужбата на словашкия парламент припомня мартенското посещение в Индия на словашките министри на външните работи и на финансите, които отидоха в Индия с досега най-голямата в историята словашка бизнес делегация.

В сряда индийската президентка се срещна също и със словашкия премиер Роберт Фицо. На срещата си с президентката Фицо отправи покана към индийския премиер Нарендра Моди да посети Словакия, съобщи пресслужбата към словашката правителствена администрация.

„Словашко-индийските двустранни отношения са приятелски, конструктивни и без отворени въпроси. Политическият диалог между нашите страни става все по-мащабен, през последните две години нашите външни министри са се срещнали пет пъти. Смятам, че динамиката на нашите отношения ще продължи и на ниво премиер“, каза Роберт Фицо.

Словашката правителствена канцелария информира, че Фицо е обсъдил с Мурму развитието на автомобилната индустрия в контекста на въведените от САЩ мита. Двамата са разговаряли също за потенциала на сътрудничеството в сферата на отбраната и туризма.

На срещата си с Мурму словашкият премиер е констатирал, че Словакия си остава любима дестинация за индийските студенти и учени. „Понастоящем в Словакия има около 600 индийски студенти и виждам възможност за разширяване на сътрудничеството в тази област“, е казал Роберт Фицо.

В четвъртък (10 април) Драупади Мурму и Петер Пелегрини посетиха заедно завода на „Ягуар ленд роувър“ (Jaguar Land Rover) в Нитра, който е най-голямата индийска инвестиция в Словакия.

Освен това индийската президентка получи званието доктор хонорис кауза на университета „Константин Философ“ в Нитра за приноса ѝ за утвърждаване на демократичните ценности.

Източник: БТА

Свят

Австрия удължи граничния контрол с Чехия и Словакия

Австрия удължи вчера с шест месеца граничния контрол с Чехия и Словакия. В съобщение за медиите Министерството на вътрешните работи се казва, че продължаването на контрола е необходима мярка за възпиране на контрабандната мафия.

На границата със Словакия и Унгария полицията и в момента оказва подкрепа на здравните власти в борбата срещу разпространението на шапа. В рамките на борбата с болестта многобройни гранични пунктове към тези страни също бяха временно затворени.

Австрийският контрол се извършва на граничните пунктове, но също така и от екипи в райони в близост до границата. Общо десет държави от ЕС и Шенгенското пространство осъществяват контрол по вътрешните граници: България, Германия, Дания, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Швеция и Словения.

/ЛМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Горната камара на руския парламент ратифицира договора за партньорство с Иран

Горната камара на руския парламент, Съветът на федерацията, ратифицира договор за стратегическо партньорство с Иран, съобщи ТАСС.

Президентът Владимир Путин подписа 20-годишния стратегически договор за партньорство с иранския си колега Масуд Пезешкиан през януари. Ратификацията в горната камара на парламента означава, че договорът вече е в сила, посочи Ройтерс.

Документът фиксира правната рамка за по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Москва и Техеран в дългосрочен план. Договорът затвърждава статута на Русия и Иран като стратегически партньори и обхваща всички сфери, включително отбрана, борба с тероризма, енергетика, финанси, транспорт, промишленост, селско стопанство, култура, наука и технологии. 

Москва очаква ратифицирането от Техеран на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран да се осъществи „възможно най-скоро“, заяви руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко на пленарно заседание на Съвета на федерацията, съощи ТАСС.

/ЛМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

ПТИ: САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година; търговският дефицит с Китай се увеличава

САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година през фискалната 2024-25 г. Двустранната търговия възлиза на 131,84 млрд. долара, докато търговският дефицит на страната с Китай през същия период се е увеличил до 99,2 млрд. долара, сочат данни на индийското правителство, предаде ПТИ.

През последната фискална година износът на Индия за Китай се е свил с 14,5% до 14,25 млрд. долара спрямо 16,66 млрд. долара през 2023-24 г. Вносът обаче е нараснал с 11,52% през 2024-25 г. до 113,45 млрд. долара спрямо 101,73 млрд. долара през 2023-24 г.

Търговският дефицит с Китай се е увеличил с около 17% до 99,2 млрд. долара през последната фискална година. През 2023-24 г. той е възлизал на 85,07 млрд. долара.

През 2024-25 г. Китай продължава да бъде вторият най-голям търговски партньор на Индия с двустранна търговия в размер на 127,7 млрд. долара. През 2023-24 г. двустранната търговия е възлизала на 118,4 млрд. долара

По данни на индийското Министерство на търговията Китай е бил най-големият търговски партньор на Индия от 2013-2014 г. до 2017-18 г., както и през 2020-21 г. Преди това най-големият търговски партньор на Индия са били Обединените арабски емирства (ОАЕ). САЩ са най-големият партньор от 2021-22 г. насам.

През последния фискален период ОАЕ са третият по големина търговски партньор на Индия, като двустранната търговия възлиза на на 100,5 млрд. долара.

През 2024-25 г. износът на Индия за САЩ се е увеличил с 11,6% до 86,51 млрд. долара спрямо 77,52 млрд. долара през 2023-24 г. През 2024-25 г. вносът е нараснал със 7,44% до 45,33 млрд. долара спрямо 42,2 млрд. долара през 2023-24 г.

Търговският излишък със САЩ през последната фискална година достигна 41,18 долара спрямо 35,32 долара през 2023-24 г.

През 2024 г. основният износ на Индия за САЩ включва медикаменти и биологични продукти (8,1 млрд. долара), телекомуникационни инструменти (6,5 млрд. долара), скъпоценни и полускъпоценни камъни (5,3 млрд. долара), петролни продукти (4,1 млрд. долара), злато и други бижута от благородни метали (3,2 млрд. долара), готови облекла и аксесоари от памук (2,8 млрд. долара), и изделия от желязо и стомана (2,7 млрд. долара).

Вносът за този период включва петрол (4,5 млрд. докара), петролни продукти (3,6 млрд. долара), въглища и кокс (3,4 млрд. долара), шлифовани и полирани диаманти (2,6 млрд. долара), електрически машини (1,4 млрд. долара), самолети, космически апарати и части за тях (1,3 млрд. долара) и злато (1,3 млрд. долара).

Очаква се двустранната търговия между Индия и САЩ да получи тласък през следващите години, тъй като двете страни преговарят за търговско споразумение. Целта е до 2030 г. двустранната търговия със стоки и услуги да нарасне до 500 млрд. щатски долара от сегашните 191 млрд. долара.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 54 минути

Транспортната комисия започна обединяването на пет проекта за промени на Закона за движението по пътищата и даде срок от 28 дни до второто четене

Българияпреди 55 минути

Образователната среда не е само инвестиции в инфраструктура, но и в административен капацитет, каза Камелия Горненска от Община Плевен

Българияпреди 55 минути

„Възраждане“ излязоха с декларация срещу идеята за въвеждане на дигитално евро

Икономикапреди 55 минути

Годишната инфлация в ЕС се забавя до 2,5 на сто в ЕС, а в еврозоната – до 2,2 на сто, по данни на Евростат

Балканипреди 56 минути

Крайнодесният кандидат Джордже Симион остава фаворит за президентските избори в Румъния, а Никушор Дан е втори, според ново проучване

Спортпреди 59 минути

Кампанията на БФС „С Маргаритка на мач“ даде неочаквано добър ефект, глобите по доклади са рекордно малки за последните десет кръга

Спортпреди един час

Диего Дедура-Паломеро влезе в историята след победата си в първия кръг на турнира по тенис в Мюнхен

Темидапреди един час

Бившият военен министър Николай Ненчев осъди прокуратурата за 50 000 лв. обезщетение

Българияпреди един час

Засилено полицейско присъствие ще има в област Благоевград за предстоящите празници, съобщиха от ОДМВР – Благоевград

Святпреди един час

Австрия удължи граничния контрол с Чехия и Словакия

Българияпреди един час

Засилено присъствие на полицията ще има по пътищата в почивните дни

Спортпреди един час

Една от дъщерите на Диего Марадона свидетелства в процеса срещу седем медицински специалисти, обвинени в небрежност

Българияпреди 4 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Балканипреди 4 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Политикапреди 4 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 4 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 4 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Бизнеспреди 5 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 5 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Святпреди 4 дни

Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат

Политикапреди 4 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Новини