Свържете се с нас

Икономика

„Гугъл“ ще промени дигиталните си услуги за автомобили в Германия, за да избегне разследване от германски антимонополен орган

„Гугъл“ (Google) се съгласи да въведе някои промени в платформата си за дигитални услуги, които предлага на автомобилните компании в Германия. Американската компания се е споразумяла с Германската федерална служба за борба с картелите да облекчи своите ограничения на конкуренцията, свързани с тези услуги, като по този начин антитръстовото разследване срещу нея е било прекратено, предаде ДПА. 

„Радвам се, че успяхме да постигнем споразумение с „Гугъл“ и по този начин да постигнем незабавни положителни ефекти за засегнатите икономически сектори. Ангажиментите на „Гугъл“ имат потенциала да доведат до мащабни промени на пазара“, посочи в изявление президентът на федералната служба Андреас Мунд.

Очаква се мерките да се прилагат не само в Германия, а и в цяла Европа, тъй като производителите на автомобили се стремят да разработят единни системи, които могат да бъдат разгърнати в международен план, допълва Ройтерс.

Германската служба предприе разследване срещу „Гугъл“ относно автомобилните й карти и информационно-развлекателни системи поради пакетната им форма, която възпира конкурентите на компанията да продават подобни услуги поотделно.

През декември 2023 г., около шест месеца след като регулаторът повдигна тези опасения, „Гугъл“ се опита да ги разсее, като предложи мерки, които биха позволили използването на карти и приложения на конкуренти в рамките на своята платформа.

Съгласно постигнатото споразумение, дигиналните услуги на „Гугъл“ за автомобили (Google Automotive Services), състоящи се от навигацията „Гугъл мапс“ (Google Maps), магазина за приложения „Гугъл Плей“ (Google Play) и асистента „Гугъл Асистънт“ (Google Assistant), ще включват възможността за използване на други услуги в информационно-развлекателните системи в автомобилите.

/ИЦ/

Източник: БТА

Икономика

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв.

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на община Сливен.

Община Сливен кандидатства с проект за финансиране по Закона за държавния бюджет за 2025 г., който получи одобрение. С отпуснатите средства се предвижда да бъде извършена реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа в регулационните граници на селото. 

Разработеният проект бе предоставен на Общината от „ВиК-Сливен“ и е в съответствие със Закона за устройство на територията. Разрешението за строеж предстои да влезе в сила. Паралелно с това се подготвя процедура за избор на изпълнител.

В интервю за БТА кметът на населеното място Теньо Божеков информира за предстоящата подмяна на водопреносната мрежа с осигурени 4,6 млн. лева. Сред приоритетите му са още чистотата, озеленяването на селото, както и облагородяване на инфраструктурата.

След приключване на дейностите, Община Сливен предвижда възстановяване на уличната настилка.

Кметът Стефан Радев посочи, че ще се търси финансиране и за идейния проект на сливенското водно дружество за реконструкция на водопроводната мрежа на Крушаре. Той припомни, че за този проект Общината е поискала целево финансиране от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за което обаче все още няма подписано споразумение.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Държавните дългове в ЕС са 81 на сто от БВП в края на 2024 г., България с 24,1 на сто е с втория най-малък дълг сред страните членки

Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната – на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.

Спрямо края на 2023 г., когато държавният дълг в ЕС бе 80,8 на сто от БВП, а в еврозоната – 87,3 на сто от БВП, нивото на задлъжнялост през последното тримесечие на миналата година обаче расте и в двете зони.

В края на 2024 г. общият държавен дълг се състои от дългови ценни книжа (83,4 на сто в ЕС и 84 на сто в еврозоната), от заеми (14,1 на сто в ЕС и 13,5 на сто в еврозоната), както и от валута и депозити (2,4 на сто в ЕС и 2,5 на сто в еврозоната).

Като процент от БВП в края на четвъртото тримесечие отпуснатите от правителствата на страните от ЕС заеми за други страни членки възлизат на 1,2 на сто в ЕС и 1,4 на сто във валутния съюз.

Най-високо съотношение на държавните задължения към БВП в края на миналата година регистрират Гърция (153,6 на сто), Италия (135,3 на сто), Франция (113 на сто), Белгия (104,7 на сто) и Испания (101,8 на сто), а най-ниски – Естония (23,6 на сто), България (24,1 на сто) и Люксембург (26,3 на сто).

Най-голямо увеличение на дълговете спрямо БВП през четвъртото спрямо третото тримесечие отчитат Полша (+2 процентни пункта), Румъния и Швеция (по +1,6 п.п. всяка), Малта (+1,5 п.п.) и Нидерландия (+1,2 п.п.). С най-голям спад на дълговете са Гърция (-4,7 п.п.), Кипър (-4,1 п.п.), Испания (-2,5 п.п.), Дания (-2,3 п.п.), Португалия (-2,2 п.п.), Унгария (-2,1 п.п.) и Хърватия (-2 п.п.).

През четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база шестнадесет държави членки регистрират увеличение на съотношението дълг/БВП, а единадесет – намаление.

С най-голямо годишно увеличение е Румъния (+5,9 п.п.), Полша (+5,7 п.п.), Финландия (+4,5 п.п.), Словакия (+3,6 п.п.), Естония (+3,4 п.п.), Австрия (+3,3 п.п.) и Франция (+3,2 п.п.), а с най-голямо намаление Гърция (-10,3 п. п.), Кипър (-8,6 п. п.), Хърватия (-4,3 п. п.), Испания (-3,3 п. п.), Португалия (-2,8 п. п.), Дания (-2,5 п. п.) и Ирландия (-2,4 п. п.).

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Бюджетен дефицит от 3,4 на сто в ЕС, 3,2 на сто в еврозоната и излишък от 1,8 на сто в България отчете Евростат за четвъртото тримесечие на 2024 г.

Дефицитът на консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през последното тримесечие на миналата година достига 3,4 на сто в Европейския съюз и 3,2 на сто в еврозоната. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на Евростат, публикувани днес.

Общите държавни приходи на страните от ЕС са 46,1 на сто от БВП през четвъртото тримесечие на 2024 г. в сравнение с 46,4 на сто през предходното тримесечие. За същия период общите държавни разходи са 49,5 на сто от БВП, което представлява спад спрямо дела от 49,4 на сто от БВП през третото тримесечие.

В еврозоната общите държавни приходи са намалели от 47 на сто от БВП през третото тримесечие до 46,6 на сто от БВП през последното тримесечие на миналата година, докато общите държавни разходи са нараснали – от 49,8 до 49,9 на сто от БВП.

За цялата 2024 г. дефицитът на държавния бюджет в ЕС намалява до 3,2 на сто от БВП спрямо 3,5 на сто през 2023 г. Еврозоната също отбелязва спад на дефицита – съответно до 3,1 на сто от БВП в сравнение с 3,5 на сто през предходната година.

В България сектор „Държавно управление“ отчита бюджетен излишък от 1,8 на сто от БВП, сочат сезонно изгладените данни, оповестени от Евростат. През предходните три тримесечия бе регистриран дефицит – 6,4, 3,3 и 5,2 на сто от БВП съответно за третото, второто и първото тримесечие на 2024 г.

За цялата 2024 г. българският сектор „Държавно управление“ отчита бюджетен дефицит от 6,158 млрд. лв. или 3 на сто от БВП. Същите данни бяха публикувано по-рано днес и от Националния статистически институт (НСИ).

Сред страните от ЕС през 2024 г. с най-значителен дефицити на консолидирания държавен бюджет като процент от БВП са Румъния (9,3 на сто), Полша (6,6 на сто) и Франция (5,8 на сто), а с най-големи излишъци – Дания (4,5 на сто), Ирландия (4,3 на сто) и Кипър (4,3 на сто). 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 26 минути

Българският футболен съюз обяви програмата за 31-ия кръг в Първа лига

Българияпреди 28 минути

Защо е важно младите да знаят трудовите и осигурителни права, обясниха социалният министър и експерти пред студенти от УНСС

Икономикапреди 29 минути

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв.

Българияпреди 30 минути

Всички областни управления на МВР са инструктирани да изследват пътните участъци с висока концентрация на произшествия, каза Даниел Митов

Икономикапреди 34 минути

Държавните дългове в ЕС са 81 на сто от БВП в края на 2024 г., България с 24,1 на сто е с втория най-малък дълг сред страните членки

Святпреди 37 минути

Испания се ангажира да изпълни още тази година целта на НАТО за разходи за отбрана от 2% от БВП

Българияпреди 37 минути

Община Самоков обяви обществена поръчка за доставка на електроуреди за социалните центрове на територията на общината

Балканипреди 38 минути

Прокуратура в Косово поиска месец задържане под стража за шестима заподозрени в убийството на полицай този месец

Българияпреди 39 минути

В Александровска болница започва кампания с безплатни прегледи за първичен имунен дефицит

Българияпреди 42 минути

Авариен ремонт на уличното осветление започна в парка до сградата на Община Шумен

Спортпреди 43 минути

Мартин Камбуров получи „Почетен знак на Стара Загора“

Святпреди 43 минути

Земетресение с магнитуд 6,2 е регистрирано днес край Индонезия

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Святпреди 4 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Бизнеспреди един ден

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Икономикапреди 5 дни

Печалбата на „Американ експрес“ нараства през първото тримесечие

Новини