Свят
Педро Санчес и Си Цзинпин призоваха за по-тясно сътрудничество между ЕС и Китай

Испания смята, че ЕС и Китай трябва да поддържат по-балансирани отношения, основани на преговори за преодоляване на различията, както и на сътрудничество в областите на взаимен интерес, заяви испанският премиер Педро Санчес, след като се срещна с китайския президент Си Цзинпин в Пекин, предаде Ройтерс.
Санчес пристигна в Китай в опит да установи по-тесни икономически и политически връзки с Пекин на фона на глобалните последици от митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп. Испанският премиер се стреми да постави страната си в позицията на посредник между Китай и ЕС и да привлече повече китайски инвестиции, коментира Ройтерс.
Испански официални лица отхвърлиха предупрежденията на САЩ, че със сближаването си с Пекин Мадрид „ще навреди сам на себе си“.
Санчес заяви в началото на срещата си с китайския лидер, че Испания разглежда Китай като партньор на ЕС. В стратегия на Евросъюза за отношенията му с Китай от 2019 г. азиатската страна е описана като „партньор за сътрудничество, икономически конкурент и системен съперник“.
„Искаме да работим по въпросите от взаимен интерес, да насърчим търговията и инвестициите по един балансиран начин в полза на развитието на нашите страни и в съответствие с нашите виждания. Искаме да подпомогнем изграждането на по-близки връзки между нашите общества“, каза още испанският премиер пред Си.
Китайският президент подчерта, че това е третата визита на Санчес за последните две години и добави, че укрепването на двустранните отношения в настоящия глобален контекст ще насърчи мира, стабилността и просперитета.
Си също така призова ЕС да подкрепи Пекин в „съвместно противопоставяне на всяка едностранна принуда“, оказвана от Вашингтон, допълва Франс прес.
„Китай и ЕС трябва да поемат своите международни отговорности, заедно да защитават икономическата глобализация и международната търговска среда и съвместно да се противопоставят на всяка едностранна принуда“, каза още китайският лидер. „Това не само ще защити нашите законни права и интереси, но и ще утвърди честността и правосъдието в международен план“, подчерта той.
„Испания и Европа имат значителен търговски дефицит с Китай, който трябва да се стремим да коригираме“, каза Санчес пред журналисти след срещата. „Не трябва да позволяваме търговското напрежение да възпрепятства потенциала за развитие на отношенията (…) между Китай и ЕС“, добави Санчес.
Испания има значителен търговски дисбаланс с Китай, който е четвъртият по големина търговски партньор на европейската страна. Испания купува от Китай стоки на стойност 45 млрд. евро, докато износът ѝ възлиза на едва 7,4 млрд. евро.
Източник: БТА
Свят
Жителите на Киев изпращат 1100 дрона за фронта, съобщи кметът Кличко

Кметът на Киев Виталий Кличко изпрати 1100 многороторни дрона за украинските военни на фронта от името на жителите на столицата, предаде Укринформ.
„Поредната пратка толкова необходима помощ беше изпратена на фронта от столичната общност. Двадесет и седма отделна Печерска бригада на Националната гвардия на Украйна получи 1100 многороторни системи, включително FPV дронове от различен тип – за нощно ползване, осеминчови и десетинчови модели“, написа Кличко в социалната мрежа „Телеграм“.
Според столичния кмет от началото на годината градът е отпуснал 30 милиона гривни от бюджета си за бригадата. Военните ги използват за закупуване на най-необходимото оборудване.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Джей Ди Ванс се срещна с критично настроени към политиките на Тръмп служители от Ватикана

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс пристигна във Ватикана, за да се срещне с високопоставени католически духовници, които остро критикуват настоящата политика на Белия дом, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че това са първите подобни лични разговори по време на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп.
Ванс, самият той католик, е влизал в спорове с папа Франциск заради насочената срещу миграцията политика на президента Тръмп. Той пристигна във Ватикана тази сутрин за среща с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин и с други високопоставени служители.
Франциск, който ограничава обществените си прояви по лекарско предписание и в момента се възстановява от белодробно заболяване, няма да участва в срещите.
Папата, Паролин и други служители от Ватикана са критикували редица политики на администрацията на Тръмп, включително плановете ѝ за депортиране на милиони мигранти от Съединените щати, както и съкращенията в програмите за международна помощ и за социално подпомагане вътре в САЩ.
По-рано този месец Конференцията на католическите епископи на САЩ обяви, че поради съкращенията в администрацията на Тръмп ще прекрати половинвековно партньорство с федералното правителство за предоставяне на услуги на мигранти и бежанци.
Говорител на Конференцията заяви пред Ройтерс, че Паролин е „добре информиран за предизвикателствата, пред които са изправени Църквата и нейните институции“ в САЩ.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Украински дипломат призова Мерц да одобри доставката на крилати ракети за Украйна още в първия си ден като канцлер

Бившият украински посланик в Берлин Андрий Мелник призова най-вероятния нов канцлер на Германия Фридрих Мерц незабавно да разреши доставката за Украйна на крилати ракети „Таурус“, предаде ДПА.
В отворено писмо, публикувано днес от вестник „Велт“, Мелник призовава Мерц да обяви пред Бундестага още на 6 май, когато се очаква да бъде избран за канцлер от депутатите, пратката на 150 ракети „Таурус“, за да може те да бъдат доставени бързо.
Мелник, който стана постоянен пратеник на Украйна в ООН, описа доставката като необходима за спиране на руското настъпление и обрат във войната.
Той написа, че въоръжението трябва да се достави „без „ако“ и „но“, като изтъкна, че не са необходими консултации с партньорите или ултиматуми към руския президент Владимир Путин.
Германската бойна авиация използва системата „Таурус“ от 2005 година насам. Всяка ракета струва около един милион евро.
Мерц по-рано заяви, че подкрепя доставката на далекобойните ракети на Украйна, но е на позиция, че подобно решение трябва да се координира с европейските съюзници.
Същевременно Мелник призова Мерц не само да достави ракетите, но и призова бъдещото му правителство да предостави 30% от екипировката на германската авиация на Украйна – включително около 45 изтребителя „Юрофайтър“ и 30 „Торнадо“, за да се увеличи до краен предел ефективността на „Таурус“.
В писмото си до Мерц Мелник се позова на чувството за историческа отговорност: „Не само бъдещето на Германия зависи от успеха Ви като канцлер, но и съдбата на Украйна и на цяла Европа“. Според него бъдещият канцлер „има историческата възможност да направи Германия най-важния маяк на свободния демократичен свят“.
Лявоцентристкият канцлер Олаф Шолц, който сега е временно изпълняващ длъжността, последователно изключваше изпращането на ракети „Таурус“, позовавайки се на опасения, че това може допълнително да въвлече Германия в конфликта.
Ракетата „Таурус“ с обсег на действие до 500 километра може да позволи на Украйна да нанася удари по военни цели далеч отвъд фронтовата линия, включително на руска територия. САЩ са доставили на Украйна ракети АТАКМС с обсег до 300 км., докато Франция и Великобритания доставиха крилати ракети с обсег около 250 км.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом