Свят
Асошиейтед Прес: Пекин засили дипломатическия натиск върху Африка в момент, когато САЩ се изтеглят

Китайски дипломати заплашиха да отменят среща на върха и призоваха високопоставени служители в две африкански страни да окажат натиск върху депутати да напуснат международна парламентарна група, която е критично настроена срещу Китай, казват официални представители от групата.
Това показва колко далеч е готов да стигне Китай, за да оказва влияние върху политици в чужбина и как този натиск може да бъде успешен зад кулисите.
През последната година депутати от Малави и Гамбия са напуснали Междупарламентарния съюз за Китай (IPAC) – група, в която участват стотици депутати от 38 страни, които изпитват опасения относно подхода на демокрациите към Пекин, показват писма, съобщения и аудиозаписи, до които е получила достъп агенция Асошиейтед Прес.
Основана през 2020 г., групата координира санкции срещу Китай заради нарушения на човешките права в Синцзян и Хонконг и набира подкрепа за Тайван – самоуправляващ се демократичен остров, за който Пекин настоява, че е част от територията на Китай.
Африкански политици и експерти казват, че става въпрос за ескалация на китайския дипломатически натиск в Африка, където влиянието на Пекин расте. Пекин установява тесни връзки с африкански лидери като разработва минно дело и строи инфраструктура чрез държавни строителни компании, които често са финансирани със заеми от държавни банки.
Натискът също така е част от дългогодишните усилия на Пекин да оказва влияние върху групи и депутати по целия свят, включително в щата Ню Йорк, където срещу бивш съветник на губернатора са повдигнати обвинения, че е действал като агент на китайското правителство.
През януари депутатът от Гамбия Абдули Чеесай изпраща аудиосъобщение до служител на IPAC, в което казва, че китайското правителство се е оплакало пред външното министерство на страната му заради членството му в групата.
„Имаме много шокиращи новини… това е проблем сега“, казва Чеесай в записа, предоставен от IPAC на АП. „Президентът изобщо не е доволен от нас“.
По-късно същия месец Чеесай и колегата му Амаду Камара информират групата, че я напускат. В съобщение до IPAC Чеесай пише, че решението му „не е повлияно от китайското посолство“ – позиция, която Чеесай потвърди в отговор на запитване на АП.
Министърът на информацията на Гамбия казва, че няма информация за какъвто и да било опит от страна на Китай да оказва влияние върху политици от неговата страна.
„Те сами решиха да напуснат IPAC, след като осъзнаха, че това е в противоречие с двустранните (отношения) на правителството с Китай“, казва министър Исмаила Чеесай, който няма роднинска връзка с Абдули Чеесай.
Китайското правителство и преди е вземало на прицел депутати заради IPAC. Пекин наложи санкции срещу някои членове на групата и миналата година китайски дипломати оказаха натиск срещу депутати от най-малко шест страни да не участват в срещата на върха на групата в Тайван. Кенийски депутати отмениха плановете си да участват в срещата но не напуснаха групата. Според американски съдебни документи групата също така е била взета на прицел от финансирани от китайската държава хакери през 2021 година.
„Чуждестранните депутати са принуждавани да се откажат от свободния съюз между тях и други политици“, казва ръководителят на IPAC Люк де Пулфорд. „Това очевидно е в резултат от китайския натиск“.
В свое изявление китайското министерство на външните работи обвинява IPAC, че „очерня Китай“ и казва, че „Китай никога не се е занимавал с основаваща се на принуда дипломация“.
Депутатът от Малави Ефраим Абел Кайембе обаче казал на служител на IPAC, че с него се свързал председателят на парламента на страната му малко, след като той и друг депутат се присъединили към срещата на върха на групата миналата година в Тайван. Служителят споделя това при условие за анонимност, за да не навреди на отношенията си с други политици.
Според ръководителя на IPAC Де Пулфорд, програмния директор Том Фрейзър и служителя, разговарял директно с Кайембе, председателят казал на депутата, че китайското правителство е заплашило да отмени предстоящата визита на президента в Пекин за участие в регионална среща на върха, както и срещата му с китайския лидер Си Цзинпин.
По-малко от две седмици след срещата на върха двамата депутати от Малави обявяват, че се оттеглят от групата. В писмо до IPAC Кайембе пише, че е бил подмамен да се присъедини към организацията. „Искам да поднеса искрените си извинения към Китайската народна република“, пише Кайембе в писмото от 7 август.
В отговор на запитване от АП Кайембе отрича срещу него да била оказана принуда от страна на правителството на Малави или на Китай и посочва в писмен отговор, че е напуснал групата, защото тя изглежда „има за цел постигане на геополитически намерения срещу Китай“.
Правителството на Малави не е отговорило на запитване за коментар.
Пекин от десетилетия укрепва връзките си с правителства в Африка в търсене на дипломатически партньори и достъп до природни ресурси.
Мнозина африкански лидери приветстват присъствието на Пекин, тъй като то е придружено от така необходимия им капитал и опит в строителството, които могат да допринесат за икономически растеж и развитие. Критици казват, че Китай сключва потайни, понякога свързани с корупция сделки с африкански лидери, които са от полза основно за китайските компании и работници, докарани да строят мини, мостове и железопътни линии.
„Китай инвестира и присъства в африканските страни, докато много други страни не желаят да дойдат“, казва Кристиан-Жеро Нима, редактор за Африка на независимата изследователска група „Чайна Глобал Саут Проджект“ (China Global South Projec).
Китайските лидери многократно са обещавали да не се месят във вътрешните дела на африканските страни и казват, че инвестициите „не са обвързани с никакви политически условия“. Китай обаче оказва натиск върху африканските правителства да избягват да имат отношения с Тайван или с тибетския духовен лидер Далай Лама. Според Нима изглежда, че тези усилия ескалират.
Миналия октомври Република Южна Африка (РЮА) поиска Тайпе да премести неофициалното си посолство от административната столица Претория и през януари Пекин санкционира ръководителя на втората по големина политическа партия в РЮА заради посещение в Тайван.
Подобни ходове напомнят за усилията на Китай срещу други правителства в миналото. Например Пекин блокира износа от Литва, след като страната позволи на Тайван да открие търговско представителство.
Експерти обаче казват, че натискът срещу членове на IPAC е необичаен. Лина Бенабдала, професор в университета „Уейк Форест“, който изследва отношенията на Китай с Африка, казва, че никога преди не е чувала Китай да използва директна принуда срещу африкански депутати. „Това е много ново за мен“, посочва Бенабдала.
Депутатът от Зимбабве и член на IPAC Даниел Молокеле казва, че очаква да стане свидетел на още опити за принуда от страна на Пекин, особено след като администрацията на Тръмп се изтегли от Африка.
„Очаквам Китай да извлече ползи“, посочва Молокеле. „Той определено ще се възползва от тази възможност, за да разшири влиянието си в Африка“.
(БТА)
(Превод от английски език: Владимир Арангелов)
Източник: БТА
Свят
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск

Понтификатът на папа Франциск продължи 12 години, като започна на 13 март 2013 година и приключи на 21 април 2025 г. Това прави общо 4422 дни, пред които папата подобри няколко рекорда, обобщава АНСА.
Хорхе Марио Берголио, както е рожденото име на папа Франциск, беше 266-ият папа. На 88 години той беше вторият най-възрастен действащ папа след Лъв Тринадесети, починал на 93 години, 4 месеца и 18 дни.
Франциск направи 47 апостолически пътувания в общо 66 страни, от Северна Америка до Океания. Първото му пътуване зад граница беше през юли 2013 година в Бразилия за Световния ден на младежта. Последното му задгранично пътуване беше през декември миналата година на остров Корсика, във Франция. Това беше и първата папска визита на този френски остров. Папата посети и централите на редица световни организации, сред които тези на ООН в Ню Йорк и Найроби, на Европейския парламент, на Европейския съвет, на Световната програма по прехраната. В Италия папата направи 40 визити в 49 различни населени места.
Франциск е автор на 4 енциклики. Първата е „Lumen Fidei“ („Светлината на вярата“), появила се на 29 юни 2013 година и написана заедно с предшественика му, папа Бенедикт Шестнадесети. Втората е „Laudato si“ („Хвалим тебе“), публикувана на 24 май 2015 г. Следват „Fratelli tutti“ („Братя са всички“), появила се на 3 октомври 2020 година и „Dilexit nos“ („Той ни обичаше“), появила се на 24 октомври 2024 г. Папата е публикувал и общо 7 апостолически насърчения, 2 були и 8 апостолически писма.
Папа Франциск ръкоположи 149 кардинали, от които 110 електори, с което сега броят на електорите е оценяван според различни източници на между 135 и 137. Електорите са кардинали под 80 години, които избират следващия папа.
Папа Франциск обяви 2 Юбилейни години за Римокатолическата църква. Първата беше Юбилейната година на състраданието, започнала през ноември 2015 г. Втората Юбилейна година, започна на 24 декември миналата година и продължава и сега, като Светият престол обяви, че няма намерение да я прекратява. Тя ще продължи до 6 януари 2026 г.
Папата имаше 9 акаунта в „Екс“ със около 52,1 милиона последователи, от които 18,6 милиона испаноговорящи. В „Инстаграм“ папата имаше профил, следван от 9,7 милиона последователи.
Освен религиозните документи Хорхе Марио Берголио имаше още над 50 разнородни публикации. А преди да бъде избран за папа, той имаше 17 публикации на испански език. Последната книга на папата е озаглавена „Надявай се“ и е автобиографична. Тя се появи на 14 януари тази година.
През 2023 година папата създаде подкаст в 2 епизода. Първият беше по повод 10-ата му годишнина като папа, а вторият беше посветен на среща на Франциск с младежи по повод Световния ден на младежта в Лисабон.
През 2015 година бе издаден и 1 албум, озаглавен „Wake Up!“, съдържащ 11 композиции, които са музикален фон на откъси от речи на Франциск.
Източник: БТА
Свят
Ръководителят на Шин Бет каза, че Нетаняху е настоявал за личната му лоялност в случай на конституционна криза

Ръководителят на израелската служба за вътрешно разузнаване Шин Бет каза, че премиерът Бенямин Нетаняху е настоявал за личната му лоялност в случай на конституционна криза, предаде ДПА.
Ронен Бар пише в официално изявление, разпространено от в. „Таймс ъф Израел“, че Нетаняху е очаквал от него обещанието, че ще се подчинява по-скоро на премиера, отколкото на Върховния съд, ако възникне конституционна криза. Бар също така отхвърля твърдението на Нетаняху, че е бил предупреден за нападението на Хамас на 7 октомври 2023 г., но не е информирал правителството.
Нетаняху реагира на изявлението на Бар, като написа в социалните мрежи, че текстът е „пълен с лъжи“.
На 21 март кабинетът на Нетаняху отстрани Бар от длъжност заради „липса на доверие“. По-късно обаче Върховният съд на Израел постанови, че Бар трябва да остане на поста си с пълни правомощия до постигането на окончателно решение.
Отстраняването на Бар предизвика масови протести и обвинения, че премиерът Нетаняху е в конфликт на интереси, понеже Шин Бет разследва някои от близките му сътрудници по подозрение в незаконни връзки с Катар.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Индия наложи временно мито от 12 % върху вноса на някои видове стомана

Индия наложи временно мито от 12 % върху вноса на някои видове стомана, за да ограничи рязкото увеличаване на евтините доставки на тази суровина, които идват предимно от Китай, предаде Ройтерс.
Напливът от китайска стомана през последните години принуди някои заводи в Индия, която е вторият по големина производител на сурова стомана в света, да ограничат дейността си и да съкратят работни места.
Индийското Министерство на финансите публикува заповед, в която се посочва, че митото ще остане в сила 200 дни, считано от понеделник.
Това е първата голяма промяна в търговската политика на Делхи, откакто през април президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широк набор от мита върху различни държави, с което постави началото на ожесточена търговска война с Китай, отбелязва Ройтерс.
/БЗ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 5 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 5 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Спортпреди 1 седмица
Поражения за отборите на българските баскетболисти във втора испанска дивизия
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Обществопреди 7 дни
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 5 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски