Балкани
Какви биха били последствията от митата на Тръмп за Гърция: болезнени, но не драматични

С хладнокръвие, но и силна загриженост гръцкото правителство посрещна обявеното налагане на мита от 20 процента върху износа от Европейския съюз за САЩ. И докато вчера американският президент Доналд Тръмп направи крачка назад и обяви пауза в новите тарифи за някои страни, изчисленията за това как би се отразила евентуална търговска война на гръцката икономика остават актуални, доколкото са показателни за нивото на уязвимостта ѝ спрямо непредвидимите ходове на Вашингтон.
Гръцкият вестник „Та неа“ коментира, че според първите оценки преките последствия от митата ще бъдат ограничени, доколкото износът за американския пазар е едва 4,9 процента от общия експорт на Гърция и възлиза през 2024 г. на 2,4 млрд. евро.
„Търговската война, която започва, в крайна сметка няма да бъде в полза на никого. Ще навреди на всички“, заяви преди дни гръцкият премиер Кириакос Мицотакис, но побърза да увери, че „гръцката икономика с план (и) с отговорност ще може да отговори на тези трудни предизвикателства“.
В интервю за „Блумбърг“ управителят на централната банка на Гърция Янис Стурнарас заяви, че Гърция ще понесе ограничени преки последици от американските мита. „Преките ефекти не се очаква да бъдат съществени. Икономиката на Гърция обаче ще бъде засегната индиректно чрез негативния ефект върху растежа на брутния вътрешен продукт на еврозоната“, посочи Стурнарас.
Според оценки на Търговско-промишлената палата на Пирея, цитирани от гръцкото издание на „Форчън“, американските мита обаче ще костват на Гърция около 0,5 процента от брутния ѝ вътрешен продукт или приблизително 1,1 млрд. евро годишно. В момента износът за САЩ генерира около 1 процент от БВП на Гърция, но се очаква с въвеждането на новите ставки експортът да спадне с между 7 и 15 процента.
Както обяснява пред „Та неа“ президентът на Гръцката асоциация на износителите Алкивиадис Каламбокис, 30 процента от гръцкия износ към САЩ са селскостопански продукти и продукти на хранително-вкусовата промишленост, 23 процента са петролни деривати, а 41 процента – промишлени стоки.
Най-силно се очаква да бъде влиянието на новите митнически ставки върху износа на храни. Също така ще бъдат засегнати и продукти от стомана и алуминий, като въздействието върху стоманата ще бъде по-силно, както стана и при увеличаването на митата при първия мандат на Тръмп в периода 2018 – 2021 г.
На влиянието на митата върху експорта на гръцки храни и селскостопански продукти се спира в публикация икономическото издание „Нафтемборики“. В анализа се отбелязва, че пет гръцки продукта са водещи в износа на хранителни стоки от Гърция за САЩ. Само на тези пет артикула в двустранната търговия се падат годишно 450 милиона евро. По данни на Евростат през 2024 г. за САЩ са отишли 7,7 процента от гръцкия износ на хранителни продукти и 7,2 процента от износа на зехтин и маслини.
Маслини
Най-силно присъствие на щандовете на американските магазини имат гръцките трапезни маслини, защото Гърция е основната страна на произход на вносните маслини в САЩ. По данни на Общогръцкия съюз на преработвателите и стандартизаторите на експортни трапезни маслини стойността на гръцкия износ за САЩ е достигнала до 214 млн. евро или с 39 процента повече в сравнение с 2023 г., а количествата са нараснали с 8 процента до 46 хиляди тона. „Пазарът на САЩ е най-големият за гръцката трапезна маслина, като обхваща над 30 процента от износа (…) „Загубата“ на американския пазар е невъзстановима за сектора“, казва председателят на съюза Костас Зукас.
Зехтин
Що се отнася зехтина, по данни на браншовата асоциация през 2024 г. в САЩ са изнесени 45 хиляди тона. Значителна част от това количество е наливен зехтин. Заради колебанията в цените стойността на износа се оценява на 80-100 млн. евро.
Компот от праскови
САЩ са основната дестинация за гръцкия износ на компот от праскови и според данните на Съюза на консервната промишленост на Гърция през 2023 г. износът е бил на стойност около 80 млн. евро при мита от 17-18 процента, а миналата година се смята, че тенденцията е била позитивна. На американския пазар се падат около 23 процента от общо 244 хиляди тона компот от праскови, които Гърция изнася годишно. Продуктът вече беше засегнат от търговските мерки при предишния мандат на Доналд Тръмп, когато митата скочиха на 25 процента.
Бяло сирене (фета)
При млечните продукти първо място в гръцкия износ за САЩ заема бялото сирене „фета“. Христос Апостолопулос, председател на Асоциацията на гръцката млечна промишленост, стойността на гръцкия износ на фета за САЩ през 2024 г. възлиза на 53,6 млн. евро, а общото количество е било 5,5 хил. тона. Американският е петият по размера си пазар за гръцкото бяло сирене.
Действителният пазар на фета в САЩ обаче се оценява на над 2 млрд. евро, но голяма част от него се пада на сирена, които „крадат“ наименованието, доколкото американската млечна индустрия се противопоставя остро на признаването на европейския защитен произход и географско означение. От тази гледна точка митата ще облагодетелстват американските производители на „фета“, които ще получат конкурентно предимство в цените.
Вино
За гръцкото вино САЩ са вторият най-голям експортен пазар с продажби за 19 млн. евро през 2024 г. Въпреки че като абсолютна стойност износът не е голям, някои гръцки винарни като „Вивлия Хора“ имат висока степен на зависимост от американския пазар.
От друга страна се очаква някои гръцки компании в сектора на храните да се окажат сред „печелившите“ от митата на Тръмп, защото имат производствени инсталации в САЩ. Подобни гръцки фирми са „Фаге“, „Ифандис“ и „Мега Гирос“.
„Нафтемборики“ заключава, че митата ще покажат доколко американските потребители са верни на гръцките брандове. Изданието цитира и оптимистичната оценка на „царя на сармите“ Костас Сулиотис, 30 процента от чийто оборот идва от САЩ. Той заявява, че „който продукт се продава за под 5 долара на американските щандове, не е проблем за потребителите“. Дали тази прогноза ще се оправдае, остава да се види на практика.
Източник: БТА
Балкани
Риметя – румънското село, където слънцето изгрява два пъти

Румънското село Риметя е засвидетелствано в историческите документи още през 1257 г. В миналото то било важен занаятчийски център. Обитавали го саксонци и секели (част от унгарската етническа група). В настоящето е горд носител на приза “дестинация на 2025 г.” и наградата “Нашата Европа” (Europa Nostra) на Европейската комисия. През 1999 г. бе номинирано и за включване в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, а през 2000 г. Националната служба за исторически паметници го определи за защитена архитектурна зона.
Селото се намира почти по средата между два окръга – Клуж и Алба-Юлия, в подножието на планината Апусени. Оградено е от високи планини. Най-известната от тях е варовиковият масив Пиатра Секуюлуй (Piatra Secuiiului), който е разделен на две части от дере. Това разделение на масива е и причината Риметя да се нарича още селото, където слънцето изгрява два пъти. Уникалният феномен може да бъде наблюдаван през юли. Поради местоположението на селото в подножието на планината, слънцето изгрява, след това се скрива зад нейния гребен и изгрява отново.
Но не само това явление привлича туристите, а обликът на Риметя. Неслучайно Дойче Веле го нарече едно от най-красивите села в цялата страна. Сами ще се убедите в това, докато разглеждате грижливо реставрираните стари бели къщи със зелени капандури на прозорците и цветни табелки с техните номера. Някои от къщите са превърнати в магазини за сувенири, където можете да намерите и чай с билки, характерни за региона, както и вкусни сладка по домашна рецепта.
Най-старата къща датира от 1668 г. Спомени от едно време се пазят и в Етнографския музей в селото, който съхранява огромна колекция от народни носии от района и други предмети, използвани някога от местните жители. Наблизо има и мелница, която датира от 1752 г. и се смята за една от най-старите в района.
(Посещението на Риметя бе осъществено в рамките на медийно пътуване по проекта “Атрактивна Румъния“)
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

За първи път в историята на държавната образователна система в Съединените американски щати албанският език ще се преподава в държавно училище в Ню Йорк. Това съобщи за БТА албанската агенция АТА.
Тази двуезична програма, първата по рода си, ще се осъществява от Департамента по образованието на град Ню Йорк (NYCDOE) и ще започне през учебната 2025/2026 година.
Новината беше съобщена от политическия ръководител на управляващата Социалистическа партия за диаспората Таулянт Бала. Той написа, че това е историческа стъпка за съхраняването на албанския език и култура при диаспората.
Той изрази специални благодарности на Дрита Джонгецай – заместник-директор на училището, член на Координационния съвет на диаспората и основател на организацията „Децата на орела” (“Children of the Eagle”) – за нейния ключов принос за реализирането на този проект.
Програмата ще се провежда пет дни в седмицата, на албански и английски, от сертифицирани учители от Департамента по образованието на град Ню Йорк и ще стартира в Бронкс, Ню Йорк.
Това е важно постижение за албанската общност в САЩ и конкретен пример за това как диаспората може да изгради трайни културни и образователни мостове между поколенията.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Президентът на Косово Вьоса Османи награди днес с медал „Почетен гражданин на републиката“ оцелелите от сексуално насилие по време на последната война в Косово (1998-1999 г.) Васфийе Красничи-Гудман, Шюхрете Тахири-Сюлеймани и Рамадан Нишори. Това предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Османи заяви, че тези три имена ще останат завинаги гравирани в колективното съзнание на народа. Тя допълни, че оцелелите от насилие са осветили пътя към истината, справедливостта и надеждата със своята болка.
На церемонията Османи каза, че има моменти, в които думите не са достатъчни, за да изразят благодарността.
Преживелият сексуално насилие Рамадан Нишори благодари на всички, които са го подкрепили от деня, в който реши да сподели публично историята си. „Поздравявам всички наши хора, които много ме подкрепиха. Благодаря ви много“, каза Нишори.
Васфийе Красничи-Гудман призова всички, преживели сексуално насилие тогава, да потърсят справедливост.
Шюхрете Тахири-Сюлеймани благодари на президента за нейната подкрепа и на други за куража, който са им дали.
Точният брой на хората, които са били изнасилени по време на последната война в Косово, не е известен, но докладите говорят за около 20 000. Техните истории остават неразказани, тъй като оцелелите все още се страхуват от стигмата и предразсъдъците и мълчат.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 7 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна