България
Прокуратурата разпореди проверка на случая с родилката, която загуби бебето си при раждане в Ямбол

Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по информация от медиите и възложи полицията да извърши проверка на случая с 33-годишната родилка, която загуби бебето си при раждане в частна болница, съобщи за БТА районният прокурор Мина Грънчарова.
Ще бъдат взети обяснения от близките на родилката, ще се изиска цялата документация от болницата, както и от започналата проверка на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Проверката трябва да приключи в рамките на един месец, посочи Грънчарова.
„Преценява се дали има евентуално извършено престъпление. След събирането на достатъчно данни по случая, тогава ще бъде преценено дали да се образува досъдебно производство и по кой текст от Наказателния кодекс“, уточни районният прокурор на Ямбол.
Близки на 33-годишната жена настояха за разследване за лекарска грешка. В момента тя е настанена в Университетската болница в Стара Загора в тежко състояние, каза пред БТА съпругът ѝ Галин Янков. Акушер-гинекологът д-р Антоанета Антонова каза за БТА, че в хода на раждането е настъпило тежко непредвидимо усложнение с отлепяне на плацентата. Бебето е починало в утробата, но е направено всичко възможно да бъде спасена майката, какъвто е медицинският протокол в такава ситуация, обясни Антонова.
/РН/
Източник: БТА
България
Министърът на здравеопазването предлага всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов предлага всички задължителни, препоръчителни и целеви ваксинации да бъдат вписани в електронните здравни досиета на пациентите. Това се посочва в Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 15 от 2005 г., публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването вчера, 18 април, като срокът за предложения и становища е до 19 май.
В мотивите на здравния министър се посочва, че целта на промяната е да бъде улеснен достъпът до информация за извършените имунизации.
„Вписването на извършените имунизации в Националната здравноинформационна система (НЗИС) ще позволи въз основа на данните в електронните записи автоматично да се генерира отчет на обхванатите от подлежащите на задължителни имунизации и реимунизации за даден период лица по кодове за съответната имунизация. Вследствие на това ще отпадне и предоставянето в РЗИ на отчет на имунизираните лица на всяко тримесечие“, се посочва в мотивите за промяната. В тях пише още, че на база генерираните отчети на лечебните заведения ще се обобщава имунизационен отчет за постигнатото имунизационно покритие по области и за страната.
„Създава се електронна система, чрез която ще се разпределят, заявяват, отпускат и отчитат биопродуктите за задължителни имунизации и реимунизации, серумите за постекспозиционна профилактика и медицинските изделия за приложението им от Министерство на здравеопазването към регионалните здравни инспекции и от тях към лечебните заведения на територията на дадената област. Системата ще генерира за всяко лечебно заведение справка за получените и наличните количества биопродукти, като се приспадат приложените ваксини за изпълнение на Имунизационния календар на България“, пише още в мотивите на проекта.
В тях се посочва, че необходимо условие за работа на системата е наличието на годишен план, който определя максималното количество от всеки биопродукт, който дадено лечебно заведение може да заяви и получи за календарна година. Системата автоматично ще изчислява необходимите количества ваксини като задължение на съответното лечебно заведение е да извърши проверка и потвърди годишния план.
С въвеждането на система отпада изискването за предоставяне на хартиен носител в РЗИ на годишни планове и на отчети за налични и приложени биопродукти.
При отказ от имунизация лекарите ще обсъждат причините с пациента и ще го убеждават за ползата от ваксините и тяхната безопасност.
/ТНП/
Източник: БТА
България
След чернодробна трансплантация във ВМА, 36-годишен мъж получи шанс за нов живот

Млад мъж получи шанс за нов живот след чернодробна трансплантация във Военномедицинска академия (ВМА), съобщават от лечебното заведение.
Това е станало вчера, 18 април, когато специалисти от ВМА са извършили трансплантацията, която е продължила стандартно като време – близо 6 часа. В момента пациентът е в стабилизирано състояние, по думите на доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, извършил сложната интервенция, цитиран в информацията.
Донорът е жена на 66 години, а реципиентът е 36-годишен мъж, който в дните преди Великден получи безценен дар – шанс за нов живот, след донорска ситуация в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“, се уточнява в съобщението. Експлантацията на черния дроб бе направена от екип начело с проф. Ивелин Такоров, началник на Първа клиника по коремна хирургия на ВМА.
Ръководството на ВМА изказва своята изключителна признателност към близките на донора, които в един от най-тежките моменти в живота си намират сили и великодушие да дадат живот.
Признателност за професионализма на десетките специалисти от ВМА, ангажирани с целия процес, както и към ИА „Медицински надзор“ и д-р Мая Младенова, координатор по донорство в УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ и дежурния екип на лечебното заведение за перфектната организация и успешното реализиране на поредната чернодробна трансплантация.
„В тези светли дни, когато си припомняме силата на доброто и надеждата, тази трансплантация е не само медицински успех, но и дълбоко човешка история за смисъла на живота и съпричастността“, се посочва още в съобщението.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Трима души получиха шанс за нов живот след донорска ситуация

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация е реализирана на вчера, 18 април, от екип на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в София, съобщиха от лечебното заведение. Координатор по донорството е д-р Мая Младенова от университетската болница.
В резултат 36-годишен мъж получи шанс за живот, след като екип на Военномедицинска академия (ВМА), ръководен от доц. Васил Михайлов, извърши успешна чернодробна трансплантация.
В УМБАЛ „Лозенец“, медицински екип от Клиниката по урология, с ръководител д-р Борил Петров, трансплантира бъбреци на двама мъже – на 44 и на 58 години, се посочва в съобщението.
Според информация от лечебните заведения пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите.
Взети бяха също роговици, кожа и костна тъкан, които ще бъдат трансплантирани на други нуждаещи се пациенти, за да подобрят значително качеството им на живот.
Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ изразяват искрени съболезнования към близките на донора и дълбока благодарност за тяхното благородно решение, взето в труден момент, да спасят човешки животи. Благодарност се изказва и на екипите на лечебните заведения.
„В тези светли дни, когато си припомняме силата на доброто и надеждата, тази трансплантация е не само медицински успех, но и дълбоко човешка история за смисъла на живота и съпричастността“, се посочва още в съобщението.
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна