Свържете се с нас

Темида

Бившият окръжен обвинител на Плевен осъди прокуратурата за 120 000 лв.

Бившият окръжен прокурор на Плевен Иво Радев осъди окончателно прокуратурата за обезщетения за над 120 000 лв. Повече от 4 г. той беше подсъдим за натиск върху магистрати, но накрая бе оправдан.

Радев заведе дело срещу прокуратурата за вредите, които е претърпял от незаконното обвинение, като две инстанции му бяха присъдили над 220 000 лв. обезщетения. Делото стигна до Върховния касационен съд след обжалване, а върховните съдии го допуснаха за разглеждане, като приеха, че апелативният съд не е отговорил на оплакванията за прекомерност на размера на обезщетението, съобщи правният сайт „Лекс„.

В решението си ВКС приема, че справедливото обезщетение за Радев е 100 000 лв. за неимуществени вреди и още 21 000 лв. за имуществени за направените от него разноски за адвокат. Председателят на състава Веска Райчева обаче е на особено мнение – за нея и това обезщетение е много.

Разследването срещу Иво Радев започна през март 2015 г., когато е окръжен прокурор на Плевен. То започва близо година след сигнал на неговия колега Снежана Георгиева-Блажева в ДАНС, че я е склонявал да не поддържа искане за увеличаване на наказанието на осъдения Ивайло Ячков. Важна подробност е, че по онова време двамата са конкуренти в конкурса за окръжен прокурор на Плевен.

Радев бил наблюдаващ прокурор по дело за пране на пари срещу Ячков, по което той се признал за виновен и било сключено споразумение за ефективна присъда. Прокуратурата твърдеше, че Радев поискал при групирането на наказанията на Ячков да не бъде увеличавана общата санкция, защото обещал това на адвоката на осъдения. След това Радев се срещнал и с окръжния съдия от Плевен Калоян Гергов, за да го склони да не увеличава наказанието на Ячков. В продължение на половин година Радев е бил следен и със специални разузнавателни средства, като бил подслушван и наблюдаван.

След като беше привлечен като обвиняем, Радев бе отстранен от длъжност до приключване на делото, а сам подаде оставка като зам.-шеф на Асоциацията на прокурорите.

Макар да занижават наполовина присъденото обезщетение, върховните съдии са категорични, че то трябва да е по-високо от обичайните. ВКС не е съгласен с довода на прокуратурата, че още след първоинстанционната оправдателна присъда през 2016 г. негативните преживявания при Радев затихнали. Според върховните съдии това се е случило едва през 2019 г., когато е постановено окончателното решение на ВКС.

„Негативните преживявания, свързани с това, – срам и неудобство пред колегите, осъзнаване за кариерен срив, разочарование и ужас, че точно в качеството на административен ръководител може да бъде несправедливо осъден „за назидание“, имат за причина незаконното обвинение и налагат завишен размер на обезщетението“, посочва ВКС.

За да обяснят защо Иво Радев заслужава по-високо от обичайното обезщетение, върховните съдии отбелязват още, че делото е било широко огласено, тъй като той е бил първият административен ръководител на съдебен орган, обвинен за тежко умишлено престъпление и то срещу правосъдието.

Съдът посочва още, че 19 месеца Радев е нямал собствени доходи, защото е бил отстранен от длъжност, а 5-членното му семейство е търпяло недоимък и лишения. Завишеното обезщетение е резултат и от използваните срещу него СРС-та, като той е бил наблюдаван, подслушван и следен. ВКС признава, че страхът от евентуално незаконно осъждане у Радев е бил подсилен и от решението на върховния съд, който веднъж връща делото на втората инстанция, макар това решение да е било подписано с особено мнение. Самият прокурор изпитвал неудобство повече да изпълнява задълженията си по повдигане и поддържане на обвинения, поради което се преместил в административния отдел на прокуратурата в Плевен, където никога не е работил и му се наложило да усвоява нови знания.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Темида

Съдът отложи за втори път решението дали да върне на работа училищна директорка, хваната с подкуп

Апелативният съд в София отложи за втори път решението си дали да върне на работа директора на столичното 37-о училище Цветомира Георгиева. Тя бе задържана по подозрение за получаване на подкуп от 10 000 евро и отстранена от длъжността.

Според разследването директорката е поискала 20 000 лв. или 10 225 евро от изпълнител, свързан с проект за ремонт на училището, получил публично финансиране по процедурата „Училищна STEM среда“. Средствата от ЕС са получени по Механизма за възстановяване и устойчивост, с допълнително съфинансиране от българския държавен бюджет.

Първото отлагане на решението бе миналата седмица по молба на адвоката на Георгиева, който заяви, че е зает с друго дело, напомня БТА.

Цветомира Георгиева бе задържана с част от парите, но по-късно бе пусната под гаранция от 1000 лв.

Отлагането днес бе заради факта, че Георгиева се е лекувала в болница през последните шест дни и вчера е изписана. Това е причината да отсъства. Тя обаче настоява да се яви в съдебната зала, въпреки че има болничен лист до 14 май. Съдът се съгласи с молбата ѝ и отложи отново произнасянето си за 24 април.

Същото мнение изрази и прокурорът от европейската прокуратура Моника Михайлова.

Училището е осигурило финансирането успешно и общата стойност на договора е 90 000 лв. (46 000 евро) с ДДС. Твърди се, че след прехвърлянето на средствата за строителни и реновационни дейности директорката е поискала от изпълнителя да ѝ върне част от сумата, вместо да я използва за ремонта, за който е предназначена.

Според прокуратурата след първоначална среща в началото на февруари директорката е приела да получи подкупа на две вноски – след първото и след последното плащане по договора. Арестът се случи на 20 февруари, докато Цветомира Георгиева получавала първата вноска от 10 000 лева.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Темида

ВАС отмени наказанието на следовател, работил по аферата ‘Осемте джуджета’

Върховният административен съд отмени наказанието на следовател Нели Тодорова, наложено ѝ от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет заради работата ѝ по казуса „Осемте джуджета“. ВАС смята, че дисциплинарният състав не е изследвал всички факти и обстоятелства и това е довело до незаконосъобразно решение, съобщи правният сайт „Лекс“.

В края на август 2023 г. и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов внесе предложения за образуване на дисциплинарни производства срещу седем магистрати. Четирима от тях бяха прокурори – Дилян Деянов, Ивета Маркович, Кирил Пейчинов и Мирослав Илиев, а трима бяха следователи – Светлана Стоянова-Вайзе, Нели Тодорова и Петранка Рабаджиева.

Всички те са работили по казуса „Осемте джуджета“, докато разследването беше на Специализираната прокуратура.

Предложенията дойдоха след възложена на Апелативна прокуратура-София от Сарафов проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с „Осемте джуджета“.

„Проверката е констатирала множество нарушения на следователите и наблюдаващите прокурори по осигуряване на своевременно, законосъобразно и успешно извършване на разследването и събиране в най-кратък срок на необходимите доказателства за разкриване на обективната истина по образуваните досъдебни производства в закритата вече Специализирана прокуратура“, съобщи тогава прокуратурата.

Заключението на проверяващите беше, че допуснатото бездействие (за периоди между една и две години) от страна на магистратите е довело до неоправдано забавяне на производствата.

Прокурорската колегия образува дисциплинарни производства срещу седмината магистрати, но трима от тях бяха наказани – прокурорите Дилян Деянов и Кирил Пейчинов и следователят Нели Тодорова. Заплатите и на тримата бяха намалени – на Деянов с 20% за 10 месеца, на Пейчинов с 10% за 10 месеца, а на Нели Тодорова – с 10% за шест месеца.

Пейчинов и Тодорова обжалваха, като сега ВАС се произнесе по оспорването на следователката. Делото на Кирил Пейчинов все още е висящо.

В решението си тричленният състав на ВАС отменя наказанието на Тодорова, защото дисциплинарният състав не е изследвал всички факти и обстоятелства, свързани с работата ѝ по казуса „Осемте джуджета“.

ВАС изтъква, че в доклада на апелативната прокуратура от проверката на всички производства по „Осемте джуджета“ изчерпателно и ясно са били описани допуснатите от прокурорите нарушения, но по отношение на следователите нямало посочени конкретни пропуски в работата, неизпълнение на задълженията им или извършени нарушения. Установено било само нарушение на случайния подбор при определянето на някои следователи и прокурори. В доклада се казва още, че първоначално избраната на случаен принцип следователка Светлана Стоянова-Вайзе не е извършвала почти никаква дейност по делото, а е възложила отделни процесуални действия на Нели Тодорова, която през юли 2019 г. е била „прибавена“ към екипа от разследващи с резолюция на шефа на спецпрокуратурата чрез опцията „определен избор“.

На практика разследването се е извършвало основно от Нели Тодорова, която към онзи момент е била завеждащ следствения отдел към спецпрокуратурата, като от документите по дисциплинарното дело ставало ясно, че тя е привлечена към екипа заради значителния ѝ опит в престъпленията срещу организирани престъпни групи.

Решението не е окончателно и може да се обжалва пред петчленка на ВАС.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Темида

Кметът на Минерални бани излиза на свобода с парична гаранция от 45 000 лв.

Мюмюн Искендер

Снимка Архив

Мюмюн Искендер

Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер вече е с мярка „парична гаранция“ от 45 000 лв. вместо досегашния домашен арест, реши Окръжният съд в Хасково. Съдебното заседание продължи три часа, съобщи БТА.

Искендер е обвиняем за участие в организирана престъпна група за злоупотреба с европейски фондове от миналия септември. Днешното искане за промяна на мярката за неотклонение бе трето поредно, а делото бе образувано преди три дни.

Защитата се мотивира с влошеното му здравословно състояние и представи като доказателства две медицински епикризи. Прокурорът от Софийската градска прокуратура Ангел Кънев внесе като доказателство заключението на Държавния финансов контрол от извършената финансова ревизия на общината.

Съдът отказа на Искендер пускането му на свобода на 22 ноември м.г. На следващото обжалване на 4 март 2025 г. мярката бе променена на „парична гаранция“ от 100 000 лв., но на обжалването и протеста в Пловдивския апелативен съд на 11 март магистратите отмениха определението на хасковския съд и отново го върнаха под домашен арест.

„Ще преценя отново дали да обжалвам размера на гаранцията“, коментира Искендер след делото.

Прокурор Ангел Кънев бе категоричен, че ще протестира определението в Пловдивския апелативен съд.

Около Съдебната палата в Хасково днес имаше засилено полицейско присъствие. Предишни масови протести белязаха провеждането на съдебните процеси, свързани с Искендер. Днес привържениците на кмета на Минерални бани не бяха много.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 58 минути

Следователи публикуваха първи доклад от разследването на смъртта на Джин Хекман и съпругата му

Святпреди един час

Много силни взривове се чуват в Одеса, градът е атакуван с дронове от акваторията на Черно море, съобщи кметът

Святпреди един час

Мъжът, обвинен за умишления палеж в дома на губернатора на Пенсилвания, е имал психически проблеми, според брат му

Святпреди 2 часа

Само украинският народ ще взима решения относно територията на Украйна, заяви Зеленски

Святпреди 2 часа

Стотици протестираха в Тунис след смъртта на трима ученици, премазани от рухнала училищна стена

Святпреди 2 часа

Бивши израелски военнослужещи призоваха освобождаването на израелските заложници, държани в ивицата Газа, да се превърне в приоритет

Святпреди 3 часа

Бившият президент на Перу Олянта Умала е осъден на 15 години затвор за незаконно финансиране на предизборна кампания

Святпреди 3 часа

Малдивите планират да забранят на израелски граждани да влизат в страната заради продължаващата война в Газа

Спортпреди 3 часа

Дортмунд взе утешителна победа срещу Барселона, малко не достигна на Астън Вила за чудо срещу ПСЖ в Шампионска лига

Святпреди 3 часа

Над 230 ареста в 5 страни в Европа в рамките на операция на Европол срещу 4 престъпни групировки

Спортпреди 3 часа

Барселона и ПСЖ се класираха за полуфиналите в Шампионска лига

Святпреди 4 часа

Израелската армия съобщи, че е свалила дрон, който пренасял оръжия откъм Египет за Израел

Бизнеспреди 4 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Българияпреди 3 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Балканипреди 3 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Бизнеспреди 5 дни

Голямото търговско надцакване

Бизнеспреди 5 дни

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

Святпреди 4 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Политикапреди 3 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 3 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 3 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Бизнеспреди 5 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 4 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 4 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Новини