Балкани
Наша сънародничка от Стар Бешенов в Румъния участва в симфонична интерпретация на български народни песни

За Елена Дойчева-Драгомир сме ви разказвали и друг път. Българката от Стара Загора вече над 20 години живее и работи в Стар Бешенов, където е най-старата българска общност в Румъния. Там сънародничката ни се занимава предимно с музика и танци. И за тази своя дейност бе номинирана за “Българка на годината” от Изпълнителната агенция за българите в чужбина.
Отскоро Елена е неразделна част от един уникален проект, наречен “ГЛАС” – симфонична интерпретация на българската музика през прочита на младия композитор Денис Арделян, който е банатски българин. Проектът бе представен за първи път с концерт в Деня на банатските българи от Тимишоара, а вече го има и на диск. В новото си „облекло“ българският фолклор ще бъде на музикална сцена и у нас до края на годината.
Следва интервюто, което Елена Дойчева-Драгомир даде за БТА в Тимишоара.
Елена, как възникна идеята за този проект, който е уникален по рода си?
Първоначалната идея беше на композитора Денис Арделян. Той е банатски българин, мой бивш ученик, но си поддържаме приятелски, работни отношения. Един ден ми сподели, че иска да направи някакви преработки от рода на музиката, както прави Горан Брегович. Но с български фолклор, с български фолклорни песни. И тогава ме попита кое ми е любимо, какво ми харесва, поиска да дам предложения. Изпратих му клипчета, варианти и той сам си ги подбра. След това започна полека-лека да ги разработва, да си прави композиции. Отначало въобще нямах намерение да се включвам в цялата тази работа (смее се), защото все пак е фолклор. Казах, че не знам как ще звучи с едно оперно пеене отгоре. Беше ми малко странно. Но когато някои от песните бяха готови и започна да ми ги изпраща да ги слушам и да си кажа мнението, много ми харесаха. Само инструментално ги чух, но много ми хареса какво се е получило и му казах – “Да знаеш, че се навих. Ще пея, ако искаш”.
После, освен преработките, каза, че ще се направи допълнителни негови композиции, които ще бъдат само оркестрови, и тогава вече дойде другата идея. Попита ме дали имам някакво любимо стихотворение, на което да напише музика и аз да я изпея. Сетих се за Димчо Дебелянов. Какво по-хубаво за романтик. И като прочетох “Първото писмо”, много ми хареса. И му го пратих.
След това се срещахме два-три пъти, защото той не знае толкова добре българския книжовен език и някои от ударенията на думите не съвпадаха много с мелодията. Трябваше да ги променим тук-там, но в крайна сметка се получи много добре. Мисля, че стана една много красива песен. И за голямо съжаление много трудна (смее се). Така ми я е написал, че на моменти е прекалено ниска, малко ми идва трудно, за да пея долу. После пък изведнъж трябва да кача. Но се получи. А господин (Георги) Наков – депутатът на българското малцинство в румънския парламент, безусловно ни подкрепи.
Как мина концерта в Тимишоара, когато “Глас” бе представен за първи път пред публика?
Беше неочакван фурор. Признавам, че след първата репетиция бях скептична към някои неща. Първата ни репетиция беше в Операта, в една малка зала, нямаше толкова и озвучаване, микрофони, малко беше всичко под стрес. Но на втората репетиция, в залата на Филхармонията в Тимишоара, видях, че ще станат нещата и ще се получи много добре. Радвам се, че залата беше пълна, че успяхме да организираме всички наши банатски българи да дойдат на концерт. Имаше интерес и от румънци, много румънци.
Кой беше най-емоционалният момент по време на концерта?
“Първото писмо”. Пяла съм и с други оркестри, имала съм честта да участвам и в спектакли, и в концертни изпълнения, но може би за първи път усетих една огромна вълна от енергия, която ме заля от оркестър и диригент. В инструменталния момент, който е между строфите на песента. Получи се невероятно. Настръхвам и сега като се сетя. Невероятна емоция. Усетих ги, че им харесва, че го правят с желание. То си личи – по жеста на диригента, по свиренето. Страхотна емоция.
Вече има и диск на “ГЛАС”. Какво включва, къде ще се разпространява?
Той е в два варианта – има и аудио, има и видео. Качили сме го и в ЮТюб. Може да се гледа и там. Но друго е, когато си го имаш под ръка. Направили сме определени бройки за наши хора, гости, които идват, дискът е като наша визитна картичка, но ако има интерес, ще направим още. Опитваме се, усилено работим и с диригента Константин Илиевски, защото искаме да го извадим в чужбина, да направим едно турне. Дай Боже да стане. И в България предвиждаме концерт. Обичам музиката. Това е животът ми. Каквото и да правя, винаги на всички казвам, и на други колеги, не само на Денис, когато става дума за пеене, аз съм на линия, аз съм там. Ако някой иска, аз съм готова. Няма какво да ме питат “Искаш ли”. Направо ми казват “Трябва да дойдеш да пееш”, аз съм готова. Това ми е най-голямата страст.
Източник: БТА
Балкани
АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

За първи път в историята на държавната образователна система в Съединените американски щати албанският език ще се преподава в държавно училище в Ню Йорк. Това съобщи за БТА албанската агенция АТА.
Тази двуезична програма, първата по рода си, ще се осъществява от Департамента по образованието на град Ню Йорк (NYCDOE) и ще започне през учебната 2025/2026 година.
Новината беше съобщена от политическия ръководител на управляващата Социалистическа партия за диаспората Таулянт Бала. Той написа, че това е историческа стъпка за съхраняването на албанския език и култура при диаспората.
Той изрази специални благодарности на Дрита Джонгецай – заместник-директор на училището, член на Координационния съвет на диаспората и основател на организацията „Децата на орела” (“Children of the Eagle”) – за нейния ключов принос за реализирането на този проект.
Програмата ще се провежда пет дни в седмицата, на албански и английски, от сертифицирани учители от Департамента по образованието на град Ню Йорк и ще стартира в Бронкс, Ню Йорк.
Това е важно постижение за албанската общност в САЩ и конкретен пример за това как диаспората може да изгради трайни културни и образователни мостове между поколенията.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: Османи награди с медали оцелелите от сексуално насилие: „Вие сте гласът на истината, който чака справедливост“

Президентът на Косово Вьоса Османи награди днес с медал „Почетен гражданин на републиката“ оцелелите от сексуално насилие по време на последната война в Косово (1998-1999 г.) Васфийе Красничи-Гудман, Шюхрете Тахири-Сюлеймани и Рамадан Нишори. Това предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Османи заяви, че тези три имена ще останат завинаги гравирани в колективното съзнание на народа. Тя допълни, че оцелелите от насилие са осветили пътя към истината, справедливостта и надеждата със своята болка.
На церемонията Османи каза, че има моменти, в които думите не са достатъчни, за да изразят благодарността.
Преживелият сексуално насилие Рамадан Нишори благодари на всички, които са го подкрепили от деня, в който реши да сподели публично историята си. „Поздравявам всички наши хора, които много ме подкрепиха. Благодаря ви много“, каза Нишори.
Васфийе Красничи-Гудман призова всички, преживели сексуално насилие тогава, да потърсят справедливост.
Шюхрете Тахири-Сюлеймани благодари на президента за нейната подкрепа и на други за куража, който са им дали.
Точният брой на хората, които са били изнасилени по време на последната война в Косово, не е известен, но докладите говорят за около 20 000. Техните истории остават неразказани, тъй като оцелелите все още се страхуват от стигмата и предразсъдъците и мълчат.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
Балкани
ХИНА: Хърватските въоръжени сили започват сезона на горските пожари без четири самолета, съобщи министерството на отбраната

В началото на сезона на горските пожари хърватските въоръжени сили би трябвало да разполагат с 8 от 12 самолета, а останалите се очаква да бъдат доставени от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети (ZTC) в средата на юни, съобщи Министерството на отбраната днес, като от Центъра заявиха, че има споразумение за 11 самолета, предаде агенция ХИНА.
Броят на самолетите е посочен в доклад, представен на министъра на отбраната Иван Анушич от началника на Генералния щаб Тихомир Кундид.
„Докладът ясно посочва, че до 1 юни поне три самолета „Еър Трактор“ (Air Tractor) няма да бъдат оперативно налични, както и един самолет „Канадеър“ (Canadair)“, съобщи министерството.
Сезонът на горските пожари започва на 1 юни, като дотогава армията би трябвало да разполагат с пет противопожарни самолета „Канадеър“ и три противопожарни самолета „Еър Трактор“.
В доклада Кундид посочва, че един противопожарен самолет „Канадеър“ ще бъде изпратен за ремонт в началото на юли, което означава, че всичките шест „Канадеър“ няма да бъдат на разположение през целия сезон на горските пожари според министерството.
Министерството критикува Центъра за ремонт и поддръжка на самолети за „участие в полемика и опит да противоречи на министър Анушич“, който получава докладите си от Кундид.
„Центърът за ремонт и поддръжка на самолети не посочва крайни срокове за доставка на противопожарните самолети никъде. Готовността на въоръжените сили за сезона на горските пожари е от 1 юни и се очаква Центърът за ремонт и поддръжка на самолети да достави три „Еър Трактор“ и един „Канадеър“ до 15 юни“, съобщи министерството.
Центърът за ремонт и поддръжка на самолети заяви, че ще достави общо 11 самолета за тазгодишния сезон на горските пожари, същият брой, доставен през предходните два сезона на горски пожари.
„В Програмата за дейности за прилагане на специални мерки за противопожарна защита за 2025 г. са планирани до пет „Канадеър“ и до шест „Еър Трактор“. Шестият „Канадеър“, споменат по-горе, не е планиран за тазгодишния сезон на горски пожари“, посочиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.
Досега два противопожарни самолета „Канадеър“ са предадени, третият е във фаза на предаване, работата по четвъртия е в напреднал етап на завършване, а работата по петия е започнала, съобщиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.
Що се отнася до противопожарните самолети „Еър Трактор“, четири са доставени, петият е във фаза на предаване, а шестият преминава през годишна техническа проверка, добавиха от Центъра за ремонт и поддръжка на самолети.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“