Балкани
Без агнешко и с повече яйца ще бъде Великденската трапеза на румънците

Около 40 леи или 16 лв. струва в момента килограм агнешко в Румъния. То няма да поскъпва за Великден, обещават производителите, но потребителите нямат интерес да купуват, съобщава в свой репортаж по темата румънската национална телевизия ТеВеРе.
Причините за това са две – повишението на цените на консумативите, които сериозно засегнаха бюджета на румънците и чумата по дребните преживни животни. Фермерите се опасяват, че ще останат с непродадена стока. Останалите след Великден агнета най-вероятно ще бъдат изнесени за арабските страни.
Поскъпване няма и при яйцата, но за разлика от агнешкото, там търсенето расте. Дори ако през периода на Великденските празници вътрешното потребление се увеличи с 50 процента, а румънецът консумира средно около 30 яйца, в сравнение с 21 в нормален месец, птицефермите в страната могат да осигурят необходимите количества, предава Диджи24. В момента едно яйце струва около 0,60 бани или 0,24 ст.
“Ако погледна цените, регистрирани в други страни, ще видите, че Румъния е с една от най-ниските цени на яйцата в Европейския съюз. Ние имаме 211 евро/100 кг, България – 222 евро/100 кг, Унгария – 286 евро/100 кг. По-евтино е само във Финландия – 204 евро/100 кг”, заяви председателят на Румънския съюз на птицевъдите Илие Ван за Аджепрес.
Относно възможността за износ на яйца за САЩ, които са изправени пред недостиг, той коментира, че има определени условия, на които животновъдите в Европа не могат да отговорят.
„Американците ни поискаха яйца, но засега не можем да ги дадем. Има някакви условия, които те поставят, а ние в Европа не ги изпълняваме – в смисъл, че искат яйцата да се измият, а ние не го правим, и след това да се замразят. Много е трудно да се транспортират яйца с черупки от Европа до САЩ”, уточни той.
Според данни на Националния статистически институт миналата година над половин милиард яйца са преминали през границите на страните от ЕС, а почти 200 милиона яйца са дошли оттам.
Източник: БТА
Балкани
МИНА: „Мудис“ потвърди стабилната перспектива на Черна гора и рейтинга й – „Ba3“

Агенцията за кредитен рейтинг „Мудис“ (Moody’s) потвърди стабилната перспектива на Черна гора, запазвайки нейния рейтинг „Ba3“, предаде за БТА черногорската агенция МИНА, позовавайки се на прессъобщение на Министерството на финансите.
Според министерството запазването на кредитния рейтинг потвърждава, че Черна гора е на стабилен път на напредък по отношение на икономическите политики и процесите на развитие, прилагани по време на мандата на 44-ото правителство.
„Това потвърждение е положителен сигнал за икономиката на Черна гора, което показва, че ние управляваме отговорно публичните финанси и че нашите икономически програми са устойчиви“, се казва в прессъобщението.
В доклада на „Мудис“ се отбелязва, че рейтингът на Черна гора може да се подобри, ако фискалната консолидация бъде допълнително ускорена и ако фискалните рискове, свързани с останалите участъци от магистралата Бар-Боляре, останат под контрол.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
Проектът „Ядар“ заслужава да бъде разгледан от ЕС, казва сръбският министър на енергетиката

Сръбският министър на минното дело и енергетиката в правителството в оставка Дубравка Джедович Ханданович заяви, че проектът „Ядар“ за добив на литий от мултинационалната компания Рио Тинто (Rio Tinto) заслужава да бъде разгледан от ЕС заради ползите, които може да донесе на Сърбия, съобщи сръбската секция на радио Свободна Европа.
„Остава да се види дали ЕС ще прецени, че проектът заслужава внимание да бъде анализиран и включен в списъка с проекти за критични суровини извън ЕС“, каза днес Джедович Ханданович в предаване на телевизия „Първа“.
Тя добави, че ЕС е съобщил, че в близко бъдеще ще публикува списък с проекти за критични минерални ресурси извън своята територия.
Дубравка Джедович Ханданович каза, че правителството на Сърбия „е търпяло критики и слушало твърдения, че няма да има нито един литиев проект и че ЕС иска да направи колония от Сърбия и че иска само добив на суровини“.
На 25 март Европейската комисия публикува списък от 47 стратегически проекта за насърчаване на производството в ЕС на 14 от 17-те суровини, които преценява, че са от критична важност за енергийния преход и сигурността. Очаква се обявяването на списъка на проектите извън ЕС.
Проекти, които са обявени за стратегически от ЕС, получават финансова подкрепа от Съюза и опростени процедури за издаване на разрешителни.
„Става дума за 13 страни членки на ЕС – Белгия, Франция, Италия, Германия, Испания, Естония, Чехия, Гърция, Швеция, Финландия, Португалия, Полша и Румъния. Що се отнася до Сърбия, все още имаме стратегически проект, който беше признат в Сърбия и потвърден преди 20 години“, коментира Джедович Ханданович.
Сръбското правителство съживи миналата година плановете на „Рио Тинто“ за откриване на рудник за литий в долината Ядар, Западна Сърбия. Проектът на стойност 2,4 милиарда долара беше спрян преди две години заради протести на екоактивисти. Част от гражданите и екоактивисти са против добива на литий и бор, тъй като според тях той представлява голям риск за околната среда. В редица сръбски градове бяха организирани мащабни протести с искане проектът да бъде спрян.
ЕС и Сърбия подписаха миналата година ключово споразумение за сътрудничество в областта на добива на литий и за засилване на връзките в производството на батерии и електрически превозни средства. На подписването на меморандума за разбирателство присъства наред със сръбския президент Александър Вучич и германският канцлер Олаф Шолц.
Източник: БТА
Балкани
ХИНА: Всичко е готово за началното военно обучение, каза хърватският министър на отбраната Иван Анушич

Министърът на отбраната на Хърватия Иван Анушич и началникът на Генералния щаб на хърватските въоръжени сили генерал Тихомир Кундид посетиха днес сградите за участниците в началното военно обучение във военния полигон „Еуген Кватерник“ в Слун и казаха, че всичко е готово за обучение на наборници, предаде агенция ХИНА.
„Ние сме напълно готови да провеждаме начално военно обучение за пет набора годишно, с по 800 души на набор“, каза Анушич.
Той припомни, че в миналото военната служба е била шест месеца, а сега два, а цивилната – три-четири месеца. Наборниците ще имат право на възражение по съвест.
Тези, които изберат началното военно обучение, ще получават месечна заплата от 1100 евро, няма да бъдат освободени от работа заради това, военната им служба ще се зачита за трудов им стаж и ще имат предимство при наемане на работа в държавни или обществени служби.
Анушич смята, че интересът към началното военно обучение ще бъде много по-голям от очакваното. Той отбеляза, че преди да започне обучението трябва да бъдат приети необходимите закони, като те първо трябва да бъдат съгласувани между кабинетите на премиера и президента.
„Всички документи, необходими за процеса, са в кабинета на премиера. Надявам се законите да бъдат приети до лятната ваканция (на парламента) и след това да няма пречки и да сме готови да приключим всичко до есента“, каза Анушич.
Той каза, че президентът Зоран Миланович е бил информиран за всичко и не е заявил никакви възражения, като добави, че целта на проекта е да се попълни резервът на хърватската армия.
Началникът на Генералния щаб на хърватските въоръжени сили генерал Тихомир Кундид представи концепцията за провеждане на начална военна подготовка. „Типичният ден за наборника е с класически военен график – ранно ставане, физически упражнения, сутрешна тренировка, обяд, последвано от следобедна тренировка до вечеря“.
Целта на обучението е подготовка на наборници за активна военна служба или резервни сили. На въпрос дали два месеца военна служба не са твърде кратко време, Кундид каза, че са достатъчни и че целта на армията не е да обезкуражава младите хора.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 4 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик