Балкани
Румънците ще посрещнат най-скъпия Великден от 30 години насам

Румънците ще посрещнат най-скъпия Великден от 30 години насам, предупреждават икономистите в страната и допълват, че традиционните продукти за празничната трапеза са поскъпнали с между 10 и 30 процента. Като основна причина те посочват инфлацията, която достигна два пъти средната за Европейския съюз и повиши цените на традиционните великденски храни, съобщават румънските медии.
Земеделците и търговците пък се аргументират с нарастващите производствени разходи. Удвоили са се цените на семената, селскостопанските машини, електричеството и газа.
Заради всичко това северните ни съседи преизчисляват бюджетите си за великденската трапеза. Някои потребители са принудени да намалят количеството продукти, които купуват, или дори да се откажат от месни ястия.
По-скъпи са козунакът, сиренето, маргаринът, сезонните плодове и зеленчуци. Един килограм сирене например струва колкото килограм агнешко на пазарите в Сучава, съобщава в свой репортаж по темата RomaniaTV. Зеленият лук, магданозът и копърът варират между две и три леи (0,80 ст. и 1,20 лв.) и за връзка, а стрък свежа зелена салата може да излезе и шест леи (2,4 лв). Килограм козунак струва средно 100 леи (40 лв.).
Изследване, проведено от румънска банка и цитирано от Аджепрес, показва, че румънците отделят средно по 800 леи (320 лв.) за Великден. Над 900 леи (360 лв.)е бюджетът за семейства с деца.
В същото време четирима от десет румънци, които харчат над 1000 леи (400 лв.), предпочитат да прекарат Великден в ресторант, на почивка в страната или в чужбина.
Източник: БТА
Балкани
Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.
Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.
Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта.
Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района.
(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

За първи път в историята на държавната образователна система в Съединените американски щати албанският език ще се преподава в държавно училище в Ню Йорк. Това съобщи за БТА албанската агенция АТА.
Тази двуезична програма, първата по рода си, ще се осъществява от Департамента по образованието на град Ню Йорк (NYCDOE) и ще започне през учебната 2025/2026 година.
Новината беше съобщена от политическия ръководител на управляващата Социалистическа партия за диаспората Таулянт Бала. Той написа, че това е историческа стъпка за съхраняването на албанския език и култура при диаспората.
Той изрази специални благодарности на Дрита Джонгецай – заместник-директор на училището, член на Координационния съвет на диаспората и основател на организацията „Децата на орела” (“Children of the Eagle”) – за нейния ключов принос за реализирането на този проект.
Програмата ще се провежда пет дни в седмицата, на албански и английски, от сертифицирани учители от Департамента по образованието на град Ню Йорк и ще стартира в Бронкс, Ню Йорк.
Това е важно постижение за албанската общност в САЩ и конкретен пример за това как диаспората може да изгради трайни културни и образователни мостове между поколенията.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Президентът на Косово Вьоса Османи награди днес с медал „Почетен гражданин на републиката“ оцелелите от сексуално насилие по време на последната война в Косово (1998-1999 г.) Васфийе Красничи-Гудман, Шюхрете Тахири-Сюлеймани и Рамадан Нишори. Това предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Османи заяви, че тези три имена ще останат завинаги гравирани в колективното съзнание на народа. Тя допълни, че оцелелите от насилие са осветили пътя към истината, справедливостта и надеждата със своята болка.
На церемонията Османи каза, че има моменти, в които думите не са достатъчни, за да изразят благодарността.
Преживелият сексуално насилие Рамадан Нишори благодари на всички, които са го подкрепили от деня, в който реши да сподели публично историята си. „Поздравявам всички наши хора, които много ме подкрепиха. Благодаря ви много“, каза Нишори.
Васфийе Красничи-Гудман призова всички, преживели сексуално насилие тогава, да потърсят справедливост.
Шюхрете Тахири-Сюлеймани благодари на президента за нейната подкрепа и на други за куража, който са им дали.
Точният брой на хората, които са били изнасилени по време на последната война в Косово, не е известен, но докладите говорят за около 20 000. Техните истории остават неразказани, тъй като оцелелите все още се страхуват от стигмата и предразсъдъците и мълчат.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна