Свят
Американски и британски издания коментират обявената от Тръмп 90-дневна пауза в увеличението на митата за някои страни

Вашингтон осъмна вчера с най-високите мита върху чуждестранни стоки от един век насам на фона на предупредителни сигнали от пазарите на облигации, че опитите на президента Доналд Тръмп да промени облика на световната търговия може да предизвикат много сериозна криза, пише в. „Вашингтон Пост“.
Часове по-късно обаче Тръмп направи частичен обратен завой – той ескалира търговската си война с Китай, но намали много от митата, които току-що беше наложил на останалата част от света, посочва изданието.
Това беше шокиращ обрат, след като в продължение на няколко дни съветниците на Тръмп твърдяха, че той има план, от който нищо не може да го убеди да се откаже, коментира вестникът.
В крайна сметка хаосът на пазарите за облигации обаче го накара да промени курса си, пише в. „Ню Йорк Таймс“.
Вестникът се позовава на четирима души, пряко запознати с решението на президента, според които икономическите сътресения, особено бързото покачване на доходността на държавните облигации, са накарали Тръмп да промени подхода си късно снощи и временно да спре „реципрочните“ си мита за повечето страни през следващите 90 дни.
Зад кулисите високопоставени членове на екипа на Тръмп са изпитвали опасения от финансова паника, която можело да излезе извън контрол и потенциално да срине американската икономика, посочва изданието. Министърът на финансите Скот Бесънт и други членове на екипа на президента, включително вицепрезидентът Джей Ди Ванс, настояли за по-структуриран подход към търговския конфликт, който да се съсредоточи върху изолирането на Китай, като същевременно изпрати послание, че Тръмп има сериозни намерения да се справи с търговските дисбаланси.
След обявения от него в социалните медии обрат в политиката екипът на Тръмп беше поставен в незавидното положение да се опитва да убеди медиите, че това е бил планът през цялото време – брилянтна стратегия, извадена от страниците на най-продаваната книга на президента „Изкуството на сделката“, коментира „Ню Йорк Таймс“.
Самият Тръмп обвини за обявената от него пауза в митата хората, които по думите му „малко се уплашиха“, пише британският в. „Телеграф“.
Хаосът на пазарите се разигра само няколко дни, след като президентът каза на американците да не се „паникьосват“, отбелязва вестникът.
Значителната промяна в политиката демонстрира, че дори на Тръмп му се налага да слуша пазарите и вълната от предупреждения от страна на икономистите за предстояща рецесия и финансова криза, коментира „Телеграф“.
В крайна сметка никой, най-малко потребителите или работниците, няма да спечели от търговската война, която Тръмп отприщи, пише в. „Гардиън“. Възможно е обаче Китай да вижда възможност в настоящата криза, отбелязва вестникът.
Внезапното обявление на Тръмп за пауза в митата за повечето страни по света, освен Китай, може би се дължи на негов план да накара другите държави да се дистанцират от китайската страна, коментира „Гардиън“.
Китай обаче е убеден, че Тръмп ще бъде подложен на все по-силен натиск за преосмисляне на търговската си война от страна на американските милиардери, работници, които наблюдават как пенсионните им фондове се сриват, земеделски производители, служители, които се страхуват за работните си места, и потребители, които се опасяват от по-скъпи телефони „айФон“ (iPhone) и хранителни стоки, посочва изданието.
Преди всичко Пекин вярва, че когато тази буря отмине, малцина ще смятат САЩ за надежден икономически партньор или гарант за сигурността, а Китай ще изглежда като по-предсказуем, ако не и по-симпатичен партньор, пише „Гардиън“. Китай очаква да понесе загуби, но няма да бъде напълно недоволен, докато наблюдава как САЩ полагат основите на собствения си упадък, заключава британското издание.
Източник: БТА
Свят
Русия тази нощ атакува Украйна с 8 ракети и 87 дрона, заяви Киев

Украинските сили за противовъздушна отбрана свалиха 33 от 87 дрона, с които Русия атакува Украйна тази нощ, предаде украинската новинарска агенция Укринформ.
Укринформ се позовава на изявление на военновъздушните сили на Украйна във Фейсбук.
Украинските ВВС уточниха, че тази нощ Русия е атакувала Украйна и с 8 ракети.
Съобщава се, че 36 дрона са пренасочени с помощта на средствата за радиоелектронна борба. Не се споменава какво се е случило с ракетите.
При атаките са нанесени щети в пет области в Южна, Североизточна и Източна Украйна, казаха още украинските ВВС.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Разговорите между Иран и САЩ по ядрените въпроси в Рим ще започнат в 10:30 ч. местно време, съобщи иранската държавна телевизия

Разговорите между Иран и САЩ по ядрените въпроси днес в Рим ще започнат в 10:30 ч. местно време, съобщи иранската държавна телевизия.
„Съобщено бе, че днешните разговори ще започнат приблизително по обяд иранско време“, което ще рече 10:30 часа местно време в Рим (11:30 часа българско време, бел. ред.), съобщи специален пратеник на иранската държавна телевизия в Италия.
По-рано днес бе съобщено, че иранският външен министър Абас Арагчи е пристигнал в Рим за втория кръг от непреките ядрени преговори със САЩ.
В профила на Арагчи в комуникационното приложение „Телеграм“ бе публикувано видео как слиза от самолета след кацането си в италианската столица.
Иранският министър и американският пратеник по въпросите на Близкия изток Стив Уиткоф ще проведат непреки разговори с помощта на посредници от Оман, отбелязва Ройтерс. Вторият кръг на разговорите ще се състои седмица след първия в оманската столица Маскат, който и двете страни описаха като конструктивен.
Американският президент Доналд Тръмп заплаши Иран с военни последствия, ако преговорите се провалят и обяви, че главната му цел е да не допусне Ислямската република да се сдобие с ядрено оръжие.
Арагчи изрази готовност за отстъпки по отношение на ядрената програма и равнището на обогатяване на уран. Той подчерта, че страната му не иска да разработва атомна бомба. В замяна Техеран иска отмяна на американските санкции.
Според Арагчи обаче притежанието на ядрени технологии от Иран не подлежи на преговори.
Други спорни въпроси са иранската ракетна програма и политика в Близкия изток.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Тунизийски съд осъди опозиционни лидери съответно на от 13 до 66 години затвор

Тунизийски съд осъди опозиционни лидери, бизнесмени и юристи съответно на от 13 до 66 години затвор за заговор срещу сигурността на държавата, предаде днес тунизийската новинарска агенция ТАП.
Опозицията заяви, че обвиненията са изфабрикувани и че делото е индикация за авторитарния характер на управлението на президента Каис Сайед.
Правозащитни организации казват, че президентът Сайед е установил понастоящем пълен контрол върху властта, откакто разпусна парламента през 2021 година и започна да управлява с укази. Държавният глава разпусна и тунизийския Висш съдебен съвет през 2022 г.
ТАП не дава допълнителни детайли за постановените присъди.
Ройтерс отбелязва, че обвиняемите по делото са 40 и че над 20 от тях са избягали в чужбина, след като са им били повдигнати обвинения.
Тунизийските власти казват, че обвиняемите са се опитали да дестабилизират държавата и да свалят президента Сайед.
Сайед отхвърля обвиненията, че действа като диктатор, и казва, че се бори с хаоса и корупцията.
/БЗ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна