Свържете се с нас

България

БТА получи наградата „Администрация на годината“ на ректора на УНСС за дигитализация и за иновативни политики за развитие на персонала

БТА получи наградата на ректора на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) за дигитализация и за иновативни политики за развитие на персонала – една от наградите на университета „Администрация на годината“. Ректорът на УНСС, проф. Димитър Димитров, връчи приза на генералния директор на БТА Кирил Вълчев днес в Националния пресклуб на БТА.

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) ще отличи най-ефективните и иновативни български административни служби с награди „Администрация на годината“ въз основа на изследване, проведено от университета с партньорски организации. Това съобщи ректорът на университета, проф. Димитър Димитров, в Националния пресклуб на БТА в София днес. Тържествената церемония за връчване на наградите „Администрация на годината“ ще бъде утре, 8 април, в аула „Максима“ на УНСС.

 Наградите се връчват за първи път на такава церемония, в чест на 105-годишнината на УНСС, каза проф. Димитров. Изследването с ръководител проф. д.н. Борислав Борисов се прави вече няколко години от Института по икономика и политики на УНСС заедно с екипа на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов и Института за публична администрация, със съдействието и на Сдружението на общините, посочи ректорът на УНСС.

Когато стане дума за администрация, по-често сме критични, защото ако сме обслужени добре, това е нормално, но когато не е така, идват отрицателни рекации. А когато стане дума за икономии в държавния бюджет, на първо място се сещаме за съкращения в държавната администрация, каза проф. Борислав Борисов, ръководител на изследването. Той изтъкна, че в държавната администрация у нас работят около 98 800 души, които като процент от заетите в страната са съпоставим брой спрямо другите европейски страни. Броят е важен, но още по-важно е какво правят тези хора, посочи проф. Борисов.

Той уточни, че УНСС всяка година извършва две мащабни изследвания, обхващащи всички структури на държавната администрация. „Едното е свързано с това да оценим нивото на държавната администрация и да определим един показател – индекс на административния капацитет на държавната администрация. Резултатите от това изследване ще бъдат оповестени през първата половина на месец май 2025 г.“, каза проф. Борисов.

Изследването се провежда съвместно с Института за публична администрация и Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов. Предварителните резултати показват, че ще бъде много интересно да се види не само развитието на администрацията, а и в отделните области в отделните групи администрации – министерства, държавни агенции, комисии, изпълнителни  агенции, специализирани териториални администрации, общински и областни администрации, посочи преподавателят. Той изтъкна, че у нас от 2020 г. няма стратегически национален документ с цели на държавната администрация.

Второто изследване, чиито резултати ще бъдат представени във вторник, има за цел да открои онези административни структури, които са по-добри в някои свои постижения в сравнение с останалите, от които останалите да се учат и да пренасят положителния опит, каза проф. Борисов. Той уточни, че в изследването има четири категории на оценка – ефективност на администрацията, компетентност и капацитет на добро управление, етично поведение, откритост и прозрачност, както и иновативност на държавната администрация. Въз основа на тези критерии са разпределени и наградите на УНСС, които ще бъдат връчени утре. „Има и награди за всички администрации, показали добри постижения, и награди на ректора“, добави проф. Борисов.

Ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров днес връчи на генералния директор на БТА Кирил Вълчев наградата на ректора на УНСС за дигитализация и за иновативни политики за развитие на персонала. „Част от тези политики са нашите стажанти – ваши студенти“, посочи Вълчев.

Това стана при подписването на постоянен договор за сътрудничество между БТА и УНСС в Националния пресклуб на БТА в София. На събитието Кирил Вълчев връчи на проф. Димитър Димитров удостоверение за безвъзмездно ползване на шрифта ЛИК от администрацията на УНСС.

/АКМ

Източник: БТА

България

В следващите три дни от 6:30 ч. до 18:00 ч. ще се ограничава движението в посока Варна в участъка от км 0 до км 8 на АМ „Хемус“

От 6:30 ч. до 18:00 ч. днес, утре и в четвъртък ще се ограничава движението в посока Варна в участъка от км 0 до км 8 на автомагистрала (АМ) „Хемус“ за извършване на геодезическо заснемане във връзка с предстоящо изработване на технологичен проект за ремонт на отсечката. Това съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Трафикът ще се пренасочва по обходен маршрут по път I-1 София – Ботевград в участъка от София до пътен възел „Яна“. 

От 8:30 ч. до 18:00 ч. на 8, 9 и 10 април е необходимо шофьорите да се движат с повишено внимание и в участъка от 42-ри до 47-ми км на АМ „Хемус“ в посока Варна. В отсечката движението ще се осъществява поетапно в една лента поради геодезическо заснемане. Ограничени ще бъдат изпреварващата и аварийната лена, а трафикът ще преминава по активната лента. 

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ, както и по всяко време от денонощието на телефон 0700 130 20. 

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в землището на с. Първенец, община „Родопи“. Екипът, изготвил Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), и представители на фирмата-инвеститор отговаряха на десетки въпроси на гражданите, свързани със замърсяването на въздуха и водата и нарушаването на екосистемите и баланса в региона. Обсъждането се проведе в залата на Народно читалище (НЧ) „Съзнание 1914 г.“ в селото.

Това е третото обществено обсъждане на инвеститорското намерение на фирма „Толи“ ЕООД. Тя е представила в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив допълнен доклад по ОВОС. Експертите твърдят, че тежкотоварните превозни средства, които ще извозват материала от кариерата, няма да преминават през нито едно населено място, няма да има взривове и няма констатирани водопритоци на подземни води. 

Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 дка в местността Иванчовата чука, на 1,2 км. северно от Първенец, 2,4 км. югоизточно от Златитрап и 2,5 км. югозападно от кварталите на Пловдив „Коматево“ и „Прослав“. Източната граница на находището се намира на 60 метра от коритото на реката и на 20 метра от дигата. В концесионната площ попадат земеделски земи – общински и частни, стара кариера за чакъл, обработваеми ниви, изоставени земи, черни пътища, напоителен канал и бивше летище. Планира се целогодишен добив за срок от 35 години. 

Кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов коментира, че има нарушения на процедурата и фирма „Толи“ ЕООД има разрешение от 2011 г. за търсене и проучване на неметални полезни изкопаеми – индустриални материали, като подземни богатства в разрешителното няма. Тази кариера е недопустима, тъй като има многобройни отрицателни становища, шест решения на Общински съвет – пет на „Родопи“ и едно на „Пловдив“, които заявяват, че са против нея, посочи Михайлов. По думите му намерението не отговоря на Плана за интегрирано развитие на общината, където ясно е посочено, че няма място за кариерни дейности на територията на „Родопи“. Администрацията днес е направила проверка на нивото на подпочвените води на терен, попадащ в находището. Специалистите установиха, че в три изкопа има подпочвена вода на 1 до 2 метра дълбочина, посочи кметът и допълни, че според изследването на ОВОС-а, направено през сухия период на миналата година – месец юли, нямало вода до 13-я метър, което не е вярно.

Общинският съвет на „Родопи“ прие на 4 април с пълно единодушие декларация срещу изграждането на кариерата. 

През миналия месец общо събрание в селото избра инициативен комитет, който инициира и подписка срещу инвестиционното намерение. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград

Шестгодишно дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград, съобщиха от прокуратурата в Хасково. Смъртта е настъпила вчера вечерта, а пристигналите парамедици само са констатирали кончината на детето.

Образувано е досъдебно производство по чл. 122, ал. 1 от Наказателния кодекс за причиняване на смърт по непредпазливост, уточниха от държавното обвинение. Утре се очакват подробности, увериха оттам.

Социалната услуга в Кризисния център е външна за община Димитровград. Тя е възложена на Фондация „Български център за джендър изследвания – клон Хасково“, пише в официалния сайт на Община Димитровград.

Трагедията е отразена и на официалната фейсбук страница на центъра с коментара: „Вчера едно от нашите прекрасни деца в Кризисния център стана звездичка! Почивай в мир, скъпо дете, ние никога няма да те забравим! Ти направи живота ни по-светъл и смислен“! 

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 43 минути

Азиатските борси отвориха със сериозен ръст след вчерашния срив

Българияпреди 55 минути

В следващите три дни от 6:30 ч. до 18:00 ч. ще се ограничава движението в посока Варна в участъка от км 0 до км 8 на АМ „Хемус“

Святпреди един час

Тръмп обвини руските въоръжени сили, че „бомбардират като луди“

Святпреди 2 часа

Деветима убити при нападение срещу клиника за лечение на зависимости в Мексико

Балканипреди 2 часа

Обновените терминали на летището в Анталия отварят врати тази седмица

Икономикапреди 2 часа

ЕС ще трябва да купува енергия от САЩ, за да компенсира търговския им дефицит, заяви Тръмп

Святпреди 3 часа

Иран потвърди, че ще има преговори със САЩ в събота, но според него те ще бъдат непреки

Святпреди 3 часа

Доминиканската република предприема по-строги мерки срещу мигрантите от Хаити

Святпреди 4 часа

ПАП: Министрите на културата от ЕС се събраха във Варшава на неформална среща

Святпреди 4 часа

Тръмп каза, че е имал страхотен разговор с Нетаняху за Иран и търговията

Икономикапреди 5 часа

Два от трите основни индекса на Уолстрийт се понижиха през първия ден от новата седмица

Святпреди 5 часа

Тръмп и Нетаняху увериха, че работят за ново споразумение за прекратяване на огъня в Газа

Бизнеспреди 5 дни

Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин

Бизнеспреди 5 дни

Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти

Икономикапреди 3 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 3 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 3 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 2 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Обществопреди 3 дни

Да крадеш от хора с увреждания: Разследване на Любомир Жечев “хвана“ злоупотреби за над 1 млн. евро

Новини