Икономика
Люлин планина – алтернатива на Витоша

С над 1 милион лева се очаква да бъде облагородена хижа „Бонсови поляни“ и районът около нея в Люлин планина до десет години. С развитието на туризма в тази планина потокът от туристи на Витоша, особено през почивните дни, може да бъде облекчен. „От решаващо значение е изграждането на подходяща техническа и туристическа инфраструктура, изграждане на нови пътеки, почистване и маркиране на съществуващите пътеки в планината“. Това каза в интервю за БТА Иван Попов – авторът на проекта, който е стопанин на хижата и председател на туристическо дружество „Манастирска Кория“.
По думите му хижата и районът около нея са особено атрактивни за деца и за първите им срещи с природата.
Иван Попов посочи, че първоначално, през първите пет години по проекта, ще инвестира собствени средства, които ще бъдат вложени във възстановяване на рухнали сгради, подобряване на легловата база на хижата, ремонт на покриви, обновяване на кухнята, управление на отпадъците и отходните води, подобряване на водоснабдяването, обновяване и полагане на нова маркировка в планината. Идеята е за тези пет години около хижата да бъдат изградени въжена градина за деца, детско горско училище и обучителен център към Българския туристически съюз. Останалите средства ще бъдат инвестирани за облагородяването на Люлин планина и местността Манастирска кория, на чиято територия се намира хижа „Бонсови поляни“. За реализирането на тези дейности особено голяма роля ще имат и членовете на Туристическото дружество „Манастирска Кория“.
Зимна и лятна почивка
През почивните дни хижата се посещава от средно между 500 и 1000 души целогодишно. В момента хижата разполага с 22 легла, но увеличение на капацитета се предвижда едва след изграждането на още два санитарни възела, разказа Иван Попов.
В плановете за първите пет години от инвестицията влиза и облагородяването на поляната около хижата, където ще може да се правят палаткови лагери, като за почитателите на този вид почивка ще бъде предвиден отделен санитарен възел и достъп до своя чешма.
В момента хижата се водоснабдява посредством каптаж. Един от много основните проблеми е, че четири-пет месеца в годината вода няма и се разчита на водоноски. В определени месеци разходите само за вода достигат няколко хиляди лева, каза стопанинът на хижата. Идеята е през първия етап на проекта да се направи сондаж, като инвестицията за целта ще е над 10 000 лева.
Целта е оптимизация на разходите, за да може обектът да има възможност за осигуряване на финансови средства за реинвестиция, добави Иван Попов.
Сега цената на нощувка в хижата е 30 лева на легло с общ санитарен възел, а 85 лева е за самостоятелна спалня с баня и тоалетна.
До хижата може да се стигне и с градски транспорт линии 103 и 803, а автобусите спират на 150 метра от нея.
През втория етап на проекта се предвижда свързване на външно прилежащи постройки – съществуваща допълнителна сграда към хижата, към която трябва да се изгради външно стълбище, както и други интериорни и екстериорни дейности.
Новите възможности
Сериозният потенциал на обекта може да се разгърне още повече, след като бъде подобрена туристическата инфраструктура в самата планина, коментира стопанинът на хижата. Предстои да се направят маркировки на пътеките, да бъдат изградени места за отдих, беседки и чешми. След инвестициите, които сме заложили за първите пет години, вярваме, че ще можем да реинвестираме и да продължим с вложенията, посочи Иван Попов.
Дългосрочната визия
Инвестиционният проект вече е изпратен в Българския туристически съюз с искане хижата, която в момента се стопанисва с временен договор за управление до обявяване на конкурс за отдаване под наем, да премине на дългосрочен договор, което според стопанина на хижата е необходимо за развитието на подобен обект. Иван Попов има опит в стопанисването на хижа „Ловна“ в Рила, за която се е грижил седем години.
Развитието на планинския туризъм в столицата
Според стопанина на хижа „Бонсови поляни“ предпоставка за развитие на Витоша планина е подобряването на техническата инфраструктура, което изисква огромни средства и ще отнеме дълго време, а с облагородяването на планините Люлин, Плана и Лозен, Витоша ще може да си „отдъхне“ от тълпите туристи през почивните дни.
Сред проблемите на планинския туризъм са бездомните кучета и събирането на отпадъци. В момента стопанинът на хижата със собствени средства е кастрирал скитащите в района кучета, но това не е трайно решение особено за планински местности, които са край вилните зони. До момента, по думите на стопанина на хижата, не е имало инцидент със скитащи кучета.
Проблемите с битовите отпадъци също са грижа на стопанина на хижата, който всеки ден, след като ги е сепарирал, сам ги изнася до контейнерите, понеже сметоизвозване не се извършва, въпреки че се плащат такси за събиране на битови отпадъци.
Поради близостта на местността до столичния град, подходящия терен, засиления интерес и факта, че Люлин планина не е природен парк, съществува възможност за развитие на мото туризъм с вход „горска винетка“, което към момента е само предложение.
Източник: БТА
Икономика
Дискусия за кадрите в туризма, организирана от Българската хотелска асоциация, започва в София днес

Кръгла маса „Кадровият недостиг в туризма: Хора, решения, бъдеще“ организира Българската хотелска асоциация от 13:00 ч. днес в „Гранд хотел София“, съобщиха от Асоциацията. Във фокуса на дискусиите ще бъде темата за човешкия ресурс в туризма, като от организацията изтъкват, че кадровата криза се е превърнала в най-големия структурен проблем на българския туристически сектор, с непосредствено въздействие върху качеството на услугите и икономическите резултати.
Сред акцентите на дискусията са анализ на текущата кадрова ситуация и нейното въздействие върху сектора, краткосрочни мерки за овладяване на кризата за предстоящия летен сезон 2025, дългосрочна стратегия за устойчиво развитие на човешкия ресурс в туризма, създаване на междуинституционално сътрудничество за комплексни решения.
Българската хотелска асоциация поема инициативата за създаване на устойчиви решения чрез координиране на обща позиция по кадровия въпрос, разработване на конкретни предложения за институционални и законодателни промени, изграждане на мост между образователната система и бизнеса, както и подпомагане на диалога между всички заинтересовани страни за намиране на дългосрочни решения, посочват от организацията.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес излизат на общонационален протест в София

Представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес излизат днес в София на общонационален протест под надслов „Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги“ с искане за запазване на диференцираната ставка на ДДС за сектор „Туризъм“ от 9 процента. Протестиращите ще се съберат от 15:00 ч. до 19:00 ч. на столичния площад „Княз Александър I Батенберг“. Заведения ще затворят от 14:30 ч. до 19:30 ч.
Протестът е организиран от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Те се обръщат към всички свои членове, служители, симпатизанти, както и към подкрепящите ги бизнеси днес да преустановят дейността си и да подкрепят каузата за съхранение на работните места и бизнеса.
За 7 април се състоя символичен протест „9 минути тъмнина за 9 процента ДДС“ във всички заведения в страната, на 8 април беше организиран митинг шествие във Варна, а заведения бяха затворени от 15:30 ч. до 17:30 часа.
До крайната мярка се стига в резултат на многобройните призиви от страна на ресторантьорския бранш към представителите на управляващото мнозинство за среща, на която да бъдат обсъдени предложенията за повишаване на събираемостта, както и аргументите на бранша за запазване на 9-процентния данък за клиентите на заведенията. Бизнесът многократно заяви, че връщането на ДДС ставката на 20 процента ще доведе до фалити, преустановяване на дейност, намалени обороти, съкращаване на кадри – процеси, които вече са започнали. От бранша напомниха, че страната ни е единствената държава в ЕС, която развива туризъм, и не е с намалена ставка за сектор „Ресторантьорство“.
Първата вълна от протестни действия на бранша се състоя през март. През втората половина на месеца председателят на Сдружението на заведенията в България Емил Коларов съобщи за БТА, че протестни акции е имало във Велинград, Пловдив, Варна, Монтана, Димитровград, Благоевград, Кюстендил, Велико Търново, Сандански, Ловеч, Благоевград, Симитли, Пазарджик и други градове.
Връщането на ДДС ставката за ресторантьорите до предковидните й нива стана поетапно.
През първата половина на декември 2023 г. депутатите удължиха диференцираната ставка от 9 на сто ДДС за ресторантьорите до 31 декември 2024 г. Това стана с гласуваните на второ четене текстове от Закона за данък върху добавената стойност. В средата на януари тази година парламентът прие окончателно на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на държавния бюджет и на бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за тази година, който беше в сила от 1 януари 2025 г. Не бяха допуснати за обсъждане и гласуване в пленарната зала редица предложения, сред които искането за удължаване на преференциалната ставка за ресторантьорите от 9 на сто.
„Заявили сме ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проект на бюджет с действащия Закон за данък върху добавената стойност„, каза в началото на февруари премиерът Росен Желязков.
Отпадането на намалената ставка от 9 на сто на ДДС за доставката на туристически услуги и на услуга за използване на спортни съоръжения след 30 юни 2024 г. и за доставките на ресторантьорски и кетъринг услуги след 31 декември 2024 г. са с общ бюджетен ефект от 371,5 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г., е записано в Актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г. (мотиви към законопроекта за държавния бюджет за тази година бел. реп.), сочи справка в интернет страницата на Министерството на финансите.
Източник: БТА
Икономика
Младежко предприемаческо събитие, организирано от „Джуниър Ачийвмънт България“, ще се проведе в Нов български университет

Нов български университет (НБУ), чрез своя департамент „Администрация и управление“, ще бъде домакин на младежко предприемаческо събитие, част от програма „Учебна компания“ на „Джуниър Ачийвмънт България“ днес, съобщават от организацията. Събитието започва в 10:00 ч.
В рамките на събитието инициативата „Ден на предприемача“ ще предостави платформа за ученици, студенти, преподаватели и представители на бизнеса да се срещнат, обменят идеи и представят иновативни решения.
Участниците в програмата „Учебна компания“ ще имат възможност да демонстрират своите бизнес концепции в категориите „Зелено предприемачество & кръгова икономика“, „Технологии“, „Храна“, „Култура и туризъм“ пред жури от експерти. Те ще бъдат оценявани по ключови критерии: иновации, създаване на стойност, потребителска насоченост, финансова ефективност, екипно управление и предприемачески дух.
В рамките на събитието ще се проведе и търговско изложение, на което учебните компании ще предоставят своите продукти и услуги на публиката. Представители на утвърдени иновативни компании ще споделят реални примери от своя предприемачески път, предизвикателствата, с които са се сблъсквали, и своята визия за развитие.
Събитието е част от календара на „Джуниър Ачийвмънт България“ по програма „Учебна компания“ 2024-2025.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Обществопреди 7 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 6 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 6 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 5 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 4 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 4 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 4 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 3 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов