Балкани
Обновените терминали на летището в Анталия отварят врати тази седмица

Обновените и разширени терминали на международното летище в Анталия ще бъдат открити на официална церемония на 12 април, на която ще присъства и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, съобщи турският министър на транспорта и инфраструктурата Абдулкадир Уралоглу, цитиран от „Хюриет дейли нюз“.
От думите на Уралоглу става ясно, че площта на терминала за международни полети на летището е разширена от 90 000 до 224 000 квадратни метра, а тази на терминала за вътрешни полети от 37 000 до 75 000 квадратни метра. „С помощта на обновените терминали летището в Анталия ще може да поеме до 82 милиона пътници на година, което е сериозно увеличение спрямо досегашния му капацитет от 35 милиона пътници годишно“, допълни още министърът, подчертавайки, че броят на местата за самолети на летището в Анталия също е увеличен от настоящите 108 на 176.
Летището на курортния град Анталия е едно от най-натоварените в Турция, като данните сочат, че през изминалата година то е обслужило над 234 000 самолета и общо 39,2 милиона пътници. В първите месеци на 2025 г. трафикът на пътници през летището възлиза на общо 1,95 милиона души, като отбелязва спад от един процент спрямо предходната година.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Модернизацията и разширяването на 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ в окръг Констанца с инвестиция на румънското правителство от над 2,5 млрд. евро ще превърне това място в „регионален стратегически център на НАТО“, способен да приеме до 10 000 румънски и съюзнически военнослужещи, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на източници от отбраната.
Румънската инвестиция е структурирана за 20 години и ще бъде реализирана на четири етапа, посочва агенцията.
Голяма част от общо 1700 американски военни, дислоцирани в Румъния, са базирани именно в база „Михаил Когълничану“. Присъствието на американските сили на територията на Румъния подсилва регионалната стабилност и обезкуражава външните заплахи, отбелязва Аджерпрес.
Източниците от отбраната заявиха пред агенцията, че всички споразумения между Румъния и САЩ, включително тези, които регламентират американското военно присъствие в страната, са в сила, спазват се и постоянно се адаптират към развоя на ситуацията в сферата на сигурността в региона.
В този смисъл стратегическите съоръжения, разположени във военни бази на румънска територия, като например американските сили, разположени на ротационен принцип в 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ или противоракетната система „Иджис Ъшор“, инсталирана в база „Девеселу 99“, която е интегрирана в противоракетната система на НАТО, „са ясно доказателство за съвместния румънско-американски ангажимент към колективната съюзническа сигурност“, заявиха източниците.
Американски и европейски военни източници бяха цитирани наскоро от ЕнБиСи Нюз (NBC News), че представители на Министерството на отбраната на САЩ обмислят изтегляне на близо 10 000 американски войници от Източна Европа, по-специално от Румъния и Полша.
Бившият командир на американските сили в Европа генерал Бен Ходжис заяви преди няколко дни в интервю за Диджи 24, че e възможно американските военни от базата “Михаил Когълничану” да бъдат изтеглени заради стремежа на новата администрация за икономии в бюджета на Пентагона.
Временният президент на Румъния Илие Боложан заяви на пресконференция миналата седмица, че няма дискусия и официална информация, която да потвърди, че администрацията на САЩ обмисля изтегляне на около 10 000 американски войски от Източна Европа, по-точно от Румъния и Полша.
Боложан обаче уточни, че спазването на ангажимента към НАТО не означава, че не може да има определено преразпределение или разместване в рамките на организацията, което по думите му се случва непрекъснато.
Източник: БТА
Балкани
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Министърът на финансите на Република Кипър Макис Керавнос каза днес, че кипърското правителство и министерството на финансите вярват, че трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ, за да се постигне взаимноизгоден резултат, предаде за БТА кипърската агенция КНА.
Запитан за позицията на министерството по въпроса за митата, министърът каза, че „ние наблюдаваме въпроса с митата всекидневно. Всекидневно се правят изявления от президента на САЩ, които засягат света, защото засягат световната търговия. Има много движение по този въпрос“, каза той.
Керавнос, който говори след заседанието на министерския съвет, отбеляза, че тъй като само 1% от износа на Кипър е предназначен за американския пазар, страната няма да бъде пряко засегната.
„Ние обаче сме загрижени дали и до каква степен европейската икономика ще бъде засегната, понеже като страна членка ще бъдем засегнати в ключовите сектори на нашата икономика, които са туризмът и услугите“, каза той.
Той добави, че министерството и правителството „наблюдават и проучват и се намесват във всеки процес, който съществува в ЕС, където се обсъждат тези въпроси“.
Керавнос каза, че е представил гледната точка на министерството на финансите и правителството миналата седмица на Съвета на финансовите министри, като добави, че повечето страни са съгласни с нея. Той обясни, че виждането е, че трябва да се води структуриран диалог със САЩ, за да се стигне до взаимноизгоден резултат.
В противен случай, отбеляза той, ще има дезорганизация на международните търговски правила, което ще бъде вредно за всички икономики.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: Биохимичната лаборатория в Пея е дигитализирана и пациентите получават резултатите си онлайн

Пациентите, които си правят изследвания в Регионалната болница в Пея, вече не е необходимо да се връщат обратно, за да получат резултатите си. Благодарение на цифровизацията на услугите резултатите от изследванията се изпращат по имейл или се публикуват на специална платформа, предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Цифровизацията подпомага и работата на болничните отделения, тъй като позволява по-ефективен обмен на медицинска информация. Лабораторията по биохимия, микробиология и клинична патология в болницата в Пея предлага широка гама от изследвания, включително обща кръвна картина, PSA, D-димер, тестове на щитовидната жлеза (T3, T4, TSH) и гестационен диабет (HbA1c).
Лабораторията извършва до 1 милион услуги годишно с минимален процент грешки. Ръководителят на лабораторията Адем Чеку подчертава, че услугите се предоставят както за хоспитализирани пациенти, така и за амбулаторни пациенти.
„Ние извършваме над 1 милион изследвания годишно. Предоставяме услуги за пациенти, които са хоспитализирани в болницата, както и за амбулаторни пациенти, пациенти, които не са хоспитализирани. Броят на пациентите за денонощие надхвърля 350. Имаме функционално оборудване, същото оборудване като Института по клинична биохимия в Прищина“, казва той.
Хоспитализираните пациенти в болницата в Пея не трябва да чакат резултати от тестове; те се получават в рамките на същия ден.
Бесфорт Гаши, ИТ мениджър в болницата в Пея, обяснява как сега гражданите могат да получат резултатите от изследванията си, без да се връщат в лабораторията. Той казва, че услугата е безплатна и благодарение на цифровизацията, пациентите не само спестяват пари, но и време.
„Наскоро започнахме цифровизацията на лабораторията по биохимия в нашата болница. Всички услуги, които сме внедрили като например дигитализацията на рентгеновите прегледи, са безплатни… Системата позволява данните да се съхраняват в досието на пациента в рамките на болницата, където се пази и листът с лабораторните резултати. Пациентът получава QR код и след сканиране на този код, резултатът от анализа се отваря автоматично. Резултатът може да бъде изпратен на пациента по имейл или чрез други платформи, като винаги се зачитат личните му данни. По този начин спестяваме време на пациентите, тъй като те идват само веднъж сутрин, за да дадат проба… След това не е необходимо да се връщат, а ние обслужваме четири общини“, казва Гаши.
В многопрофилната болница в Пея преди време бяха дигитализиран и рентгеновите прегледи.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града