Свържете се с нас

Общество

Тол камерите ще следят за скоростта по пътищата

Считано от днес се слага край на информационната феодализация на отделните ведомства – системите на НАП, „Митници“, Гранична полиция, ТОЛ-управлението и АПИ ще бъдат свързани и единни, за да се споделя информация. До средата на годината със средствата на ТОЛ-системата ще бъде въведен и контрол на скоростта.

Това обяви министър-председателят Росен Желязков след края на свиканото от него съвещание на тема пътна безопасност.

Премиерът съобщи, че в сряда ще да бъде обсъден резултатът от двумесечната работа на междуведомствена работна група, която е изготвила доклад с набелязани 36 критични точки по пътищата и комплексни мерки за тяхното обезопасяване. Докладът съдържа също конкретни отговорници, срокове и ресурси. Желязков акцентира върху значението на гражданския контрол като допълнителна гаранция за изпълнението.

Нашата цел е да се постигне 20 % намаление на загиналите по пътя и 20% намаление на травматизма по пътищата, посочи вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Той представи част от мерките, разработени от междуведомствената група, сред които:

едновременно установяване, наказване и връчване на наказателното постановление на нарушителите;

повишаване на контрола при превоза на деца и ученици;

възможност да бъдат използвани данните от всички автоматизирани системи за наблюдение и измерване на общините, държавни органи и институции;

законодателни промени, с които да се създаде орган, разследващ тежките автотранспортни произшествия по примера на разследването на тежките произшествия в железопътния, авиационния и в морския транспорт.

Предвижда се също така още по-ясното насочване на средства от Фонда за безопасност на движението по пътищата единствено и само за повишаване безопасността на движението по пътя, посочи още Караджов.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов заяви, че в края на месец юни ще има отворен лот на АМ „Хемус“ и ще има проходимост на участъка Ботевград-Мездра, който ще пренесе почти изцяло тежкотоварния трафик в нормалното му направление. „Може би трябва всеки да си посипе главата с пепел последните четири години, защото няма обективна причина за спирането на строителството на Хемус. Няма незаконно строителство констатирано. Всички тези актове, които са издадени, са паднали в съда. Сега в момента целият проект е рестартиран“, заяви Иванов.

По думите му занапред АПИ ще прави ежемесечни отчети за предприетите действия по сигнали от институции и граждани. Всички пропуски ще бъдат безкомпромисно санкционирани, категоричен беше Иванов.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев изтъкна, че тече общественото обсъждане на законопроекта, с който се решава един от основните проблеми в областта на българското правораздаване – бавното правосъдие. „Това, което казаха родителите, е, че първата трагедия е загубата на децата им. Втората трагедия е сблъсъкът с неработещата и бавно работещата система. На това ние можем и трябва да сложим край“, заяви Георгиев.

Министърът отбеляза, че законопроектът предвижда мерки за затягане на контрола по отношение на вещите лица, чиито експертизи имат определящо значение за изхода на делото. Ще има възможности съдиите по-лесно да разпитват вещите лица, включително чрез видеоконферентна връзка, така че да могат да поемат повече ангажименти. Въвеждане на изпити, на задължително обучение от страна на държавата – също е част от дължимата грижа, която предлагаме с този законопроект, добави министър Георгиев. Той акцентира и върху законопроекта за камерите, който дава възможност хилядите общински камери в цялата страна да бъдат използвани за санкциониране на нарушителите – така, както се прави в цял свят.

От страна на МВР също са внесени законодателни инициативи в парламента, които биха могли да подобрят ситуацията с пътно-транспортния травматизъм. Сред предложенията е намаляване на скоростта на магистрала на 130 км в час. Предвижда се също завишаване на контрола с целия наличен полицейски състав от страна на Главна дирекция „Национална полиция“, както и от страна на Главна дирекция „Жандармерия“ и Главна дирекция „Гранична полиция“, които вече имат правомощия и ангажимент по Закона за движение по пътищата да връчват наказателни постановления на хора, които преминават държавната граница.

Източник: Offnews.bg

Общество

Микробус падна в Дунав. Има и жертва

Микробус падна в река Дунав, след като се удари с друг автомобил на виадукт в южния румънски окръг Мехединц, съобщава новинарският сайт „Хотнюз“, като допълва, че е активиран т.нар. Червен план за намеса.

На място са пристигнали линейки, полицаи и пожарникари, както и екип водолази от град Решица, които да помогнат за издирването на евентуални жертви.

В издирването се включи и подводен дрон, съобщава Нова тв.

Телевизия „Диджи 24“ обяви, че водолазите са намерили потъналия микробус и са открили една жертва – най-вероятно шофьорът. Не е ясно дали в превозното средство е имало пътници или водачът е бил сам.

Предполага се, че микробусът е излетял от платното след опит да избегне сблъсък с другия автомобил и е паднал в реката. Шофьорът на леката кола е откаран в болница.

Префектът на окръг Мехединци обясни, че микробусът е потънал на дълбочина 10 метра и не се вижда във водите на Дунав.

Ръководителят на Департамента за извънредни ситуации Раед Арафат заяви, че е възможно жертвите да са до две – само шофьорът или той и още едно лице. Но подчерта, че на този етап инцидентът ще се разглежда така, сякаш в превозното средство е имало повече хора.

„За съжаление, след толкова дълъг престой под водата не мисля, че има шанс за оцеляване“, посочи още Арафат.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

CETIN и Yettel организираха ден на отворените врати за бъдещи инженери

Близо 60 студенти от ТУ София имаха възможност да видят отблизо работните процеси в двете компании и да натрупат ценни знания

Йетел

Близо 60 студенти от Факултета по телекомуникации към Техническия университет – София се запознаха с процесите на работа в централния офис на CETIN и Yettel по време на ден на отворените врати. В продължение на почти три часа инженери от CETIN и от техническата дирекция на Yettel представиха пред студентите как функционира модерният телеком.

Събитието беше открито от главния изпълнителен директор на CETIN Петър Мудринич и от Спас Велинов, главен директор “Технологии” в Yettel. То включваше лекционна част, в която младежите научиха повече за процесите в телекома и какво представлява работата на телекомуникационните инженери и специалисти. Втората част на събитието беше с демонстративен характер и позволи на студентите да видят отблизо Центъра за данни на CETIN, както и да разгледат тест драйв автомобил, с който се извършват тестове на мрежата на различни локации из цялата страна. Студентите посетиха и Центъра за наблюдение на мрежата, където екип инженери им разказа как осигуряват денонощен мониторинг и установяват, анализират и отстраняват възникнали проблеми.

Благодарение на инициативата бъдещите инженери добиха реална представа за това как функционира телеком секторът и какви възможности за развитие предоставя.

“Денят на отворените врати” е естествено продължение на дългогодишното партньорство между Факултета по телекомуникации на Технически университет (ФТК) и CETIN България. Компанията активно подкрепя бъдещото поколение телекомуникационни инженери, като периодично провежда занятия пред студенти и взима участие в церемониите по дипломиране на ФТК.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

МВР ще си купи необозначени коли да хваща нарушители на пътя

Министерството на вътрешните работи (МВР) ще закупи необозначени полицейски автомобили, за да контролират в движение агресивните шофьори, каза вътрешният министър Даниел Митов в Добрич днес.

По думите му системата на налагане на наказания трябва да бъде заменена с възможност полицията да налага глобите на място. „Трябва да стане с ПОС терминали. Ако няма възможност шофьорът да заплати глобата, трябва да се измисли система за извеждане на автомобила от движение до момента, в който тя се плати. Така някои хора ще се научат да си носят карти”, коментира министърът, цитиран от БТА.

Даниел Митов предложи още колчета да бъдат монтирани по вече идентифицираните опасни участъци, а служителите на МВР да правят описи в тези зони, като подават непрекъснато предписания към другите институции. „Голямата тема е качеството на пътната настилка и пътищата. Последните четири години нищо не се направи, една автомагистрала “Хемус”, която за Добричка област е важна, щеше да е готова или щеше да остане на някакъв последен етап”, каза вътрешният министър.

Той допълни, че Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) най-вероятно използва други параметри за оценяването на пътя по повод интерактивната карта на агенцията с опасните пътни участъци. „Полицията е наясно къде са опасните участъци, къде се случват най-често пътнотранспортните произшествия, особено с ранени и жертви – тези предписания са дадени на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и на АПИ“, коментира Митов. „Тяхната интерактивна карта не ми е позната, но бих препоръчал да работят по нашата. Те може би си отчитат по други параметри, когато става въпрос за качеството на самия път“, добави той. Според него трябва да се постигне такова ниво на координация, така че да няма разминавания, да се свържат камерите на ТОЛ системата и на общинските наблюдателни системи със системата на МВР.

Вътрешният министър каза също, че е необходимо да се създаде такова ниво на координация, което да създава условия за по-бързо вършене на работата. „Виждате какво е – четири години безумие, смяна на правителства през три или девет месеца, загубила се е всякаква координация, никой с никого не си е говорил, никой на никого не е давал посока и в един момент цялата система не знае какво да прави и за съжаление, се случи нещастието“, коментира той.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 15 минути

Египет e получил израелско предложение за споразумение за прекратяване на огъня в Газа, съобщи държавната телевизия „Ал Кахера Нюз“

Спортпреди 37 минути

Кайо Видал: „Това беше шампионски мач“

Спортпреди 42 минути

Игор Йовичевич: „Не, няма подценяване, това е трети мач за нас през тази седмица, играчите не са роботи“

Българияпреди 43 минути

Третото издание на фермерския пазар в Гурково събра производители и купувачи в навечерието на Великден

Спортпреди 49 минути

Йордан Чолов: „Не ни достигна да вкараме гол, нямаше да е незаслужено да не загубим мача“

Святпреди 50 минути

Иранският външен министър ще посети Русия преди втория кръг на преговорите Техеран – Вашингтон

Святпреди 50 минути

Разговорите между Украйна и САЩ за украинските природни богатства вървят добре, съобщава Франс прес

Спортпреди един час

Луис Енрике: „Подготвяме се за всички варианти, турнирът е наистина вълнуващ“

Святпреди един час

Макрон каза, че иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава и Израел

Спортпреди един час

Лудогорец се наложи над Хебър в исторически мач и дръпна с 14 точки пред Левски

Обществопреди един час

Микробус падна в Дунав. Има и жертва

Спортпреди един час

Рубльов и Руне се класираха за втория кръг на турнира по тенис в Барселона

Бизнеспреди 4 дни

Голямото търговско надцакване

Балканипреди 2 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Бизнеспреди 4 дни

Какво означава отлагането на високите мита на Тръмп за глобалната търговия

Бизнеспреди 4 дни

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

Бизнеспреди 3 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Бизнеспреди 3 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Обществопреди 2 дни

Кампания събира дарения за самотни възрастни хора преди Великден

Политикапреди 2 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Икономикапреди 2 дни

Пекарна от брезнишкото с. Ноевци бе домакин на Великденска работилница

Бизнеспреди 4 дни

Как търговската война на Тръмп преосмисля отношенията ЕС – Китай

Политикапреди 3 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Обществопреди 2 дни

От 1 юни трудовата книжка става електронен документ

Новини