Свържете се с нас

Икономика

„Фич“ потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

Международната рейтингова агенция „Фич“ (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво „BBB“ с положителна перспектива, посочва рейтинговата агенция на сайта си

Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния валутен борд. Това балансира ниската производителност на труда и неблагоприятните демографски показатели, които оказват натиск върху потенциалния растеж и държавните финанси в дългосрочен план, посочва агенцията. 

Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели, отбелязва „Фич“.

Агенцията припомня подаденото през февруари 2025 г. до Европейската комисия и Европейската централна банка искане за извънредни конвергентни доклади, след като страната покри всички номинални критерии от Маастрихт, включително критерия за ценова стабилност. Докладите вероятно ще бъдат публикувани в началото на юни и при положителна оценка това ще позволи приемането на еврото от януари 2026 г. „Фич“ не очаква съществени трудности при официалното одобрение предвид силния политически ангажимент на равнище ЕС, посочва рейтинговата агенция, допълвайки, че като цяло счита, че приемането на еврото подкрепя рейтинга.

„Фич“ преразглежда към повишение прогнозата си за икономическия растеж през 2025 г. до 3,1  процента спрямо очакваните през октомври 2024 г. 2,5 процента поради по-силния ефект на пренос и подобрената вътрешнополитическа ситуация. Силният растеж на номиналните заплати ще продължи да подкрепя частното потребление, се посочва в анализа. Агенцията отбелязва, че остава предпазлива по отношение на капацитета и темпа на провеждане на реформите, но потоците от средства от ЕС следва да се увеличат и ще подкрепят инвестиционната активност. 

За 2026 г. се прогнозира брутният вътрешен продукт на България да нарасне с 2,8 на сто, с известни рискове за растежа, свързани с приемането на еврото. Повишената търговска несигурност и забавянето на световната икономика, според „Фич“, са основните рискове за влошаване на  прогнозата, главно поради вторични ефекти, тъй като пряката търговска експозиция на страната към САЩ е ниска.

Рейтинговата агенция отбелязва като цяло стабилна инфлация с повишаване на хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) към 4 процента в началото на 2025 г., след като през септември 2024 г. показателят достигна най-ниското си ниво от 1,5 процента, което се дължеше на промените в административно определяните цени и оттеглянето на по-ниските ставки на ДДС за някои продукти и услуги. Очаква се ХИПЦ достигне средно 3,9 процента през 2025 г. спрямо 2,6 процента през 2024 година. Очакваното ускоряване на инфлацията не би трябвало да осуети влизането на България в еврозоната, отбелязва „Фич“, допълвайки че се очаква инфлацията да намалее до 3 процента през 2026 г. Влизането в еврозоната обаче може да ускори сближаването на цените със средното за ЕС в средносрочен план, според експертите на агенцията.

Според оценките на „Фич“ бюджетният дефицит се е увеличил до 2,8 процента от БВП през 2024 г. спрямо 2 процента през 2023 г. поради по-високите разходи за заплати и социални разходи. Прогнозира се дефицит от 2,7 процента през 2025 г., отразяващ по-нататъшното увеличение на заплатите в публичния сектор, доставките на военно оборудване (0,5 процента от БВП) и някои мерки за повишаване на приходите. Агенцията прогнозира дефицитът да намалее до 2,4 процента през 2026 г., което е над целта на правителството от 2,2 на сто, поради допускания за по-високи  разходи за отбрана и по-ниски очаквани постъпления от фондовете на ЕС.

Източник: БТА

Икономика

Дълбока криза разтърсва британската козметична компания „Боди шоп“

След като обяви фалит във Великобритания, Германия, Белгия, САЩ и Канада, веригата магазини за продукти за грижа за тялото „Боди шоп“ (Body Shop) продължава да е в дълбока криза и рискува да бъде затворена и в други страни.

Основана през 1976 г. от Анита Родик, „Боди шоп“ превръща етичната и устойчива козметика в свой основен коз, като успя да спечели милиони клиенти по цял свят.

Веригата обаче е изправена пред редица финансови затруднения, които отчасти се дължат на намаляващия поток клиенти в търговските центрове, силната онлайн конкуренция и трудностите в управлението, пише италианското издание „Мъни“.

Ситуацията се влоши допълнително и от вътрешни проблеми като смяната на собствеността и финансовите затруднения за новите инвеститори. През 2024 г. веригата обяви фалит в няколко страни, което доведе до затварянето на множество магазини и изложи на риск хиляди работни места. „Боди шоп“ е изправена пред несигурно бъдеще, а позицията й в редица страни продължава да е изложена на риск

Глобалната криза в „Боди шоп“: причините за провала

Марката, която някога беше нарицателно за устойчива и иновативна козметика, сега е изправена пред безпрецедентна криза. Началото на упадъка на „Боди шоп“ може да се проследи до няколко фактора, включително нарастващата конкуренция от страна на марки, предлагащи подобни продукти, но със силно онлайн присъствие. Потребителите са все по-привлечени от удобството на дигиталното пазаруване, което намалява трафика във физическите магазини – проблем, който засегна особено силно веригите, разчитащи основно на продажбите в търговските центрове.

Но не само онлайн конкуренцията е предизвикателство за веригата на Анита Родик. През последните години веригата трябваше да се справи с редица вътрешни проблеми, включително смяна на собствеността, неефективно управление и неприспособимост към промените на световния пазар. След като беше придобита от гиганта „Л‘Ореал“ (L’Oréal), „Боди шоп“ загуби идентичността си на независима марка и прокламираните ценности за устойчивост на продуктите. Последвалото преминаване към „Натура енд Ко“( Natura & Co.) и придобиването през 2023 г. от германската „Аурелиус“ (Aurelius) не доведоха до желания ефект, като компанията продължи да реализира загуби на няколко пазара.

Освен това кризата бе белязана от поредица от фалити в страни, в които „Боди шоп“ винаги е била силна в исторически план. В Обединеното кралство фалитите доведоха до затварянето на 200 магазина и загубата на повече от 2000 работни места. Същото се случи и в Германия, Белгия, САЩ, Канада и съвсем неотдавна – в Нова Зеландия, където всички магазини бяха затворени, а служителите – съкратени. В Нидерландия местното дъщерно дружество изпадна в несъстоятелност, магазините бяха затворени, а уебсайтът – спрян. 

В Италия, където марката има солидна история, са налице същите проблеми. Основните причини са сходни с тези, които доведоха до фалит на други пазари: конкуренция от страна на онлайн магазините, неспособност за достатъчно бързи иновации и спад на продажбите в търговските центрове, където традиционно са концентрирани магазините на марката. Страната, която допреди няколко години изглеждаше като един от най-обещаващите пазари за „Боди шоп“, преживява стагнация на пазара. Магазините, които все още са отворени, не могат да се конкурират с гигантите в електронната търговия, нито с местните вериги, предлагащи подобни продукти на по-конкурентни цени. В този контекст ситуацията за „Боди шоп“ в Италия остава много несигурна и фалитът не изглежда да е далеч.

Затварянето на магазините е съпроводено с постепенно отслабване на дистрибуторската мрежа. В някои страни като Нова Зеландия, преустановяването на онлайн продажбите и затварянето на физическите магазини доведоха до окончателния край на присъствието на марката с цел намаляване на загубите и управление на натрупаните през годините дългове.

Британската марка присъства и на българския пазар от 2018 г.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.

„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.

Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.

Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.

В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борсови пазари през седмицата отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).

В Чикаго пшеницата поскъпва с 1 долар до 229 долара за тон. Във Франция има спад с 3 евро до 217 евро за тон. В Украйна добавя 1 долар до 249 долара за тон, а в Русия промяната остава нулева и цените са на нивата отпреди две седмици – 252 долара за тон.

Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна – поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.

Котировките на ечемика в Украйна са на равнище 238 долара за тон. 

Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май тази седмица прибавя 32,75 евро до 544,75 евро за тон. 

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам са без промяна на 1215 долара за тон. 

Рафинираната захар за доставка през август губи 33,80 долара до 490,10 долара за тон на борсата в Лондон.

Търговията на ССБ със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон. 

Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти.

При индустриалните стоки на ССБ сделките през седмицата са за пелети на 483,33 лева за тон. Продадоха се и моторни масла на 18 000 лв./хил.л, авиационно масло – на 12 500 лв./хил.л, и хидравлично масло – на 29 800 лв./хил.л.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 21 минути

ОАЕ назначи румънец начело на националния отбор по футбол

Святпреди 26 минути

Върховният съд на САЩ преустанови с временна заповед депортирането на хиляди венецуелци

Обществопреди 28 минути

5 години без журналиста Милен Цветков

Икономикапреди 29 минути

Дълбока криза разтърсва британската козметична компания „Боди шоп“

Спортпреди 34 минути

Божидар Краев бе титуляр за Уестърн Сидни Уондърърс при равенство в първенството на Австралия

Балканипреди 52 минути

Турция утвърждава регионалното си влияние, докато президентът Ердоган се готви за интензивен дипломатически график

Спортпреди 58 минути

Хелмут Марко посочи Себастиан Фетел за негов заместник в Ред Бул

Святпреди един час

Султанът на Оман ще пристигне Русия в понеделник и ще разговаря с руския президент, съобщи Кремъл

Спортпреди един час

Лиа Каратанчева ще спори за титлата на двойки на турнир по тенис във Франция

Българияпреди един час

Тежка катастрофа е станала на пътя Смолян – Девин, бебе на девет месеца е пострадало

Българияпреди един час

Голяма част от специализантските места са попълнени в пернишката болница „Рахила Ангелова“, съобщи директорът й Емил Ненков

Балканипреди един час

В Прищина протестират срещу предстоящо поскъпване на тока

Икономикапреди 5 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Балканипреди 5 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 5 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 5 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Икономикапреди 5 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Бизнеспреди 4 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Спортпреди 4 дни

Българският отбор на шпага за девойки завърши на 24-о място на Световното първенство по фехтовка в Китай

Обществопреди 4 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Новини