Икономика
Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока зимна смъртност в пчелините си, заяви пред БТА председателят на Браншови пчеларски съюз „Пчела“ – Кюстендил Тихомир Стоицов. Той посочи, че в региона има пчелари, които напълно са загубили пчелните си семейства, а други отчитат около 50 на сто зимна смъртност в пчелините си.
Резултатите все още не са окончателни, тъй като пчеларите с регистрирани животновъдни обекти ще подадат данни между 15 април и 15 май, когато се извършва пролетния профилактичен преглед.
„Има пчелни семейства, които са много отслабнали и заради променливото време е възможно да не успеят да … сменят зимните с пролетни пчели. И ако пчеларят не им помогне, също да загинат“ посочи Стоицов. В неговите пчелини, които се намират на различни места той отчита смъртност на нива от между 13 и 37 на сто.
„Очертава се тежка година. Времето е променливо. (Пчелните – бел. ред.) семейства не могат да „работят“. Не могат да оползотворят овощната паша, която почти приключи“ поясни Стоицов. Той добави, че кайсиите и джанките вече са прецъфтели, а черешите и прасковите в момента цъфтят, но заради дъждовното време пчелите не могат да събират нектар и прашец. По думите му това може да се окаже проблем и за овощарите, тъй като дърветата могат да останат неопрашени.
Тихомир Стоицов посочи, че в Северна България смъртността при пчелите е между 70 и 90 на сто. Резултатите от проучване на хранителните запаси на пчелните семействата, сочи, че в тях има големи количества опасни пестициди. Те не са убили веднага пчелите, но са отслабили съпротивителни им сили. Заради това вместо да преживеят зимата, пчелите са живели два или три месеца.
Причината за високата смъртност при пчелите в региона на Кюстендил е комплексна, посочи Стоицов. Той поясни, че горещините през 2024 г. и липсата на нектар са причина пчелните семейства да спрат отглеждането на пило още през юни и юли. Това е забавило развитието им и пчеларите са посрещнали зимата с малък брой зимни пчели, а летните са били изтощени и са загинали преди настъпване на зимата.
Другият сериозен проблем, пред които са били изправени пчеларите в района е била инвазия от оси и стършели.
„Такова чудо не съм виждал до сега. Хиляди оси и стършели нападаха пчелите и буквално ги отнасяха, а поставянето на капани не реши проблема“, посочва Стоицов.
Той споделя, че всички по-слаби пчелни семейства са загинали. През зимният период, когато пчелите са на кълбо и не могат да се защитават, кошерите са били нападнати от мишки, белки и порове. Това също е нанесло щети на пчеларите, най-вече на тези, чиито пчелини се намират в планинските райони и в други райони, които са отдалечени от населените места.
Стоицов посочи, че 2024 г. е започнала много добре за пчеларите, но застудяването през пролетта и летните горещини са довели до добиви на мед от пчелно семейство в рамките на 10 килограма.
Той отбеляза, че пчеларите биха могли да се ползват пчелни майки от други региони, в които климатът е по-мек и пчелите са свикнали на тези условия, но в България това е забранено от закона.
Според Стоицов последните няколко години са трудни за пчеларите от района на Кюстендил и заради това редица от тях, особено по-възрастните представители на бранша, се отказват от тази дейност. Към нея обаче се насочват и млади хора, отбеляза председателят на Браншови пчеларски съюз „Пчела“ – Кюстендил.
„Сигурен съм, че пчелите няма да изчезнат, защото пчеларите сме странни същества. Тази година губиш примерно (пет или десет пчелни – бел. ред.) семейства. Догодина създаваш двайсет нови, та ако изгубиш пет или десет, пак да си на същата бройка. Всичко се прави от любов към пчелите. Който е тръгнал с комерсиална цел, не се получава – първо заради големите загуби, после заради много сериозните разходи за медикаменти и консумативи“, каза Стоицов. Той добави, че пчеларството се превръща в „скъпо хоби“. Даде пример със свой познат пчелар, който за да има пчелин с 250 пчелни семейства, е започнал друга работа.
„Пчелите са еволюирали в продължение на повече от 100 милиона години. Те ще свикнат, но ще им трябва дълъг период от време, за да привикнат към съществуващата реалност, към затоплянето, към аномалиите в климата“, каза в заключение Стоицов.
Източник: БТА
Икономика
Отличиха ученици, участвали в научен конкурс, организиран от Дом на науката и техниката – Враца

По време на форума „Наука, образование, кариера“, организиран от Сдружение „Дом на науката и техниката“ – Враца бяха отличени млади хора, участвали в конкурс за есе, свързано с темата за приложение на лазера в индустрията и медицината.
Удостоени с три първи места бяха Никола Веселинов и Йоана Пащрапанска от Профилирана природо-математическа гимназия „Акад. Иван Ценов“ – Враца и Борис Крумов от Професионална техническа гимназия „Никола Йонков Вапцаров“ – Враца. Почетна грамота от конкурса получи Максимилиян Тошев от Професионална техническа гимназия „Никола Йонков Вапцаров“ – Враца. Участниците получиха подарък – професионално издание на акад. Никола Съботинов и парични награди от организаторите.
Форумът се проведе по повод 140-годишнината от основаването на първото технологично дружество през 1885 година от проф. инж. кап. Симеон Ванков, каза председателят на Управителния съвет на Сдружение „Дом на науката и техниката“ – Враца Евелина Васкова.
Заместник-кметът на община Враца Петя Долапчиева приветства присъстващите и каза, че тази година е обявена от Организацията на обединените нации за международна година на квантовата наука и техноголията. „Технологията е в основата на много от професиите. Каквато и кариера да изберете ще са необходими знания по отношение на технологичните науки“, добави Долапчиева в приветствието си.
Председателят на Управителния съвет на Федерацията на научно-техническите съюзи София – доц. д-р Кремена Деделянова пожела здраве, благоденствие и успешна реализация в България на младите хора. „Смятам, че инженерната наука и образование ще претърпят ренесанс в следващите години и се надявам да останете да се реализирате тук в страната ни, където има достатъчно развита индустрия“, допълни Деделянова.
„Днешното събитие е поредното доказателство за яркото присъствие на Сдружение „Дом на науката и техниката“ не само в живота на град Враца, но и сред научно-техническите съюзи в България“, каза при откриването на форума началникът на Регионално управление на образованието Лорета Колева. По думите ѝ чрез организирането на многобройни и разнообразни курсове сдружението подпомага процеса на учене през целия живот, създава възможност за алтернативна заетост, подкрепя младежките иницитави, насърчава предприемачеството и малкия и средния бизнес.
Форумът продължи с изложения от акад. Никола Съботинов на тема „Приложение на лазера в индустрията и медицината“, от доц. д-р Младен Митев от катедра „Топлоенергетика и ядрена енергетика“ към Технически университет София, който говори за приложението на атомната енергия за мирни цели и от Владислав Георгиев от Технически университет София на тема „Киберсигурност“.
Гости бяха народни представители, общински съветници, ръководители на институции, представители на научните среди.
Източник: БТА
Икономика
Българската агенция по безопасност на храните връчва предписания на търговците на агнешко месо в навечерието на Великден и Гергьовден

Българската агенция за безопасност на храните започва връчване на предписания на всички бизнес оператори, които добиват и предлагат агнешко месо, съобщиха от ведомството. Те са във връзка с предстоящите празници около Великден и Гергьовден.
Охладено месо ще се предлага, без да е опаковано, от хладилните витрини на търговците, като задължително ще носи здравна маркировка, поставена от производителя. Тя ще бъде със син цвят, ако месото е с произход от България и с червен цвят, ако е внесено. Страната на произход трябва да е обявена на мястото, на което се предлага месото, допълват от БАБХ
Допустимо е и предлагане на размразено месо. То може да се продава до крайните потребители, само ако е опаковано предварително и е етикетирано. Наименованието на храната върху етикета трябва да бъде придружено от обозначение „РАЗМРАЗЕНО“. Задължително трябва да са посочени страната на произход и срокът на годност, определен от оператора, извършил размразяването.
Призоваваме потребителите да изискват от търговците необходимата им информация, посочват от БАБХ.
При съмнения за нередности всеки потребител може да подаде сигнал на горещата телефонна линия на БАБХ: 0700 12 299. Това може да стане и през контактната форма на официалния сайт на Агенцията, допълват от институцията.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Магарешко и сирене от кобилешко мляко ще бъдат представени в първия за Враца фестивал на млечните продукти

Магарешко и кобилешко сирене, освен стандартните козе, краве и овче сирене ще бъдат представени в първия за Враца фестивал на млечните продукти, съобщи кметът на общината Калин Каменов пред журналисти. Той обяви, че в рамките на събитието посетителите ще могат да опитат и още един вид сирене, което не е българско, но ще остане изненада. За любителите ще има конкурс за дегустация и познаване на видовете фермерско сирене, добави Каменов.
Събитието се предвижда в периода 2-4 май и ще се състои пред сградата на Общината и на централния площад. „След успешните фермерски пазари и кулинарни изложения, които провеждаме в годините назад, решихме да отдадем заслуженото на производителите на млечни продукти, имайки предвид, че в региона около Враца има такива със световно признание. Идеята ни е да се популяризират традициите в производството на сирене и млечни продукти. Подготвили сме редица културни, кулинарни и творчески събития в рамките на първото издание на тематичния фестивал“, каза кметът на Враца.
Планира се провеждане на майсторски клас по съчетаване на вино и сирена, както и изложения на домашни сладка, билки и екологични продукти. Посетителите на събитието ще могат да опитват и оценяват млечните продукти, а производителят събрал най-голяма подкрепа ще получи награда от организаторите.
Министерството на земеделието и храните и Сдружението на производителите на млечни продукти са партньори в организацията, посочи кметът. По думите му се осъществяват контакти и с производители на леко газирания алкохолен айрян кумис, който е познат сред източните народи.
По време на Фестивала е планирана и богата фолклорна програма, посочи Калин Каменов. На днешната пресконференция с медии, която той определи като „първата фестивална пресконференция“ кметът благодари на екипа на община Враца, който участва активно в организацията на всички над осемдесет фестивала планирани до края на календарната година. Каменов каза, че се подготвят подобни пресконференции, на които ще се представят акцентите от предстоящите събития, които общината организира.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 4 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик