Балкани
Анкета в последния ден преди началото на предизборната кампания в Албания: За кого биха гласували албанците на парламентарния вот през май?

Ден преди началото на предизборната кампания в Албания за парламентарните избори на 11 май Евронюз Албания публикува анкета, озаглавена „За коя партия бихте гласували, ако изборите бяха днес?“.
Проучването е осъществено в периода 22 март – 3 април сред 1600 случайно избрани албански граждани на територията на цялата страна, на които е зададен въпрос лице в лице.
Резултатите от анкетата не включват вота на албанците в чужбина, които ще имат възможност за първи път да гласуват на парламентарните избори през май. Вотът в чужбина беше включен в измененията и допълненията към Изборния кодекс на Албания през юли 2024 г.
Данните сочат, че 40,6 процента от анкетираните биха гласували за управляващата към момента партия на премиера Еди Рама – Социалистическата партия (СП/PS) на Албания.
На второ място според проучването се подрежда коалицията около основната опозиционна партия – Демократическата партия (ДП/PD) на Албания на бившия премиер и президент на страната Сали Бериша. Коалицията „Алианс за величествена Албания“ (АВА/ASHM) би получила 30 процента подкрепа, ако изборите се провеждаха днес.
На трето място в анкетата се подрежда коалицията Инициатива „Албания става“ (ИАС/NSHB) на Адриатик Ляпай и Ендрит Шабани, която би получила 6,7 процента.
На четвърто място в проучването е Партия „Възможност“ (ПВ/PM) на бившия член на ДП Агрон Шехай с 4,4 процента.
Анкетираните са поставили на пето място Движение „Заедно“ (ДЗ/LB) на Арлинд Чори с 1,8 процента подкрепа, на шесто – Евроатлантическата коалиция (ЕАК/KEA) на бившия лидер на ДП Люлзим Баша с 1,1 процента и на седмо Социалдемократическата партия (СДП/PSD) на Албания на Том Доши с 1 процент.
От анкетираните 13,5 процента нямат мнение по въпроса за кого биха гласували, ако изборите бяха днес, тъй като една част от тях заявява, че няма да гласува, втора не е избрала за кого, а трета част отказва да отговори за кого би дала гласа си, отбелязва медията.
Източник: БТА
Балкани
Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.
Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.
Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта.
Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района.
(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

За първи път в историята на държавната образователна система в Съединените американски щати албанският език ще се преподава в държавно училище в Ню Йорк. Това съобщи за БТА албанската агенция АТА.
Тази двуезична програма, първата по рода си, ще се осъществява от Департамента по образованието на град Ню Йорк (NYCDOE) и ще започне през учебната 2025/2026 година.
Новината беше съобщена от политическия ръководител на управляващата Социалистическа партия за диаспората Таулянт Бала. Той написа, че това е историческа стъпка за съхраняването на албанския език и култура при диаспората.
Той изрази специални благодарности на Дрита Джонгецай – заместник-директор на училището, член на Координационния съвет на диаспората и основател на организацията „Децата на орела” (“Children of the Eagle”) – за нейния ключов принос за реализирането на този проект.
Програмата ще се провежда пет дни в седмицата, на албански и английски, от сертифицирани учители от Департамента по образованието на град Ню Йорк и ще стартира в Бронкс, Ню Йорк.
Това е важно постижение за албанската общност в САЩ и конкретен пример за това как диаспората може да изгради трайни културни и образователни мостове между поколенията.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Президентът на Косово Вьоса Османи награди днес с медал „Почетен гражданин на републиката“ оцелелите от сексуално насилие по време на последната война в Косово (1998-1999 г.) Васфийе Красничи-Гудман, Шюхрете Тахири-Сюлеймани и Рамадан Нишори. Това предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Османи заяви, че тези три имена ще останат завинаги гравирани в колективното съзнание на народа. Тя допълни, че оцелелите от насилие са осветили пътя към истината, справедливостта и надеждата със своята болка.
На церемонията Османи каза, че има моменти, в които думите не са достатъчни, за да изразят благодарността.
Преживелият сексуално насилие Рамадан Нишори благодари на всички, които са го подкрепили от деня, в който реши да сподели публично историята си. „Поздравявам всички наши хора, които много ме подкрепиха. Благодаря ви много“, каза Нишори.
Васфийе Красничи-Гудман призова всички, преживели сексуално насилие тогава, да потърсят справедливост.
Шюхрете Тахири-Сюлеймани благодари на президента за нейната подкрепа и на други за куража, който са им дали.
Точният брой на хората, които са били изнасилени по време на последната война в Косово, не е известен, но докладите говорят за около 20 000. Техните истории остават неразказани, тъй като оцелелите все още се страхуват от стигмата и предразсъдъците и мълчат.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна