България
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев

Необходимо е да позиционираме страната ни на глобалната карта като дестинация за високотехнологични инвестиции и в областта на изкуствения интелект. Това заяви президентът Румен Радев, който е домакин днес на кръгла маса, посветена на перспективите за привличане на високотехнологични инвестиции в България.
Темата на форума е „България и петата индустриална революция. Възможности за привличане на стратегически инвеститори за изграждане на фабрики за изкуствен интелект и центрове за данни“.
Президентът подчерта, че вече водещи държави и компании са в трескава надпревара да изграждат инфраструктура за изкуствения интелект. Радев постави въпросите къде стои България, какви са нашите възможности и ниво на амбиции в това отношение, и ние като страна и потенциал имаме ли възможности и амбицията да изграждаме гигафабрики за изкуствен интелект. В момента тече трескава надпревара в света за изграждане на такива огромни гигафабрики, посочи президентът. По думите му, в България има големи предимства за тези гигафабрики – стабилна енергийна система, ядрена електроцентрала, което е много важно, заради модата в Западна Европа да се закриват ядрени централи, да не се строят нови, което в момента се превръща в огромна спирачка, защото няма повече излишък на електроенергия.
Оказва се, че в САЩ са останали свободни само 3% от площите, които могат да поемат такива гигафабрики, и всичко вече предварително се ангажира, каза Радев. В Западна Европа проблем има и с площи, и с електрозахранване. Ще спечели този, който може да предложи енергия, който може да задели някакъв излишък от енергия и да я предложи за изграждане на гигафабрика, посочи президентът. По неговите думи, тя може да се изгражда на етапи, да се започне с 50 или 100 мегавата и да се стигне до 1000 и нагоре с течение на годините. Ще спечели този, който предложи терени, които да отговарят на сеизмични изисквания, транспорт, комуникации, оптични трасета, каза държавният глава.
Като предимство той посочи, че България е богата на водни ресурси, пресичат ни важни оптични трасета, имаме образователната система, силен IT сектор, имаме института INSAIT. Тоест ние имаме истински добра комбинация да привлечем такъв тип инвестиции, каза Радев. Той каза, че посреща все повече делегации от чужбина по тази тема, но хората вече задават конкретни въпроси. Даже имам „чек лист“ и молбата на инвеститорите е да отговоря, но не мога като президентска институция без изпълнителната власт, обясни Румен Радев. Въпросите са каква площ България може да осигури, какво захранване може да осигури, с каква надеждност и на какви цени, както и каква вода, защото разходът за вода за охлаждане е колосален, каза още Румен Радев.
Според него следващите около две години са решаващи. Големите IT гиганти изчерпват възможностите в САЩ и тръгват навън. Гърция ни изпревари с дейта центровете на Майкрософт преди години. Сега имаме възможност да привлечем инвестиция от съвсем друго поколение, каза държавният глава. По думите му, проблемът е дали ще успеем да се организираме да го направим. Става въпрос за публично-частното партньорство. Имаме много силен бизнес у нас, който изгражда големи мощности от зелена енергия и предоставя възможности за съхранение, отбеляза Радев.
Той е на мнение, че трябва да бързаме да променяме цялостно имиджа на България, защото тя в определени случаи е заобикаляна поради насадена представа като страна с вихреща се корупция и политическа нестабилност. Трябва час по-скоро да излезем от този образ и да видим какво можем да предложим, каза Радев. Неговото желание е на днешния форум съвместно президентската институция, изпълнителната, местната власт, бизнесът, образованието, да направят „консепт пейпър“ – принципен документ, с който всички институции да излизат заедно или поотделно при срещи с партньори. Когато имаме този документ и държавата стои зад бизнеса, можем да привличаме такива чуждестранни инвеститори, каза още президентът Румен Радев.
Източник: БТА
България
При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в землището на с. Първенец, община „Родопи“. Екипът, изготвил Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), и представители на фирмата-инвеститор отговаряха на десетки въпроси на гражданите, свързани със замърсяването на въздуха и водата и нарушаването на екосистемите и баланса в региона. Обсъждането се проведе в залата на Народно читалище (НЧ) „Съзнание 1914 г.“ в селото.
Това е третото обществено обсъждане на инвеститорското намерение на фирма „Толи“ ЕООД. Тя е представила в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив допълнен доклад по ОВОС. Експертите твърдят, че тежкотоварните превозни средства, които ще извозват материала от кариерата, няма да преминават през нито едно населено място, няма да има взривове и няма констатирани водопритоци на подземни води.
Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 дка в местността Иванчовата чука, на 1,2 км. северно от Първенец, 2,4 км. югоизточно от Златитрап и 2,5 км. югозападно от кварталите на Пловдив „Коматево“ и „Прослав“. Източната граница на находището се намира на 60 метра от коритото на реката и на 20 метра от дигата. В концесионната площ попадат земеделски земи – общински и частни, стара кариера за чакъл, обработваеми ниви, изоставени земи, черни пътища, напоителен канал и бивше летище. Планира се целогодишен добив за срок от 35 години.
Кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов коментира, че има нарушения на процедурата и фирма „Толи“ ЕООД има разрешение от 2011 г. за търсене и проучване на неметални полезни изкопаеми – индустриални материали, като подземни богатства в разрешителното няма. Тази кариера е недопустима, тъй като има многобройни отрицателни становища, шест решения на Общински съвет – пет на „Родопи“ и едно на „Пловдив“, които заявяват, че са против нея, посочи Михайлов. По думите му намерението не отговоря на Плана за интегрирано развитие на общината, където ясно е посочено, че няма място за кариерни дейности на територията на „Родопи“. Администрацията днес е направила проверка на нивото на подпочвените води на терен, попадащ в находището. Специалистите установиха, че в три изкопа има подпочвена вода на 1 до 2 метра дълбочина, посочи кметът и допълни, че според изследването на ОВОС-а, направено през сухия период на миналата година – месец юли, нямало вода до 13-я метър, което не е вярно.
Общинският съвет на „Родопи“ прие на 4 април с пълно единодушие декларация срещу изграждането на кариерата.
През миналия месец общо събрание в селото избра инициативен комитет, който инициира и подписка срещу инвестиционното намерение.
Източник: БТА
България
Дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград

Шестгодишно дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград, съобщиха от прокуратурата в Хасково. Смъртта е настъпила вчера вечерта, а пристигналите парамедици само са констатирали кончината на детето.
Образувано е досъдебно производство по чл. 122, ал. 1 от Наказателния кодекс за причиняване на смърт по непредпазливост, уточниха от държавното обвинение. Утре се очакват подробности, увериха оттам.
Социалната услуга в Кризисния център е външна за община Димитровград. Тя е възложена на Фондация „Български център за джендър изследвания – клон Хасково“, пише в официалния сайт на Община Димитровград.
Трагедията е отразена и на официалната фейсбук страница на центъра с коментара: „Вчера едно от нашите прекрасни деца в Кризисния център стана звездичка! Почивай в мир, скъпо дете, ние никога няма да те забравим! Ти направи живота ни по-светъл и смислен“!
/МК/
Източник: БТА
България
Община Русе е получила разрешение за сондажи за поливна система на дунавския кей

Община Русе е получила разрешение от Басейнова дирекция за сондажи за поливна система на дунавския кей. Това каза заместник-кметът на крайдунавския град по „Опазване на околната среда и комунални дейности“ Никола Лазаров по време на днешната открита среща, организирана от постоянната комисия по екология към местния Общински съвет, на която бяха коментирани и проблемите със замърсяването на въздуха.
Той отбеляза, че с изграждането на поливна система крайбрежната ивица ще придобие по-зелен облик. Лазаров добави, че именно растителността и най-вече дърветата е необходимо да бъдат обгрижвани с осигуряването и на съответна поливна система, каквато ще бъде изградена и в градинката на площад „Дунав“.
Директорът на общинската дирекция „Екология и зелена градска среда“ проф. Любомир Владимиров добави, че Община Русе има залесителна програма всяка година, която планира засаждането на определени видове в различни райони.
„В града има около 60 хиляди картотекирани дървета и още поне толкова, които не са картотекирани. Голяма част от тях са садени безразборно, най-вероятно от годините, когато в Русе имаше проблеми и с хлора. Те са се появили на места, на които не са създавали проблеми към дадения момент, но сега при тази инфраструктура, кореновата им система повдига огради, къщи. Имаме не една и две такива жалби“, каза още Лазаров.
За сметка това се обсъждат възможности за организиране на осиновяване или засаждане на дървета от граждани на определени места след консултация с ландшафтен архитект.
/МК/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 4 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик