Балкани
Ердоган обвини Израел в „геноцид“ и призова за световен мир на Дипломатическия форум в Анталия

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган отново потвърди днес ангажимента на Турция за мир и диалог, като осъди действията на Израел в Палестина и подчерта ролята на Турция за глобалната сигурност, предаде Анадолската агенция.
„Ние отново заявяваме, че предпочитаме диалога пред конфликта, здравия разум и глобалната осъзнатост пред поляризацията“, заяви Ердоган в реч по време на четвъртия Дипломатически форум в Анталия, като подчерта позицията на Турция срещу разделението в международната общност.
Той също така призова за по-широкообхватен подход към световното управление, като отбеляза, че „Светът е по-голям от пет, защото човечеството е по-голямо от пет“, визирайки петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН.
Ердоган обърна и специално внимание на продължаващия израелско-палестински конфликт.
„За последната година и половина Израел открито извършва геноцид срещу палестинския народ, незачитайки основните човешки права и потъпквайки международното право“, посочи турският лидер.
Той описа Израел като „терористична държава“ и критикува „мълчанието“ на международната общност. „Да останеш мълчалив пред кръвопролитията на Израел означава да бъдеш съучастник в това престъпление“, подчерта Ердоган.
Напомняйки, че Турция преди векове е приютила израелския народ, турският президент каза: „Преди 500 години ние приехме хората на Израел, евреите, които бяха прогонени от земите си. Каквато беше Турция тогава, същата е и сега“.
Ердоган призова международната общност, по-специално Съвета за сигурност на ООН, да предприеме действия и да сложи край на кръвопролитията, като ги призова да „застанат до палестинския народ“.
Той говори също за по-широките регионални амбиции на Турция, като подчерта усилията за постигане на мир и стабилност, по-специално в Сирия и Кипър.
„Опитваме се да създадем зона за мир и сигурност около нашата страна чрез създаването на добри отношения със съседите и изграждането на мостове за диалог между страните в конфликт“, посочи той.
Ердоган отбеляза, че след революцията в Сирия от декември миналата година „ние не можем да позволим възможността за постигане на трайна стабилност не само в Сирия, но и в целия регион, да бъде пропусната“.
Президентът също така подчерта взаимодействието на Турция с ключови за региона фактори, включително американския президент Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин, за запазване на териториалната цялост на Сирия.
По въпроса за Кипър Ердоган потвърди ангажимента на Турция за признаване на правата на кипърските турци.
„Засилихме усилията си за признаване на суверенното равенство и равния международен статут на народа на кипърските турци. Ще продължим да правим това търпеливо, докато справедливостта не възтържествува“, добави Ердоган.
Кипър е разделен на две части от 1974 г., когато турската армия нахлу в северната част на острова като реакция на държавен преврат, целящ присъединяването на Кипър към Гърция. През 1983 г. в северната част на острова едностранно е обявена Севернокипърска турска република, призната само от Анкара. Турция настоява за решение на кипърския въпрос чрез две държави, докато Република Кипър и Гърция остават на позицията за федеративно решение.
Източник: БТА
Балкани
В Прищина протестират срещу предстоящо поскъпване на тока

Граждани се събраха днес в косовската столица Прищина, за да протестират срещу предстоящо повишаване на цените на тока, съобщи косовското издание „Коха диторе“.
Тази седмица енергийният регулатор на Косово одобри поскъпване на електроенергията с 16,1 на сто за периода 1 май – 31 март 2025 година.
Митингът се провежда близо до парламента, където днес продължава учредителното заседание.
Организаторите на протеста предупредиха за „ескалация“ на бъдещите протести, ако не бъдат предприети действия.
От април 2023 г. до края на март 2024 г. за потребителите, които харчат по-малко от 800 киловатчаса на месец, цената на електроенергията беше 7,79 евроцента на киловатчаса през деня, а за тези с над 800 киловатчаса потребление – 14,45 евроцента, което е със 100 процента увеличение спрямо 2013 г., припомня агенцията.
В началото на април 2024 г. бордът на Службата на енергийния регулатор взе решение за символично понижаване на цените за домакинствата с потребление над 800 киловатчаса на месец с 8 на сто. След това решение дневната тарифа спадна от 14,45 евроцента до 13,29 евроцента за киловатчаса, а нощната (между 22:00 ч. и 7:00 ч.) – от 6,81 евроцента на 6,26 евроцента. В решението, което дойде в резултат на поевтиняването на вносната електроенергия, беше включено също намаление на цените на тока за промишлени цели с 3 на сто.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Кметът на Загреб събра достатъчно подписи, за да се кандидатира отново за градоначалник

Настоящият кмет на хърватската столица Загреб Томислав Томашевич успя да събере необходимия брой подписи на граждани, за да се кандидатира отново за поста на предстоящите местни избори в Хърватия, съобщи днес зелено-лявата платформа „Можем“.
„Благодаря на всички загребчанки и загребчани, които ни подкрепиха за нов мандат на развитие и непрекъсната борба за справедлив и уреден Загреб“, посочва кметът Томашевич, цитиран в прессъобщението на платформата.
Томашевич ще бъде общ кандидат на „Можем“ и най-голямата хърватска опозиционна партия Социалдемократическата партия на местните избори на 18 май.
Въпреки че са събрани достатъчно подписи както за Томашевич, така и за неговите двама заместници, доброволци ще продължат да събират подписи.
Желаещите да се кандидатират за кмет на Загреб трябва да съберат най-малко 5000 подписа на избиратели, а срокът за това изтича на 29 април в полунощ, отбелязва хърватската национална телевизия ХРТ.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
В Нови Сад посрещнаха протестиращите студенти, участвали във велопоход до Страсбург

Студентите колоездачи, които участваха във велопоход от Сърбия до Страсбург, за да предадат на европейските институции исканията и посланията на протестиращите в Сърбия, снощи бяха тържествено посрещнати в северния сръбски град Нови Сад, съобщи белградската агенция Бета.
Над хиляда граждани се събраха пред ректората в Нови Сад, където посрещнаха с червен килим студентите, карали колело 1400 километра.
Велопоходът е инициатива в рамките на протести, които заляха Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. Като част от протестните действия студенти блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
На посрещането снощи бе казано, че велошествието е показало, че страхът може да бъде победен, а истината да бъде изговорена и са показали, че младите хора не прекланят глава пред несправедливостта и ще продължат борбата.
Снощи беше уточнено, че посрещатено е символично без гръмка музика, тъй като е Разпети петък, а голямото посрещане ще бъде организирано на 22 април.
Вемопоходът на протестиращите студенти започна на 3 април, а в Страсбург пристигнаха на 15 април, където се срещнаха с евродепутати и предадоха писма до европейските институции.
/СУ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом