Здраве
Грижата за децата – приоритет в преговорите между Лекарския съюз и НЗОК

Приоритетно увеличение на цените с по-голям от средния процент за капитация и медицински дейности при децата, което формира допълнително увеличение в частта детско здравеопазване в ПИМП от около 23 млн. лв. Това предложение ще отстоява Българският лекарски съюз (БЛС) в преговорите с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за сключване на Анекс към Националния рамков договор (НРД).
Срещите за подписване на Анекса към НРД за медицински дейности 2023-2025 вече започнаха.
На 8 април се проведе заседание на Управителния съвет на съсловната организация, на което бяха приети основните насоки, с които Лекарския съюз да влезе в преговорите със Здравната каса. Стъпвайки на отчетената миналогодишна дейност в първична извънболнична медицинска помощ, специализирана извънболнична помощ, отчетените медико-диагностични дейности и гласуваното от Народното събрание увеличение на бюджетите на тези дейности, БЛС смята, че има достатъчно финансови възможности за правене на политики и повишение на цени в тези направления.
Предложението за ръст на цените от страна на БЛС не е еднакво за всички дейности, а е базирано на определени политики, които БЛС ще настоява да бъдат следвани. Един от тежките проблеми е детското здравеопазване. Осезателно намалява интересът за специализация по Педиатрия и за работа с деца от страна на общопрактикуващите лекари поради тежестта и спецификата на тяхното обслужване.
Вторият приоритет, който БЛС ще защитава през политиката с ръст на цените, е наблюдението на диспансеризираните пациенти. Формираното допълнително увеличение е около 25 млн. лв.
По отношение на специализираната извънболнична помощ, УС на БЛС счита, че за поредна година има възможност да се постигне повишаване на цените на медицинските дейности. Съсловната организация не предлага еднакъв процент на увеличение за всички дейности, а отново се следва конкретна политика, в която има заложени определени приоритети.
Запазва се тенденцията за по-високо заплащане за преглед при педиатър. Заради нежеланието и липсата на интерес към работата в ЛЛК се акцентира и върху увеличаване на цените на експертизата за временна неработоспособност. Предлага се също и увеличение на цените във физиотерапията.
При медико-диагностичната дейност, с предвиденото увеличение на бюджета, БЛС предлага повишаването на цените приоритетно да бъде насочено към образната диагностика, която изисква скъпа и трудна за поддържане апаратура, а в същото време има най-висока диагностична стойност. Приоритетно увеличение на цените БЛС предлага и при изследванията за микробиология и патоанатомия.
Предложенията на Съюза са съобразени с възможността да бъдат подсигурени тези средства на базата на необходимите количества и обеми спрямо изпълнението на бюджета от миналата година.
От Лекарския съюз изразяват безпокойство по повод проблемите, пред които са изправени болниците: от една страна нарастваща инфлация, увеличаващ се натиск от страна на медицинския персонал за повишаване на трудовите възнаграждения, свързан с увеличената минимална работна заплата, а от друга страна, неразплатените средства в размер на 146 млн.лв. и гласувания бюджет, който номинално е увеличен спрямо 2024 г., но реално е равен и дори по-нисък от касовото изпълнение. Истината е, че влизайки в преговорите, НЗОК и БЛС не разполагат с реален финансов ресурс за осъществяване на политики, увеличаване на цени и включване на нови дейност. Нещо повече: съществува опасност и е налице притеснение, изобщо да бъде изплатена в пълния ѝ размер и оказаната болнична медицинска помощ за 2025 г. Ето защо, алармирайки обществото за този проблем, минималното условие, за което БЛС ще настоява, е да бъде гарантирано заплащането на извършената дейност през 2025 г., пишат от съсловната организация.
От Лекарския съюз си запазват правото в разговорите с Касата и заедно с всички заинтересовани страни, болнични сдружения и организации, да търсят варианти и възможности и за повишаване на цените на медицински дейности в лечебните заведения.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Трима души получиха шанс за живот след трансплантация на Разпети петък
Снимка МУ
На Разпети петък бяха извършени три трансплантации след донорска ситуация в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, съобщиха от болницата.
Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана от екип на ИСУЛ с координатор д-р Мая Младенова.
Така 36-годишен мъж бе трансплантиран с черен дроб във Военномедицинска академия.
В Университетската болница „Лозенец“ медицински екип от Клиниката по урология, с ръководител д-р Борил Петров, трансплантира бъбреци на двама мъже – на 44 и на 58 години.
Взети са също роговици, кожа и костна тъкан, които ще бъдат трансплантирани на други нуждаещи се пациенти, за да подобрят значително качеството им на живот.
Според информация от лечебните заведения пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите. По медицински причини други органи не са трансплантирани.
Министерствота на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ изразиха съболезнования към близките на донора и дълбока благодарност за тяхното благородно решение, взето в труден момент, да спасят човешки живот. Благодарност се изказва и на екипите на лечебните заведения.
Източник: Offnews.bg
Здраве
МЗ предлага всички задължителни ваксинации да се вписват в е-здравното досие
Снимка Интернет
Всички задължителни, препоръчителни и целеви ваксинации да бъдат вписани в електронните здравни досиета на пациентите, за да се улесни достъпът до информация за извършените имунизации.
Това предлага здравният министър Силви Кирилов. Той е пуснал за обществено обсъждане идеята си.
Според него така ще се отмени изискването за предоставянето на бележка от общопрактикуващите лекари за извършената имунизация, което ще ги облекчи от тази административна тежест.
Предвижда се още създаване на електронна система, в която да се отчитат всички биопродукти, необходими за имунизации, за да отпадне задължението на лечебните заведения да правят годишен отчет за наличностите си.
При отказ от имунизация лекарите ще обсъждат причините с пациента и ще го убеждават за ползата от ваксините и тяхната безопасност. При повторен отказ ще има глоба от 50 до 100 лв. и до 200 лв. при второ неявяване.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Търсят се спешно кръводарители за родилка
Снимка Архив
Кръводарители във ВМА
Търсят се спешно кръводарители за родилка от Бургас, настанена в реанимация в университетската болницата в кв. „Ветрен“.
Жената се бори за живота си заради кръвоизлив след раждането, съобщава БНТ.
Необходима е кръв от кръвна група А отрицателна. В социалните мрежи близките заявиха, че кампанията ще продължи и след празниците, а сега ще се използват запаси с кръв от други лечебни заведения.
Желаещите могат да дарят кръв в Центъра по трансфузионна хематология в Бургас с посочено име – Ирина Желязкова Панайотова.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 7 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 7 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 5 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом