Балкани
Народен митинг под надслов „Не даваме Сърбия“ се провежда в Белград и ще продължи до неделя

Народен митинг под надслов „Не даваме Сърбия“ се провежда тази вечер пред сградата на парламента в Белград и ще продължи до неделя, съобщават сръбските медии. Събитието е организирано от Движението за народ и държава на президента Александър Вучич и ще продължи до неделя, 13 април.
Сръбският президент покани във вторник всички сърби да се присъединят тази събота за кулминацията на митинга пред парламента в Белград, за да определят заедно искания, които съответстват на Конституцията и волята на обществото.
Вучич отбеляза в интервю за сръбската телевизия „Пинк“ днес, че на централния митинг в събота ще бъде определена политическата сцена в следващия период, както и животът на гражданите до 2031 г. или дори до 2035 г.
„Сега трябва да се направи план до 2035 г. Това трябва да е план за действие, а не само празни и хубави думи, а да се знае точно какво очакваме, какво правим, как ще получим заплати до този период над 2000 евро, как средните пенсии ще надминат 1000 евро, да видим кои методи на действие, техники (ще използваме), с какво ще привличаме нови инвеститори“, отбеляза той.
Сръбският премиер в оставка Милош Вучевич посочи, че се очаква на митинга да бъдат дефинирани изискванията за запазване на държавата, „за да дойде Сърбия на себе си“.
„На централното събитие ще дефинираме изискванията за отблокиране на всички блокади, насилие, обиди, да се спре с лъжите и триковете, с които сме бомбардирани в продължение на пет месеца и половина най-вече заради трагедията на жп гарата в Нови Сад, а всички осъзнаваме, че (протестите) вече нямат общо с това, а става въпрос за чиста политическа конотация“, заяви Вучевич, цитиран от ТАНЮГ.
Студенти, подкрепяни от учители, фермери и работници, протестират в Сърбия от ноември, когато падна козирката на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад, вследствие на което загинаха 16 души. Протестиращите смятат, че до трагедията се е стигнало заради корупционни практики и непотизъм, довели до некачествен ремонт на гарата. Бетонният навес беше част от сграда на гарата, която беше реновирана два пъти през последните години като част от инфраструктурна сделка с китайски компании.
Народният митинг, или събор, се явява контрапротест на организираните досега от студентите. Сърби от цялата страна, както и косовски сърби, които тръгнаха в понеделник пеша от Северно Косово, пристигнаха в Белград, за да присъстват на събитието.
Председателката на сръбския парламент Ана Бърнабич обяви, че е планирано опъване на знаме с дължина 200 метра, което да символизира „заедността“.
„Не сме съгласни с разделението. Знамето ще бъде опънато и в чест на сърбите от Косово и Метохия, които идват пеша към Белград. Най-вероятно знамето ще бъде опънато пред правителството. Тук ще бъде и президентът Александър Вучич, който ще опъне заедно с народа знамето. Освен това ще има и 162 знамена на общините, за да покажем, че ни стига толкова разделение“, посочи Бърнабич в интервю за сръбската национална телевизия РТС.
Очаква се градският транспорт в Белград да се движи по изменен маршрут и режим докато трае митингът.
Източник: БТА
Балкани
В Прищина протестират срещу предстоящо поскъпване на тока

Граждани се събраха днес в косовската столица Прищина, за да протестират срещу предстоящо повишаване на цените на тока, съобщи косовското издание „Коха диторе“.
Тази седмица енергийният регулатор на Косово одобри поскъпване на електроенергията с 16,1 на сто за периода 1 май – 31 март 2025 година.
Митингът се провежда близо до парламента, където днес продължава учредителното заседание.
Организаторите на протеста предупредиха за „ескалация“ на бъдещите протести, ако не бъдат предприети действия.
От април 2023 г. до края на март 2024 г. за потребителите, които харчат по-малко от 800 киловатчаса на месец, цената на електроенергията беше 7,79 евроцента на киловатчаса през деня, а за тези с над 800 киловатчаса потребление – 14,45 евроцента, което е със 100 процента увеличение спрямо 2013 г., припомня агенцията.
В началото на април 2024 г. бордът на Службата на енергийния регулатор взе решение за символично понижаване на цените за домакинствата с потребление над 800 киловатчаса на месец с 8 на сто. След това решение дневната тарифа спадна от 14,45 евроцента до 13,29 евроцента за киловатчаса, а нощната (между 22:00 ч. и 7:00 ч.) – от 6,81 евроцента на 6,26 евроцента. В решението, което дойде в резултат на поевтиняването на вносната електроенергия, беше включено също намаление на цените на тока за промишлени цели с 3 на сто.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Кметът на Загреб събра достатъчно подписи, за да се кандидатира отново за градоначалник

Настоящият кмет на хърватската столица Загреб Томислав Томашевич успя да събере необходимия брой подписи на граждани, за да се кандидатира отново за поста на предстоящите местни избори в Хърватия, съобщи днес зелено-лявата платформа „Можем“.
„Благодаря на всички загребчанки и загребчани, които ни подкрепиха за нов мандат на развитие и непрекъсната борба за справедлив и уреден Загреб“, посочва кметът Томашевич, цитиран в прессъобщението на платформата.
Томашевич ще бъде общ кандидат на „Можем“ и най-голямата хърватска опозиционна партия Социалдемократическата партия на местните избори на 18 май.
Въпреки че са събрани достатъчно подписи както за Томашевич, така и за неговите двама заместници, доброволци ще продължат да събират подписи.
Желаещите да се кандидатират за кмет на Загреб трябва да съберат най-малко 5000 подписа на избиратели, а срокът за това изтича на 29 април в полунощ, отбелязва хърватската национална телевизия ХРТ.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
В Нови Сад посрещнаха протестиращите студенти, участвали във велопоход до Страсбург

Студентите колоездачи, които участваха във велопоход от Сърбия до Страсбург, за да предадат на европейските институции исканията и посланията на протестиращите в Сърбия, снощи бяха тържествено посрещнати в северния сръбски град Нови Сад, съобщи белградската агенция Бета.
Над хиляда граждани се събраха пред ректората в Нови Сад, където посрещнаха с червен килим студентите, карали колело 1400 километра.
Велопоходът е инициатива в рамките на протести, които заляха Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. Като част от протестните действия студенти блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
На посрещането снощи бе казано, че велошествието е показало, че страхът може да бъде победен, а истината да бъде изговорена и са показали, че младите хора не прекланят глава пред несправедливостта и ще продължат борбата.
Снощи беше уточнено, че посрещатено е символично без гръмка музика, тъй като е Разпети петък, а голямото посрещане ще бъде организирано на 22 април.
Вемопоходът на протестиращите студенти започна на 3 април, а в Страсбург пристигнаха на 15 април, където се срещнаха с евродепутати и предадоха писма до европейските институции.
/СУ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом