Свържете се с нас

Здраве

Ново лекарство срещу Алцхаймер забавя хода на болестта

Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция – състояние, което засяга паметта, мисленето и поведението. Тя бавно уврежда мозъка и се влошава с течение на времето. В момента няма лек за болестта на Алцхаймер.

Малкото лекарства, които са на разположение, могат да помогнат само донякъде и действат само в ранните етапи. Сега обаче учени от университета в Барселона, Испания, са разработили ново лекарство, което един ден може да доведе до голяма промяна, пише БГНЕС.

Това потенциално ново лечение е резултат от 7-годишни изследвания. То е създадено от голям екип от учени от няколко изследователски центъра в Испания и Германия.

Проучването е ръководено от Мерсе Палàс и Сантяго Васкес, професори от Факултета по фармация и хранителни науки на Университета в Барселона. Техните открития бяха публикувани наскоро в авторитетното научно списание ACS Pharmacology & Translational Science.

Изследователите са тествали новото лекарство в две групи мишки, които са отглеждани да развиват симптоми, подобни на тези на Алцхаймер. При тези мишки лекарството е показало силен защитен ефект в мозъка. То е спомогнало за намаляване на мозъчното възпаление, подобрило паметта и поддържало здравето на мрежата от нервни клетки в мозъка.

Тези резултати са важни, тъй като подсказват, че лекарството не само лекува симптомите – то може действително да забави или промени хода на заболяването.

Това лекарство действа по различен начин от повечето досегашни лечения. През последните 10 години много експериментални лекарства се фокусираха върху премахването на определени вредни протеини (наречени бета-амилоидни плаки) от мозъка. Но тези усилия в повечето случаи не са успели да помогнат на пациентите. Екипът в Барселона решава да се съсредоточи върху друга ключова част от заболяването: възпалението в мозъка.

Възпалението е начинът, по който организмът се бори с наранявания или инфекции, но при болестта на Алцхаймер мозъкът остава в състояние на постоянно възпаление на ниско ниво. Това може да доведе до повече увреждания с течение на времето. Новото лекарство помага, като блокира специфичен ензим, наречен разтворима епоксидна хидролаза (или sEH). Той играе роля в контрола на възпалението и болката в организма.

Когато този ензим е блокиран, в мозъка се увеличават полезните молекули, наречени EET (епоксиеикозатриенови киселини). Тези молекули са естествени противовъзпалителни агенти, които могат да защитят мозъчните клетки и да подобрят притока на кръв в мозъка.

Проучването показва, че мишките, лекувани с новото лекарство, имат по-добра памет и мозъчна функция. Мозъчните им клетки са останали по-здрави, а връзките между тях са били по-силни. Още по-впечатляващо е, че ползите са продължили дори един месец след спирането на лекарството, което предполага дълготраен ефект.

Друг ключов момент е, че това лекарство изглежда действа по-добре от обикновените противовъзпалителни лекарства като ибупрофен, които не са помогнали много при същите миши модели. За разлика от лекарствата, които са насочени само към един път в организма, това ново лечение действа едновременно върху множество системи, свързани с възпалението. Това по-широкообхватно действие може да обясни защо то се оказва по-ефективно.

Въпреки че резултатите са обещаващи, учените предупреждават, че ще минат много години, преди това лекарство да бъде използвано при хора. Превръщането на ново съединение в безопасно и одобрено лекарство е дълъг и скъп процес.

Лекарството трябва да премине през много етапи на изпитване, като се започне с лабораторни изследвания и изследвания върху животни, последвани от няколко кръга клинични изпитвания върху хора. При тези изпитвания се проверяват безопасността, правилната дозировка и ефективността на лекарството. Целият процес често отнема повече от десетилетие.

Все пак има реална надежда. Изследователите вече са патентовали лекарството, а фармацевтична компания в САЩ е закупила правата за по-нататъшното му разработване. Сега тази компания ще започне предклинични и клинични тестове.

Учените от университета в Барселона ще продължат да работят в тясно сътрудничество с компанията като експертни съветници, за да се уверят, че проектът върви по план.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Трима души получиха шанс за живот след трансплантация на Разпети петък

Трансплантация

Снимка МУ

На Разпети петък бяха извършени три трансплантации след донорска ситуация в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, съобщиха от болницата.

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана от екип на ИСУЛ с координатор д-р Мая Младенова.

Така 36-годишен мъж бе трансплантиран с черен дроб във Военномедицинска академия.

В Университетската болница „Лозенец“ медицински екип от Клиниката по урология, с ръководител д-р Борил Петров, трансплантира бъбреци на двама мъже – на 44 и на 58 години.

Взети са също роговици, кожа и костна тъкан, които ще бъдат трансплантирани на други нуждаещи се пациенти, за да подобрят значително качеството им на живот.

Според информация от лечебните заведения пациентите са в добро общо състояние и остават под лекарско наблюдение в реанимациите. По медицински причини други органи не са трансплантирани.

Министерствота на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ изразиха съболезнования към близките на донора и дълбока благодарност за тяхното благородно решение, взето в труден момент, да спасят човешки живот. Благодарност се изказва и на екипите на лечебните заведения.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

МЗ предлага всички задължителни ваксинации да се вписват в е-здравното досие

Ваксинация

Снимка Интернет

Всички задължителни, препоръчителни и целеви ваксинации да бъдат вписани в електронните здравни досиета на пациентите, за да се улесни достъпът до информация за извършените имунизации.

Това предлага здравният министър Силви Кирилов. Той е пуснал за обществено обсъждане идеята си.

Според него така ще се отмени изискването за предоставянето на бележка от общопрактикуващите лекари за извършената имунизация, което ще ги облекчи от тази административна тежест.

Предвижда се още създаване на електронна система, в която да се отчитат всички биопродукти, необходими за имунизации, за да отпадне задължението на лечебните заведения да правят годишен отчет за наличностите си.

При отказ от имунизация лекарите ще обсъждат причините с пациента и ще го убеждават за ползата от ваксините и тяхната безопасност. При повторен отказ ще има глоба от 50 до 100 лв. и до 200 лв. при второ неявяване.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Търсят се спешно кръводарители за родилка

Кръводарители

Снимка Архив

Кръводарители във ВМА

Търсят се спешно кръводарители за родилка от Бургас, настанена в реанимация в университетската болницата в кв. „Ветрен“.

Жената се бори за живота си заради кръвоизлив след раждането, съобщава БНТ.

Необходима е кръв от кръвна група А отрицателна. В социалните мрежи близките заявиха, че кампанията ще продължи и след празниците, а сега ще се използват запаси с кръв от други лечебни заведения.

Желаещите могат да дарят кръв в Центъра по трансфузионна хематология в Бургас с посочено име – Ирина Желязкова Панайотова.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 31 минути

Два бронзови медала за България в последния ден на Европейското първенство по спортна акробатика в Люксембург

Спортпреди 36 минути

Интер Милано допусна поражение срещу Болоня

Святпреди 56 минути

Украинското външно министерство поиска от телевизия „Фокс нюз“ да се извини за това, че е обозначила Киев като руски град

Спортпреди 60 минути

Борусия Дортмунд достигна до успеха срещу Борусия Мьонхенгладбах в Първа Бундеслига

Спортпреди един час

Динко Динев загуби на старта на квалификациите на турнир по тенис от сериите „Чалънджър“ в Абиджан

Спортпреди един час

Ливърпул се наложи срещу Лестър, който изпадна от Висшата лига

Спортпреди един час

Мениджърът на Арсенал Микел Артета се надява Букайо Сака да бъде готов за полуфиналите в Шампионската лига

Святпреди 2 часа

Няма нареждане от Путин за удължаване на великденското примирие, заяви Кремъл

Спортпреди 2 часа

Виляреал не успя да победи Реал Сосиедад в Примера дивисион

Спортпреди 2 часа

Холгер Руне победи Карлос Алкарас на финала на турнира по тенис в Барселона

Спортпреди 2 часа

Българинът Мартин Чой и Team Racing 85 завършиха на 11-о място в клас Суперсток в мотоциклетното състезание „24 часа на Льо Ман“

Святпреди 2 часа

Израелската армия публикува детайли от проверка на убийството на служители на спешните служби в Газа миналия месец

Балканипреди 4 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Балканипреди 4 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Българияпреди 5 дни

Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов

Святпреди 4 дни

Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски

Святпреди 5 дни

Тръмп подписа указ за намаляване на цените на медикаментите

Обществопреди 5 дни

Навършват се сто години от атентата в църквата „Света Неделя“

Бизнеспреди 4 дни

Интервю | Ричард Далтън: Иран разбира ядрената сделка като „аз печеля нещо и ти печелиш нещо“, а Тръмп – не

Политикапреди 4 дни

Борисов стана борец срещу Магнитски – Пеевски бил натопен по доноси, “тече процес“ по отмяната

Обществопреди 4 дни

Почти лято – до 26 градуса днес

Бизнеспреди 4 дни

Ядрената сделка между Тръмп и Иран: Дипломация или нова конфронтация

Обществопреди 4 дни

Голямото пътуване започва днес, промени в движението и много полицаи на пътя

Обществопреди 3 дни

Еврокомисар Марта Кос: Черна гора и Албания ще бъдат готови за членство още в мандата на тази ЕК

Новини