Икономика
Знакови археологически и културни обекти ще бъдат обновени по трансграничната програма с Турция

Знакови археологически и културни обекти в пограничните региони на България и Турция ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021-2027 г., съобщиха от Министерството.
С над 15,6 млн. евро ще бъдат финансирани шестнайсет проекта по Интегрираната териториална стратегия на програмата, насочена към устойчив и приобщаващ икономически растеж, чрез подобряване на конкурентоспособността, дигиталната и зелена трансформация. Проектите са в обхвата на Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“ и ще осигурят значителни инвестиции в туризма, инфраструктурата и икономическите дейности в 13 български общини – Бургас, Камено, Карнобат, Малко Търново, Поморие, Средец, Димитровград, Харманли, Свиленград, Тополовград, Ямбол, Тунджа и Стралджа. Целта е да се увеличи туристическият потенциал чрез нови туристически продукти и услуги и подобряване на бизнес средата.
Сред одобрените проекти е „Нови възможности за устойчив туризъм“ на стойност 1,2 млн. евро, разработен от общините Ямбол и Одрин. Той предвижда реновиране на знакови обекти. Сред тях е възстановяване на стара часовникова кула в гр. Ямбол, която е съществувала до преди повече от 100 години. Спомената в един от пътеписите на английския офицер граф Джордж Кепъл от 1829 г., който тогава пътувал през Балканите. Проектът предвижда още цялостно реновиране на интериора на Брънековата къща и създаване на музейна експозиция. Сградата, която носи влиянието на тревненската архитектурна школа и сецесиона, е построена през 1908 г. и е обявена за паметник на културата. Била е собственост на семейството на родения в Трявна Петър Брънеков – адвокат и теоретик на кооперативното движение, който загинал в Първата световна война през 1916 г.
Общината ще създаде и нова атракция – „Конски трамвай“. Идеята е туристите да могат да се докоснат до историята на единствената в България дековилна железница, която е била теглена от коне и е функционирала в града през 20-те години на ХХ-ти век, за да транспортира муниции и храни за фронта. Общината ще организира тематични изложби и исторически възстановки на значими периоди от историята на Ямбол и Одрин, които да допринесат за популяризиране на местния туризъм. Общата стойност на проекта е 1 222 743 евро, като проектните партньори от Община Одрин осигуряват съфинансиране от 245 499 евро.
С финансиране от програмата ще се реставрира и „Изворът на Белоногата/ Герганина чешма“ в Харманли в рамките на проекта „Марица – Пътешествие през времето“ с бюджет от 975 372 евро. Паметникът от национално значение е свързан с произведението на Петко Славейков, прославящо силата на духа на българската жена и красотата на българското село. Проектът, който обединява четири партньора, включва също обновяване и съживяване на друг паметник на културата – сградата в музеен комплекс „Странджа“, част от Исторически музей „Проф. Александър Фол“ в Малко Търново, както и инициативи за създаването на целогодишен туристически продукт, който ще съхрани и популяризира общото историческо наследство на България и Турция.
С близо 1 млн. евро Националната художествена академия – филиал Бургас и Дирекция „Култура и Туризъм“ – Одрин ще реализират проекта „Туризъм чрез култура – нашето общо бъдеще“. Инициативата предвижда възстановяване и съхраняване на културните постижения на художници, творци и скулптори, чрез популяризиране на специфичния духовен климат на трансграничният регион. Проектът предвижда основно обновяване на сградата на Графична база Бургас за създаване на културно-образователен център с музей, както и разработване на иновативен пътуващ туристически център от другата страна на границата – хибридно превозно средство за интерактивно и VR представяне (чрез виртуална реалност) на културното наследство на региона.
Одобрени са и средства за археологически проучвания и внедряване на мерки за дигитализация на разкритите ценности. По проект „Изследване на миналото – Експериментална археология като катализатор за туризъм и растеж“ се предвижда развитието на археологически кампус. Той ще се реализира в три ключови исторически обекта – Археологически комплекс „Акве Калиде“ в Бургас, крепостта „Русокастро“ в община Камено и Експозиционен център „Ашаъпънар“ в Къркларели, Турция. С над 944 хил. евро се предвиждат нови проучвания и интегрирани мерки за развитие на туризма чрез създаване на съвместно дигитално приложение за връзка с местни туроператори и популяризиране на новата експериментална археологическа дестинация с цел подобряване на трансграничния туристически маркетинг и брандингова стратегия.
Ще бъде предоставена подкрепа също за проекти, насочени към развитие на екотуризма и модернизация на туристическата инфраструктура чрез изграждане на нови туристически маршрути и велоалеи, подобряване достъпа до природни и културни забележителности и изграждане на зони за отдих, обновяване на исторически и културни забележителности чрез създаване на нови експозиционни и обществени пространства в пограничния региона. Ще се финансират и мерки за дигитализация на туристическите услуги чрез иновативни платформи и мобилни приложения, улесняващи достъпа на туристите до информация и услуги. Обучителни програми за местни предприемачи, насочени към укрепване на конкурентоспособността и разширяване на пазарните възможности
Проектите включват широки партньорства между публични институции, неправителствени организации и бизнес структури от двете страни на границата, подкрепят иновациите и устойчивото използване на природните и културни ресурси, целят създаването на нови работни места и подобряване на икономическите и социални перспективи за местните общности.
Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България – Турция 2021-2027 обхваща 3 области от българска страна – Бургас, Ямбол и Хасково и 2 провинции от турска страна – Одрин и Къркларели, сочи справка в интернет страницата на Министерството. Общият й бюджет е 34 415 251 евро. Бенефициенти могат да бъдат микро, малки и средни предприятия, включително организираните като кооперации и социални предприятия, местни/регионални органи и регионални структури на централни публични органи, неправителствени организации, академични, научни, социални и обучителни институции.
Източник: БТА
Икономика
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ

„Фолксваген“ (Volkswagen) и „Юбер“ (Uber) се споразумяха за стратегическо партньорство, което предвижда германският производител да достави през идните 10 години хиляди автономни автомобили на компанията за споделено пътуване в САЩ. Това предаде ДПА, позовавайки се на изявление на „Юбер“.
От компанията обявиха, че се очаква по-късно тази година да започнат тестове на автономните автомобили на „Фолксваген“, а през 2026 г. услугата ще бъде достъпна за клиентите.
„Фолксваген“ ще достави на „Юбер“ своите електрически модели „Ай Ди Бъз Ей Ди“ (ID.Buzz AD).
„По време на първоначалната фаза на тестване превозните средства „Ай Ди Бъз Ей Ди“ ще бъдат управлявани от шофьори, за да помогнат за усъвършенстване на технологията и да осигурят безопасност, посочиха още от „Юбер“, уточнявайки, че към автономно шофиране ще се пристъпи само след като бъдат получени всички необходими одобрения от американските регулатори.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
ЕЦБ обмисля промяна на стратегията си относно своята парична политика, съобщи Блумбърг

Европейската централна банка (ЕЦБ) обмисля промяна на стратегията си, въз основа на която провежда своята парична политика, за да може да реагира по-бързо и по-гъвкаво на евентуални ценови шокове, съобщи Ройтерс, позовавайки се на публикация на Блумбърг.
Управителният съвет на ЕЦБ за първи път ще обсъди задълбочено евентуална промяна на своята стратегия по време на неформална среща, която ще се проведе на 6 и 7 май в португалския град Порто. Блумбърг се позовава на представители, пожелали анонимност, които са запознати с подготовката на срещата.
На нея ще бъдат разгледани и оценени докладите на две работни групи, създадени, за да бъде оценена стратегията, свързана с паричната политика на ЕЦБ. Ще бъде обсъден и анализ по темата, изготвен от Комитета по въпросите на паричната политика, в който участват водещи икономисти от ЕЦБ и представители на централните банки на страните, които са част от еврозоната.
Европейската централна банка се опитва да се подготви да приема бързи решения в условията на международна среда, която се очаква да бъде съпътствана от по-чести и по-разрушителни за икономиката явления, посочва Блумбърг.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Туризмът ни има нужда от стратегия за справяне с кадровата криза, заявиха участници в конференцията TravelX в Бургас

За преодоляването на проблема с недостига на кадри в туристическия сектор е необходима по-тясна връзка между образователната система и бизнеса. Около това мнение се обединиха участниците в дискусионния панел „Кадрите в туристическия сектор – предизвикателства и възможности за развитие през 2025 година“ на конференцията TravelX, която беше открита днес в Бургас.
Ива Гоцева, която е секретар на Управителния съвет на Българската хотелска асоциация, посочи, че спадът на броя на заетите в икономиката ни от пандемията до днес е поне с 10 на сто. Гоцева се позова на данни на Националния статистическия институт като подчерта, че проблемът с недостига на кадри не е само за туристическия сектор.
От своя страна секретарят на държавния глава по въпросите на туризма, образованието и културата Илин Димитров добави, че скоро трябва да се сформира асоциация на висши училища, което ще помогне за връзката им с бизнеса. По думите му, в страната ни не се прилага системен подход за справяне с проблема с липсата на работна ръка. Именно затова е нужно изготвянето на стратегическа рамка, която да се изпълнява.
Съветникът на президента по туризъм, култура и образование определи като важно привличането на чуждестранни брандове в сектор туризъм, като даде пример с Португалия, която е успяла да подсили туристическия си сектор именно чрез чуждестранни инвеститори.
Димитров каза още, че по-голямата част от инвестициите в сектора са по българското Черноморие. Няма как да осигурим на бранша толкова работещи. Чужденците, работещи в туризма у нас, все още са твърде малък процент. Миналата година те са били под 10 на сто от всички заети, посочи той и добави, че у нас има 14 университета, в които се изучава туризъм, както и два колежа.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 7 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране