Свят
Щрихи от посещението на високопоставена американска пратеничка в Бейрут на фона на нестабилното прекратяване на огъня с Израел

Високопоставена американска пратеничка посети в събота Бейрут на фона на нестабилното прекратяване на огъня с Израел и засилващия се натиск на САЩ върху Ливан да ограничи влиянието на шиитската ислямистка групировка „Хизбула“, като призова ливанската армия да установи контрол върху територията на цялата държава и да предотврати контрабандата на оръжие през сирийската граница, предадоха Асошиейтед прес и ливанската Национална новинарска агенция (ННА).
Заместник специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Морган Ортегас, която оглави дипломатическите усилия на Вашингтон за посредничество между Ливан и Израел след встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, се срещна с президента на Ливан Жозеф Аун, министър-председателя Науаф Салам и председателя на парламента Набих Бери.
Ортегас подчерта необходимостта ливанската армия да установи контрол върху цялата ливанска територия, а не само на юг от река Литани – граница, очертана от Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която забранява въоръженото присъствие на „Хизбула“ на юг от реката след войната с Израел през 2006 г. Ограничението беше потвърдено с прекратяването на огъня през ноември с посредничеството на САЩ, което сложи край на продължилата 14 месеца война между „Хизбула“ и Израел.
В публикация в социалната мрежа „Екс“, Аун, бивш армейски командир, определи срещата си с Ортегас, на която са обсъдили регионалната сигурност и икономическото възстановяване, като „конструктивна“.
Що се отнася до разоръжаването на „Хизбула“, което е ключово искане на САЩ, Ортегас похвали усилията на ливанската армия, но подчерта, че Вашингтон очаква по-нататъшен напредък, заяви за АП ливански служител.
Ортегас също така подчерта значението на предотвратяването на напрежението и контрабандата по ливанско-сирийската граница, каза служителят.
В средата на март по границата избухнаха сблъсъци между сирийските сили за сигурност и местни ливански фракции, които доведоха до много жертви и от двете страни. Последва прекратяване на огъня с цел намаляване на напрежението, но сблъсъците отново породиха опасения за по-голяма нестабилност по границата.
По време на срещата си със Салам Ортегас приветства готовността на ливанските официални представители да се включат в дипломатическите усилия на САЩ за решаване на въпроса за изтеглянето на Израел от пет стратегически позиции, които той все още държи в Южен Ливан след пропуснатия краен срок по споразумението за прекратяване на огъня за пълното изтегляне на израелските сили, заяви официалният представител пред АП.
Ортегас обсъди още със Салам финансовите и икономическите реформи и продължаващите предизвикателства пред сигурността в Южен Ливан и по границата със Сирия, посочва ННА.
Заместник специалният пратеник на САЩ за Близкия изток даде висока оценка на правителствения план за реформи, особено на предприетите до момента стъпки, включително премахване на банковата тайна, за преструктуриране на банковия сектор, стартиране на нов механизъм за назначения в държавната администрация и планиране на по-широки институционални и административни реформи.
Тя също така похвали усилията за борба с корупцията и подчерта важността на постигането на споразумение с МВФ.
В областта на сигурността дискусията засегна развитието на ситуацията в Южен Ливан, където Салам изтъкна продължаващите усилия на ливанската армия за изпълнение на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН и споразумението за прекратяване на военните действия, в координация с военния комитет за наблюдение. На срещата беше подчертана и необходимостта Израел да завърши изтеглянето си от ливанска територия, отбелязва ННА.
Ортегас изрази задоволство от неотдавнашните мерки, предприети от правителството на международното летище „Рафик Харири“ в Бейрут за засилване на контрола и сигурността.
Разговорите обхванаха и ситуацията по ливанско-сирийската граница, като и двете страни подчертаха значението на поддържането на пълен контрол, предотвратяването на напрежение или сблъсъци и ограничаването на всички форми на контрабанда.
Председателят ливанския парламент Набих Бери посрещна в събота следобед Ортегас в двореца „Айн ат Тина“ заедно с придружаващата я делегация, посочва ННА.
На срещата, която продължи повече от 1 час и включваше разговори на четири очи между Бери и Ортегас, бяха разгледани настоящата ситуация и събитията на терен, свързани с израелските атаки срещу Ливан, които ежедневно вземат жертви и са в нарушение на споразумението за прекратяване на огъня и Резолюция 1701 на ООН.
В разговорите бяха засегнати и планираните реформи в няколко сфери, особено във финансовия, икономическия и административния сектор.
Председателят на ливанския парламент предостави на американския специален пратеник списък с 18 закона за реформи, приети от парламента, включително тези за преструктуриране на банките, банковата тайна и административната реформа.
Бери определи срещата като „добра и конструктивна“, отбелязва ННА.
Ортегас не направи публични изявления след срещите си с представители на ливанските власти, посочва АП.
Израел запазва контрола върху пет стратегически хълма в Южен Ливан, като се аргументира със значението им за сигурността, тъй като те осигуряват ключови наблюдателни точки за проследяване на движенията на „Хизбула“ и предотвратяване на потенциални заплахи по границата.
Източник: БТА
Свят
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп даде противоречиви сигнали за пътя напред, докато на този фон расте натискът за сключване на мирно споразумение в конфликта в Украйна, предаде ДПА.
Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако „до дни“ няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио вчера, а същевременно Вашингтон и Киев постигнаха договорка около спорното споразумение за полезните изкопаеми, което трябва да бъде финализирано до 26 април.
„Ако не е възможно да бъде прекратена войната в Украйна, трябва да продължим напред“, каза Рубио пред репортери, преди да отпътува от Париж, където в четвъртък взе участие в разговори на високо равнище между европейските съюзници на Украйна и представители на Киев, посветени на войната.
ТРЪМП Е НЕЯСЕН ЗА ПОСТАВЕНИЯ ОТ САЩ КРАЕН СРОК
Самият Тръмп се изказа неясно за времивите рамки.
Помолен да коментира в Белия дом, той посочи, че иска да види споразумение „съвсем скоро“.
Но републиканецът не поясни колко дни означава това. „Няма определен брой дни, но бързо, искаме да свършим работа“, увери Тръмп.
Същевременно той даде да се разбере, че САЩ нямат интерес да продължават с посредническите усилия, ако двете страни не желаят компромис.
„Ако по някаква причина една от двете страни направи нещата прекалено трудни, ще кажем: „Вие сте глупаци, това е безсмислено“, и просто ще се откажем“, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом. Въпреки острия тон той подчерта, че все още вижда добър шанс за постигане на мирно споразумение и не иска думите му да се тълкуват като официално оттегляне от преговорния процес.
ТРЪМП ИСКА ЕНТУСИАЗЪМ ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ
При отговора на журналистически въпрос дали ще прекрати помощта за Украйна, Тръмп отказа да каже в прав текст какво смята да прави. По думите му той все още вярва в решението чрез преговори. Първостпенната задача за него е да прекрати войната, подчерта републиканецът.
Той каза, че очаква „ентусиазъм“ в разговорите и от двете страни – както от Русия, така и от Украйна.
Тръмп отхвърли оценката, че Москва може да го разиграва. „Не, никой не ме разиграва“, настоя той.
ВАНС Е ОПТИМИСТ
От друга страна, американският вицепрезидент Джей Ди Ванс каза вчера по време на среща с италианския премиер Джорджа Мелони в Рим, че е „оптимист“ за преговорите с Русия за прекратяване на войната в Украйна.
„Тъй като преговорите продължават, няма да им давам предварителна оценка, но сме оптимисти, че ще можем, надяваме се, да направим така, че тази война, тази жестока война да свърши“, добави той без повече конкретика.
КРЕМЪЛ Е ОТВОРЕН ЗА ДИАЛОГ
По време на предизборната надпревара Тръмп обяви, че му трябва само денонощие, за да сложи край на конфликта в Украйна. Но въпреки дипломатическата офанзива на правителството му – и разговорите на президента с колегите си от двете страни – напредъкът е ограничен, а Москва прави малко отстъпки, отбелязва ДПА.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза вчера, че Русия остава готова за диалог, но настоя, че това трябва да стане при отчитане на интересите ѝ.
„Предстоят трудни преговори“, каза той, цитиран от ТАСС. „Русия се стреми да уреди този конфликт, да защити интересите си, и е готова за диалог.“
Песков изтъкна 30-дневния мораториум върху нападенията срещу енергетиката като признак за напредък по пътя към мира, но потвърди, че в четвъртък срокът му е изтекъл.
Тази договорка в действителност така и не влезе трайно в сила, тъй като и двете страни постоянно се обвиняваха в нарушаването ѝ. Песков каза, че руският президент Владимир Путин не е давал заповед за продължаването ѝ и добави, че само Москва я е спазвала.
НЕДОВОЛСТВОТО НА ТРЪМП РАСТЕ
В последно време Тръмп все по-открито показва недоволството си от Путин. Той беше силно подразнен от провокативното предложение на руския президент Украйна да бъде поставена под мандата на ООН и заплаши Русия с нови санкции срещу петролната ѝ промишленост, ако няма напредък към мира.
В четвъртък той обяви, че очаква Москва да отговори на предложенията за преговори тази седмица.
Някои политически наблюдатели тълкуват изказването на Рубио след поредния кръг преговори с европейците като знак за засилване на натиска срещу Москва.
УКРАЙНА ПОД НАПРЕЖЕНИЕ
Засега не е ясно какви ще са последиците за Украйна, ако САЩ стигнат до извода, че повече няма смисъл да се продължават усилията за мир. В никой случай не е абсолютно сигурно, че Вашингтон ще се върне към ролята си на силен поддръжник; възможно е вместо това Тръмп да продължи курса на разведряване в отношенията с Русия.
В изказването си Рубио загатна и че САЩ няма да оказват подкрепа на Украйна до безкрай.
„Мисля, че всички искаме едно и също нещо. Смятам, че що се отнася до САЩ, ние похарчихме три години и милиарди долари в подкрепа на Украйна – но вече стигнахме до момента, когато трябва да се съсредоточим върху други неща.“
Източник: БТА
Свят
Киър Стармър и Доналд Тръмп разговаряха за пръв път след митата на САЩ

Британският премиер Киър Стармър имаше телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп за пръв път, откакто американският лидер наложи 10-процентни мита на целия внос в Съединените щати от Обединеното кралство, съобщиха Пи Ей Мидия и ДПА.
Двамата ръководители обсъдиха „продължаващите продуктивни преговори“ по въпросите на търговията между двете страни, съобщи говорител на канцеларията на Стармър. „Премиерът повтори ангажимента си към свободната и открита търговия и важността на отстояването на националните интереси.“
Те обсъдиха и обстановката в Украйна, Иран и най-новите действия срещу хусите в Йемен.
Това е първият път, в който двамата лидери разговарят, откакто Тръмп обяви широкообхватни мита срещу страните от почти целия свят на 2 април, дата, която американският президент нарече „ден на освобождението“.
За британските стоки той наложи 10-процентни мита. Но под ударите на обявените по-рано 25-процентни тарифи срещу автомобилите и авточастите, произведени в чужбина, ще попаднат и доставките от Великобритания.
В момента Лондон преговаря с Вашингтон за сключване на споразумение за свободна търговия и се надява това да смекчи въздействието от митата. В рамките на тези усилия идната седмица за разговори в Белия дом ще замине финансовият министър на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс.
По информация на вестник „Дейли телеграф“ във Вашингтон смятат, че споразумението може да стане факт до седмици.
Но в четвъртък Тръмп каза, че „не бърза“ да сключва никакви сделки заради постъпленията, които генерират новите мита.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия

САЩ ще намалят почти наполовина военното си присъствие в Сирия до по-малко от 1000 военнослужещи, съобщи Пентагонът, цитиран от Франс прес.
„Днес министърът на отбраната разпореди консолидация на американските сили в Сирия на избрани места“, посочи говорителят на ведомството Шон Парнел, без да уточни кои са конкретните локации, които предислокацията ще засегне. „Този целенасочен и съобразен с обстановката процес ще сведе военното присъствие на САЩ в Сирия в идните месеци до под 1000 души.“
Говорителят добави, че докато трае „консолидацията, силите на Централното командване на Въоръжените сили на САЩ ще продължат да нанасят удари по остатъците от „Ислямска държава“.
Вашингтон поддържа военен контингент в Сирия от години в рамките на международната коалиция за борба с групировката „Ислямска държава“, която се зароди в резултат на хаоса от гражданската война и преди около десет години превзе обширни територии от Сирия и Ирак.
Впоследствие джихадистите бяха победени и в двете страни, но остават заплаха.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отдавна е скептик относно присъствието на Вашингтон в Сирия. През първия си мандат той нареди американските войски там да бъдат изтеглени, но в крайна сметка в Сирия останаха известен брой войници на САЩ.
Когато през декември светкавичното настъпление на бунтовниците, предвождано от ислямисти, свали от власт сирийския президент Башар Асад, Тръмп написа в социалните мрежи, че „Вашингтон не бива да се меси“.
„В Сирия е бъркотия и тя не ни е приятел. САЩ не бива да имат нищо общо с нея. Това не е наша битка“, отбеляза той тогава в платформата си „Трут Сошъл“.
Настъплението на „Ислямска държава“ през 2014 г. накара САЩ да започнат операция по въздух срещу джихадистите в подкрепа на сражаващите се срещу тях по земя местни сили – оглавяваните от кюрдите Сирийски демократични сили и иракската правителствена армия.
Вашингтон разположи и хиляди свои войници на терен, които да подпомагат и съветват местните сили, а в някои случаи влизаха и в преки бойни действия срещу джихадистите, отбелязва АФП.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“