Балкани
Кая Калас: Няма да толерираме никакви заплахи за сигурността в Босна и Херцеговина

Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Кая Калас пристигна на посещение в Босна и Херцеговина, предаде босненската редакция на телевизия Ен1. Калас посети базата на ЕУФОР в Сараево, благодари на войниците от мисията „Алтея“ и отправи ясни и силни послания към всички в балканската страна.
Тя подчерта, че мисията „Алтея“ е много важна и че тази база представлява мястото, където се е родила политиката за сигурност и отбрана на ЕС с мандат на ООН.
„Във време, когато нашият фокус е до голяма степен върху сигурността и отбраната, операция „Алтея“ на ЕУФОР е още повече в центъра на вниманието. Вие знаете по-добре от мнозина какво е необходимо за запазване на мира и сигурността в опасни времена. Знаете, че постигането на мир изисква дипломатически усилия, но запазването му изисква сила. Поради тази причина европейските войски, както и войските от други държави, подкрепят Босна и Херцеговина в запазването на сигурна и безопасна среда вече 30 години“, каза Калас, цитирана от Ен1.
Тя посочи, че днешната среда за сигурност е стабилна, но и крехка.
„Намираме се във време, когато страната е изправена пред сериозна конституционна криза, ръководството на Република Сръбска подкопава конституционния и правов ред, застрашавайки основните свободи на всички граждани. Това поведение противоречи на задълженията, които Босна и Херцеговина е поела по своя европейски път. Няма да толерираме никакви заплахи за териториалната цялост, суверенитета и конституционния ред на Босна и Херцеговина. Всеки опит за разкъсване на страната е неприемлив“, подчерта Калас.
Тя припомни, че през март бяха разположени 100 допълнителни членове на силите ЕУФОР като част от тази операция и подчерта, че това е направено с цел да се изпрати ясно послание: „ЕС остава твърдо ангажиран със стабилността на този регион и сигурността на Босна и Херцеговина“.
Калас обяви, че следващата седмица външните министри на ЕС ще разгледат възможността за още по-силен ангажимент в Босна и Херцеговина и в целия регион на Западните Балкани.
Посещението на Кая Калас идва на фона на политическа криза в Босна, където през февруари Съдът на Босна и Херцеговина осъди на първа инстанция лидера на босненските сърби Милорад Додик на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна.
Босненската прокуратура издаде заповед за ареста на Додик, както и на премиера на Република Сръбски и на председателя на парламента на федеративната босненска единица. Те са заподозрени за „нападение срещу конституционния ред“, след като парламентът на Република Сръбска одобри, а Додик подписа указ за приемане на закони, които забраняват дейността на федералните съдебни и институции за сигурност на територията на Република Сръбска.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата война в Босна (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете полуавтономии са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
Източник: БТА
Балкани
Държавният департамент одобри евентуална продажба на Румъния на системи за ПВО „Пейтриът“

Държавният департамент на САЩ одобри евентуалната продажба на системи за противовъздушна система „Пейтриът“ и свързано оборудване на Румъния за 280 млн. долара, предаде Ройтерс, позовавайки се на днешно изявление на Пентагона.
Министерството на отбраната на САЩ уточни, че главни изпълнители ще бъдат „Ар Ти Екс Корпорейшън“ (позната по-рано като „Рейтеон Текнолоджис“ – бел. ред.) и „Локхийд Мартин“.
/ВТ/
Източник: БТА
Балкани
ХИНА: В Хърватия беше представена нова платформа за собствеността и финансирането на медиите

Платформата „Медийна собственост и финансиране“, проект на Министерството на културата и медиите и на Хърватския регулаторен орган за индустриите в мрежата (AEM), беше представена днес в Загреб, предаде хърватската агенция ХИНА.
Платформата съдържа данни за вписаните в официалните регистри медии и техните собственици, както и информация за приходите, начините и източниците на финансиране и данни за концесиите.
Хърватският министър на културата и медиите Нина Обулен Коржинек каза, че проектът е финансиран по Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС и е реализиран като част от мярка от Националния план за възстановяване и устойчивост за създаване на системи за проверка на фактите в медиите и публикуване на публични данни. Платформата „Točno tako“ („Точно така“), където се публикува информация, проверена от независими фактчекъри, също е част от мярката и пилотен европейски проект.
Новата платформа, каза Нина Обулен Коржинек, „е инструмент, който ще позволи на всички граждани да се запознаят с начините, по които се финансират медиите, което със сигурност ще допринесе за доверието в медиите и прозрачността в дейността на медиите“.
Тя добави, че платформата е в съответствие с препоръките на Европейския закон за свободата на медиите, който се очаква да бъде интегриран в хърватското законодателство до края на годината.
Директорът на AEM Йосип Поповац каза, че увеличаването на прозрачността на дейността на медиите ще допринесе за взаимното доверие и ще насочи гражданите към проверими, надеждни и професионални медии.
Заместник-директорът на AEM и ръководител на проекта Робърт Томленович каза, че новата платформа е достъпна на уебсайта на AEM и не е нужна регистрация.
Платформата е насочена към телевизии, радиа и онлайн портали, както и електронни издания на издатели на вестници, като предоставя данни за тяхната дейност, а също посочва приходите им от реклама, включително от публични компании и институции.
По време на презентацията бяха представени данни за Hanza Media, издател с приходи през 2023 г. от 36,78 милиона евро, включително рекламни приходи от електронни публикации от 7,59 милиона евро, и пазарен дял от 3,41%.
На въпрос относно данни за чуждестранната собственост в частни телевизионни станции, регистрирани в Хърватия, като например сръбският медиен магнат Драган Шолак, който притежава 35,88% от Нова телевизия, която заедно с около 15 свързани електронни издания държи 28,5% пазарен дял, Томленович каза, че тази информация може да бъде намерена на платформата.
„Тъй като сме част от ЕС, където важи правилото за единния пазар, е трудно да се каже кои медии принадлежат на коя националност. Важното е те да спазват хърватските закони и да имат за цел да допринасят за развитието на хърватското общество и хърватската аудиовизуална индустрия“, добави той.
От AEM също така обявиха включването в платформата на данни за държавната реклама и рекламата от публични компании и институции в местните медии, като отбелязаха, че такива данни в официалните регистри няма. Те подчертаха, че съответните институции до момента масово игнорират исканията за предоставяне на тези данни.
Те също така казаха, че са готови да прецизират платформата в светлината на очакваните нови медийни закони, които може да включват задължение за печатните медии да отчитат финансови приходи и кои са техните собственици.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
Балкани
Истанбул ще бъде домакин на среща на Организацията за ислямско сътрудничество през юни

В Истанбул на 21 и 22 юни ще се проведе 51-ата сесия на Организацията за ислямско сътрудничество (ОИС) под председателството на турския външен министър Хакан Фидан, съобщиха дипломатически източници, цитирани от „Хюриет дейли нюз“.
В подготовка на срещата на високо равнище в периода 27-29 април в саудитския град Джеда се провежда среща на висши служители от 57-те държави членки, които обсъждат проекти на резолюции по различни въпроси и ще прегледат доклади, очертаващи общите политики и принципи на ОИС.
На срещата в Истанбул през юни Турция ще поеме едногодишното ротационно председателство на ОИС – втората по големина междуправителствена организация след ООН.
Турция е била домакин на срещи на външните министри на ОИС през 1976, 1991 и 2004 година.
/СГ/
Източник: БТА
-
Святпреди 7 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Балканипреди 4 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията