България
Концесионер на кариера край село в община Монтана е глобен за шумово замърсяване в размножителния период на птиците

Концесионер на кариера за добив на варовик край село Долно Белотинци в община Монтана е глобен с 1400 лв. за шумово замърсяване по време на размножителния период на птиците, съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Монтана.
При проверка, направена от служителите на инспекцията, е установено, че по време на размножителния период на птиците, който започва от 1 март и завършва на 31 юли, в кариерата за добив на варовик са извършвани взривни работи. Директорът на инспекцията Любомир Иванов съобщи за БТА, че представители на концесионера не са отрекли, че наскоро на кариерата са извършвани взривни работи, и заради това им е наложена глоба.
От областната управа в Монтана съобщиха, че през февруари в администрацията е получена жалба от жители на село Долно Белотинци, които твърдят, че при извозването на добития от кариерата материал с камиони се вдига много прах и пепел и въздухът в селото е мръсен. Предприета била проверка от служители на РИОСВ – Монтана, по време на която обаче на кариерата не се работело, но там имало система за оросяване и водоноска, като замърсяване на въздуха не било установено.
Договорът за концесия на находище „Зъбера – 2“ край село Долно Белотинци е сключен през 2013 година за срок от 35 г., уточниха от РИОСВ – Монтана.
/АБ/
Източник: БТА
България
Министърът на здравеопазването предлага всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов предлага всички задължителни, препоръчителни и целеви ваксинации да бъдат вписани в електронните здравни досиета на пациентите. Това се посочва в Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 15 от 2005 г., публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването вчера, 18 април, като срокът за предложения и становища е до 19 май.
В мотивите на здравния министър се посочва, че целта на промяната е да бъде улеснен достъпът до информация за извършените имунизации.
„Вписването на извършените имунизации в Националната здравноинформационна система (НЗИС) ще позволи въз основа на данните в електронните записи автоматично да се генерира отчет на обхванатите от подлежащите на задължителни имунизации и реимунизации за даден период лица по кодове за съответната имунизация. Вследствие на това ще отпадне и предоставянето в РЗИ на отчет на имунизираните лица на всяко тримесечие“, се посочва в мотивите за промяната. В тях пише още, че на база генерираните отчети на лечебните заведения ще се обобщава имунизационен отчет за постигнатото имунизационно покритие по области и за страната.
„Създава се електронна система, чрез която ще се разпределят, заявяват, отпускат и отчитат биопродуктите за задължителни имунизации и реимунизации, серумите за постекспозиционна профилактика и медицинските изделия за приложението им от Министерство на здравеопазването към регионалните здравни инспекции и от тях към лечебните заведения на територията на дадената област. Системата ще генерира за всяко лечебно заведение справка за получените и наличните количества биопродукти, като се приспадат приложените ваксини за изпълнение на Имунизационния календар на България“, пише още в мотивите на проекта.
В тях се посочва, че необходимо условие за работа на системата е наличието на годишен план, който определя максималното количество от всеки биопродукт, който дадено лечебно заведение може да заяви и получи за календарна година. Системата автоматично ще изчислява необходимите количества ваксини като задължение на съответното лечебно заведение е да извърши проверка и потвърди годишния план.
С въвеждането на система отпада изискването за предоставяне на хартиен носител в РЗИ на годишни планове и на отчети за налични и приложени биопродукти.
При отказ от имунизация лекарите ще обсъждат причините с пациента и ще го убеждават за ползата от ваксините и тяхната безопасност.
/ТНП/
Източник: БТА
България
След чернодробна трансплантация във ВМА, 36-годишен мъж получи шанс за нов живот

Млад мъж получи шанс за нов живот след чернодробна трансплантация във Военномедицинска академия (ВМА), съобщават от лечебното заведение.
Това е станало вчера, 18 април, когато специалисти от ВМА са извършили трансплантацията, която е продължила стандартно като време – близо 6 часа. В момента пациентът е в стабилизирано състояние, по думите на доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, извършил сложната интервенция, цитиран в информацията.
Донорът е жена на 66 години, а реципиентът е 36-годишен мъж, който в дните преди Великден получи безценен дар – шанс за нов живот, след донорска ситуация в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“, се уточнява в съобщението. Експлантацията на черния дроб бе направена от екип начело с проф. Ивелин Такоров, началник на Първа клиника по коремна хирургия на ВМА.
Ръководството на ВМА изказва своята изключителна признателност към близките на донора, които в един от най-тежките моменти в живота си намират сили и великодушие да дадат живот.
Признателност за професионализма на десетките специалисти от ВМА, ангажирани с целия процес, както и към ИА „Медицински надзор“ и д-р Мая Младенова, координатор по донорство в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ и дежурния екип на лечебното заведение за перфектната организация и успешното реализиране на поредната чернодробна трансплантация.
„В тези светли дни, когато си припомняме силата на доброто и надеждата, тази трансплантация е не само медицински успех, но и дълбоко човешка история за смисъла на живота и съпричастността“, се посочва още в съобщението.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация е реализирана на вчера, 18 април, от екип на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София, съобщиха от лечебното заведение. Координатор по донорството е д-р Мая Младенова от университетската болница.
В резултат 36-годишен мъж получи шанс за живот, след като екип на Военномедицинска академия (ВМА), ръководен от доц. Васил Михайлов, извърши успешна чернодробна трансплантация.
В УМБАЛ „Лозенец“, медицински екип от Клиниката по урология, с ръководител д-р Борил Петров, трансплантира бъбреци на двама мъже – на 44 и на 58 години, се посочва в съобщението.
Според информация от лечебните заведения пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите.
Взети бяха също роговици, кожа и костна тъкан, които ще бъдат трансплантирани на други нуждаещи се пациенти, за да подобрят значително качеството им на живот.
Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ изразяват искрени съболезнования към близките на донора и дълбока благодарност за тяхното благородно решение, взето в труден момент, да спасят човешки животи. Благодарност се изказва и на екипите на лечебните заведения.
„В тези светли дни, когато си припомняме силата на доброто и надеждата, тази трансплантация е не само медицински успех, но и дълбоко човешка история за смисъла на живота и съпричастността“, се посочва още в съобщението.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна