България
Фестивал, изложби и презентации са в празничния календар за Деня на Харманли

Фестивал, изложби, презентации и други прояви са в празничния календар за Деня на Харманли 2 май. Програмата за честванията е публикувана на сайта на местната администрация. Градът тази година навършва 515 години от създаването си.
Програмата започва в неделя с традиционния фестивал „Тракийска шевица“. „Заради неблагоприятна метереологична прогноза той ще се състои, за разлика от други години, в читалище „Дружба 1870″. Очакваме около 300 гости от различни самодейни формации от страната“, каза за БТА заместник-кметът Валентина Димулска.
В афиша са две изложби – временната „Вълшебно минало“ в Историческия музей и „Графика и живописни рисунки“ на художника Владимир Чукич, която ще бъде експонирана в Културен център – Харманли. Там ще бъде представен и сборникът „Кръстопътните срещи на времето. История и съвременност в книгите на Генчо Стоев“, както и излезлият наскоро том 13 на сборника „Тракия“. Почитателите на Мелпомена ще могат да видят постановката „Женитба по обяви“ с участието на Тончо Токмакчиев, Албена Колева и Валентин Танев в читалището на 29 април.
За 26 април е предвидено рокерско шоу, в което мотористите, освен екстремни изпълнения, ще направят и традиционната почетна обиколка на града.
Празничният 2 май ще започне в църквата „Св. Атанасий“ с тържествена литургия и молебен за преуспяването на Харманли, след което ще се състои тържествена сесия на Общинския съвет. Кулминацията е концертът на група D2 на площад „Възраждане“.
Миналата година гости за празничния концерт преди фойерверките бяха Deep Zone Porject.
/РИ/
Източник: БТА
България
Община Раднево ще кандидатства с проект за въвеждане на фамилно компостиране

Общинският съвет в Раднево даде своето съгласие на засадението си днес местната администрация да кандидатства за безвъзмездно финансиране на проект за въвеждане на фамилно компостиране.
Според материалите към предложението, Община Раднево е разработила „Пилотен проект за предотвратяване образуването на биоразградими битови отпадъци в Община Раднево чрез въвеждане на фамилно компостиране за домакинства”, с който ще кандидатства за безвъзмездно финансиране пред Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към Министерството на околната среда и водите.
В проекта са включени мерки за стимулиране на домакинствата за извършване на домашно компостиране чрез безвъзмездно предоставяне на компостери за зелени и други биоотпадъци.
Сред останалите акценти в приетите общо 24 предложения бяха приемането на Общинска програма за закрила на детето, Програма за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби, както и Годишен план на дейностите за подкрепа за личностно развитие. Общинските съветници разрешиха финансиране в размер на малко над 3300 лева на Сдружение „Волейболен клуб Раднево Волей „. Средствата ще бъдат предоставени до приемане на Бюджета на Община Раднево за 2025 г., след което те ще бъдат приспаднати от предвидената субсидия за годината.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Ученици от Ямбол показват знанията си за Втората световна война в състезание

По повод честването на 80 години от края на Втората световна война, Регионален исторически музей (РИМ) – Ямбол организира състезание на тема „Втората световна война (1939 – 1945). Участието на България и Ямбол в нея“. То ще бъде на 8 май и е насочено към ученици от 9-и и 10-и клас, каза пред БТА Мария Иванова, уредник в отдел „Нова и най-нова история” на РИМ – Ямбол.
Участниците ще бъдат разпределени в отбори от по пет души. Всеки екип трябва да отговори на пет различни въпроса, каквито капитанът на съответния отбор изтегли чрез жребий. Ще се оценява историческата точност и бързина на отговорите, каза Мария Иванова от ямболския музей.
Във втория кръг на състезанието участниците ще мерят сръчност и наблюдателност при редене на тематичен исторически пъзел. За победителите са предвидени грамоти и предметни награди.
Подобно състезание, посветено на Втората световна война и участието на България в нея, се организира за първи път от РИМ – Ямбол. Целта е да се стимулира интерес към познаването на този важен момента от историята. България участва в последния етап на световния конфликт от септември 1944 до капитулацията на Германия през май 1945 г., припомня уредникът в Музея. В периода септември – декември 1944 г. в него се включва ямболският 4-ти Конен полк, а в последната фаза – 29-и Ямболски пехотен полк. Като цяло от област Ямбол в сражения от Втората световна война участват малко над 5000 души, които са били част от съставите и на други полкове, каза още Мария Иванова.
В края на тази седмица, на 25 април в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде домакин на друго събитие. В т. нар. огледална зала ще бъде представена книгата „От степите към Балканите. Ямната култура в Горна Тракия” (From the Steppes to the Balkans Yamna Culture in Upper Thrace). Англоезичното издание е том пети от тематична научна поредица. Издаването на сборника е част от българо-полски археологически проект.
/АВП/
Източник: БТА
България
Плевенската областна дирекция на МВР получи четири автомобила от Общината

Плевенската областната дирекция (ОД) на МВР получи за ползване четири автомобила от Община Плевен, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Превозните средства ще бъдат използвани от инспектори на Първо и Второ районни управления в града. Те ще им помогнат за осигуряване на обществения ред в общинския център и гарантиране на спокойствието на жителите както на Плевен, така и на малките населени места на територията на общината, добавиха от пресцентъра.
Кметът на града д-р Валентин Христов е връчил ключовете за колите на представители на районните управления. На церемонията са присъствали заместник-кметът с ресор „Обществен ред и сигурност“ Лидия Петкова и директорът на ОД на МВР старши комисар Живко Ламбов.
Христов е пожелал безаварийно ползване на автомобилите, както и ефективна и бърза реакция с тях. Той е оценил високо взаимодействието между двете институции и е казал, че този жест на подкрепа е в духа на тяхното партньорство в името на спокойствието на плевенчани.
„Автомобилите ще подпомогнат тежката и отговорна работа на служителите. Не е тайна, че материалната база, автомобилите, се амортизират много бързо. Естеството на работата предполага това. За нас е привилегия, че можем да бъдем полезни и да направим нещо съвместно, което ще е в полза на града“, е допълнила заместник-кметът Лидия Петкова, цитирана от пресцентъра.
През миналата седмица плевенската полиция направи своя отчет за 2024 г. Данните в отчет-анализа показаха ръст в разкриваемостта на престъпленията с 2,3% в сравнение с 2023 г. и спад на регистрираната криминална и икономическа престъпност от 15,85%. Тогава да се запознаят с резултатите от работата на полицейската дирекция в града бяха министърът на вътрешните работи Даниел Митов и и.д. главен секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков.
/БИ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)