Балкани
Турската брегова охрана спаси 25 нелегални мигранти край бреговете на окръг Анталия; намерено е едно тяло

Екипи на Турската брегова охрана спасиха 25 нелегални мигранти от носеща се по течението гумена лодка край бреговете на курортния град Кас в южния окръг Анталия, след като плавателният съд получил повреда в двигателя, съобщиха властите в събота. На мястото на инцидента е намерено едно тяло, предаде Анадолската агенция.
Според съобщение на командването на Турската брегова охрана от лодката е бил получен сигнал за бедствие, който е предизвикал бърз отговор на екипите. Мигрантите, включително 13 деца, са били спасени от плавателния съд, който дрейфувал в Средиземно море.
Властите потвърдиха задържането на едно лице, заподозряно в трафик на хора. Разследването на инцидента продължава.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
На 26 април започва строителството на мост със символично значение за Румъния и Република Молдова

Официални представители на Румъния, Молдова и Европейския съюз ще присъстват на тържественото начало на строителството на мост на река Прут, който ще свърже Румъния и Република Молдова по така наречената „Магистрала на обединението“, съобщава агенция Аджерпрес.
На 26 април ще бъде даден старт на строежа на моста Унген-Голаещ, част от магистрала А8, наричана в Румъния „Магистрала на обединението“, тъй като свързва румънските градове Търгу Муреш и Яш с граничния град Унген в Република Молдова, откъдето започва национален път R1 до столицата на Молдова Кишинев.
Тържественото начало на строителството ще бъде съпътствано от фестивал под наслов „Мостът на цветята“, като това ще бъде и името на новия мост. Името е избрано, за да припомня за събитията от 1990 г., когато румънци и молдовци се събират символично на бреговете на река Прут и за първи път след Втората световна война е било възможно преминаването на границата между двете страни без документи.
Според молдовските власти движението по новия мост ще бъде пуснато през есента на 2026 г., а завършването на „Магистралата на обединението“ се очаква в периода 2029-2030 г.
Строежът на моста се финансира изцяло с европейски средства чрез Механизма за свързване на Европа, а стойността на проекта надхвърля 30 млн. евро.
Мостът ще бъде магистрален, с дължина 261 метра, и четири платна и тротоар. Проектът включва и изграждането на граничен пункт и паркинг за ТИР-ове и автомобили.
Съпътстващият събитието фестивал ще включва зрелищна въздушна акробатика и демонстрации на парашутисти, представяне на народни занаяти и традиционни храни, вина и бира, както и други продукти от местни производители. Ще има и концерт с популярни изпълнители от Румъния и Република Молдова.
Източник: БТА
Балкани
Премиерът на Ирак ще посети Анкара през май за стратегически разговори

Иракският премиер Мохамед Шия ас Судани предстои да посети Анкара в началото на май, за да участва в четвъртата среща на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище, съобщава изданието „Тюркийе тудей“.
Посещението се очаква да се фокусира върху засилването на икономическото сътрудничество и инвестиционните връзки, както и разширяването на сътрудничеството в регионалната сигурност.
Визитата идва на фона на интензивните усилия на Анкара за постигане на целта „Турция без терор“ и свързаните с това значителни развития в областта на сигурността, отбелязва изданието.
Очаква се предстоящите разговори да обърнат внимание на текущите усилия в процеса по разоръжаване и разпускане на Кюрдската работническа партия (ПКК), смятана за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ, след призива на лидера ѝ Абдуллах Йоджалан за прекратяване на въоръжената дейност.
Анкара приветства решението на Багдад миналата година да определи ПКК като „забранена организация“. Турски официални представители отбелязват също, че иракското правителство наблюдава внимателно резултатите от призива на Йоджалан за разоръжаване на ПКК, която има бази в Северен Ирак.
Очаква се на срещата да бъдат разгледани потенциалните следващи стъпки след очакваното изпълнение на този призив и да бъдат набелязани нови двустранни мерки за засилване на сътрудничеството в областта на сигурността.
Посещението на Ас Судани има за цел също така да задълбочи икономическото сътрудничество и да издигне инвестиционните отношения между Турция и Ирак на нови нива, посочва изданието.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Модернизацията и разширяването на 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ в окръг Констанца с инвестиция на румънското правителство от над 2,5 млрд. евро ще превърне това място в „регионален стратегически център на НАТО“, способен да приеме до 10 000 румънски и съюзнически военнослужещи, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на източници от отбраната.
Румънската инвестиция е структурирана за 20 години и ще бъде реализирана на четири етапа, посочва агенцията.
Голяма част от общо 1700 американски военни, дислоцирани в Румъния, са базирани именно в база „Михаил Когълничану“. Присъствието на американските сили на територията на Румъния подсилва регионалната стабилност и обезкуражава външните заплахи, отбелязва Аджерпрес.
Източниците от отбраната заявиха пред агенцията, че всички споразумения между Румъния и САЩ, включително тези, които регламентират американското военно присъствие в страната, са в сила, спазват се и постоянно се адаптират към развоя на ситуацията в сферата на сигурността в региона.
В този смисъл стратегическите съоръжения, разположени във военни бази на румънска територия, като например американските сили, разположени на ротационен принцип в 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ или противоракетната система „Иджис Ъшор“, инсталирана в база „Девеселу 99“, която е интегрирана в противоракетната система на НАТО, „са ясно доказателство за съвместния румънско-американски ангажимент към колективната съюзническа сигурност“, заявиха източниците.
Американски и европейски военни източници бяха цитирани наскоро от ЕнБиСи Нюз (NBC News), че представители на Министерството на отбраната на САЩ обмислят изтегляне на близо 10 000 американски войници от Източна Европа, по-специално от Румъния и Полша.
Бившият командир на американските сили в Европа генерал Бен Ходжис заяви преди няколко дни в интервю за Диджи 24, че e възможно американските военни от базата “Михаил Когълничану” да бъдат изтеглени заради стремежа на новата администрация за икономии в бюджета на Пентагона.
Временният президент на Румъния Илие Боложан заяви на пресконференция миналата седмица, че няма дискусия и официална информация, която да потвърди, че администрацията на САЩ обмисля изтегляне на около 10 000 американски войски от Източна Европа, по-точно от Румъния и Полша.
Боложан обаче уточни, че спазването на ангажимента към НАТО не означава, че не може да има определено преразпределение или разместване в рамките на организацията, което по думите му се случва непрекъснато.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 4 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести