Свържете се с нас

Икономика

Български компании губят милиони от измами със сменен IBAN, каза старши комисар от ГДБОП на форум в София

Едно от най-сериозните предизвикателства пред бизнеса не само в България, но и в световен мащаб е т.нар. престъпление със сменен IBAN. Това каза Владимир Димитров, старши комисар и директор на дирекция „Киберпрестъпност“ към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП), по време на бизнес форума „Електроиндустрия 2025“, който се провежда днес в столичния хотел „Хилтън“.

„Почти всяка седмица при нас идват представители на компании, които съобщават, че въпреки извършено плащане към техни контрагенти, доставките са спрени“, обясни Димитров. Той посочи, че зад тези измами стоят множество организирани престъпни групи, предимно от Нигерия. Схемата е следната – след фишинг имейл престъпниците проникват в електронната поща на фирма, като често купуват пароли от хакерски форуми. След като получат достъп, наблюдават комуникацията в рамките на известен период от време, за да установят точния момент на извършване на плащане към контрагент. Тогава подменят банковата сметка, по която да бъде изпратена сумата.

Според данните на ГДБОП само през 2024 година около 120 български компании са станали жертва на подобна измама, при което са загубени общо близо 16 млн. евро. Най-малката установена щета е в размер на 1500 евро, а най-голямата – около 10 млн. долара, преведени на фалшива сметка от българска фирма.

„В момента функционират 10-15 големи престъпни групи, занимаващи се с пране на пари. Това е отделна дейност. Съществуват хиляди банкови сметки, включително в България, по които се очакват преводи, за да бъдат „изпрани“ средствата и пренасочени онлайн“, допълни старши комисар Димитров.

/ВЙ/

Източник: БТА

Икономика

Испанските монети от по 1 евро завземат портфейлите на германците

Свободното обращение на банкноти и монети в еврозоната означава, че жителите на една страна от валутния съюз често разполагат из джобовете и портмонетата си с парични знаци не само от родната си страна, но и с такива, които може да са пристигнали от всички кътчета на Европа.

Германската централна банка „Бундесбанк“ (Bundesbank) всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети на стойност 2 и 1 евро, както и на монети от по 50 и 20 евроцента, депозирани в клоновете ѝ, и стига до някои интересни изводи, пише германското издание „Виртшафтсвохе“.

Когато през 2002 г. еврото за първи път става официално разплащателно средство в Германия, делът на „родните“ банкноти и монети е 100 процента. Оттогава той е намалял, но остава сравнително стабилен – около 30 процента, а чуждестранните съответно са 70 процента.

Според оценката за 2024 г. малко под 38 процента от монетите по 2 евро, използвани в Германия, са дошли от чужбина, в сравнение с 46 процента от монетите по 50 евроцента и 34 процента от монетите от 20 евроцента.

При монетите от 1 евро обаче ситуацията е по-различна.

Повече от половината от тях (почти 54 процента) са дошли от чужбина, като най-разпространената чуждестранна монета от 1 евро е испанската – с дял от 17 процента в германските портфейли. Това е много по-силно присъствие, отколкото на монетите от останалите държави в еврозоната. Не може да се определи дали това се дължи на особено голям брой, емитиран от Испания – при запитване Европейската централна банка не можа да предостави данни за националните дялове при емитирането на отделните монети. Изглежда обаче, че това не е еднократно явление – и в предишни анализи на „Бундесбанк“ за разпределението на монетите по страни на произход в Германия се открояваше силният дял на испанските монети по 1 евро.

В доклад от декември 2019 г. „Бундесбанк“ обясни факта, че делът на германските монети в портфейлите на гражданите не е спаднал по-рязко въпреки свободното движение на хора и капитали, с особеностите на използването на монетите при посещение в чужбина. Пътуващите обикновено вземат толкова монети в чужбина, колкото донасят обратно. Ситуацията е различна при банкнотите: пътуващите вземат повече при заминаване, за да могат да покриват разходите си в брой и по-малко при връщане у дома.

Според най-новия анализ на „Бундесбанк“ чуждестранните монети в местните портфейли идват най-често от популярни туристически дестинации като Франция, Италия и Испания, но и от съседни страни като Австрия, Белгия и Нидерландия. Само на тези шест държави се падат средно 85 процента от чуждестранните евромонети, използвани в Германия.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Дълбока криза разтърсва британската козметична компания „Боди шоп“

След като обяви фалит във Великобритания, Германия, Белгия, САЩ и Канада, веригата магазини за продукти за грижа за тялото „Боди шоп“ (Body Shop) продължава да е в дълбока криза и рискува да бъде затворена и в други страни.

Основана през 1976 г. от Анита Родик, „Боди шоп“ превръща етичната и устойчива козметика в свой основен коз, като успя да спечели милиони клиенти по цял свят.

Веригата обаче е изправена пред редица финансови затруднения, които отчасти се дължат на намаляващия поток клиенти в търговските центрове, силната онлайн конкуренция и трудностите в управлението, пише италианското издание „Мъни“.

Ситуацията се влоши допълнително и от вътрешни проблеми като смяната на собствеността и финансовите затруднения за новите инвеститори. През 2024 г. веригата обяви фалит в няколко страни, което доведе до затварянето на множество магазини и изложи на риск хиляди работни места. „Боди шоп“ е изправена пред несигурно бъдеще, а позицията й в редица страни продължава да е изложена на риск

Глобалната криза в „Боди шоп“: причините за провала

Марката, която някога беше нарицателно за устойчива и иновативна козметика, сега е изправена пред безпрецедентна криза. Началото на упадъка на „Боди шоп“ може да се проследи до няколко фактора, включително нарастващата конкуренция от страна на марки, предлагащи подобни продукти, но със силно онлайн присъствие. Потребителите са все по-привлечени от удобството на дигиталното пазаруване, което намалява трафика във физическите магазини – проблем, който засегна особено силно веригите, разчитащи основно на продажбите в търговските центрове.

Но не само онлайн конкуренцията е предизвикателство за веригата на Анита Родик. През последните години веригата трябваше да се справи с редица вътрешни проблеми, включително смяна на собствеността, неефективно управление и неприспособимост към промените на световния пазар. След като беше придобита от гиганта „Л‘Ореал“ (L’Oréal), „Боди шоп“ загуби идентичността си на независима марка и прокламираните ценности за устойчивост на продуктите. Последвалото преминаване към „Натура енд Ко“( Natura & Co.) и придобиването през 2023 г. от германската „Аурелиус“ (Aurelius) не доведоха до желания ефект, като компанията продължи да реализира загуби на няколко пазара.

Освен това кризата бе белязана от поредица от фалити в страни, в които „Боди шоп“ винаги е била силна в исторически план. В Обединеното кралство фалитите доведоха до затварянето на 200 магазина и загубата на повече от 2000 работни места. Същото се случи и в Германия, Белгия, САЩ, Канада и съвсем неотдавна – в Нова Зеландия, където всички магазини бяха затворени, а служителите – съкратени. В Нидерландия местното дъщерно дружество изпадна в несъстоятелност, магазините бяха затворени, а уебсайтът – спрян. 

В Италия, където марката има солидна история, са налице същите проблеми. Основните причини са сходни с тези, които доведоха до фалит на други пазари: конкуренция от страна на онлайн магазините, неспособност за достатъчно бързи иновации и спад на продажбите в търговските центрове, където традиционно са концентрирани магазините на марката. Страната, която допреди няколко години изглеждаше като един от най-обещаващите пазари за „Боди шоп“, преживява стагнация на пазара. Магазините, които все още са отворени, не могат да се конкурират с гигантите в електронната търговия, нито с местните вериги, предлагащи подобни продукти на по-конкурентни цени. В този контекст ситуацията за „Боди шоп“ в Италия остава много несигурна и фалитът не изглежда да е далеч.

Затварянето на магазините е съпроводено с постепенно отслабване на дистрибуторската мрежа. В някои страни като Нова Зеландия, преустановяването на онлайн продажбите и затварянето на физическите магазини доведоха до окончателния край на присъствието на марката с цел намаляване на загубите и управление на натрупаните през годините дългове.

Британската марка присъства и на българския пазар от 2018 г.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.

„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.

Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.

Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.

В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 18 минути

Здраве, силна вяра, светли и благодатни дни за всички, пожела вицепрезидентът Илияна Йотова

Българияпреди 22 минути

Ловчанският митрополит Гавриил оглави празничната литургия в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и възвести Христовото Възкресение

Святпреди 27 минути

Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски

Българияпреди 28 минути

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поздрави с видео с надпис „Христос Воскресе“ българите

Българияпреди 33 минути

Нека винаги сме единни в защитата на човешкия живот и в грижата ни за бъдещето на България – нашите деца, написа Румен Радев

Спортпреди 39 минути

Българският национал Алекс Петков си вкара автогол във втори пореден мач за Шльонск (Вроцлав)

Святпреди 51 минути

Нека дарим с надеждата на Възкресението жертвите на войната, призова в службата за великденското бдение папа Франциск

Българияпреди един час

Стотици миряни посрещнаха Великден пред храм “Св. св. Кирил и Методий“ в Бургас

Обществопреди един час

Христос Воскресе! Честит Великден

Святпреди 2 часа

Преводачката на Мелони във Вашингтон поднесе публично извинение, след като изпита затруднения в Белия дом

Святпреди 2 часа

Премиерът Нетаняху изрази убеденост във връщането на заложниците в Израел, но не „под диктовката“ на „Хамас“

Българияпреди 2 часа

Сградата на БТА е осветена в бяло в нощта на Великден и ще бъде осветена и през Светлата седмица като символ на Възкресението Христово

Обществопреди 5 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Балканипреди 3 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Политикапреди 5 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 5 дни

Подписва се договор за търсене на нефт и природен газ в Черно море

Българияпреди 5 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Спортпреди 5 дни

Българският отбор на шпага за девойки завърши на 24-о място на Световното първенство по фехтовка в Китай

Обществопреди 5 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Балканипреди 3 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Бизнеспреди 5 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 5 дни

Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк

Обществопреди 5 дни

Кметът на Кремиковци против ромите от съборените постройки да се местят в Ботунец

Балканипреди 5 дни

Съветът на ЕС потвърди необходимостта от нормализиране на отношенията между Белград и Прищина

Новини