Балкани
Върховният съд на Гърция разпореди разследване на спорните твърдения за огнено кълбо при влаковата катастрофа в Темпе през 2023 г.

Прокурорът към Върховния съд на Гърция Георгия Адеилини разпореди спешно съдебно разследване от страна на прокуратурата в Атина на информацията за наличие на запалителна течност, за която се твърди, че е предизвикала силната експлозия след влаковата катастрофа в прохода Темпе през февруари 2023 г., при която загинаха 57 души, съобщи днес в. „Катимерини“.
В доклад на Гръцкия орган за разследване на въздушни и железопътни произшествия за железопътната катастрофа на 28 февруари 2023 г. се говори за запалителна течност, за която се твърди, че е причина за силната експлозия след смъртоносната катастрофа.
Разследването ще проучи евентуално извършване на престъпление за неправомерно въздействие върху съдебни служители.
Спорната част от доклада за огненото кълбо, изпепелило няколко жертви след катастрофата, се основава на заключения, приписани на чуждестранни експерти от университетите в Гент и Пиза. Впоследствие обаче експерти оспориха начина, по който техните констатации бяха представени в доклада на Гръцкия орган за разследване на въздушни и железопътни произшествия, който беше публикуван в края на февруари.
Прокурорката от Върховния съд призова също за разследване на ролята, която независимата експертна комисия, наета от семействата на жертвите, както и тази на Костас Лакафосис – технически съветник, представляващ някои от семействата, са изиграли „при формулирането на гореспоменатото заключение“.
По-рано днес председателят на Гръцкия орган за разследване на въздушни и железопътни произшествия Христос Пападимитриу обяви, че националният орган, който беше създаден набързо след трагедията, ще премахне частта за огненото кълбо от доклада си. След това съобщение опозиционни партии поискаха оставката на Пападимитриу, информира още „Катимерини“.
Влаковата катастрофа ще доминира тази седмица в дневния ред на парламента, тъй като в законодателния орган трябва да се яви бившият министър на правосъдието Христос Триандопулос, за да отговаря на въпроси във връзка с предполагаемата му роля за намеса на мястото на катастрофата, довела до заличаването на доказателства, съобщава още „Катимерини“. Днес заседава парламентарната комисия, която разследва ролята на вече бившия министър и която трябва да реши дали да препоръча той да бъде предаден на правосъдието. Предложението на комисията трябва да бъде гласувано след това от парламента.
Управляващата партия Нова демокрация, която разполага с мнозинство, иска комисията да приключи работа и да премине директно към гласуване по въпроса за бившия министър. Всички опозиционни партии се въздържаха в знак на протест, като заявиха, че целият процес нарушава конституцията, правилата на парламента и наказателното право. Според опозицията разследването се прекратява предсрочно, за да се избегне призоваването на премиера Кириакос Мицотакис и други министри да свидетелстват, информира „Катимерини“.
Източник: БТА
Балкани
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Модернизацията и разширяването на 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ в окръг Констанца с инвестиция на румънското правителство от над 2,5 млрд. евро ще превърне това място в „регионален стратегически център на НАТО“, способен да приеме до 10 000 румънски и съюзнически военнослужещи, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на източници от отбраната.
Румънската инвестиция е структурирана за 20 години и ще бъде реализирана на четири етапа, посочва агенцията.
Голяма част от общо 1700 американски военни, дислоцирани в Румъния, са базирани именно в база „Михаил Когълничану“. Присъствието на американските сили на територията на Румъния подсилва регионалната стабилност и обезкуражава външните заплахи, отбелязва Аджерпрес.
Източниците от отбраната заявиха пред агенцията, че всички споразумения между Румъния и САЩ, включително тези, които регламентират американското военно присъствие в страната, са в сила, спазват се и постоянно се адаптират към развоя на ситуацията в сферата на сигурността в региона.
В този смисъл стратегическите съоръжения, разположени във военни бази на румънска територия, като например американските сили, разположени на ротационен принцип в 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ или противоракетната система „Иджис Ъшор“, инсталирана в база „Девеселу 99“, която е интегрирана в противоракетната система на НАТО, „са ясно доказателство за съвместния румънско-американски ангажимент към колективната съюзническа сигурност“, заявиха източниците.
Американски и европейски военни източници бяха цитирани наскоро от ЕнБиСи Нюз (NBC News), че представители на Министерството на отбраната на САЩ обмислят изтегляне на близо 10 000 американски войници от Източна Европа, по-специално от Румъния и Полша.
Бившият командир на американските сили в Европа генерал Бен Ходжис заяви преди няколко дни в интервю за Диджи 24, че e възможно американските военни от базата “Михаил Когълничану” да бъдат изтеглени заради стремежа на новата администрация за икономии в бюджета на Пентагона.
Временният президент на Румъния Илие Боложан заяви на пресконференция миналата седмица, че няма дискусия и официална информация, която да потвърди, че администрацията на САЩ обмисля изтегляне на около 10 000 американски войски от Източна Европа, по-точно от Румъния и Полша.
Боложан обаче уточни, че спазването на ангажимента към НАТО не означава, че не може да има определено преразпределение или разместване в рамките на организацията, което по думите му се случва непрекъснато.
Източник: БТА
Балкани
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Министърът на финансите на Република Кипър Макис Керавнос каза днес, че кипърското правителство и министерството на финансите вярват, че трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ, за да се постигне взаимноизгоден резултат, предаде за БТА кипърската агенция КНА.
Запитан за позицията на министерството по въпроса за митата, министърът каза, че „ние наблюдаваме въпроса с митата всекидневно. Всекидневно се правят изявления от президента на САЩ, които засягат света, защото засягат световната търговия. Има много движение по този въпрос“, каза той.
Керавнос, който говори след заседанието на министерския съвет, отбеляза, че тъй като само 1% от износа на Кипър е предназначен за американския пазар, страната няма да бъде пряко засегната.
„Ние обаче сме загрижени дали и до каква степен европейската икономика ще бъде засегната, понеже като страна членка ще бъдем засегнати в ключовите сектори на нашата икономика, които са туризмът и услугите“, каза той.
Той добави, че министерството и правителството „наблюдават и проучват и се намесват във всеки процес, който съществува в ЕС, където се обсъждат тези въпроси“.
Керавнос каза, че е представил гледната точка на министерството на финансите и правителството миналата седмица на Съвета на финансовите министри, като добави, че повечето страни са съгласни с нея. Той обясни, че виждането е, че трябва да се води структуриран диалог със САЩ, за да се стигне до взаимноизгоден резултат.
В противен случай, отбеляза той, ще има дезорганизация на международните търговски правила, което ще бъде вредно за всички икономики.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: Биохимичната лаборатория в Пея е дигитализирана и пациентите получават резултатите си онлайн

Пациентите, които си правят изследвания в Регионалната болница в Пея, вече не е необходимо да се връщат обратно, за да получат резултатите си. Благодарение на цифровизацията на услугите резултатите от изследванията се изпращат по имейл или се публикуват на специална платформа, предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Цифровизацията подпомага и работата на болничните отделения, тъй като позволява по-ефективен обмен на медицинска информация. Лабораторията по биохимия, микробиология и клинична патология в болницата в Пея предлага широка гама от изследвания, включително обща кръвна картина, PSA, D-димер, тестове на щитовидната жлеза (T3, T4, TSH) и гестационен диабет (HbA1c).
Лабораторията извършва до 1 милион услуги годишно с минимален процент грешки. Ръководителят на лабораторията Адем Чеку подчертава, че услугите се предоставят както за хоспитализирани пациенти, така и за амбулаторни пациенти.
„Ние извършваме над 1 милион изследвания годишно. Предоставяме услуги за пациенти, които са хоспитализирани в болницата, както и за амбулаторни пациенти, пациенти, които не са хоспитализирани. Броят на пациентите за денонощие надхвърля 350. Имаме функционално оборудване, същото оборудване като Института по клинична биохимия в Прищина“, казва той.
Хоспитализираните пациенти в болницата в Пея не трябва да чакат резултати от тестове; те се получават в рамките на същия ден.
Бесфорт Гаши, ИТ мениджър в болницата в Пея, обяснява как сега гражданите могат да получат резултатите от изследванията си, без да се връщат в лабораторията. Той казва, че услугата е безплатна и благодарение на цифровизацията, пациентите не само спестяват пари, но и време.
„Наскоро започнахме цифровизацията на лабораторията по биохимия в нашата болница. Всички услуги, които сме внедрили като например дигитализацията на рентгеновите прегледи, са безплатни… Системата позволява данните да се съхраняват в досието на пациента в рамките на болницата, където се пази и листът с лабораторните резултати. Пациентът получава QR код и след сканиране на този код, резултатът от анализа се отваря автоматично. Резултатът може да бъде изпратен на пациента по имейл или чрез други платформи, като винаги се зачитат личните му данни. По този начин спестяваме време на пациентите, тъй като те идват само веднъж сутрин, за да дадат проба… След това не е необходимо да се връщат, а ние обслужваме четири общини“, казва Гаши.
В многопрофилната болница в Пея преди време бяха дигитализиран и рентгеновите прегледи.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града