България
Великденски добавки получават 34% от пенсионерите в Монтанско, съобщи директорът на клона на НОИ в Монтана

От 40 220 пенсионери в област Монтана добавки за великденските празници към пенсиите си получават 13 784 души, което е около 34% от тях и е сравнителни висок процент за страната, съобщи на брифинг директорът на клона на Националния осигурителен институт (НОИ) в Монтана Станимир Стоев.
През април в региона ще бъдат изплатени пенсии на стойност 24,57 млн. лева и добавки за 689 хиляди лева. Право на добавки имат хората с пенсия и добавки към нея под 638 лева, като те ще получат по 50 лева, уточни Стоев. Той съобщи, че от днес сумите са по банковите сметки на пенсионерите, а тези, които получават пенсиите си по пощата, ще получат сумите си от днес до 22 април.
От 28 март започна програмата на НОИ за профилактика и рехабилитация, по която всеки работещ или пенсионер може да почива и да се лекува в различни бази в страната. В момента 23 дружества предлагат такава почивка, като две от тях са в област Монтана – комплексът „Свети Мина“ във Вършец и хотелите „Тинтява 1“ и „Тинтява 2 във Вършец. Рехабилитацията в различните бази е в зависимост от заболяванията и предписанията на личните лекари, изпращащи своите пациенти. От тази година те ще доплащат с 15% повече средства за своята почивка, съобщи още Станимир Стоев.
/РИ/
Източник: БТА
България
При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в землището на с. Първенец, община „Родопи“. Екипът, изготвил Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), и представители на фирмата-инвеститор отговаряха на десетки въпроси на гражданите, свързани със замърсяването на въздуха и водата и нарушаването на екосистемите и баланса в региона. Обсъждането се проведе в залата на Народно читалище (НЧ) „Съзнание 1914 г.“ в селото.
Това е третото обществено обсъждане на инвеститорското намерение на фирма „Толи“ ЕООД. Тя е представила в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив допълнен доклад по ОВОС. Експертите твърдят, че тежкотоварните превозни средства, които ще извозват материала от кариерата, няма да преминават през нито едно населено място, няма да има взривове и няма констатирани водопритоци на подземни води.
Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 дка в местността Иванчовата чука, на 1,2 км. северно от Първенец, 2,4 км. югоизточно от Златитрап и 2,5 км. югозападно от кварталите на Пловдив „Коматево“ и „Прослав“. Източната граница на находището се намира на 60 метра от коритото на реката и на 20 метра от дигата. В концесионната площ попадат земеделски земи – общински и частни, стара кариера за чакъл, обработваеми ниви, изоставени земи, черни пътища, напоителен канал и бивше летище. Планира се целогодишен добив за срок от 35 години.
Кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов коментира, че има нарушения на процедурата и фирма „Толи“ ЕООД има разрешение от 2011 г. за търсене и проучване на неметални полезни изкопаеми – индустриални материали, като подземни богатства в разрешителното няма. Тази кариера е недопустима, тъй като има многобройни отрицателни становища, шест решения на Общински съвет – пет на „Родопи“ и едно на „Пловдив“, които заявяват, че са против нея, посочи Михайлов. По думите му намерението не отговоря на Плана за интегрирано развитие на общината, където ясно е посочено, че няма място за кариерни дейности на територията на „Родопи“. Администрацията днес е направила проверка на нивото на подпочвените води на терен, попадащ в находището. Специалистите установиха, че в три изкопа има подпочвена вода на 1 до 2 метра дълбочина, посочи кметът и допълни, че според изследването на ОВОС-а, направено през сухия период на миналата година – месец юли, нямало вода до 13-я метър, което не е вярно.
Общинският съвет на „Родопи“ прие на 4 април с пълно единодушие декларация срещу изграждането на кариерата.
През миналия месец общо събрание в селото избра инициативен комитет, който инициира и подписка срещу инвестиционното намерение.
Източник: БТА
България
Дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград

Шестгодишно дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград, съобщиха от прокуратурата в Хасково. Смъртта е настъпила вчера вечерта, а пристигналите парамедици само са констатирали кончината на детето.
Образувано е досъдебно производство по чл. 122, ал. 1 от Наказателния кодекс за причиняване на смърт по непредпазливост, уточниха от държавното обвинение. Утре се очакват подробности, увериха оттам.
Социалната услуга в Кризисния център е външна за община Димитровград. Тя е възложена на Фондация „Български център за джендър изследвания – клон Хасково“, пише в официалния сайт на Община Димитровград.
Трагедията е отразена и на официалната фейсбук страница на центъра с коментара: „Вчера едно от нашите прекрасни деца в Кризисния център стана звездичка! Почивай в мир, скъпо дете, ние никога няма да те забравим! Ти направи живота ни по-светъл и смислен“!
/МК/
Източник: БТА
България
Община Русе е получила разрешение за сондажи за поливна система на дунавския кей

Община Русе е получила разрешение от Басейнова дирекция за сондажи за поливна система на дунавския кей. Това каза заместник-кметът на крайдунавския град по „Опазване на околната среда и комунални дейности“ Никола Лазаров по време на днешната открита среща, организирана от постоянната комисия по екология към местния Общински съвет, на която бяха коментирани и проблемите със замърсяването на въздуха.
Той отбеляза, че с изграждането на поливна система крайбрежната ивица ще придобие по-зелен облик. Лазаров добави, че именно растителността и най-вече дърветата е необходимо да бъдат обгрижвани с осигуряването и на съответна поливна система, каквато ще бъде изградена и в градинката на площад „Дунав“.
Директорът на общинската дирекция „Екология и зелена градска среда“ проф. Любомир Владимиров добави, че Община Русе има залесителна програма всяка година, която планира засаждането на определени видове в различни райони.
„В града има около 60 хиляди картотекирани дървета и още поне толкова, които не са картотекирани. Голяма част от тях са садени безразборно, най-вероятно от годините, когато в Русе имаше проблеми и с хлора. Те са се появили на места, на които не са създавали проблеми към дадения момент, но сега при тази инфраструктура, кореновата им система повдига огради, къщи. Имаме не една и две такива жалби“, каза още Лазаров.
За сметка това се обсъждат възможности за организиране на осиновяване или засаждане на дървета от граждани на определени места след консултация с ландшафтен архитект.
/МК/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 4 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик