Свят
Император Нарухито участва във възпоменателни церемонии за Втората световна война в седмицата, в която Япония поиска да се присъедини към командване на НАТО

Тази седмица бе белязана от знакови събития за Япония. Тя започна с посещение на японския император Нарухито и съпругата му Масако на острова, известен като Иво Джима (сега носещ името Иво То), където монархът даде началото на серия от възпоменателни церемонии в страната по случай 80-ата годишнина от края на Втората световна война, предадоха световните агенции.
Императорската двойка отдаде почит на загиналите в сраженията за тихоокеанския остров през февруари и март 1945 г., информира японската новинарска агенция Киодо. На следващия ден – във вторник, двудневната си визита в Япония започна генералният секретар на НАТО Марк Рюте.
Пред него японският министър на отбраната Ген Накатани заяви желанието на страната си да се присъедини към командването на мисията на алианса за подкрепа на Украйна – „Помощ за сигурността и обучение от НАТО за Украйна“ (NATO Security Assistance and Training for Ukraine – NSATU). Командният щаб на мисията е в германския град Висбаден, съобщи Асошиейтед прес. Тепърва ще се обсъждат детайлите по евентуалното участие на Япония, свързани с изпращането на японски военнослужещи във Висбаден, но не се очаква Япония да се включи в бойни действия, понеже след Втората световна война страната ограничава военната си роля, посочи АП.
Рюте се срещна в Токио и с министър-председателя на Япония Шигеру Ишиба. Двамата обявиха в сряда, че НАТО и Япония, която не е сред 32-те страни членки на алианса, ще задълбочат връзките си в областта на отбраната в контекста на заплахите от Русия и Китай, отбеляза Ройтерс.
Церемонията на остров Иво Джима
Визитата на остров Иво Джима бе първа за император Нарухито и съпругата му Масако, отбеляза Киодо. Островът в Тихия океан е на около 1250 километра южно от японската столица Токио. Битката при Иво Джима продължава повече от месец – от 19 февруари до 26 март 1945 г., след десанта на американските сили на острова.
Тогава Съединените щати се опитват да поемат контрол над стратегическото място, за да напреднат към главните острови на Япония, посочва Киодо. Въпреки очакванията на САЩ, че ще победят за броени дни, японските войници използват подземни тунели и се съпротивляват в продължение на пет седмици. В сраженията загиват около 21 900 японски и близо 7000 американски военнослужещи.
Императорската двойка посети три мемориала на острова, отбелязва Киодо. Роднини на загиналите наблюдаваха под дъжда как Нарухито и Масако поднасят цветя и свеждат глави пред паметника на японските войници, загинали на острова, описва японската новинарска агенция. Двамата отдадоха почитта си и в гробищен парк в памет на 82 жители на острова, намерили смъртта си, докато са работили за японската армия, и на площад, посветен на загиналите японски и американски войници.
След това – в базата на военноморските сили за самоотбрана на острова – императорът и императрицата се срещнаха с представители на осем благотворителни организации в подкрепа на семействата на загиналите във войната и бивши жители, информира Киодо.
По време на Втората световна война около 1000 жители са били насилствено евакуирани от острова и цивилният живот никога не е възобновяван. След като Япония обявява капитулация, американската армия окупира Иво Джима и другите острови от групата Нинпо (острови на юг от Японския архипелаг).
Иво Джима (в свободен превод от японски „ивицата“) е върнат на Япония през 1968 г., а през 2007 г. официално е преименуван на Иво То (Островът на сярата). През 1994 г. родителите на Нарухито – император Акихито и императрица Мичико, посетиха острова, за да отдадат почит в рамките на програмата си по повод предстоящата 50-а годишнина от края на войната, припомня Киодо.
Тази година церемониалната обиколка за 80 г. от края на Втората световна война на настоящата императорска двойка ще продължи през юни с посещение на Окинава, най-южната островна префектура на Япония. В битката за Окинава загива близо една четвърт от населението на префектурата, посочва Киодо.
Също през юни Нарухито и Масако ще бъдат в Хирошима, а за септември е насрочена визитата им в Нагазаки – другия град, опустошен от американските атомни бомбардировки.
Посещението на японския император на Иво Джима дойде малко повече от седмица след като японският министър-председател Шигеру Ишиба и министрите на отбраната на Япония и Съединените щати – Ген Накатани и Пийт Хегсет, присъстваха на церемония на 29 март по повод 80 години от битката, отбеляза АП.
На следващия ден Хегсет заяви по време на среща с колегата си Накатани, че Япония е „незаменим партньор“ в усилията за „овладяването на китайската настъпателност“, като помага на Вашингтон да гарантира „по убедителен начин“ сдържането на агресията в региона, включително в Тайванския проток, съобщи Ройтерс. „Ние имаме един и същ боен дух (с Япония), който е определяща черта на нашите въоръжени сили“, каза Хегсет, цитиран от Ройтерс.
Американският министър на отбраната определи Япония и като „крайъгълен камък на мира и сигурността в Индо-тихоокеанския регион“ и даде да се разбере, че правителството на президента Доналд Тръмп, подобно на предишните правителства във Вашингтон, ще продължи да работи в тясно сътрудничество с ключовия си азиатски съюзник.
В Япония са базирани около 50 000 американски военнослужещи, както и ескадрили от изтребители. Там се намира и единствената разположена „на първа линия“ ударна група от американски самолетоносачи – в архипелаг по протежение на 3000 километра. Това според Хегсет означава ограничаване на китайската военна мощ, отбеляза Ройтерс, допълвайки, че това е първото му посещение в Азия в качеството му на министър на отбраната.
Дни по-късно в Токио генералният секретар на НАТО Марк Рюте приветства тази визита на Хегсет, целяща да гарантира ангажимента на Вашингтон към укрепване на съюза му с Япония и присъствието му в региона, предаде АП. Съединените щати искат страните от НАТО да бъдат по-ангажирани в Индо-тихоокеанския регион, посочи Рюте. Той обърна внимание на факта, че Япония е единствената държава от Г-7 (групата на водещите световни икономики), която не е в НАТО.
Визитата на генералния секретар на НАТО
Визитата на генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Япония започна ден след възпоменателната церемония с участието на император Нарухито на остров Иво Джима. Ръководителят на алианса акцентира върху опасността от укрепването на военните способности на Китай.
„Нека не бъдем наивни по отношение на Китай. Укрепването на въоръжените му сили, инвестициите му в отбранителната индустрия и в отбранителните му способности са изумителни“, заяви Рюте в интервю, публикувано от в. „Джапан таймс“.
Японският министър на отбраната Накатани заяви по време на разговора си с Рюте във вторник интереса на Япония да участва в командването на украинската мисия на НАТО, базирана в Германия, предаде АП. Според Накатани това би било голям тласък във връзките на азиатската страна с алианса, който е преимуществено с европейско участие, посочва агенцията. Япония вече предостави на Украйна отбранително оборудване, припомня АП.
Накатани каза, че Япония иска да задълбочи още сътрудничеството в областта на сигурността с НАТО и че участието в мисията „Помощ за сигурността и обучение от НАТО за Украйна“ ще помогне на японската армия да увеличи осведомеността и опита си по отношение на руската инвазия. „И Япония, и НАТО са изправени пред много изпитания, като нашата среда на безопасност става все по-сложна“, каза Накатани.
Според японския министър на отбраната войната на Русия срещу Украйна откроява факта, че опасностите за сигурността в Европа и в Азия трябва да се разглеждат като едно цяло, а Токио се стреми към по-тесни връзки с НАТО, като същевременно възнамерява да работи със САЩ, както и по разширяването на отбранителните взаимоотношения с други приятелски страни в Индо-тихоокеанския регион.
Рюте каза на Накатани, че Китай, Северна Корея и Русия увеличават обхвата на военните си учения и сътрудничеството си, „подкопавайки глобалната сигурност“, информира АП. Ръководителят на НАТО изрази и загриженост относно концентрацията на оръжейна мощ от страна на Китай и призова страните от НАТО и други приятелски настроени към Япония държави да работят заедно, за да запазят свободните морски пътища в региона.
„Китай подкрепя усилията на Русия. Китай гради своите въоръжени сили, включително своя флот, с бързи темпове“, каза Рюте пред представители на медиите, след като за кратко се качи на японската модерна многофункционална фрегата „Могами“, акостирала в японското военноморско пристанище в Йокосука.
Срещата на Рюте с премиера Ишиба
Генералният секретар на НАТО Рюте и министърът на Япония Шигеру Ишиба заявиха на среща в сряда единодушието си по въпроса за разширяване на японското сътрудничество с алианса в контекста на заплахите, идващи от Пекин и Москва, информира ДПА.
Рюте изтъкна необходимостта НАТО да работи с Япония в момент, който той определи като „решаващ“ за сигурността и стабилността в Евроатлантическия и в Индо-тихоокеанския регион. Япония и НАТО ще си партнират в разработването на авангардни технологии, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели, казаха Рюте и Ишиба.
Азиатската държава и алиансът засилиха партньорството си, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., като мнозина в Азия се страхуваха, че това, което се случва в Украйна днес, може да стане в Южнокитайско море утре, ако Китай нахлуе в Тайван, отбелязва ДПА.
Ишиба заяви, че Токио приветства нарастващата съпричастност на НАТО към случващото се в региона на Япония, отбелязвайки, че един силен алианс ще бъде от голяма полза за страната му.
Източник: БТА
Свят
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски

Сраженията продължават в руските Курска и Белгородска област, където украинските сили завзеха територии, въпреки обявеното от руския президент Владимир Путин великденско примирие, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс.
„Курска и Белгородска област – великденските изявления на Путин не обхващат тази територия“, написа Зеленски в публикация в социалните мрежи, посочва Ройтерс. „Сраженията продължават, руските удари продължават“, обяви украинският държавен глава.
Ройтерс прави уговорката, че Зеленски не е предоставил свидетелства за думите си и световната агенция не може да провери тази информация по независим път.
Снощи началникът на Херсонската областна военна администрация Олександър Прокудин обяви, че руските сили са нанесли удари в областта след началото на обявения от Путин режим на великденско примирие. Въздушна тревога снощи бе обявена и в столицата Киев.
/ИТ/
Източник: БТА
Свят
Нека дарим с надеждата на Възкресението жертвите на войната, призова в службата за великденското бдение папа Франциск

Нека дарим с надеждата на Възкресението Христово всички жертви на войната, най-вече „жените, които са унижавани и убивани“, призова папа Франциск в проповедта си по време на службата за великденското бдение във Ватикана тази нощ, предаде АФП. Неговата проповед беше прочетена от кардинал Джовани Батиста Ре, уточнява информационният портал „Ватикан нюз“.
Надеждата на Възкресението повелява „да станем посланици на вярата, съзидатели на вярата, дори и върху нас да връхлита бурята на смъртта“, заявява папата. „Целият ни живот е една надежда“, подчертава главата на Римокатолическата църква.
Този празник „ни напомня, че светлината на Възкресението осветява нашия път“ и нашите сърца, се казва още в проповедта на Франциск. Папата посети за кратко базиликата „Свети Петър“ във Ватикана за молитва и поздрави събралите се вярващи. Над пет хиляди души се събраха в базиликата и на площада отвън.
/ИТ/
Източник: БТА
Свят
Преводачката на Мелони във Вашингтон поднесе публично извинение, след като изпита затруднения в Белия дом

Преводачката на италианската министър-председателка Джорджа Мелони поднесе публично извинение, след като очевидно се затрудни с превода по време на срещата в Белия дом с президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде ДПА.
„Това, което стана, е най-лошото, което може да се случи на един преводач – ужасно е смущаващо“, заяви Валентина Майолини-Ротбахер пред днешното издание на италианския в. „Кориере дела сера“.
След като забеляза, че преводачката ѝ се затруднява, министър-председателката на Италия сама преведе коментарите си на английски език.
„Мелони беше права да ме прекъсне. Това беше много важна среща и всяка дума имаше голяма тежест“, каза Майолини-Ротбахер. „За щастие не съм казала нищо глупаво“, добави тя.
Преводачката отбеляза, че за първи път е била в Белия дом, че не е получила съдействие и че е било много шумно. Освен това Тръмп се е обърнал към нея с думите: „Моля, моля…“
Според Майолини-Ротбахер всичко това вероятно я е объркало.
На международните срещи обикновено присъстват преводачи, тъй като политическите лидери предпочитат да използват родния си език по време на публични изяви, дори когато, както Мелони, говорят добре английски език, отбелязва ДПА.
Майолини-Ротбахер е много опитна преводачка и е работила на редица срещи на върха, допълва агенцията.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Голямото търговско надцакване
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом