Темида
Синът на Стоян Александров и негов приятел на съд за убийство, носели си и празен ковчег

Софийска градска прокуратура повдигна днес обвинение пред Софийски градски съд срещу Александър Кинов и Петър Александров за извършено отвличане с употреба на сила и за предумишлено убийство, съобщи СГП.
Според обвинителния акт двамата били в много добри приятелски отношения. Споделяли проблемите си и си помагали. Жертвата Кирил Русев се занимавал със строително-монтажни работи. Той имал финансови отношения с бившия финансов министър Стоян Александров, баща на Петър Александров, които впоследствие завършили с изпълнително дело и запор на имуществото на дружеството, собственост на бащата. Размерът на задължението с лихвата бил 759 145.53 лв, според СГП.
През 2020 г. бащата почина и синът му наследява дружествата, а претенциите, които жертвата имала към тях, му пречели. Затова обвиняемият решил да поиска от жертвата отказ от гражданските претенции, а в случай, че той не се съгласи, решил да го убие. Той споделил плана с приятеля си, който решил да му помогне в извършване на убийството. Последният бил управител на траурна агенция и предложил да транспортира и укрие трупа, както и да помогне в заличаването на следите от престъплението.
СГП твърди, че двамата обвиняеми решили да примамят жертвата в имот в ж.к. „Надежда“, собственост на дружество, което притежавал и управлявал Петър Александров и – ако Кирил Русев не желае да влезе доброволно в имота, да го отвлекат. На 03.01.2024 г. Кинов, който не се познавал с пострадалия, му се обадил по телефона да го попита дали ще поеме ремонт на къща в ж.к. „Надежда“ и двамата се уговорили за оглед на следващия ден.
От прокуратурата посочват, че на 04.01.2024 г., около 12,11 ч. Кинов пристигнал на адреса в ж.к. „Надежда“. Носел белезници и черен полиетиленов чувал с цип. По-рано същия ден паркирал бус, собственост на погребалната агенция, в близост до къщата в ж. к. „Надежда“, в багажника на който бил сложил празен ковчег. Около 12,11 ч. дошъл и Петър Александров, който носел огнестрелно оръжие със заглушител и документи с изявления от името на пострадалия до частен съдебен изпълнител за прекратяване на изпълнително производство. Двамата обвиняеми внесли празния ковчег и полиетиленовия чувал в къщата преди да дойде Кирил Русев. Кинов излязъл да го посрещне. Пред входа на къщата Кинов изненадващо за Кирил Русев му нанесъл няколко удара в областта на корема и му сложил белезници. Петър Александров се приближил и двамата обвиняеми хванали пострадалия и го вкарали в къщата, влачейки го. Замъкнали го против волята му до втория етаж и го сложили на стол. Петър Александров показал на Кирил Русев предварително подготвените документи, последният нищо не казал. През това време Кинов започнал да нанася удари по тялото и главата на жертвата, но Кирил Русев категорично отказал разговор във връзка с представените му документи. В неустановен момент между 15,00 и 16,00 ч., Александров произвел два изстрела към жертвата с огнестрелно оръжие с монтиран заглушител, едното с входна рана на гръдния кош в ляво и второто с входна рана в областта на дясното бедро. Смъртта на Кирил Русев настъпила в следствие на остра кръвозагуба и набиране на кръв и въздух в лявата гръдна половина от причинените му две слепи огнестрелни наранявания.
Според обвинението, двамата обвиняеми почистили къщата, поставили тялото в черния чувал, а него в приготвения ковчег. Ковчегът натоварили в буса. Александров облякъл якето на жертвата, взел документите ѝ и тръгнал към Република Сърбия, както бил предварителния план, минал през кв. „Горна баня“ и качил Кинов. Двамата обвиняеми напуснали страната през ГКПП „Стезимировци“, като Кинов се представил с документите на убития. В изпълнение на планираното, той изхвърлил телефона на жертвата в кофа за боклук, след което се върнали в България около 20,55 ч. на 04.01.2024 г., като Кинов влязъл с личните си документи за самоличност.
