България
Една трета от споровете, решени извън съда, са за делби, разводи, родителски права, издръжки или парични вземания, каза министър Георги Георгиев

Според статистиката над 30% от споровете, които приключват в рамките на процедурата по медиация и не се разглеждат от съд, са свързани с разпределяне на ползването на съсобствена вещ, парични вземания, произтичащи от съсобственост, делба в производството по извършване на делбата, развод, упражняването на родителските права и мерки за лични отношения с бабата и дядото, издръжка, възнаграждения или обезщетения по трудови правоотношения, парично или непарично вземане по граждански спорове и търговски спорове. Това каза пред БТА министърът на правосъдието Георги Георгиев по повод предложението на министерството за задължителна информационна среща, на която да се разяснят ползите от решаване на спорове чрез медиация по 12 групи граждански и търговски дела.
Предложенията са публикувани за обществено обсъждане като промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и Закона за медиацията.
Именно по тези казуси законопроектът предлага съдът след преценка да задължава страните да участват в информационна среща за процедура по медиация. Това би ги мотивирало да изберат медиация пред продължаването на съдебния спор с оглед на по- бързото и по-икономично му решаване. С промените се предвижда връщане на 75% от внесената държавната такса на ищеца, когато съдът одобри сключено споразумение в процедура по медиация, посочи Георгиев.
По думите му в момента в регистъра на Министерство на правосъдието са вписани 4934 медиатори. Всеки от тях отговаря на изискванията по Закона за медиацията – преминал е специализирано обучение от обучителна организация на медиатори, която също е вписана към Министерството на правосъдието, положил е успешно тест за проверка на придобити знания, включително практически умения за провеждане на процедура по медиация.
За групата на съдебните медиатори още през 2023 г. в Закона за медиацията се регламентираха специални изисквания. А именно, че медиатор към съдебен център по медиация може да бъде лице с юридическо образование, което е преминало допълнителен подбор и специализирано обучение по ред, определен в наредбите на Висшия съдебен съвет (ВСС). Това са медиаторите, на които по преценка на съда, както е предложено с новите изменения на ГПК и Закона за медиацията, се възлага да извършат информационната среща със страните, по чийто спор вече е образувано съдебно дело. Тази среща се провежда в съдебните центрове по медиация към съдилищата, посочи министър Георгиев.
През април и май 2024 г. се проведоха първите конкурси за подбор на съдебни медиатори. И към настоящия момент съдебните медиатори, които са преминали предвиденото специализирано обучение към ВСС, са 229. С настоящите промени е предвидено всички тези медиатори, които са преминали през подбор и обучение към съответните съдебни центрове, да запазят статута си, припомни министърът.
Колкото до това дали е правено проучване за удовлетвореността на страните, когато спорът приключи в рамките на процедура по медиация, Георгиев каза, че медиацията е доброволен начин за решаване на спорове. Страните участват в процедурата по собствена воля, могат да се оттеглят във всеки момент и всички въпроси се уреждат по взаимно съгласие на страните.
Той припомни, че законопроектът предвижда информационните срещи да се провеждат в центровете по медиация в съответните окръжни съдилища. По информация от Висшия съдебен съвет всички районни и окръжни съдилища са осигурили помещения и условия за работа.
Освен това е заложено, че в случаите, в които страните не са постигнали разбиране в първата информационна среща, да могат по взаимно съгласие, във всяка фаза на съдебното производство, да поискат спиране на делото, за да проведат процедура по медиация, т.е. постигането на спогодба, вкл. чрез медиация, е оставено изцяло на преценката на страните.
Сред мотивите на Министерството на правосъдието е повишаване на доверието към медиацията като доброволен способ за решаване на правни спорове. Текстовете са съобразени с решението на Конституционния съд от миналата година и съответстват на изискванията на Европейската комисия. С тях се изпълнява и ангажимент на страната, заложен в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Разноските за информационната среща и за процедурата по медиация с обща продължителност до 3 часа, ще се заплащат от бюджета на съда съобразно наредбите, предвидени в Закона за медиацията. Медиаторите към съдебните центрове по медиация, които са преминали обучение, запазват правата си.
Информационна среща не се провежда, ако медиацията е изключена за този вид спорове със закон, при наличие на убедителни доказателства за оказано насилие от страна по делото, ако ответникът признае иска и в други изрично изброени хипотези, посочват от министерството.
Източник: БТА
България
Тежка катастрофа е станала на пътя Смолян – Девин, бебе на девет месеца е пострадало

Тежка катастрофа е станала на пътя Смолян – Девин, видя репортер на БТА. Пътният инцидент е близо до разклона за село Брезе. Лек автомобил се е обърнал по таван извън пътя, като е прелетял през мантинелата и е паднал в дерето.
Катастрофата е станала към 12:00 часа, пострадало е деветмесечно бебе, каза за БТА старши комисар Цветан Цанков – директор на Областна дирекция на МВР в Смолян. Бебето е прието в Спешно отделение на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров “ – Смолян. Старши комисар Цанков посочи, че детето е с травма на главата и предстои да бъде транспортирано с медицински хеликоптер до Пловдив.
По първоначални данни причина за катастрофата е несъобразена скорост.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Голяма част от специализантските места са попълнени в пернишката болница „Рахила Ангелова“, съобщи директорът й Емил Ненков

Голяма част от специализантските места са попълнени в Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Рахила Ангелова“ в Перник, съобщи за БТА директорът на здравното заведение д-р Емил Ненков.
„Близостта до столицата е от голямо значение и е в наша полза относно желанието на специализантите да практикуват в града“, коментира още Ненков. Той добави, че в „Детско отделение“ има останали свободни места. Причината е, че д-р Кадийска, след полагането на държавния си изпит, се е прехвърлила в практика на общопрактикуващ лекар при д-р Любомирова.
Д-р Христин Добрева и доскоро заемащият длъжността началник на отделението Адриан Симеонов са си прехвърлили практиката в столицата, уточни още директорът на болницата.
В „Детско отделение“ е покрит графика от дежурни лекари, нямаме пробойни, положението е овладяно. Кадрови проблеми има в „Неврологично отделение“. Там работят доста специализанти, но имаме необходимост от лекари с призната специалност „Неврология“, коментира още д-р Ненков. Той добави, че е провел срещи със специалисти от доболничната помощ, като изрази надеждата, че част от тях ще откликнат на молбата да подпомагат с дежурства.
В „Хирургично отделение“ има над десет лекари, шест от които са с призната специалност, а другите са специализанти. „В част от отделенията имаме достатъчно кадри. Във „Второ вътрешно“ има много кадри. Там също постъпва нова специализантка – 25–годишната д-р Маргарита Миланова, която е специализира „Ендокринология“, уточни директорът на здравното заведение.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Малчугани мериха сили в „Голямото великденско боядисване на яйца“ в столичния квартал „Младост“3

„Голямото великденско боядисване на яйца“ събра малчугани в столичния квартал „Младост“ 3. Организатори на събитието са фондация „От нас зависи“ в партньорство със Столична община – район „Младост“.
Инициативата се провежда за трета поредна година в София и за втора в „Младост“, обясни Мария Тончева, изпълнителен директор на фондацията. Предвидено е децата да боядисат около 1500 яйца и всеки малчуган ще може да си вземе вкъщи толкова, колкото е нашарил. Боичките и самите яйца са дарение.
Вдъхновението за този празник са децата, с които работим в едноименния хуманитарен център „От нас зависи“, каза Тончева. Първата година целта ни беше да съберем на едно място българчета, деца от Украйна, бесарабски българчета, които заедно да правят нещо традиционно, да се забавляват, да играят заедно и по този начин да създават приятелства, посочи изпълнителният директор на фондацията.
Първата година голямото великденско боядисване на яйца е минало толкова добре, че организаторите са решили да превърнат събитието в традиция.
Според Мария Тончева децата приемат много добре тази инициатива, радват се и се забавляват.
Целта на празника е да дадем възможност на децата да се забавляват, потвърди и кметът на район „Младост“ Ивайло Кукурин. И най-вече, наистина да покажем, че можем да сме заедно, да правим добро, именно в тези празници да се обединим в хубави събития, допълни той.
Малките художници оцветяват яйцата в пъстри цветове и се радват искрено, въпреки дъжда и навъсеното време. Те се надпреварват и кой повече яйца ще боядиса.
Момченце на девет години каза, че ще боядиса 10 яйца. Седемгодишният Ради пък се „закани“ да нашари 11 с различни боички, а друг малчуган даде заявка за 100.
Без колебание всички деца знаеха, че първото яйце трябва да е червено.
Организаторите се надяват, че въпреки лошото време, доброто настроение ще победи и няма да спре творчеството на малките ентусиасти.
Предишните дни също е имало забавления за тях като за първи път вчера децата са били ловци на съкровища.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом