Свържете се с нас

Бизнес

Какво означава отлагането на високите мита на Тръмп за глобалната търговия

Защо Тръмп постави на „пауза“ митата

Обхватът и размерът на митата на САЩ върху основните им търговски партньори предизвикаха глобален спад на акциите и това доведе до рядка критика към Тръмп от републикански законодатели в Конгреса. Множество милиардери също разкритикуваха тези мита, включително някои от най-големите поддръжници на Републиканската партия. Обяснявайки своето решение в сряда, Тръмп се позова на глобалния пазарен спад, който се разпространи и върху продажбите на американските държавни облигации, като заяви, че хората започват да стават „нервни“. „Трябва да имаш гъвкавост“, каза Тръмп пред репортери. Неговото решение беше обявено точно когато главният му търговски преговарящ Джеймисън Грийър даваше показания в Конгреса.

Според различни източници сериозното безпокойство на Министерството на финансите за наличието на признаци на стрес на американския пазар на държавни облигации е изиграло ключова роля в решението на Тръмп да вземе това решение. Министърът на финансите Скот Бесънт е изразил тези притеснения директно пред Тръмп по време на срещата им преди обявяването на решението, подчертавайки загрижеността на икономическите експерти на Белия дом, които информираха президента за ускорената продажба на американски облигации по-рано през деня.

Американските държавни облигации се считат за най-сигурното убежище на пазарите. Това е мястото, към което инвеститорите по целия свят се насочват с увереността, че доминиращата роля на САЩ в глобалната финансова система ще осигури безопасността на активите. Но в същото време, когато митата на Тръмп караха чуждестранните лидери да поставят под въпрос устойчивостта на дългогодишните американски съюзи в сферата на сигурността и икономиката, бързата разпродажба на облигации – актив, считан за безопасно убежище, повдигна опасения, че финансовите пазари имат същите притеснения.

Нарастването на доходността по 10-годишните държавни облигации беше особено притеснително за служителите на Министерството на финансите. Когато доходността се увеличава, потребителите в САЩ се сблъскват с по-високи разходи за ипотечни лихви и финансови разходи за бизнеса.

Кои мита остават в сила

САЩ вече налагат 10% базово мито върху вноса от всички страни, включително ЕС, като има изключения за чипове, мед, дървен материал, фармацевтични продукти, злато, енергийни и минерални ресурси, които не се намират в САЩ. Автомобилите и автомобилните части също избягват 10-процентовото мито, но те плащат отделно 25-процентово мито, въведено от Тръмп миналия месец.

Източник: Капитал

Бизнес

Тръмп мигна пръв – изключи смартфоните от митата срещу Китай

Чад Баун, старши сътрудник в Института за международна икономика „Питърсън“, заяви пред британското издание, че изключенията съвпадат с изключенията за смартфони и потребителска електроника, издадени от Тръмп по време на търговските му войни през 2018 и 2019 г.

„Ще трябва да изчакаме и да видим дали изключенията и този път ще се запазят, или президентът отново ще обърне курса в близко бъдеще“, каза Баун.

Юристи по търговско право заявиха, че новите изключения изглежда не се отнасят за 20-процентните мита върху целия китайски внос, приложени от Тръмп в отговор на ролята на Китай в производството на фентанил.

Белият дом не е отговорил на исканията за коментар, а Apple са отказали такъв.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Тръмп е готов да нанесе още по-голяма вреда на трите големи автомобилни компании в Детройт. На Ford, General Motors и Stellantis (чийто най-голям акционер, Exor, е частичен собственик на компанията – майка на The Economist) ще им бъде по-трудно. Те внасят автомобили и части от Канада и Мексико. GM също е внесла 460 000 автомобила от фабриките си в Южна Корея миналата година. Дори ако Ford и GM прехвърлят част от увеличените си разходи на клиентите, техните оперативни печалби през 2025 г. може да са с 30% по-ниски отколкото през миналата година, изчислява брокерската компания Bernstein. Stellantis, чиито мексикански автомобили включват много части, направени в Америка, ще пострада по-малко.

За други компании ситуацията е сложна. Някои като Toyota и Volkswagen произвеждат автомобили в Америка, както и внасят от Мексико и други държави (виж таблицата). Въпреки че много от техните превозни средства ще бъдат освободени от митата на Тръмп, например 530 000 автомобила, които Toyota внася от Япония в Америка всяка година, няма да бъдат освободени. Повечето от автомобилите с марката Audi, които Volkswagen продава в Америка, се произвеждат в Европа. BMW и Mercedes-Benz, които произвеждат автомобили както в Америка, така и в Мексико, ще пострадат, защото използват двигатели и трансмисии от Европа. Компании като Porsche и Jaguar Land Rover, които произвеждат всички свои автомобили в Европа, ще усетят пълната сила на митата.

Как ще реагират производителите

Производителите на автомобили се намират в трудна ситуация и трябва да вземат решение как да реагират. Повечето от тях са внесли запаси от автомобили и части, но ефектите от митата ще започнат да се усещат след няколко седмици, когато тези запаси започнат да намаляват. Когато митата започнат да оказват влияние, производителите на коли ще поемат част от увеличените разходи, но вероятно ще повишат и цените. Според анализатори това може да добави 10 000 долара или повече към по-луксозни автомобили и между 3000 и 4000 долара към автомобили на средни цени.

По-голямата дилема обаче се отнася до дългосрочните последици. Трябва ли автомобилните компании да разгърнат трансграничните вериги за доставки, изградени през последните 30 години? Дори ако Тръмп спази обещанието си да поддържа митата през целия си мандат, следващата администрация може да ги отмени толкова бързо, колкото са били въведени. И Тръмп може да бъде готов за споразумения, включващи частично възстановяване на производството в САЩ в замяна на по-ниски мита.

Част от производството може да бъде върнато в страната от Мексико или Канада, използвайки малкото свободни мощности, които фирмите имат в Америка. Но, както посочва Ерин Китинг от компанията за автомобилни услуги Cox Automotive, пренастройването на фабриките за различни модели и наемането на скъп синдикален персонал ще повиши разходите. Рестартирането на неработещи фабрики или изграждането на нови може да отнеме две или три години. Производителите на автомобили трябва да вземат решения, които ще ги засегнат през двадесетгодишния живот на нова фабрика, отбелязва Стефани Бринли от S&P Global Mobility.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Митническо надцакване

Този ход е последният в продължаващата вече седмица надпревара между двете най-големи икономики в света, в която администрацията на американския президент Доналд Тръмп изолира Китай, след като спря налагането на мита върху други търговски партньори. Сблъсъкът се разраства на фона на нарастващата вълна от смущения в корабоплаването, която заплашва да прекъсне международната търговия между страните.

Хаотичното въвеждане на агресивната митническа тарифа на Тръмп разтърси пазарите след обявяването на така наречения „ден на освобождението“ на 2 април, като изтри трилиони долари от световните борсови индекси и доведе до рязко покачване на доходността по американските облигации. По-рано тази седмица САЩ обявиха 90-дневна отсрочка за десетки държави за влизането в сила на т. нар. реципрочни мита, което предизвика възстановяване на пазарните цени, макар че Китай беше изключен.

Миналата седмица Доналд Тръмп въведе допълнителни мита за Китай в размер на 34%, които се прибавиха към предишните две увеличения от 10% и съществуващите мита, които варираха за различните стоки. След последователни отговори от страна на Пекин той ги увеличи на 84%, а след това на 125%. За някои китайски стоки митата за внос в САЩ вече са 145%. По подобен начин бяха увеличени и допълнителните мита на Китай за Пекин, като според оценки общата ставка върху вноса от САЩ вече е била над 100% преди днешното увеличение.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 15 минути

Манчестър Юнайтед ще бъде без вратаря Андре Онана в двубоя с Нюкасъл

Спортпреди 16 минути

Волейболният Нефтохимик привлече босненски национал за новия сезон

Икономикапреди 17 минути

САЩ и Саудистка Арабия ще подпишат споразумение за инвестиции в енергетиката и ядрени технологии за граждански цели

Святпреди 18 минути

Испанският остров Лансароте бе засегнат от наводнения след проливни дъждове

Святпреди 20 минути

Преговорите между Техеран и Вашингтон ще продължат в непряк формат с Оман, каза Иран

Българияпреди 26 минути

Ще бъде спасен животът на 150 души, ако успеем да сведем до нула жертвите в 36-те критични пътни участъка до края на годината, каза министър Гроздан Караджов

Българияпреди 42 минути

Сътрудничеството между нашите държави непрекъснато се засилва, каза Сюзън Фалатко, временно управляваща посолството на САЩ

Спортпреди 52 минути

Япония се класира за финалите на турнира „Били Джийн Кинг къп“

Българияпреди 55 минути

В Ямбол продължават засилените проверки за произхода и качеството на продуктите за великденската трапеза

Българияпреди 56 минути

Модернизацията на българската армия е приоритет на правителството, каза премиерът Росен Желязков на среща с Дейвид Бейкър

Святпреди 57 минути

Над 20 души загинаха при руска ракетна атака срещу Суми, съобщи временният кмет на украинския град

Икономикапреди един час

Цената на козунака в Плевен е между 6 и 11 лева, агнешкото месо започва от 20 лева за килограм

Балканипреди 5 дни

Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел

Политикапреди 5 дни

Държавната администрация редовно купува компютри и техника на завишени цени

Политикапреди 5 дни

Стоян Михалев стана зам.-кмет в столичния район “Оборище“

Обществопреди 5 дни

Тол камерите ще следят за скоростта по пътищата

Политикапреди 5 дни

“БОЕЦ“ твърди, че знае за кого унищожавали документи в РПУ-Велинград. Публикува име и снимка

Балканипреди 5 дни

МИНА: Калас обяви 6 милиона евро военна помощ от ЕС за Черна гора

Балканипреди 5 дни

Кая Калас: Няма да толерираме никакви заплахи за сигурността в Босна и Херцеговина

Икономикапреди 5 дни

Всички индекси на Българската фондова борса се повишават

Икономикапреди 5 дни

Европейските борси частично се възстановиха след вчерашния срив

Балканипреди 5 дни

КосоваПрес: Кая Калас за отношенията между Косово и Сърбия: Не може да има напредък без пълно нормализиране

Икономикапреди 5 дни

Мелони ще посети САЩ на 17 април, за да обсъди американските мита за ЕС

Икономикапреди 4 дни

Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик

Новини