Балкани
Аджерпрес: Румънската академия празнува 159 години от основаването си

Румънската академия отбеляза 159 години от основаването си с тържествена сесия в петък, съобщи Аджерпрес специално за БТА.
По време на събитието председателят на Академията Йоан-Аурел Поп подчерта, че проектите на институцията са от съществено значение за основните стремежи на румънската национална култура. Той отбеляза, че единствено невежите или злонамерените могат да игнорират стойността на тези постижения.
Сред забележителните постижения, изтъкнати от Поп, са “Големият речник на румънския език”, монументален труд в 37 тома, който съдържа почти 200 хиляди думи и форми, както и над 1,3 милиона цитата. Този речник е смятан за един от първите осем по своя род сред 7 хиляди езика по света. По-късно е преиздаден в 19 тома, всеки с по около 1000 страници, и включва оригиналните 37 тома. Електронната версия на речника е завършена между 2007 и 2010 г.
Поп спомена и “Румънския лингвистичен атлас”, който се състои от 14 тома, базирани на исторически региони, и съдържа стотици карти и таблици. Други значителни приноси са различни специализирани речници (тълковни, практически, етимологични и др.), енциклопедии, критически издания и “Трактат по история на румънците” – труд в 10 тома със средно 1000 страници на том.
Поп се спря също така на 40-те тома на сборника „Сто години“ (Centenar), който документира развитието на различни сфери от науката и изкуството и многобройни тематични поредици като “Басарабика”. Той изтъкна и 324-те заглавия в поредицата за румънска и световна литературна класика “Фундаментални произведения”, започната от академик Еуджен Симион.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
По-нататък той посочи, че Румънската академия е пазител на обширно интелектуално и духовно наследство на румънския народ с 14 милиона тома, съхранявани в библиотеката на Академията. В допълнение към книгите и статиите, членовете и изследователите на Академията публикуват 106 периодични издания, повечето от които са престижни специализирани списания, включени в международни бази данни.
Сесията не само отбеляза тържествено постиженията на Академията, но и подчерта централната ѝ роля в съхраняването и развитието на румънското културно наследство.
Източник: БТА
Балкани
Премиерът на Ирак ще посети Анкара през май за стратегически разговори

Иракският премиер Мохамед Шия ас Судани предстои да посети Анкара в началото на май, за да участва в четвъртата среща на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище, съобщава изданието „Тюркийе тудей“.
Посещението се очаква да се фокусира върху засилването на икономическото сътрудничество и инвестиционните връзки, както и разширяването на сътрудничеството в регионалната сигурност.
Визитата идва на фона на интензивните усилия на Анкара за постигане на целта „Турция без терор“ и свързаните с това значителни развития в областта на сигурността, отбелязва изданието.
Очаква се предстоящите разговори да обърнат внимание на текущите усилия в процеса по разоръжаване и разпускане на Кюрдската работническа партия (ПКК), смятана за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ, след призива на лидера ѝ Абдуллах Йоджалан за прекратяване на въоръжената дейност.
Анкара приветства решението на Багдад миналата година да определи ПКК като „забранена организация“. Турски официални представители отбелязват също, че иракското правителство наблюдава внимателно резултатите от призива на Йоджалан за разоръжаване на ПКК, която има бази в Северен Ирак.
Очаква се на срещата да бъдат разгледани потенциалните следващи стъпки след очакваното изпълнение на този призив и да бъдат набелязани нови двустранни мерки за засилване на сътрудничеството в областта на сигурността.
Посещението на Ас Судани има за цел също така да задълбочи икономическото сътрудничество и да издигне инвестиционните отношения между Турция и Ирак на нови нива, посочва изданието.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Модернизацията и разширяването на 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ в окръг Констанца с инвестиция на румънското правителство от над 2,5 млрд. евро ще превърне това място в „регионален стратегически център на НАТО“, способен да приеме до 10 000 румънски и съюзнически военнослужещи, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на източници от отбраната.
Румънската инвестиция е структурирана за 20 години и ще бъде реализирана на четири етапа, посочва агенцията.
Голяма част от общо 1700 американски военни, дислоцирани в Румъния, са базирани именно в база „Михаил Когълничану“. Присъствието на американските сили на територията на Румъния подсилва регионалната стабилност и обезкуражава външните заплахи, отбелязва Аджерпрес.
Източниците от отбраната заявиха пред агенцията, че всички споразумения между Румъния и САЩ, включително тези, които регламентират американското военно присъствие в страната, са в сила, спазват се и постоянно се адаптират към развоя на ситуацията в сферата на сигурността в региона.
В този смисъл стратегическите съоръжения, разположени във военни бази на румънска територия, като например американските сили, разположени на ротационен принцип в 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ или противоракетната система „Иджис Ъшор“, инсталирана в база „Девеселу 99“, която е интегрирана в противоракетната система на НАТО, „са ясно доказателство за съвместния румънско-американски ангажимент към колективната съюзническа сигурност“, заявиха източниците.
Американски и европейски военни източници бяха цитирани наскоро от ЕнБиСи Нюз (NBC News), че представители на Министерството на отбраната на САЩ обмислят изтегляне на близо 10 000 американски войници от Източна Европа, по-специално от Румъния и Полша.
Бившият командир на американските сили в Европа генерал Бен Ходжис заяви преди няколко дни в интервю за Диджи 24, че e възможно американските военни от базата “Михаил Когълничану” да бъдат изтеглени заради стремежа на новата администрация за икономии в бюджета на Пентагона.
Временният президент на Румъния Илие Боложан заяви на пресконференция миналата седмица, че няма дискусия и официална информация, която да потвърди, че администрацията на САЩ обмисля изтегляне на около 10 000 американски войски от Източна Европа, по-точно от Румъния и Полша.
Боложан обаче уточни, че спазването на ангажимента към НАТО не означава, че не може да има определено преразпределение или разместване в рамките на организацията, което по думите му се случва непрекъснато.
Източник: БТА
Балкани
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Министърът на финансите на Република Кипър Макис Керавнос каза днес, че кипърското правителство и министерството на финансите вярват, че трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ, за да се постигне взаимноизгоден резултат, предаде за БТА кипърската агенция КНА.
Запитан за позицията на министерството по въпроса за митата, министърът каза, че „ние наблюдаваме въпроса с митата всекидневно. Всекидневно се правят изявления от президента на САЩ, които засягат света, защото засягат световната търговия. Има много движение по този въпрос“, каза той.
Керавнос, който говори след заседанието на министерския съвет, отбеляза, че тъй като само 1% от износа на Кипър е предназначен за американския пазар, страната няма да бъде пряко засегната.
„Ние обаче сме загрижени дали и до каква степен европейската икономика ще бъде засегната, понеже като страна членка ще бъдем засегнати в ключовите сектори на нашата икономика, които са туризмът и услугите“, каза той.
Той добави, че министерството и правителството „наблюдават и проучват и се намесват във всеки процес, който съществува в ЕС, където се обсъждат тези въпроси“.
Керавнос каза, че е представил гледната точка на министерството на финансите и правителството миналата седмица на Съвета на финансовите министри, като добави, че повечето страни са съгласни с нея. Той обясни, че виждането е, че трябва да се води структуриран диалог със САЩ, за да се стигне до взаимноизгоден резултат.
В противен случай, отбеляза той, ще има дезорганизация на международните търговски правила, което ще бъде вредно за всички икономики.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Балканипреди 4 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести