Балкани
Полетите и фериботите в Гърция са спрени заради 24-часова обща стачка

Заради днешната стачка на работещите в обществения и частния сектор в Гърция полетите от и до страната не се изпълняват, фериботите останаха в пристанищата, а влаковете не се движат, съобщават световните агенции и местните медии.
Исканията на стачкуващите са за увеличения на заплатите, сключване на колективни трудови договори, връщане на 13-ата и 14-ата заплата в обществения сектор и мерки за справяне с поскъпването и жилищната криза.
Хиляди протестиращи излязоха в центъра на Атина в два отделни митинга, които приключиха мирно, информира Асошиейтед прес.
Полетите от и до Гърция, както и вътрешните полети от полунощ днес са спрени за 24 часа. В Атина автобусите, тролеите, трамваите и влаковете, както и метрото работят частично.
Гърция излезе от дълговата криза през 2009-2018 година, която доведе до орязване на заплатите и пенсиите в замяна на спасителен финансов пакет на стойност около 290 милиарда евро, припомня Ройтерс.
Икономическият растеж, който се очаква да бъде 2,3 на сто тази година, изпреварва икономиките на останалите страни от еврозоната. Правителство вдигна от 2019 година досега минималната месечна заплата с общо 35 на сто до 880 евро. Много домакинства обаче все още трудно свързват двата края на фона на повишаващите се цени на храните, енергията и жилищата, посочват синдикатите.
Увеличенията на минималната заплата, направени от правителството, са много по-ниски от нарасналите разходи за живот и инфлацията, така че ние изгубихме голяма част от покупателната способност на нашите заплати, каза президентът на Общата конфедерация на труда (GSEE) Янис Панагопулос, цитиран от гръцкото издание Вима.
Купуваме по-малко стоки с 10 процента спрямо 2019 година. Стачкуваме за очевидното. Увеличение на заплатите и колективни трудови договори сега, се посочва в съобщение на Общата конфедерация на труда, която представлява работещите в частния сектор.
Синдиката на държавните служители в Гърция (ADEDY) призова за увеличаване на заплатите и връщане на годишни бонуси, които са били равни на две месечни заплати, преди да бъдат премахнати като част от мерките за икономии.
Протестиращите подчертаха, че днешната стачка е също така още един призив за това виновните за влаковата катастрофа в прохода Темпе през февруари 2023 г., при която загинаха 57 души, да понесат отговорност, допълва „Вима“.
Гръцката минимална заплата по отношение на покупателната способност е сред най-ниските в ЕС през януари, сочат данни на Евростат.
Средната брутна заплата от 1342 евро месечно е с 10 процента по-ниска, отколкото през 2010 година, когато Гърция подписа първия спасителен финансов пакет по данни на министерството на труда.
Правителството обеща да вдигне минималната заплата до 950 евро до 2027 година, като също така цели средната брутна месечна заплата да стане 1500 евро дотогава, което е около средното за ЕС.
Източник: БТА
Балкани
АНА-МПА: „Стандард енд Пуърс“ повишава кредитния рейтинг на Гърция до BBB със стабилна перспектива

Международната рейтингова агенция „Стандард енд Пуърс“ (Standard & Poor’s) повиши кредитния рейтинг на Гърция от BBB- на BBB в петък, със стабилна перспектива от положителна, съобщи за БТА гръцката новинарска агенция АНА-МПА.
„Стандард енд Пуърс“за първи път възстанови кредитния рейтинг на Гърция като инвестиционен през октомври 2023 г. и преразгледа перспективата на страната на положителна през април 2024 г. Сега тя е третата от петте рейтингови агенции, признати от Европейската централна банка, след Scope и DBRS, които повишиха рейтинга на Гърция в рамките на инвестиционния клас.
Рейтинговата агенция отбеляза, че повишава рейтинга на Гърция поради нейната „непоколебима фискална дисциплина“ и заяви, че усилията за подобряване на спазването на данъчното законодателство, съчетани с устойчивия икономически растеж, ще позволят на Гърция да продължи да преизпълнява фискалните си цели.
Реакции
Вицепремиерът и бивш министър на финансите Костис Хадзидакис приветства повишаването, казвайки: „За мен лично е особено важно, че S&P подчерта фискалната предпазливост, която определя политиката на правителството, както и признанието за систематичните усилия през последните години за ограничаване на укриването на данъци.“
По-нататъшното повишаване на рейтинга на гръцката икономика в рамките на инвестиционния рейтинг от „Стандард енд Пуърс“, особено във време на глобални сътресения и несигурност, „е още едно доказателство за доверието на международната инвестиционна общност в икономическата политика на правителството“, добави той.
Министърът на националната икономика и финанси Кириакос Пиеракакис отбеляза, че „Гърция динамично се връща към действие, преодолявайки още една стъпка в инвестиционния рейтинг“. Прогнозата на рейтинговата агенция за гръцката икономика „оправдава избора на правителството и доверието на гражданите, които прегърнаха нашето убеждение, че фискалната стабилност осигурява единствения безопасен изход от многогодишната икономическа криза“.
Заместник-министърът на финансите Никос Папатанасис отбеляза, че международното признание на измеримата възвръщаемост на икономическата политика ще ускори реформите, за които обществото призовава и Гърция се нуждае, за да има повече инвестиции и работни места.
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
Балкани
Многолюден митинг в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул се състоя в турския град Йозгат

Хиляди се стекоха днес на митинг в град Йозгат, Централна Турция, който бе организиран от основната опозиционна сила в Турция, Народнорепубликанската партия (НРП), в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, съобщи вестник „Оксижен“.
Днес се навършва един месец от задържането на Имамоглу и на други кметове. На 23 март съдът постанови на Имамоглу мярка постоянен арест по обвинения в корупция в Истанбулската голяма община. Арестът на Имамоглу предизвика масови протести в големите градове в Турция, на които се стигна и до сблъсъци с полицията и стотици задържани лица. Имамоглу беше официално номиниран за кандидат за президент на НРП, след като беше задържан. Президентските избори трябва да се проведат през 2028 г., но може да се състоят по-рано, а лишаването от свобода на Имамоглу е широко разглеждано като политически мотивирано, въпреки че правителството настоява, че турското правосъдие е независимо и без политическо влияние, отбелязва АП.
Митингът в град Йозгат е вторият от поредицата, които лидерът на НРП Йозгюр Йозел обяви, че ще провежда всеки уикенд в различни окръзи в Турция с призив за освобождаване на Имамоглу под наслов „Народът отстоява волята си“. Първият протест се проведе миналата седмица в черноморския град Самсун. Също така всяка сряда се провеждат протести в различен район на Истанбул.
Митингът в Йозгат е и в подкрепа на местните фермери, които по-рано организираха протест срещу ареста на кмета на Истанбул, съобщи опозиционната телевизия Сьозджю. Според медията площадът в Йозгат, където се провежда митингът е почернял от хора със знамена и постери на Имамоглу, плакати с призиви за освобождаването на опозиционния кандидата за президент Имамоглу и предсрочни избори. Подчертава се, че на митинга присъстват хора от различни политически сили.
Йозел пристигна на протеста с трактор, следван от конвой земеделци с трактори и заедно пропътуваха разстоянието от близо 6 км до мястото на митинга, отбелязва Сьозджю.
На митинга бе прочетено писмо от арестувания Имамоглу, в което се казва: ”Милиони наши граждани в цяла Анадола предупреждават правителството, канейки го на правилния път – богатите, бедните, десните, левите, средната класа, всички молят правителството за едно и също нещо. Слушайте нацията, показвайте уважение към народа, не стъпквайте демокрацията. Не накърнявайте доверието в държавата и закона”.
В речта си Йозел заяви, че митингът е един от най-многолюдните в историята на Йозгат, посочи порталът Медиаскоп.
„Видях, че някои хора гледат отвисоко, с арогантност, и виждат селяните на Йозгат като мравки и се опитват да ги смажат. Предупреждавам правителството оттук: Няма да ви позволим да смажете онези фермери, които са трудолюбиви като мравки. Мравката има брат и това е Народнорепубликанската партия“.
По думите на Йозел арестът на Имамоглу и последвалите несправедливости са причинили икономически щети.
Град Йозгат, чието население е около 500 000 души, e център на едноименния окръг с основен поминък земеделие.
До 2024 г. Йозгат бе крепост на националистическата Партия на националистическото действие на Девлет Бахчели, който е съюзник на Ердоган, но на местните избори с изненадваща разлика от близо 7 на сто спечели проислямистката Партия на новото благоденствие, която премина в опозиция.
Същевременно в Истанбул голяма група студенти са се събрали на площада Беязъд пред Истанбулския университет за провеждане на шествие до площад Сарачхане в подкрепа на митинга в Йозгат. В района има засилено полицейско присъствие, съобщиха турските медии.
Валийството в Истанбул разпореди днес от 15 часа до второ нареждане да бъдат временно затворени метростанциите в центъра на Истанбул – Таксим, Шишхане и Кабаташ.
Основната опозиционна НРП организира шествие в подкрепа на Палестина днес от 19:00 часа, което бе забранено от властите в града, информира изданието „Джумхуриет“.
Източник: БТА
Балкани
Босненският сръбски лидер Милорад Додик каза, че е имало британски план за неговото ликвидиране

Президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик каза, че Великобритания е изпратила военна част в Босна и Херцеговина с цел той да бъде ликвидиран.
„Трима президенти на европейски страни и един премиер ми казаха, че в Босна и Херцеговина е прехвърлена британска част от 40 войници със заповед, не да ме арестуват, а да ме ликвидират с извинението „оказа съпротива“. Очевидно по мафиотския принцип – има човек има проблем, няма човек – няма проблем,“ каза Додик в интервю за сръбския вестник „Вечерне новости“.
Според Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата война (1992-1995 година) в Босна, страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят предимно босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, а двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
През февруари съдът на Босна и Херцеговина осъди на първа инстанция проруски настроения Милорад Додик на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна. Освен това държавният съд на Босна и Херцеговина издаде заповед за арест на Додик, на премиера на Република Сръбска Радован Вишкович и председателя на парламента Ненад Стевандич, след като те не се отзоваха на две призовки за разпит. Тримата са заподозрени в подкопаване на конституционния ред на Босна с политиката, която водят, след като парламентът на Република Сръбска прие, а Додик подписа указ за приемане на законите, които забраняват дейността в Република Сръбска на съдебната система и полиция на Босна и Херцеговина.
По-рано тази седмица съдът на Босна и Херцеговина изпрати искане до Интерпол за преразглеждане на решението на организацията да не издава международна заповед за ареста на Додик, след като в началото на месеца Интерпол отхвърли такова искане.
„Чужденци са ми предлагали да се оттегля. Онези от Брюксел. Няма да гледат този филм. Няма да се отдръпна, даже и ако НАТО дойде да ме арестува,“ заяви пред „Вечерне новости“ Додик.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 6 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Голямото търговско надцакване