Свят
Ключови щрихи от посещението на индийската президентка

Индийската президентка Драупади Мурму пристигна на 9 април на двудневно посещение в Словакия.
В материал на словашката новинарска агенция ТАСР се отбелязва, че визитата бе обявена от индийското външно министерство на 2 април.
Мурму пристигна в Словакия по покана на словашкия президент Петер Пелегрини. Това беше първата визита на индийски президент в Словакия от 29 години. ТАСР обръща внимание на факта, че последното такова посещение е било през 1996 година, когато президент на Индия е бил Шанкар Даял Шарма. Словашката новинарска агенция отбелязва още, че последната визита на словашки президент в Индия е била през 2004 година, когато президент на Словакия е бил Иван Гашпарович.
Индийското министерство заяви, че посещението на Драупади Мурму в Словакия отразява важността, която Индия придава на отношенията си със Словашката република, и че визитата ще даде възможност за допълнително засилване и разширяване на двустранните връзки.
ТАСР припомня, че миналия месец словашкият външен министър Юрай Бланар посети Индия заедно с финансовия министър Ладислав Каменицки и с делегация от предприемачи.
Заедно с Драупади Мурму в Словакия пристигна индийска делегация, включваща парламентарни и правителствени представители, както и бизнесмени.
Индийската президентка се срещна в сряда в Братислава със словашкия президент Петер Пелегрини.
Словакия подкрепя Индия в стремежа ѝ да стане един от постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН, каза Пелегрини на съвместна пресконференция, която двамата с Мурму дадоха след срещата си в сряда.
По време на срещата на Мурму с Пелегрини в Президентския дворец в Братислава бяха подписани два меморандума за разбирателство. Единият от тях касае сътрудничеството при обучението и обмена на дипломати, а другият – сътрудничеството между малките и средните бизнеси.
„Заедно с Индия решително се застъпване за мултилатерално функциониране на света и подкрепяме дейността на международните организации. За Словакия това е от ключово значение“, каза Петер Пелегрини на съвместната пресконференция.
Индийската президентка каза на пресконференцията, че с Пелегрини са се разбрали за засилване на сътрудничеството между Индия и Словакия в рамките на ООН и на други международни платформи.
„Връзката между Словакия и Индия се основава на визия, на глобално сътрудничество и на общи демократични ценности. Сътрудничим си в международните форуми, което показва дълбочината на споделените ни ценности и сътрудничеството, което стига до приятелство. Най-добре се вижда все по-добре в търговския обмен“, изтъкна Мурму.
Мурму каза още, че Индия е решена да засилва двустранните си отношения със Словакия във всички сфери, сред които търговията, инвестициите, технологиите, отбраната, дигиталните технологии, космическото сътрудничество, ядрената енергетика и културата.
Президентът Пелегрини каза още, че Индия е вдъхновение за Словакия в много области. В тази връзка той спомена модернизацията и дигитализацията. „Заинтересувани сме в съвместни проекти в сферата на съвременните технологии, изследванията и развитието. Словакия има много неща, които да предложи в тези сфери“, изтъкна словашкият лидер, като припомни, че през 2017 година словашки сателит бе изведен в орбита с индийска ракета носител.
Мурму и Пелегрини казаха още, че са обсъдили въпросите, свързани с изкуствения интелект, неговото регулиране, както и етичните и морални правила, на които следва да се основава неговата употреба. Словашкият президент информира, че с индийската президентка са се обединили около идеята, че съвременните технологии трябва да бъдат достъпни за всички слоеве на населението и да достигнат до всеки жител на Словакия и Индия.
Освен това двамата държавни глави постигнаха съгласие, че войната в Украйна има само дипломатическо решение.
В сряда Драупади Мурму се срещна още с председателя на словашкия парламент Рихард Раши, който е представител на основаната от Петер Пелегрини партия „Глас – социална демокрация“. Заедно с „Посока – социална демокрация“ на премиера Роберт Фицо и със Словашката национална партия, „Глас – социална демокрация“ формира коалицията, която по настоящем управлява Словакия.
Пресслужбата на словашкия парламент заяви, че по време на срещата на Раши с индийската президентка са били изтъкнати историческите връзки и приятелските отношения между Индия и Словакия в сферата на икономиката, образованието и културата.
ТАСР отбелязва, че последната среща на председателите на парламентите на двете страни е била през 2008 година. Рихард Раши каза, че е поканил председателя на долната камара на индийския парламент да посети Словакия.
„Търговският обмен между Словакия и Индия расте. Пример за успешно икономическо сътрудничество са индийските компании, които присъстват в Словакия. Имаме добри традиции в инфраструктурните проекти, индустрията и технологиите“, изтъкна председателят на словашкия парламент.
На фона на засилващия се протекционизъм и въвеждане на мита пресслужбата на словашкия парламент припомня мартенското посещение в Индия на словашките министри на външните работи и на финансите, които отидоха в Индия с досега най-голямата в историята словашка бизнес делегация.
В сряда индийската президентка се срещна също и със словашкия премиер Роберт Фицо. На срещата си с президентката Фицо отправи покана към индийския премиер Нарендра Моди да посети Словакия, съобщи пресслужбата към словашката правителствена администрация.
„Словашко-индийските двустранни отношения са приятелски, конструктивни и без отворени въпроси. Политическият диалог между нашите страни става все по-мащабен, през последните две години нашите външни министри са се срещнали пет пъти. Смятам, че динамиката на нашите отношения ще продължи и на ниво премиер“, каза Роберт Фицо.
Словашката правителствена канцелария информира, че Фицо е обсъдил с Мурму развитието на автомобилната индустрия в контекста на въведените от САЩ мита. Двамата са разговаряли също за потенциала на сътрудничеството в сферата на отбраната и туризма.
На срещата си с Мурму словашкият премиер е констатирал, че Словакия си остава любима дестинация за индийските студенти и учени. „Понастоящем в Словакия има около 600 индийски студенти и виждам възможност за разширяване на сътрудничеството в тази област“, е казал Роберт Фицо.
В четвъртък (10 април) Драупади Мурму и Петер Пелегрини посетиха заедно завода на „Ягуар ленд роувър“ (Jaguar Land Rover) в Нитра, който е най-голямата индийска инвестиция в Словакия.
Освен това индийската президентка получи званието доктор хонорис кауза на университета „Константин Философ“ в Нитра за приноса ѝ за утвърждаване на демократичните ценности.
Източник: БТА
Свят
Австрия удължи граничния контрол с Чехия и Словакия

Австрия удължи вчера с шест месеца граничния контрол с Чехия и Словакия. В съобщение за медиите Министерството на вътрешните работи се казва, че продължаването на контрола е необходима мярка за възпиране на контрабандната мафия.
На границата със Словакия и Унгария полицията и в момента оказва подкрепа на здравните власти в борбата срещу разпространението на шапа. В рамките на борбата с болестта многобройни гранични пунктове към тези страни също бяха временно затворени.
Австрийският контрол се извършва на граничните пунктове, но също така и от екипи в райони в близост до границата. Общо десет държави от ЕС и Шенгенското пространство осъществяват контрол по вътрешните граници: България, Германия, Дания, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Швеция и Словения.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Горната камара на руския парламент ратифицира договора за партньорство с Иран

Горната камара на руския парламент, Съветът на федерацията, ратифицира договор за стратегическо партньорство с Иран, съобщи ТАСС.
Президентът Владимир Путин подписа 20-годишния стратегически договор за партньорство с иранския си колега Масуд Пезешкиан през януари. Ратификацията в горната камара на парламента означава, че договорът вече е в сила, посочи Ройтерс.
Документът фиксира правната рамка за по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Москва и Техеран в дългосрочен план. Договорът затвърждава статута на Русия и Иран като стратегически партньори и обхваща всички сфери, включително отбрана, борба с тероризма, енергетика, финанси, транспорт, промишленост, селско стопанство, култура, наука и технологии.
Москва очаква ратифицирането от Техеран на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран да се осъществи „възможно най-скоро“, заяви руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко на пленарно заседание на Съвета на федерацията, съощи ТАСС.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
ПТИ: САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година; търговският дефицит с Китай се увеличава

САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година през фискалната 2024-25 г. Двустранната търговия възлиза на 131,84 млрд. долара, докато търговският дефицит на страната с Китай през същия период се е увеличил до 99,2 млрд. долара, сочат данни на индийското правителство, предаде ПТИ.
През последната фискална година износът на Индия за Китай се е свил с 14,5% до 14,25 млрд. долара спрямо 16,66 млрд. долара през 2023-24 г. Вносът обаче е нараснал с 11,52% през 2024-25 г. до 113,45 млрд. долара спрямо 101,73 млрд. долара през 2023-24 г.
Търговският дефицит с Китай се е увеличил с около 17% до 99,2 млрд. долара през последната фискална година. През 2023-24 г. той е възлизал на 85,07 млрд. долара.
През 2024-25 г. Китай продължава да бъде вторият най-голям търговски партньор на Индия с двустранна търговия в размер на 127,7 млрд. долара. През 2023-24 г. двустранната търговия е възлизала на 118,4 млрд. долара
По данни на индийското Министерство на търговията Китай е бил най-големият търговски партньор на Индия от 2013-2014 г. до 2017-18 г., както и през 2020-21 г. Преди това най-големият търговски партньор на Индия са били Обединените арабски емирства (ОАЕ). САЩ са най-големият партньор от 2021-22 г. насам.
През последния фискален период ОАЕ са третият по големина търговски партньор на Индия, като двустранната търговия възлиза на на 100,5 млрд. долара.
През 2024-25 г. износът на Индия за САЩ се е увеличил с 11,6% до 86,51 млрд. долара спрямо 77,52 млрд. долара през 2023-24 г. През 2024-25 г. вносът е нараснал със 7,44% до 45,33 млрд. долара спрямо 42,2 млрд. долара през 2023-24 г.
Търговският излишък със САЩ през последната фискална година достигна 41,18 долара спрямо 35,32 долара през 2023-24 г.
През 2024 г. основният износ на Индия за САЩ включва медикаменти и биологични продукти (8,1 млрд. долара), телекомуникационни инструменти (6,5 млрд. долара), скъпоценни и полускъпоценни камъни (5,3 млрд. долара), петролни продукти (4,1 млрд. долара), злато и други бижута от благородни метали (3,2 млрд. долара), готови облекла и аксесоари от памук (2,8 млрд. долара), и изделия от желязо и стомана (2,7 млрд. долара).
Вносът за този период включва петрол (4,5 млрд. докара), петролни продукти (3,6 млрд. долара), въглища и кокс (3,4 млрд. долара), шлифовани и полирани диаманти (2,6 млрд. долара), електрически машини (1,4 млрд. долара), самолети, космически апарати и части за тях (1,3 млрд. долара) и злато (1,3 млрд. долара).
Очаква се двустранната търговия между Индия и САЩ да получи тласък през следващите години, тъй като двете страни преговарят за търговско споразумение. Целта е до 2030 г. двустранната търговия със стоки и услуги да нарасне до 500 млрд. щатски долара от сегашните 191 млрд. долара.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града