Свържете се с нас

Балкани

Дипломатическият форум в Анталия започва днес под егидата на турския президент Ердоган

Четвъртият Дипломатически форум в Анталия (ADF2025) ще се проведе под егидата на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и при домакинството на турския външен министър Хакан Фидан от днес до 13 април, съобщи Дирекцията по комуникациите при турското президентство в съобщение до медиите, изпратено и до БТА.

Тази година форумът ще бъде под мотото „Завръщане към дипломацията в един фрагментиран свят“ и ще бъде фокусиран върху преформулирането на ролята на дипломацията в разрешаването на регионални и глобални проблеми.

Повишаването на геополитическото напрежение, глобалните неравенства, насилието срещу цивилни, липсата на толерантност, несигурността в резултат на технологичните трансформации и многоизмерните ефекти от климатичната криза подкопават доверието в международната система, пише в съобщението. В този критичен период Дипломатическият форум в Анталия ще подчертае стабилизиращата и обединяваща сила на дипломацията и ще предложи решения в рамките на регионалното и глобалното сътрудничество.

На форума се очакват почти 450 представители на около 140 страни, включително повече от 20 държавни и правителствени ръководители, двама председатели на парламенти, 74 министри и 23 зам.-министри, 11 депутати. Ще участват и други глобални лидери, както и политици, учени, представители на бизнеса, медиите и гражданското общество. На форума са акредитирани 950 журналисти от 50 страни.

Премиерът Росен Желязков също ще бъде сред участниците във форума, съобщи пресслужбата на Министерския съвет. В петък той ще се включи в лидерския панел на тема „Търсене на партньорства в ерата на многополюсността“. По-късно през деня министър-председателят ще участва в официална вечеря, давана от президента Ердоган. 

Във водената от премиера Росен Желязков делегация в Анталия участва и министърът на външните работи Георг Георгиев. На дипломатическия форум министър Георгиев е поканен да участва в панел по темата за сигурността в Черноморския регион.

В три формата (ADFPanel, ADFRound, ADFTalk) и на около 50 сесии тридневният форум ще покрие широк спектър от теми, посветени на различни географски точки – от Близкия изток до Азиатско-тихоокеанския регион и от Африка до Латинска Америка, както и теми като климатичните промени, тероризма, хуманитарната помощ, дигитализацията, сигурността на прехраната и изкуствения интелект.

Източник: БТА

Балкани

В Нови Сад посрещнаха протестиращите студенти, участвали във велопоход до Страсбург

Студентите колоездачи, които участваха във велопоход от Сърбия до Страсбург, за да предадат на европейските институции исканията и посланията на протестиращите в Сърбия, снощи бяха тържествено посрещнати в северния сръбски град Нови Сад, съобщи белградската агенция Бета.

Над хиляда граждани се събраха пред ректората в Нови Сад, където посрещнаха с червен килим студентите, карали колело 1400 километра.

Велопоходът е инициатива в рамките на протести, които заляха Сърбия след падането на козирката на гарата в Нови Сад на 1 ноември, в резултат на което загинаха 16 души. Като част от протестните действия студенти блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние. 

На посрещането снощи бе казано, че велошествието е показало, че страхът може да бъде победен, а истината да бъде изговорена и са показали, че младите хора не прекланят глава пред несправедливостта и ще продължат борбата. 

Снощи беше уточнено, че посрещатено е символично без гръмка музика, тъй като е Разпети петък, а голямото посрещане ще бъде организирано на 22 април.

Вемопоходът на протестиращите студенти започна на 3 април, а в Страсбург пристигнаха на 15 април, където се срещнаха с евродепутати и предадоха писма до европейските институции.

/СУ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Аджерпрес: По програма „RO-CULTURA“ бяха отпуснати 34 милиона евро за представяне на културното наследство на Румъния

Румъния положи усилия за обединяване, спасяване и подобряване на своето културно наследство с помощта на външни средства, отпуснати от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн в размер на 34 милиона евро, каза министърът на културата на Румъния Наталия Интотеро на 16 април по време на пресконференцията по повод закриването на програмата „RO-CULTURA“, предаде Аджерпрес специално за БТА.

По „RO-CULTURA“ бяха отправени седем покани и бяха финансирани 67 проекта, изпълнени на национално ниво, които допринесоха за постигане на целите на програмата: осем проекта се занимаваха с възстановяването и капитализирането на изграденото културно наследство; 39 проекта – с укрепване на културното предприемачество; девет проекта – с организиране на иновативни изложби с реставрирани и класифицирани предмети на културното наследство; десет проекта бяха насочени към насърчаване на културата на ромското малцинство; и един предварително определен проект, изпълнен от Националния музей на селото „Димитрие Густи“.

Според координатора на „RO-CULTURA“ Моника Драган, в резултат на действията по програмата, осем исторически паметника са били възстановени за обществеността в Тимиш, Сибиу, Яш, Хунедоара, Плоещ, Решица, Търговище и Букурещ. Над 1,2 милиона души участваха в организираните културни събития; проведени бяха над 660 културни дейности, реставрирани бяха над 430 обекта на културното наследство. Около 290 работни места бяха създадени в областта на културата, а над 470 професионалисти в културния сектор се възползваха от обучение, наставничество или обмен на опит. Над 2800 роми бяха пряко включени в културни дейности.

Освен това по линия на Фонда за двустранни отношения бяха организирани четири покани за финансиране с общ бюджет над 330 000 евро, които подкрепиха 46 стипендии за пътувания и 18 артистични резиденции.

Представителят на норвежкото посолство в Букурещ и координатор на грантовете на ЕИП Керстин Валберг каза, че тази програма е мощен пример за това как културното сътрудничество може да изгради трайни връзки между Румъния и спонсориращите държави – Исландия, Лихтенщайн и Норвегия.

Тя добави, че културата отваря пространства за диалог, приобщаване и иновации.

„Програмата показа как културата може да доведе както до социална промяна, така и до икономическо развитие. Инвестирайки в културното наследство, ние правим повече от възстановяване на паметници, ние възвръщаме идентичността“, каза тя.

„Ние свързваме миналото с настоящето и създаваме смисъл за бъдещето, което е особено силно, когато включва гласове, които са били маргинализирани, като ромската общност“, подчертва Валберг.

Тя добави, че поне 10% от програмата е посветена на подобряване на положението на ромското население не само чрез защита, но и чрез участие, което е много важно.

Общата цел на програмата „RO-CULTURA“ (AP 14 „Културно предприемачество, културно наследство и културен обмен“) е укрепване на икономическото и социално развитие чрез културно сътрудничество, културно предприемачество и управление на културното наследство.

(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.

Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.

Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта. 

Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района. 

(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 33 минути

Ива Иванова се класира за полуфиналите на сингъл на турнир по тенис в Санта Маргерита ди Пула

Обществопреди 38 минути

Гилъно-Гилмърски реквием за ПЕШО ПЪРПЪЛА (още една рок-душа отлетя от студиото)

Българияпреди 52 минути

Малчугани мериха сили в „Голямото великденско боядисване на яйца“ в столичния квартал „Младост“3

Балканипреди 52 минути

В Нови Сад посрещнаха протестиращите студенти, участвали във велопоход до Страсбург

Спортпреди 56 минути

Marca: Анчелоти смята Реал Мадрид за свой приоритет, отказал на Бразилия

Святпреди един час

Жителите на Киев изпращат 1100 дрона за фронта, съобщи кметът Кличко

Спортпреди един час

Треньор на Синер: „Една от първите ни цели беше да намерим начин да победим Медведев“

Спортпреди 2 часа

От „Трибуна Сектор Г“ към Томаш: „ЦСКА не е училище, чакаме оставка дори още днес“

Балканипреди 2 часа

Аджерпрес: По програма „RO-CULTURA“ бяха отпуснати 34 милиона евро за представяне на културното наследство на Румъния

Святпреди 2 часа

Джей Ди Ванс се срещна с критично настроени към политиките на Тръмп служители от Ватикана

Българияпреди 2 часа

Граничните полицаи са връчили 2384 електронни фиша за над 320 000 лв. от началото на април

Спортпреди 2 часа

Айнтрахт иска 100 милиона евро за млад френски нападател

Икономикапреди 5 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Балканипреди 5 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 5 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 5 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Икономикапреди 5 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Бизнеспреди 4 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 4 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Обществопреди 4 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Новини