От СГП посочват, че на 05.01.2024 г. Кинов със съдействие на приятел закарал тялото до погребална агенция, като казал на приятеля си да не отваря ковчега, защото мъртвият бил болен от „ковид“, не дал документи за тялото и обяснил, че по-късно ще си ги оправи сам. Тялото на Кирил Русев било оставено в хладилна камера. Междувременно на 05.01.2024 г. майката на убития подала сигнал в 06 РУ-СДВР за изчезването му. Тялото на Кирил Русев било намерено именно в камера на погребалната агенция.
По делото са разпитани 40 свидетели, събрани и изследвани са множество веществени доказателства, назначените експертизи са извършени от 34 вещи лица. Разноските по делото в хода на досъдебното производство възлизат на 61 308.73 лв.
На 09.01.2024 г. съдът взе мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо двамата обвиняеми по искане на СГП.
Впоследствие мерките за неотклонение на обвиняемите са променени – Александър Кинов е с „домашен арест“, а Петър Александров – с „парична гаранция“.
Предстои насрочване от СГС на разпоредително заседание по делото.
Източник: Offnews.bg
Темида
Съдът отложи за втори път решението дали да върне на работа училищна директорка, хваната с подкуп

Апелативният съд в София отложи за втори път решението си дали да върне на работа директора на столичното 37-о училище Цветомира Георгиева. Тя бе задържана по подозрение за получаване на подкуп от 10 000 евро и отстранена от длъжността.
Според разследването директорката е поискала 20 000 лв. или 10 225 евро от изпълнител, свързан с проект за ремонт на училището, получил публично финансиране по процедурата „Училищна STEM среда“. Средствата от ЕС са получени по Механизма за възстановяване и устойчивост, с допълнително съфинансиране от българския държавен бюджет.
Първото отлагане на решението бе миналата седмица по молба на адвоката на Георгиева, който заяви, че е зает с друго дело, напомня БТА.
Цветомира Георгиева бе задържана с част от парите, но по-късно бе пусната под гаранция от 1000 лв.
Отлагането днес бе заради факта, че Георгиева се е лекувала в болница през последните шест дни и вчера е изписана. Това е причината да отсъства. Тя обаче настоява да се яви в съдебната зала, въпреки че има болничен лист до 14 май. Съдът се съгласи с молбата ѝ и отложи отново произнасянето си за 24 април.
Същото мнение изрази и прокурорът от европейската прокуратура Моника Михайлова.
Училището е осигурило финансирането успешно и общата стойност на договора е 90 000 лв. (46 000 евро) с ДДС. Твърди се, че след прехвърлянето на средствата за строителни и реновационни дейности директорката е поискала от изпълнителя да ѝ върне част от сумата, вместо да я използва за ремонта, за който е предназначена.
Според прокуратурата след първоначална среща в началото на февруари директорката е приела да получи подкупа на две вноски – след първото и след последното плащане по договора. Арестът се случи на 20 февруари, докато Цветомира Георгиева получавала първата вноска от 10 000 лева.
Източник: Offnews.bg
Темида
ВАС отмени наказанието на следовател, работил по аферата ‘Осемте джуджета’

Върховният административен съд отмени наказанието на следовател Нели Тодорова, наложено ѝ от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет заради работата ѝ по казуса „Осемте джуджета“. ВАС смята, че дисциплинарният състав не е изследвал всички факти и обстоятелства и това е довело до незаконосъобразно решение, съобщи правният сайт „Лекс“.
В края на август 2023 г. и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов внесе предложения за образуване на дисциплинарни производства срещу седем магистрати. Четирима от тях бяха прокурори – Дилян Деянов, Ивета Маркович, Кирил Пейчинов и Мирослав Илиев, а трима бяха следователи – Светлана Стоянова-Вайзе, Нели Тодорова и Петранка Рабаджиева.
Всички те са работили по казуса „Осемте джуджета“, докато разследването беше на Специализираната прокуратура.
Предложенията дойдоха след възложена на Апелативна прокуратура-София от Сарафов проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с „Осемте джуджета“.
„Проверката е констатирала множество нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина по образуваните досъдебни производства в закритата вече Специализирана прокуратура“, съобщи тогава прокуратурата.
Заключението на проверяващите беше, че допуснатото бездействие (за периоди между една и две години) от страна на магистратите е довело до неоправдано забавяне на производствата.
Прокурорската колегия образува дисциплинарни производства срещу седмината магистрати, но трима от тях бяха наказани – прокурорите Дилян Деянов и Кирил Пейчинов и следователят Нели Тодорова. Заплатите и на тримата бяха намалени – на Деянов с 20% за 10 месеца, на Пейчинов с 10% за 10 месеца, а на Нели Тодорова – с 10% за шест месеца.
Пейчинов и Тодорова обжалваха, като сега ВАС се произнесе по оспорването на следователката. Делото на Кирил Пейчинов все още е висящо.
В решението си тричленният състав на ВАС отменя наказанието на Тодорова, защото дисциплинарният състав не е изследвал всички факти и обстоятелства, свързани с работата ѝ по казуса „Осемте джуджета“.
ВАС изтъква, че в доклада на апелативната прокуратура от проверката на всички производства по „Осемте джуджета“ изчерпателно и ясно са били описани допуснатите от прокурорите нарушения, но по отношение на следователите нямало посочени конкретни пропуски в работата, неизпълнение на задълженията им или извършени нарушения. Установено било само нарушение на случайния подбор при определянето на някои следователи и прокурори. В доклада се казва още, че първоначално избраната на случаен принцип следователка Светлана Стоянова-Вайзе не е извършвала почти никаква дейност по делото, а е възложила отделни процесуални действия на Нели Тодорова, която през юли 2019 г. е била „прибавена“ към екипа от разследващи с резолюция на шефа на спецпрокуратурата чрез опцията „определен избор“.
На практика разследването се е извършвало основно от Нели Тодорова, която към онзи момент е била завеждащ следствения отдел към спецпрокуратурата, като от документите по дисциплинарното дело ставало ясно, че тя е привлечена към екипа заради значителния ѝ опит в престъпленията срещу организирани престъпни групи.
Решението не е окончателно и може да се обжалва пред петчленка на ВАС.
Източник: Offnews.bg
Темида
Кметът на Минерални бани излиза на свобода с парична гаранция от 45 000 лв.
Снимка Архив
Мюмюн Искендер
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер вече е с мярка „парична гаранция“ от 45 000 лв. вместо досегашния домашен арест, реши Окръжният съд в Хасково. Съдебното заседание продължи три часа, съобщи БТА.
Искендер е обвиняем за участие в организирана престъпна група за злоупотреба с европейски фондове от миналия септември. Днешното искане за промяна на мярката за неотклонение бе трето поредно, а делото бе образувано преди три дни.
Защитата се мотивира с влошеното му здравословно състояние и представи като доказателства две медицински епикризи. Прокурорът от Софийската градска прокуратура Ангел Кънев внесе като доказателство заключението на Държавния финансов контрол от извършената финансова ревизия на общината.
Съдът отказа на Искендер пускането му на свобода на 22 ноември м.г. На следващото обжалване на 4 март 2025 г. мярката бе променена на „парична гаранция“ от 100 000 лв., но на обжалването и протеста в Пловдивския апелативен съд на 11 март магистратите отмениха определението на хасковския съд и отново го върнаха под домашен арест.
„Ще преценя отново дали да обжалвам размера на гаранцията“, коментира Искендер след делото.
Прокурор Ангел Кънев бе категоричен, че ще протестира определението в Пловдивския апелативен съд.
Около Съдебната палата в Хасково днес имаше засилено полицейско присъствие. Предишни масови протести белязаха провеждането на съдебните процеси, свързани с Искендер. Днес привържениците на кмета на Минерални бани не бяха много.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия