Икономика
Минимално нарастване на икономиката на Германия през тази година прогнозират водещи институти

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия ще нарасне само с 0,1 на сто през тази година. Това сочи пролетната прогноза на водещи германски изследователи, представена в прессъобщение до БТА от икономическия институт „Ифо“ (Ifo), една от научните организации, изготвили прогнозата.
Сред тях са и Институтът за икономически изследвания „Лайбниц“ към Университета в Мюнхен, Институтът за икономически проучвания в Хале (IWH), Институтът за икономически изследвания „Лайбниц“ (RWI), Австрийският институт за икономически проучвания ВИФО (WIFO), Институтът по въпросите на световната икономика в Кил (IfW Kiel), както и Институтът за съвременни изследвания във Виена.
Научните организации очакват БВП на Германия да се повиши с 1,3 на сто през 2026 година.
В краткосрочен план обаче новата търговска политика на САЩ и непредсказуемите действия на администрацията във Вашингтон оказват натиск върху икономиката на Германия, сочат авторите на анализа.
Митата върху вноса в САЩ на алуминий, стомана и превозни средства вероятно ще забавят растежа на германския БВП през тази и през идната година с по 0,1 процентни пункта.
Конкретните ефекти от митата обаче е трудно да бъдат определени количествено, тъй като тарифните ставки никога не са били повишавани толкова рязко в условията на глобализация на световната икономика, посочват изследователите.
„Геополитическото напрежение и протекционистката търговска политика на САЩ изострят и без това напрегнатата икономическа ситуация в Германия“, подчертава Торстен Шмит, водещ анализатор към Института за икономически изследвания „Лайбниц“ (RWI).
„Освен това германските предприятия са изправени пред засилена международна конкуренция, особено от страна на компаниите в Китай. Не на последно място, структурните слабости, сред които са недостигът на квалифицирана работна сила и значителните бюрократични пречки, се отразяват негативно на растежа (на икономиката – бел. ред.)“, посочва още Торстен Шмит.
Ситуацията на пазара на труда в Германия се влошава значително. От средата на 2022 г. насам броят на безработните е нараснал с 20 на сто. Това се равнява на повече от 400 000 души. По този начин равнището на безработица се е повишило от 5 на сто на 6,3 на сто. Най-сериозна загуба на работни места е отчетена в производствения сектор, в строителството и в сферата на бизнес услугите. В същото време трудовата заетост в германския публичен сектор, в сферата на образованието и на здравеопазването, продължава да се увеличава, отбелязват авторите на проучването. Те очакват безработицата в Германия да нарасне през идните месеци. Нейното равнище ще остане устойчиво, докато икономическата ситуация в страната не се подобри през 2026 г., посочват изследователите.
Те отбелязват, че Германия има структурни икономически проблеми. Те не могат да бъдат решени просто чрез увеличаване на държавните разходи, изтъкват анализаторите.
Според тях част от решението на тези проблеми е предприемането на спешни реформи за повишаване на производствения капацитет в страната.
Изследователите отбелязват още, че системата за социално осигуряване в Германия трябва да бъде адаптирана към демографските промени, за да бъде прекратено рязкото нарастване разходите, които не са свързани с изплащането на трудови възнаграждения.
Източник: БТА
Икономика
Нидерландската необанка „Бънк“ е изплатила над 10 милиона евро на жертви на измами

През миналата година банка „Бънк“ (Bunq) е изплатила над 10 милиона евро на жертви на онлайн измами. Компанията оповести това в годишния си доклад, съобщава телевизия Ен О Ес. Миналата година разследвания на телевизията и всекидневника „Ен Ер Се“ разкриха, че десетки клиенти на „Бънк“ са загубили големи суми пари в онлайн измами.
„Бънк БВ“ (Bunq B.V.) е финтех и необанка, лицензирана в Нидерландия и работеща в 30 европейски държави. Седалището ѝ е в Амстердам.
Измамниците са се представяли за служители на банката и са убеждавали жертвите си да преведат пари. Експертите посочват, че този начин на действие едва ще би бил успешен при други банки. В резултат на критиките „Бънк“ предприе мерки в своето приложение, чрез които да противодейства на измамниците.
Банката беше широко критикувана и за това, че като цяло не предлага обезщетение на жертвите. Банките не са задължени да обезщетяват жертвите на този вид измами, но в много случаи го правят.
В крайна сметка „Бънк“ е компенсирала жертвите, но не съобщава какви суми точно е изплатила и на колко души. Сега се оказва, че общата сумата е нараснала значително през миналата година: след като през 2023 г. банката е изплатила „само“ 203 000 евро на жертвите на този вид измама, се казва в репортажа на телевизия Ен О Ес.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борси през седмицата отчитат от ССБ

Разнопосочно движение в цените на основните зърнени култури по световните борсови пазари през седмицата отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
В Чикаго пшеницата поскъпва с 1 долар до 229 долара за тон. Във Франция има спад с 3 евро до 217 евро за тон. В Украйна добавя 1 долар до 249 долара за тон, а в Русия промяната остава нулева и цените са на нивата отпреди две седмици – 252 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна – поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.
Котировките на ечемика в Украйна са на равнище 238 долара за тон.
Рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през май тази седмица прибавя 32,75 евро до 544,75 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам са без промяна на 1215 долара за тон.
Рафинираната захар за доставка през август губи 33,80 долара до 490,10 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията на ССБ със зърнени стоки е спокойна през седмицата, отчитат още експертите на борсата. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки остават стабилни при непроменено ниво на началните цени. Появиха се множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и на консервирани хранителни продукти.
При индустриалните стоки на ССБ сделките през седмицата са за пелети на 483,33 лева за тон. Продадоха се и моторни масла на 18 000 лв./хил.л, авиационно масло – на 12 500 лв./хил.л, и хидравлично масло – на 29 800 лв./хил.л.
Източник: БТА
Икономика
Изкуственият интелект все още е рядкост в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория

Изкуственият интелект все още не е навлязъл в голям мащаб в рекламите, предназначени за нидерландска аудитория, установяват радио Бе Не Ар и компанията за откриване на дийпфейк „ДъкДъкГуз“ (DuckDuckGoos). По-голямата част от рекламите все още са създадени от хора. „Това всъщност е приятна изненада“, каза Марк Евенблий от „ДъкДъкГуз“, цитиран от сайта „Ен Ел Таймс“.
Бе Не Ар е поискало от „ДъкДъкГуз“ да проучи над 250 реклами, показвани на нидерландската аудитория в мрежите „Стер“(Ster), „Мета“ (Meta) и „ТикТок“ (TikTok). Само няколко от тях са се оказали частично или изцяло направени с помощта на изкуствен интелект. Само една – реклама на приложение с изкуствен интелект – е съдържала видео изображения с изкуствен интелект. Няколко други са използвали техники като пренасяне на стила, при което реалната снимка или видеоклип се редактира, за да изглежда като нарисувана например, или текст в реч, при който глас на ИИ обяснява продукта.
„Със сигурност очаквах повече реклами с ИИ в „Мета“ и „ТикТок“ „, казва Евенблий. „Най-малкото повече изображения и гласове с изкуствен интелект. Самият аз ги виждам доста често, но нашата извадка показа, че по-голямата част от тях са просто създадени от хора. Това всъщност е приятна изненада.“
Брит Кентър от „УиЕйджънси“ (We Agency), рекламна агенция, която се фокусира върху кампании със социално въздействие, е по-малко изненадана.
„Изкуственият интелект се използва в стратегията и създаването, в предварителната и постпродукцията, но все още ни е трудно, когато започне да превзема „човешкото“ – казва тя. „Все още не съм имала нито един брифинг, в който да се казва, че трябва да използваме изкуствен интелект“. Тя допълва, че агенциите сами правят своя избор в това отношение, но допълва, че чувства „етична отговорност“ да търси в рекламата колкото се може повече човешкия елемент.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна