Свържете се с нас

Здраве

“Дълголетието започва отвътре навън, не обратното“. Български експерти на Делфийския икономически форум

Български експерти взеха участие в престижния Делфийския икономически форум в Гърция на тема – “мисията за дълголетие” – Зарица Динкова, главен политически съветник на евродепутата Радан Кънев, проф. Милена Георгиева от БАН и лектор в Женевския университет, експерт по молекулярна биология, и Аркади Шарков – здравен икономист. Заедно с тях в панела участва и Ефи Роботи – директор на департамента по естетична гинекология в гръцката болница “IASO”. Модератор на разговора бе журналистът Константин Вълков.

Делфийският икономически форум е сред най-влиятелните световни събития на тема икономика. В него участва и президентът Румен Радев, както министърът на енергетиката – Жечо Станков. По време на “българския” панел на форума в историческия град Делфи участниците се съсредоточиха върху възможностите от удължаване на живота чрез иновации.

Проф. Милена Георгиева посочи, че наскоро е било изчислено, че все още не е възможно радикално увеличение на живота, но че е възможна драстична позитивна промяна в качеството на живота.

“Науката може да изследва как начина ни на живот влияе на качеството на живота ни. Стратегията за намаляване от вредите работи много добре тук. Тя би могла да увеличи шанса на тялото ни за дълголетие – да остаряваме красиво и здравословно”, подчерта тя.

Проф. Георгиева обясни, че от научна гледна точка вече знаем кои процеси състаряват организма и как да им се противодейства:

“Говорим за препрограмиране на клетките, така че да са по-млади. Това все още е тема табу в България и Гърция, но много страни работят по подобни иновации. Разполагаме с научните похвати, които дешифрират клетъчното състаряване. Важно е да се предотврати вредата от болестите, които състаряват, и могат да бъдат предотвратени чрез превенция”, обобщи Милена Георгиева.

Добави, че тоталната забрана на дадени вредни навици не е ефективна – нужна е модификация на навиците на хората, която може да бъде осъществена чрез правилно информиране на обществото за ефектите от тях.

“Надценена е борбата за красота. Разкрасяването трябва да върви в посока отвътре – навън”, обобщи проф. Милена Георгиева.

Здравният икономист Аркади Шарков изтъкна, че липсват лекарства за дегенеративни заболявания като Алцхаймер или деменция, и изтъкна, че това значително повишава цената на лекарствата. “Звучи безсърдечно, но така пресмятат здравните икономисти, така че да се постигне по-добро качество на живот”, обясни той. Шарков е на мнение, че развиващият се бързо изкуствен интелект (ИИ) дава много предимства в здравната сфера – например като разработване на нови антибиотици с помощта на технологии.

“Има спор – ако ще инвестираме още в отбрана, кои сектори ще стагнират? Харченето за здраве се увеличава като процент от БВП в момента. Не сме сигурни, че това ще бъде фокусът на компаниите. ИИ ни дава обаче възможности – на по-ниска цена да постигнем по-добри резултати”, отбеляза Шарков.

Той заяви, че не подкрепя пуританството по отношение на вредните навици, но подчерта, че здравната грижа може да минава и през алтернативи с намалена вреда. “Има начини да продължите да се наслаждавате на живот, използвайки алтернативи с намалена вреда”, каза Аркади Шарков.

Журналистът и водещ на панела Константин Вълков отбеляза, че вече не се говори за живот до 100, а до 120. “Питам се какво би значело да живеем по-дълго, но в по-добро здраве”, каза той.

Бившият министър на туризма Зарица Динкова допълни, че България, както и целия регион, разполагат с огромен икономически потенциал – като дестинация за дълголетие. “Можем да предложим много интересни комбинирани продукти от цяла България”, заяви Динкова.

Гръцкият гост в българския Ефи Роботи добави, че здравното образование на обществото има силата да повлияе положително върху дълголетието. “Основен компонент в дълголетието трябва да бъде здравното състояние – да не пушим, да не пием, да ядем добра храна и да спортуваме”, каза тя и подчерта колко важно е лекарите да развият у себе си менталност за превенция.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Трима души получиха шанс за живот след трансплантация на Разпети петък

Трансплантация

Снимка МУ

На Разпети петък бяха извършени три трансплантации след донорска ситуация в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, съобщиха от болницата.

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана от екип на ИСУЛ с координатор д-р Мая Младенова.

Така 36-годишен мъж бе трансплантиран с черен дроб във Военномедицинска академия.

В Университетската болница „Лозенец“ медицински екип от Клиниката по урология, с ръководител д-р Борил Петров, трансплантира бъбреци на двама мъже – на 44 и на 58 години.

Взети са също роговици, кожа и костна тъкан, които ще бъдат трансплантирани на други нуждаещи се пациенти, за да подобрят значително качеството им на живот.

Според информация от лечебните заведения пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите. По медицински причини други органи не са трансплантирани.

Министерствота на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ изразиха съболезнования към близките на донора и дълбока благодарност за тяхното благородно решение, взето в труден момент, да спасят човешки живот. Благодарност се изказва и на екипите на лечебните заведения.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

МЗ предлага всички задължителни ваксинации да се вписват в е-здравното досие

Ваксинация

Снимка Интернет

Всички задължителни, препоръчителни и целеви ваксинации да бъдат вписани в електронните здравни досиета на пациентите, за да се улесни достъпът до информация за извършените имунизации.

Това предлага здравният министър Силви Кирилов. Той е пуснал за обществено обсъждане идеята си.

Според него така ще се отмени изискването за предоставянето на бележка от общопрактикуващите лекари за извършената имунизация, което ще ги облекчи от тази административна тежест.

Предвижда се още създаване на електронна система, в която да се отчитат всички биопродукти, необходими за имунизации, за да отпадне задължението на лечебните заведения да правят годишен отчет за наличностите си.

При отказ от имунизация лекарите ще обсъждат причините с пациента и ще го убеждават за ползата от ваксините и тяхната безопасност. При повторен отказ ще има глоба от 50 до 100 лв. и до 200 лв. при второ неявяване.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Търсят се спешно кръводарители за родилка

Кръводарители

Снимка Архив

Кръводарители във ВМА

Търсят се спешно кръводарители за родилка от Бургас, настанена в реанимация в университетската болницата в кв. „Ветрен“.

Жената се бори за живота си заради кръвоизлив след раждането, съобщава БНТ.

Необходима е кръв от кръвна група А отрицателна. В социалните мрежи близките заявиха, че кампанията ще продължи и след празниците, а сега ще се използват запаси с кръв от други лечебни заведения.

Желаещите могат да дарят кръв в Центъра по трансфузионна хематология в Бургас с посочено име – Ирина Желязкова Панайотова.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 13 минути

Здраве, силна вяра, светли и благодатни дни за всички, пожела вицепрезидентът Илияна Йотова

Българияпреди 17 минути

Ловчанският митрополит Гавриил оглави празничната литургия в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и възвести Христовото Възкресение

Святпреди 23 минути

Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски

Българияпреди 23 минути

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поздрави с видео с надпис „Христос Воскресе“ българите

Българияпреди 28 минути

Нека винаги сме единни в защитата на човешкия живот и в грижата ни за бъдещето на България – нашите деца, написа Румен Радев

Спортпреди 35 минути

Българският национал Алекс Петков си вкара автогол във втори пореден мач за Шльонск (Вроцлав)

Святпреди 47 минути

Нека дарим с надеждата на Възкресението жертвите на войната, призова в службата за великденското бдение папа Франциск

Българияпреди 59 минути

Стотици миряни посрещнаха Великден пред храм “Св. св. Кирил и Методий“ в Бургас

Обществопреди един час

Христос Воскресе! Честит Великден

Святпреди 2 часа

Преводачката на Мелони във Вашингтон поднесе публично извинение, след като изпита затруднения в Белия дом

Святпреди 2 часа

Премиерът Нетаняху изрази убеденост във връщането на заложниците в Израел, но не „под диктовката“ на „Хамас“

Българияпреди 2 часа

Сградата на БТА е осветена в бяло в нощта на Великден и ще бъде осветена и през Светлата седмица като символ на Възкресението Христово

Обществопреди 5 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Балканипреди 3 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Политикапреди 5 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 5 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Българияпреди 5 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Спортпреди 5 дни

Българският отбор на шпага за девойки завърши на 24-о място на Световното първенство по фехтовка в Китай

Обществопреди 5 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Балканипреди 3 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Бизнеспреди 5 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 5 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Обществопреди 5 дни

Кметът на Кремиковци против ромите от съборените постройки да се местят в Ботунец

Балканипреди 5 дни

Съветът на ЕС потвърди необходимостта от нормализиране на отношенията между Белград и Прищина

Новини