Балкани
Опозицията се опитва да възпрепятства разследването на корупция, заяви Ердоган

Турската опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) действа като маргинална организация, а не като партия, която води политика на демократична основа, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган на заседание днес на окръжните управители от неговата Партия на справедливостта и развитието, предаде държавната телевизия ТРТ Хабер.
„Вместо да действа отговорно, да действа със здрав разум и да помогне на съдебната власт да изпълни задълженията си, председателят на НРП предпочете да възпрепятства разследването на корупция, надхвърляща стотици милиарди турски лири“, заяви Ердоган.
Президентът визира разследването за корупция в Истанбулската голяма община, по което на 19 март бе арестуван кметът Екрем Имамоглу, а на 23 март съдът постанови постоянния му арест.
Задържането на Имамоглу предизвика масови протести в големите градове в Турция, на които се стигна и до сблъсъци с полицията и стотици задържани лица.
В изказването си днес Ердоган посочи още, че Йозгюр Йозел, лидерът на НРП – най-голямата опозиционна сила в страната, се е опитал „да прикрие кражбите на престъпните организации, установили се в Истанбул, като клевети държавни институции, които разкриха корупцията, като обвинява държавните служители, работещи в тези институции, и като размахва пръст на представителите на съдебната власт“.
Според президента водените разследвания и действията на съдебната власт са „най-конкретното доказателство, че в Турция вече господства върховенството на закона, а не правото на силния“.
„Ръководството на HPП също осъзнава, че има огромна корупция, която не може да прикрие с викове. Те много добре знаят, че оповестеното досега е само върхът на айсберга“, каза още Ердоган.
Източник: БТА
Балкани
Сръбските власти арестуваха Зоран Джаич, който първи разкри незаконния ремонт на жп гарата в Нови Сад

Сръбската полиция съобщи, че снощи е арестувала инженера геолог Зоран Джаич, който пръв посочи пропуските и незаконния ремонт на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад, предаде ТАНЮГ.
Джаич е арестуван по подозрение, че е извършил престъплението застрашаване на сигурността. Той е заподозрян, че е отправил заплахи към сръбския президент Александър Вучич.
На 1 ноември в северния сръбски град Нови Сад се срути козирката на жп гарата, в резултат на което загинаха 16 души. Последва вълна от протести начело със студенти, които продължават и към момента. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
В публикация в профила си в социалната мрежа Екс на 10 април Джаич написа, че „трябва да се гласува за смъртно наказание за Вучич“.
„Отговор на разпространителите на дезинформация: Моята позиция е ясна – народът трябва да гласува за смъртно наказание за Вучич – не бих искал по-късно да бъде освободен от лудницата и да започне наново да събира нацисти и престъпници около себе си“, написа Джаич в Екс.
Адвокатът на Джаич Бранко Рогошич потвърди, че арестът е бил извършен снощи около 22:00 ч. местно време.
Към момента му е наложена мярка за неотклонение задържане под стража за 48 часа, а след това се очаква да бъде изправен пред прокуратурата в Белград.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Косовският парламент е с неясна съдба след изборите на 9 февруари

Прекратеното вчера учредително заседание на косовския парламент се превърна в гореща тема в медиите в Косово.
Докладът на временната комисия за проверка на мандатите на депутатите и кворума получи недостатъчна подкрепа – само 52 гласа „за“ при 119 от 120 депутати – въпреки че потвърди валидността на мандатите и наличието на кворум и препоръча учредителното заседание да продължи. Документът беше част от първата точка в дневния ред на първото заседание на новата законодателна власт в страната, като след него трябваше да се състоят полагането на клетва от новите народни представители, изборът на председател на парламента и избирането на неговите заместници.
Според косовския информационен портал „Калдзо“ прекратяването на учредителното заседание на парламента още на първата точка от дневния ред е „безпрецедентен случай в досегашната парламентарна практика в страната“.
Сесията беше закрита от временния председател на парламента Авни Дехари, който заяви, че ще информира президента на Косово Вьоса Османи, която да каже как да се процедира от тук насетне, пише информационната агенция „Економия онлайн“.
Гласувалите „против“ доклада опозиционни партии в предния парламент на Косово аргументираха действията си с липсващата оставка на досегашния министър-председател Албин Курти и правителството му, които са преизбрани за депутати, като нарекоха това „противоконституционно“ (Мемли Красничи, лидер на Демократическата партия на Косово (ДПК/PDK) и „седене на два стола“ (Рамуш Харадинай, лидер на „Алианс за бъдещето на Косово“ (АБК/AAK).
Въпреки че Курти изпрати писмо до секретариата на парламента по време на учредителното заседание, в което се посочва, че той и кабинетът му подават оставка, заседанието беше закрито.
Като друга причина за гласуването „против“ беше посочено и това, че документът не съдържа точните данни от Централната избирателна комисия (ЦИК) на Косово и че документацията, в която премиерът е подал оставка, не е била разпространена своевременно (Арменд Земай от Демократичния съюз на Косово (ДСК/LDK).
Според информация на „Калдзо“ депутатите от „Сръбска листа“ са гласували с „въздържал се“.
След заседанието Албин Курти обвини опозицията за „вътрешно нападение над институциите“, информира вестник „Коха диторе“.
„Опозиционните депутати от ДПК, ДСК, (най-голямата партия на косовските сърби) „Сръбска листа“ и ААК (…) на едно напълно формално и техническо гласуване, което се базира на документация на ЦИК, се разбунтуваха срещу клетвата на депутатите и учредяването на деветата законодателна власт. Това е вътрешно нападение над институциите срещу Република Косово и демократичните избори. Това е невиждано в страната ни и много отвъд нея“, написа Курти.
Еуген Цаколи от мрежата от неправителствени организации „Демокрацията в действие“ (DnV) заяви пред „Економия онлайн“, че отговорността за по-нататъшните действия в парламента се пада на политическите партии, а не на президента, тъй като не е в правомощията ѝ да бъде консултант или да дава съвети във връзка с депутатите, а единствено да свиква учредително заседание.
Той допълни, че временните председателстващи, най-младият и най-старият депутат в залата, трябва да свикат ново заседание най-късно 48 часа след провала на учредителното заседание, т.е. до четвъртък преди обед.
Според Цаколи е възможно работата на косовския парламент да бъде блокирана при избора на председателя му, тъй като няма законово установен срок, в който спечелилата изборите партия, в случая Движение „Самоопределение“ (LVV) на Курти, трябва да предложи кандидат за председател на парламента.
Бившият косовски съдия Кадри Крюезиу заяви пред телевизия „Клан Косова“, че времето за учредяване на парламента и формиране на ново правителство в Косово може да отнеме до два месеца. Той допълни, че ако общо двамата мандатоносители по конституция върнат неизпълнени мандати, страната може да отиде на предсрочни избори в рамките на два месеца след връщането на втория мандат. „Тази блокада (на парламента) не е юридическа, нито конституционна. Политическа блокада е“, заяви Крюезиу по повод вчерашните събития в парламента.
Анализаторът Мухамет Хайрулаху заяви за Косовското радио и телевизия, че със случилото се вчера страната е попаднала в международните новини, създавайки си лош образ.
Според резултатите от изборите за косовски парламент на 9 февруари лявото националистическо Движение „Самоопределение“ (LVV) на досегашния премиер Албин Курти печели 48 места в 120-местния парламент на Косово. След него се подреждат дясноцентристката Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK) с 24 места, дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) с 20 места и коалицията около десния Алианс за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай, АБК – ИНИЦИАТИВА (AAK – NISMA), с 8 места.
В косовския парламент 20 места са гарантирани за малцинствените общности – сърби, турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни и горани – без значение дали преминават прага от 5 процента за влизане в него. От тях 10, най-голям брой, са запазени за етническите сърби в страната.
Най-голямата партия на косовските сърби – „Сръбска листа“ – получава 9 от запазените 10 места. Последното, десето място за сръбската общност, се заема от партията на министъра на общностите и завръщането в досегашното правителство на Косово Ненад Рашич – гражданската инициатива „За свобода, справедливост и оцеляване“ (GI SPO).
От резултатите следва, че нито една партия няма да може самостоятелно да състави правителство, а за новата изпълнителна власт в страната ще трябва да се формира коалиция, отбелязва албанската редакция на Радио Свободна Европа.
Източник: БТА
Балкани
Черна гора е лидер в процеса на помирение на Западните Балкани, каза италианският президент Серджо Матарела

Черна гора води процеса на помирение на Западните Балкани, каза италианският президент Серджо Матарела в разговор с черногорския премиер Милойко Спаич, предаде МИНА.
Вчера, по време на първия ден от официалното си посещение в Италия, Спаич разговаря и с премиера на Италия Джорджа Мелони.
Кабинетът на Спаич съобщи, че интензитетът на контактите е на най-високо равнище, скорошното посещение на президента Матарела в Черна гора и посещението на Спаич в Рим са ясен сигнал, че добрите двустранни отношения са във възходяща траектория.
„Вече ви виждаме като член на Европейския съюз. С всичко, което направихте за толкова кратък период от време, Черна гора с право очаква скоро да бъде приета за пълноправно членство“, каза Матарела.
Той добави още, че Италия остава силно ангажирана с благоденствието на страните от Западните Балкани.
„ЕС е фактор за стабилизиране на ситуацията на Западните Балкани, а Черна гора е лидер в процеса на помирение и напредък, в който имате силната подкрепа на Италия“, каза Матарела.
Спаич информира Матарела за дейностите на правителството за засилване на европейския дневен ред и повтори очакването, че преговорите ще приключат до края на следващата година, за да може членството да се случи по време на италианското председателство през 2028 г.
„Ние сме амбициозни и работим упорито. За нас европейската интеграция не е самоцел, а трансформиращ процес, който прави нашето общество по-подредено и устойчиво. Ние сме способни да отговорим на всички предизвикателства“, подчерта Спаич.
В изявлението на черногорското правителство се посочва, че Спаич и Матерла са обменили мнения относно текущите предизвикателства и са се съгласили, че добрите политически отношения между Черна гора и Италия трябва да бъдат укрепени чрез по-силно икономическо сътрудничество между двете страни.
Спаич ще продължи днес срещите си с висшите държавни ръководители на Италия с прием от председателя на Камарата на представителите Лоренцо Фонтана, а посещението му в Рим включва със среща с вицепремиера на Италия и ръководител на италианската дипломация Антонио Таяни.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия