Общество
Какво и къде изнасяме с Lidl в Европа – топ продукти и пазари за 2024 г.
Продукти на български производители се реализират все по-успешно както на вътрешния пазар у нас, така и в търговската мрежа на Lidl в цяла Европа. Според актуалните данни на ритейл веригата, оборотът, който български производители са реализирали през 2024 г. от износ на свои стоки в мрежата на Lidl, надхвърля 106,5 млн. лв.
В съвместната си работа с български компании, Лидл България споделя ноу-хау, както и стратегически насоки за развитие на производството – повишаване на качеството, разширяване на асортимента, въвеждане на иновации и оптимизации. Това им помага да се развиват не само на българския пазар, но и да бъдат достатъчно конкуренти на външни пазари. През 2024 г., продуктите на 39 български компании са достигнали до 28 държави, като отчетеният ръст в оборота е близо 22% спрямо предходната година. Освен традиционно успешни и търсени продукти, така и някои по-иновативни и нишови продукти се радват на все по-голямо търсене в търговската мрежа на Lidl в цяла Европа.
Водещи пазари по оборот
През 2024 г. извън родния пазар, българските продукти в Lidl са намерили най-голяма реализация в Гърция, която е начело с оборот от 31,4 млн. лв. и асортимент от общо 33 продукта. За сравнение, през 2023 г. най-високият експортен оборот е бил 30,1 млн. лв., отчетен не в южната, а в северната ни съседка – Румъния. Интересното е, че на румънския пазар асортиментът от продукти е почти двойно по-голям и Румъния остава водещ европейски пазар за българските компании по разнообразие на изнасяната продукция с общо 69 български продукта.
Трета по оборот от износ на български продукти за миналата година е Германия с 10,7 млн. лв., запазвайки позицията си от предходната година, но с увеличение на обемите. Следват я Унгария с 6,8 млн. лв. и Република Сърбия с 5,8 млн. лв., макар и асортиментът в Република Сърбия да е над двойно по-голям от този в Унгария и втори по разнообрази след този в Румъния. Това се дължи най-вече на сходство във вкусовете в балканските съседни държави, както и териториалната близост, която улеснява логистиката. През 2024 г. в топ 10 влиза и Кипър, изпреварвайки Словения и заемайки десетото място с постигнат експортен оборот от български стоки от над 1,3 млн. лв.
Прави впечатление, че на някои пазари увеличението на оборот и обеми е многократно. Такива примери са Италия с над четирикратно увеличение (над 424%) с големи обеми от веган крем за готвене, оризов чипс, оризовки и оризови барчета. Друг пример за експоненциален ръст е Великобритания с над 234% ръст на експортния оборот и съществено увеличение на обемите зелени маслини с бадем, оризов чипс и специфичният ориенталски млечен продукт лабне. В Кипър увеличението е с над 151% заради значително нарасналите експортни обеми от българско слънчогледово олио.
Най-успешни продукти
Сред най-търсените български продукти в европейската мрежа на Lidl за 2024 г. са различни видове хляб, мини банички и други тестени изделия, слънчогледово олио, телешки стекове, риба. Българските млечни продукти – кисело мляко, овче и биволско сирене, както и специфични млечни продукти като сирене Чечил в сламура и лабне са особено търсени по време на ориенталските тематични седмици в Lidl. В Германия например, сред българските продукти с най-големи експортни обеми са шоколираните плодове и ядки.
Износът на български плодове и зеленчуци също се е увеличил близо три пъти на годишна база. Сред най-големите пазари за тях е Латвия, където продуктът с най-голям експортен обем за 2024 г. са българските дини.
Българското слънчогледово олио е сред водещите качествени продукти, с най-големи реализирани обеми през миналата година в Гърция, Унгария и Кипър. В държавите от Източна Европа популярни са тестените изделия като хляб, питки и кифлички, както и кисело мляко, консервирани храни като лютеница с патладжан, айвар, печени чушки и кисели краставички. Интересно е да се отбележи, че в Румъния, от всички 69 продукта, които се предлагат, водеща позиция заема българското бутер тесто. В Германия пък най-голям оборот се реализират плодовете в шоколадова глазура, произвеждани от българската компания Виктория нутс ЕООД.
Интересно е, че навсякъде в Европа се търсят за похапване български снаксове и лакомства. В категорията на чипсове и снаксове има редица успешни примери и сериозно увеличение на обеми и оборот. Оризовките и чипсът от кафяв ориз, произведени от Нухелт АД, се реализират успешно на пазари като Белгия, Великобритания, Испания, Португалия и Финландия. Суровите барчета от Смарт органик АД, които се предлагат в мрежата на Lidl в Европа под собствената марка Alesto, са търсени в Германия, Румъния, Унгария, Италия, Португалия, Гърция, Сърбия, Австрия, Швеция, Швейцария, Хърватия и Словения. По-традиционните брускети и пшенични печени снаксове постигат сериозно увеличение на експорта през 2024 г., като производителят Фикосота Фууд ООД реализира своя продукция в 8 европейски държави.
Увеличението на продажбите на български стоки в цяла Европа с Lidl е сигурен знак за тяхното високо качество, добра конкурентоспособност и съответствие с европейските изисквания. Благодарение на устойчивото си партньорство с Лидл България и бизнес модела със собствени марки на смарт ритейлъра, българските производители получават многократно по-големи възможности да разгърнат мащаба си и да излязат на нови пазари.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Онлайн академия помага на учителите да развиват критично мислене и креативност в дигитален контекст

Второто издание на Дигиталната академия за учители поставя на фокус две от най-ключовите умения в съвременния свят – критично мислене и креативност в контекста на виртуалното общуване. Тя се организира от образователната платформа prepodavame.bg, с подкрепата на Yettel България, и предоставя безплатни за учителите ресурси, свързани с новите технологии и изкуствения интелект. В поредица от обучения, уебинари и видеа участниците ще развиват способностите си да разбират, използват и анализират дигитална информация, като внедряват наученото в клас и го предават на своите ученици.
Двете теми са част от Европейската рамка за дигитална грамотност (DigComp), която дефинира пет основни области на дигиталните компетентности – информационна и медийна грамотност, комуникация и сътрудничество, създаване на дигитално съдържание, безопасност и решаване на проблеми. Академията се базира именно на тези принципи, като предоставя структурирано и практическо обучение за преподавателите.
„В днешната информационна среда, изпълнена с фалшиви новини, алгоритми и различни дигитални влияния, е критично важно учениците да могат да анализират и оценяват информацията, която достигa до тях. Затова стартираме второто издание на Академията именно с този модул – той е в основата на дигиталната грамотност“, коментира Иван Попов от екипа на prepodavame.bg.
Инициативата е част от програмата за дигитално приобщаване на Yettel, а партньорството с prepodavame.bg се реализира за трета поредна година. Като част от своята стратегия за устойчиво развитие телекомът си поставя за цел ежегодно да помага на 10 хил. души да подобрят своите цифрови познания и умения. В първото издание на Академията през 2024 г. бяха обучени над 4300 учители, които получиха практически насоки за използването на инструменти като ChatGPT, Gemini, Copilot и BgGPT. Те от своя страна предадоха знанията на над 16 800 ученици и ги запознаха с особеностите при създаване на съдържание чрез инструментите, базирани на изкуствен интелект.
„С второто издание на Академията надграждаме темите за изкуствения интелект и новите технологии, като се фокусираме върху практическите умения за създаване, анализ и отговорно използване на дигитално съдържание. Подрастващите днес са изложени на сериозен обем информация в мрежата, затова в програмата ни „Безопасен интернет и развитие на дигиталните умения“ обръщаме особено внимание на дезинформацията и разпознаването на фалшиви новини“, коментира Маргита Колчева, мениджър „Устойчиво развитие“ в Yettel.
Първото обучение стартира на 12 април и ще адресира част от новите предизвикателства пред учителите, свързани с навлизането на интернет и технологиите в образователния процес. Участниците ще се запознаят с разнообразни дигитални инструменти и педагогически подходи, които могат да помогнат на учениците да анализират, оценяват и интерпретират информация в онлайн пространството. Специално внимание ще се обърне и на изкуствения интелект с изследване на възможностите и пречките при използването му в образователен контекст и методи за анализ на AI-генерирано съдържание.
Второто издание на Академията ще продължи с обучение за развитие на креативно мислене в дигитален контекст и уебинари, насочени към изграждане на цялостен дигитален инструментариум за преподавателите. През есента на разположение на учители и ученици ще бъдат и инструменти за самооценка на дигитална грамотност.
Повече информация за програмата и възможностите за записване може да бъде намерена на: https://prepodavame.bg/digitalna-akademia/.
Източник: Offnews.bg
Общество
За начало “Религия и добродетели“ ще се учи в 1. клас, без оценки

Изучаването на предмет „Религия и добродетели“ за начало ще бъде въведено за първи клас. По предмета няма да се пишат оценки.
Това предвижда предложението, което МОН ще публикува за обществено обсъждане следващия месец, стана ясно от изказване на министър Красимир Вълчев. Той гостува днес на отбелязването на 35-тата годишнина на учителския синдикат към КНСБ, воден от Янка Такева.
Родителите на децата, или по-големите ученици, които не желаят да се учи с елементи на конфесионално образование, ще имат програма, която ще е ориентирана към тях, подчерта министърът на образованието пред журналисти.
По думите му за изучаването на религия има три групи мнения. „Едното е, че не трябва да се учи, не трябва да има такъв предмет. Другото е, че трябва да има такъв предмет с акцент върху вероучението – нещо, което духовенството иска. Третата група мнения са, че трябва да имаме предмет, но повече насочен към изграждането на културните, етичните, историческите компетентности на децата. Ние ще намерим баланс между това и най-вероятно със Закона за предучилищното и училищното образование ще предложим този предмет да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и във факултативните часове. Ще предложим предметът „Добродетели и религии“ да бъде подчинен на изграждането и формирането на добродетели у децата, или на възпитателната функция и да ги направим добри хора. На законово ниво най-вероятно ще може да се види, че ще има възможност за избор на програми и такава възможност има и в момента“, обясни образователният министър, цитиран от БТА.
Чуйте разговора ни по темата с преводача и граждански активист Ирина Манушева в подкаста на OFFNews:
Източник: Offnews.bg
Общество
За начало “Религия и добродетели“ ще се учат в 1. клас, без оценки
Снимка БГНЕС
Красимир Вълчев
Изучаването на предмет „Религия и добродетели“ за начало ще бъде въведено за първи клас. По предмета няма да се пишат оценки.
Това предвижда предложението, което МОН ще публикува за обществено обсъждане следващия месец, стана ясно от изказване на министър Красимир Вълчев. Той гостува днес на отбелязването на 35-тата годишнина на учителския синдикат към КНСБ, воден от Янка Такева.
Родителите на децата, или по-големите ученици, които не желаят да се учи с елементи на конфесионално образование, ще имат програма, която ще е ориентирана към тях, подчерта министърът на образованието пред журналисти.
По думите му за изучаването на религия има три групи мнения. „Едното е, че не трябва да се учи, не трябва да има такъв предмет. Другото е, че трябва да има такъв предмет с акцент върху вероучението – нещо, което духовенството иска. Третата група мнения са, че трябва да имаме предмет, но повече насочен към изграждането на културните, етичните, историческите компетентности на децата. Ние ще намерим баланс между това и най-вероятно със Закона за предучилищното и училищното образование ще предложим този предмет да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и във факултативните часове. Ще предложим предметът „Добродетели и религии“ да бъде подчинен на изграждането и формирането на добродетели у децата, или на възпитателната функция и да ги направим добри хора. На законово ниво най-вероятно ще може да се види, че ще има възможност за избор на програми и такава възможност има и в момента“, обясни образователният министър, цитиран от БТА.
Чуйте разговора ни по темата с преводача и граждански активист Ирина Манушева в подкаста на OFFNews:
Източник: Offnews.bg
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 4 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик