Свържете се с нас

Икономика

Търсенето на електроенергия за нуждите на центровете за данни ще се увеличи повече от два пъти до 2030 г., отчита МАЕ

Потреблението на електроенергия от центровете за данни ще се увеличи „повече от два пъти“ до 2030 г., което ще представлява предизвикателство пред енергийната сигурност и ще доведе до увеличаване на емисиите на въглероден диоксид, пише в оповестен днес доклад на Международната агенция за енергията (МАЕ), цитиран от Франс прес.

Центровете за данни, които стават все по-енергоемки, удвоиха търсенето поради неотдавнашното развитие на генеративния изкуствен интелект, който изисква голям изчислителен капацитет за обработка на информацията, натрупана в големи бази данни.

През 2024 г. нуждите от електроенергия на тези инфраструктури представляваха само около 1,5 на сто от световното потребление (415 тераватчаса), но те вече са се увеличили с 12 на сто годишно през последните пет години.

„Очаква се търсенето на електроенергия от центрове за данни в световен мащаб да се удвои до 2030 г., до около 945 тераватчаса (TWh)“, което е малко повече, отколкото Япония консумира в момента, пише в доклада.

Тогава  центровете за данни ще консумират малко под 3 на сто от световната електроенергия.

Неравномерно разпределени по целия свят и концентрирани в няколко региона на дадена държава, често в близост до градове, те пораждат редица предизвикателства – доставките на електроенергия, потребление на вода за охлаждане, натовареност на електрическата мрежа и др.

Само един център за данни с мощност 100 мегавата може да консумира толкова електроенергия, колкото 100 000 домакинства годишно, а в бъдеще „най-големите центрове, които са в процес на изграждане днес, ще консумират 20 пъти повече“, което се равнява на потреблението на 2 милиона домакинства, отчита МАЕ.

Тази необходимост от електроенергия е силно изразена в някои държави, като например САЩ, където „почти половината от ръста на търсенето на електроенергия (…) към днешна дата до 2030 г. ще бъде движено от (нуждите на) центровете за данни“, обяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

Понастоящем САЩ, Европа и Китай заедно представляват около 85 на сто от потреблението на центровете за данни. Затова първото предизвикателство е да се осигури достъпна електроенергия, която да бъде и в изобилие. 

„До 2030 г. възобновяемите енергийни източници ще осигурят почти половината от глобалното търсене на електроенергия за центрове за данни, следвана от природния газ и въглищата“, пише в доклада на МАЕ. 

„Най-достъпният начин за посрещане на това нарастващо търсене ще бъде ускореното въвеждане (в експлоатация) на възобновяеми енергийни източници като вятърна и слънчева енергия, подпомогнати от съхранението ѝ в батерии“, посочва Юън Греъм, анализатор в изследователската компания „Ембър“ (Ember).  

Днес 30 на сто от тази електроенергия идва от въглища – силно замърсяващо гориво, чийто добив президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да стимулира, за да отговори на нуждите на изкуствения интелект.

В тази ситуация надпреварата за изграждане на центрове за данни неизбежно ще доведе до увеличаване на емисиите, свързани с потреблението на електроенергия – от 180 милиона тона въглероден диоксид към момента до 300 милиона тона до 2035 г., което все още представлява минимален дял спрямо мащаба на глобалните емисии, оценени през 2024 г. на 41,6 милиарда тона, отчита МАЕ.

Те все пак ще представляват „по-малко от 1,5 на сто от общите емисии от енергийния сектор“ през посочения период, но са сред тези, които „се увеличават с най-бързи“ темпове, посочва МАЕ.

Тези емисии биха могли да бъдат компенсирани с три до пет пъти по-големи икономии на емисии, благодарение на повишаването на ефективността и иновациите, предизвикани от внедряването на изкуствения интелект в икономиката, прогнозира агенцията.

Въпреки това МАЕ остава предпазлива, като посочва, че „(всеобщото) внедряване на изкуствен интелект не е гарантирано и може да бъде възпрепятствано поради подновено увеличаване на потреблението на изкопаеми горива“.

Казано по друг начин, изкуственият интелект няма да е „магическа пръчка“ за решението на проблемите пред енергийния преход и все още е необходима „проактивна политика“, отчита МАЕ.

Източник: БТА

Икономика

Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.

„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.

Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.

Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.

В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борсови пазари през седмицата отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).

В Чикаго пшеницата поскъпва с 1 долар до 229 долара за тон. Във Франция има спад с 3 евро до 217 евро за тон. В Украйна добавя 1 долар до 249 долара за тон, а в Русия промяната остава нулева и цените са на нивата отпреди две седмици – 252 долара за тон.

Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна – поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.

Котировките на ечемика в Украйна са на равнище 238 долара за тон. 

Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май тази седмица прибавя 32,75 евро до 544,75 евро за тон. 

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам са без промяна на 1215 долара за тон. 

Рафинираната захар за доставка през август губи 33,80 долара до 490,10 долара за тон на борсата в Лондон.

Търговията на ССБ със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон. 

Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти.

При индустриалните стоки на ССБ сделките през седмицата са за пелети на 483,33 лева за тон. Продадоха се и моторни масла на 18 000 лв./хил.л, авиационно масло – на 12 500 лв./хил.л, и хидравлично масло – на 29 800 лв./хил.л.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Изкуственият интелект все още е рядкост в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория

Изкуственият интелект все още не е навлязъл в голям мащаб в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория, установяват радио Бе Не Ар и компанията за откриване на дийпфейк „ДъкДъкГуз“ (DuckDuckGoos). По-голямата част от рекламите все още са създадени от хора. „Това всъщност е приятна изненада“, каза Марк Евенблий от „ДъкДъкГуз“, цитиран от сайта „Ен Ел Таймс“.

Бе Не Ар е поискало от „ДъкДъкГуз“ да проучи над 250 реклами, показвани на нидерландската аудитория в мрежите „Стер“(Ster), „Мета“ (Meta) и „ТикТок“ (TikTok). Само няколко от тях са се оказали частично или изцяло направени с помощта на изкуствен интелект. Само една – реклама на приложение с изкуствен интелект – е съдържала видео изображения с изкуствен интелект. Няколко други са използвали техники като пренасяне на стила, при което реалната снимка или видеоклип се редактира, за да изглежда като нарисувана например, или текст в реч, при който глас на ИИ обяснява продукта.

„Със сигурност очаквах повече реклами с ИИ в „Мета“ и „ТикТок“ „, казва Евенблий. „Най-малкото повече изображения и гласове с изкуствен интелект. Самият аз ги виждам доста често, но нашата извадка показа, че по-голямата част от тях са просто създадени от хора. Това всъщност е приятна изненада.“

Брит Кентър от „УиЕйджънси“ (We Agency), рекламна агенция, която се фокусира върху кампании със социално въздействие, е по-малко изненадана.

„Изкуственият интелект се използва в стратегията и създаването, в предварителната и постпродукцията, но все още ни е трудно, когато започне да превзема „човешкото“ – казва тя. „Все още не съм имала нито един брифинг, в който да се казва, че трябва да използваме изкуствен интелект“. Тя допълва, че агенциите сами правят своя избор в това отношение, но допълва, че чувства „етична отговорност“ да търси в рекламата колкото се може повече човешкия елемент.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 44 минути

От „Трибуна Сектор Г“ към Томаш: „ЦСКА не е училище, чакаме оставка дори още днес“

Балканипреди 45 минути

Аджерпрес: По програма „RO-CULTURA“ бяха отпуснати 34 милиона евро за представяне на културното наследство на Румъния

Святпреди 47 минути

Джей Ди Ванс се срещна с критично настроени към политиките на Тръмп служители от Ватикана

Българияпреди 49 минути

Граничните полицаи са връчили 2384 електронни фиша за над 320 000 лв. от началото на април

Спортпреди 50 минути

Айнтрахт иска 100 милиона евро за млад френски нападател

Българияпреди един час

В нощта на Възкресение Община Варна осигурява безплатен транспорт по осем линии

Спортпреди един час

Каен изпадна от втора френска дивизия за първи път от 40 години, след като Килиан Мбапе купи контролния пакет акции

Българияпреди един час

През изминалото денонощие един е загинал, а 32 души са ранени при катастрофи

Святпреди един час

Украински дипломат призова Мерц да одобри доставката на крилати ракети за Украйна още в първия си ден като канцлер

Българияпреди 2 часа

Министърът на здравеопазването предлага всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите

Икономикапреди 2 часа

Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

Святпреди 2 часа

Русия тази нощ атакува Украйна с 8 ракети и 87 дрона, заяви Киев

Икономикапреди 5 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Балканипреди 5 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 5 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 5 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Икономикапреди 5 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Бизнеспреди 4 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 4 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Обществопреди 4 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Новини