Икономика
Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов издаде втора заповед за проверка на пътищата, съобщават от пресцентъра на ведомството. След като в четвъртък Иванов разпореди извънредна проверка на опасните участъци в цялата страна и предприемането на необходимите мерки за обезопасяването им, сега заповедта касае геодинамични процеси, които засягат пътната мрежа.
Целта е да се извърши преглед на наличието на свлачища и други негативни влияния, така че незабавно да бъде предприето укрепване. Тези действия са превантивна мярка, предвид очакваните валежи и с оглед повишаването безопасността на движението, се посочва в съобщението.
От Министерството на регионалното развитие и благоустройство припомнят, че вече се работи по първата заповед на министър Иванов. Целта е да бъде получена информация за необходимите дейности, които трябва да бъдат извършени в района на пътните участъци с висока концентрация на пътнотранспортни произшествия в цялата страна. Възможните решения включват – ремонт на пътната настилка, подновяване на маркировката, поставяне на мантинели и на пътни знаци.
„Днес издадох заповед за обследване в рамките на седмица на всички участъци с концентрация на пътнотранспортни произшествия“, посочи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в четъртък, припомня БТА. Той подчерта, че заповедта му предвижда, ако бъдат установени проблемни пътни участъци, те да бъдат „обезопасени мигновено“
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
„Фич“ потвърди креднития рейтинг на България с положителна перспектива

Международната рейтингова агенция „Фич“ (Fitch) потвърждава дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво „BBB“ с положителна перспектива, посочва рейтинговата агенция на сайта си.
Рейтингът на България е подкрепен от силния външен баланс и баланс на публичните финанси спрямо държавите със същия рейтинг и надеждната политическа рамка, подкрепени от членството в ЕС и дългогодишния валутен борд. Това балансира ниската производителност на труда и неблагоприятните демографски показатели, които оказват натиск върху потенциалния растеж и държавните финанси в дългосрочен план, посочва агенцията.
Положителната прогноза отразява перспективите за приемане на еврото, което ще доведе до по-нататъшно подобряване на външните показатели, отбелязва „Фич“.
Агенцията припомня подаденото през февруари 2025 г. до Европейската комисия и Европейската централна банка искане за извънредни конвергентни доклади, след като страната покри всички номинални критерии от Маастрихт, включително критерия за ценова стабилност. Докладите вероятно ще бъдат публикувани в началото на юни и при положителна оценка това ще позволи приемането на еврото от януари 2026 г. „Фич“ не очаква съществени трудности при официалното одобрение предвид силния политически ангажимент на равнище ЕС, посочва рейтинговата агенция, допълвайки, че като цяло счита, че приемането на еврото подкрепя рейтинга.
„Фич“ преразглежда към повишение прогнозата си за икономическия растеж през 2025 г. до 3,1 процента спрямо очакваните през октомври 2024 г. 2,5 процента поради по-силния ефект на пренос и подобрената вътрешнополитическа ситуация. Силният растеж на номиналните заплати ще продължи да подкрепя частното потребление, се посочва в анализа. Агенцията отбелязва, че остава предпазлива по отношение на капацитета и темпа на провеждане на реформите, но потоците от средства от ЕС следва да се увеличат и ще подкрепят инвестиционната активност.
За 2026 г. се прогнозира брутният вътрешен продукт на България да нарасне с 2,8 на сто, с известни рискове за растежа, свързани с приемането на еврото. Повишената търговска несигурност и забавянето на световната икономика, според „Фич“, са основните рискове за влошаване на прогнозата, главно поради вторични ефекти, тъй като пряката търговска експозиция на страната към САЩ е ниска.
Рейтинговата агенция отбелязва като цяло стабилна инфлация с повишаване на хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) към 4 процента в началото на 2025 г., след като през септември 2024 г. показателят достигна най-ниското си ниво от 1,5 процента, което се дължеше на промените в административно определяните цени и оттеглянето на по-ниските ставки на ДДС за някои продукти и услуги. Очаква се ХИПЦ достигне средно 3,9 процента през 2025 г. спрямо 2,6 процента през 2024 година. Очакваното ускоряване на инфлацията не би трябвало да осуети влизането на България в еврозоната, отбелязва „Фич“, допълвайки че се очаква инфлацията да намалее до 3 процента през 2026 г. Влизането в еврозоната обаче може да ускори сближаването на цените със средното за ЕС в средносрочен план, според експертите на агенцията.
Според оценките на „Фич“ бюджетният дефицит се е увеличил до 2,8 процента от БВП през 2024 г. спрямо 2 процента през 2023 г. поради по-високите разходи за заплати и социални разходи. Прогнозира се дефицит от 2,7 процента през 2025 г., отразяващ по-нататъшното увеличение на заплатите в публичния сектор, доставките на военно оборудване (0,5 процента от БВП) и някои мерки за повишаване на приходите. Агенцията прогнозира дефицитът да намалее до 2,4 процента през 2026 г., което е над целта на правителството от 2,2 на сто, поради допускания за по-високи разходи за отбрана и по-ниски очаквани постъпления от фондовете на ЕС.
Източник: БТА
Икономика
Цените на пшеницата по световните борси тази седмица са без особена промяна, сочат данните на ССБ

Продължава колебанието на цените на световните зърнени пазари, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.
След сериозното понижение на котировките ФОБ (FOB – Free On Board – на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго миналата седмица, сега трендът е по-разнороден. В Чикаго пшеницата поевтинява с 2 долара до нива от 228 долара за тон. Във Франция и Русия промяната остава нулева и цените са на старите нива – 220 евро за тон и 252 долара за тон. В Украйна движението е с 2 долара надолу до 248 долара за тон.
Движението на цената при царевицата за доставка през април, която се беше сринала чувствително преди месец, а впоследствие тръгна нагоре, винаги следваше тенденциите при пшеницата. Но през тази седмица има опит за възстановяване в САЩ, като котировките се връщат нагоре с нови 11 долара до 221 долара за тон. Във Франция забравиха за сериозните колебания от преди месец и цената спадна с още 3 евро до 205 евро за тон. Украйна е на старата цена от 238 долара за тон.
Цената на ечемика в Украйна в последните месеци беше много колеблива и след рязкото повишение в средата на февруари, сега движението е доста по-спокойно. Тази седмица тя се задържа на ниво от 237 долара за тон.
Дори рапицата на борсата „Юронекст“ (Euronext) за доставка през месец май 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, не прави изключение от общата тенденция към понижение – с 5,25 евро до 512 евро за тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам се сриваха надолу от средата до края на декември, а около първите дни и до средата на януари наваксваха нагоре. През февруари трендът тръгна силно нагоре, но отново последва срив в края на месеца. Началото на март донесе значително поскъпване, последвано от нулева промяна. Сега има нов срив от 25 долара до 1215 долара за тон.
Рафинираната захар за майски контракт, след като се повишаваше в продължение на двуседмичен период, с последвала рязка загуба на позиции, а наскоро загуби всичко наваксано, тази седмица стана рекордьор със срив от 19,90 долара до 523,90 долара за тон на борсата в Лондон.
Търговията със зърнени стоки на Софийската стокова борса е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно, на 340 лева за тон.
Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество нови оферти за продажба на семена и ядки на цени вариращи от 2500 до 6800 лева за тон, както и консервирани хранителни продукти.
В подкръг „Индустриални стоки“ на ССБ сделките са за газьол за ПКЦ, който се продаде в диапазон 2073,62 – 2114,12 лв./хил.л, за газ пропан бутан от 1070 до 1084 лв./хил.л, и за котелно гориво на 931,10 – 946,10 лв./хил.л.
Източник: БТА
Икономика
БТА обяви днес обществена поръчка за технически проект по идеята „Светът на новините – София“

Българската телеграфна агенция (БТА) обяви днес обществена поръчка за изготвяне на инвестиционен технически проект в рамките на интегрирана проектна идея на агенцията „Светът на новините – София“ за енергийно обновяване на сградата на БТА в София на стойност 86 400 лева с ДДС и за изграждане на обществена зона за отдих в пространството пред сградата на агенцията, която е на стойност 16 800 лева с ДДС.
Интегрираната проектна идея e одобрена и включена в Списъка с финално приоритизирани проектни идеи на Столична община в рамките на Приоритет 1 на Програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“, процедура „BG16FFPR003-1.001 – Подкрепа за интегрирано градско развитие в 10-те градски общини – основни центрове на растеж“. Прогнозният бюджет на интегрираната проектна идея е 6 635 700 лева с ДДС, от които средствата за енергийно обновяване на сградата на БТА са 5,562 млн. лева с ДДС, а за изграждане на обществената зона за отдих – 685 000 лева с ДДС за изграждане на общодостъпна дребномащабна инфраструктура и меки мерки за съхранение и развитие на културното наследство: „Светът на новините – София“ в сградата на БТА – 225 800 лева с ДДС и за Оборудване за НПТМ за дигитализиране на движими културни ценности от фонда на НПТМ и представянето им в музейни експозиции – 162 900 лева с ДДС. Продължителността на изпълнение на всички дейности ще бъде 24 месеца.
Проектът трябва да бъде предаден за оценка по програмата до 10 юни 2025 г. Това налага оценката на предложенията по обществената поръчка за техническото проектиране да се проведе по комбинирана методика между най-ниска цена и срок за изпълнение, който трябва да бъде до 30 дни от сключването на договора с избрания изпълнител.
След одобряването на проектната идея от Столична община през месец февруари 2025 г. време отне неуспешното издирване на проектите на сградата на БТА в различни служби на Столична община, район „Средец“, областната администрация и дори архиви в Българската народна банка. Липсата на строителните книжа наложи архитектурно заснемане на сградата, геодезическо заснемане и конструктивна експертиза за възстановяване на строителни книжа, като заснемането е необходимо за изготвянето на техническия проект за обществената поръчка. През 2021 г. БТА изготви и енергийно обследване на сградата, като след предприети мерки за енергийна ефективност, обследването беше актуализирано през 2023 г. с повишаване на енергийния клас на сградата.
Съюзът на архитектите в България, с който БТА има договор за партньорство, помага за разпространението на поръчката за проектиране сред общността на архитектите за пълна прозрачност на процедурата, а Съюзът на ландшафтните архитекти изготви идеен проект за пространството пред сградата на БТА.
Предвижда се сградата на БТА в София да разполага с модерна климатизация и панели на покрива за производство на собствена електроенергия, преобразяване на околното пространство с градина, в която ще бъдат представени символни места от света.
Сградата на БТА е проектирана от арх. Евгени Зидаров през 1960 г., като негова паметна плоча има на фасадата й. Арх. Зидаров прокарва пътя на модернизма в периода на „държавния социализъм“, а сградата на БТА е първата модерна сграда в София след края на т. нар. сталински неокласицизъм, сочи справка в Електронния регистър на паметниците и художествените елементи на територията на Столична община.
Целта на интегрирана проектна идея „Светът на новините – София“ е чрез обновяване на съществуваща обществена инфраструктура, в т. ч. мерки за повишаване на енергийната ефективност и мерки за съхранение и развитие на културното наследство и дигитализация на културни ценности, както и функционално свързване на съществуваща инфраструктура и оборудване за организации – БТА и Национален политехнически музей (НПТМ), да се създаде експериментално обществено пространство с експониране на историята на новините, като средство за обучение и съхраняване на културното наследство.
Проектната идея разчупва стереотипа за традиционен музей, като експонати на НПТМ – технически средства за предаване и получаване на новини в историята, ще бъдат дигитализирани в триизмерен формат и представени до информационния център „Читалня“ и архива на БТА в експозиция за история на новините.
Така БТА и НПТМ обединяват своите усилия за създаването на иновативно обществено пространство „Светът на новините – София“, което е в пълно съответствие с идеологията на Новия европейски Баухаус да обединява културното и творческото измерение с Европейския зелен пакт, като цели да покаже как устойчивите иновации предлагат осезаеми, позитивни изживявания в нашето ежедневие и приобщават активно гражданите.
БТА е партньор на Новия европейски Баухаус, като през 2024 г. участва във фестивала, който се състоя в Юбелпарк и в залите на Музея за изкуства и история в Брюксел. В програмата бяха включени десетки интерактивни сесии, демонстрации и дискусии с дизайнери и архитекти, концерти.
За постигане на целта на проекта се предвижда изпълнението на няколко мерки: изграждане на общодостъпна дребномащабна инфраструктура и меки мерки за съхранение и развитие на културното наследство „Светът на новините – София“ в сградата на БТА; закупуване на оборудване за НПТМ за дигитализиране на движими културни ценности, които ще се презентират в експозицията „Светът на новините“; мерки за енергийна ефективност в сградата на БТА.
С реализирането на настоящата интегрирана проектна идея ще бъдат постигнати няколко резултата, сред които са: подкрепа на една културна инфраструктура – Националния политехнически музей, достъп до нова зелена инфраструктура – нов парк пред сградата на БТА за жителите и гостите на София, намалено потребление на енергия в сградата на БТА и намалени емисии на парникови газове.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев обяви идеята на агенцията „Светът на новините – София“ през август при представянето на друг проект на БТА за обновяване на фасадата и за осигуряване на по-добра достъпност до сградата, който се реализира със собствени средства и със средства по проект „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика. Кирил Вълчев обясни тогава, че сред целите на проекта „Светът на новините – София“ по програмата „Развитие на регионите“ е сградата на БТА да бъде обновена в енергийно отношение, а градината пред агенцията да се превърне в парк по подобие на парка „Мини Европа“, както и да се създаде Музейна експозиция на новините.
Инвестициите в сградата на БТА досега
По проекта на БТА по „Красива България“, освен обновяване на фасадата на сградата на агенцията бе поставено и ново външно фасадно осветление, което дава възможност за визуализиране на голям брой светлинни сценарии. Подмяна беше направена и на съществуващия обемен надпис „БТА“, както и беше ремонтиран историческият часовник на фасадата. За изпълнението ѝ бяха осигурени 291 627 лв. с ДДС от бюджета на БТА и 149 965 лв. с ДДС финансиране по „Красива България“. По втората мярка по този проект вече е направен ремонт на три входа на агенцията, подмяна на настилката на рампата на централния вход и прилежащите към нея стълби, както и бяха поставени две електрически стълбищни платформи вътре в сградата. Мярката е изпълнена със 116 369 лв. с ДДС, от които 29 092 лв. с ДДС от бюджета на БТА и 87 277 лв. с ДДС от „Красива България“.
През януари 2024 г. бе пуснат в експлоатация новоизграденият асансьор, който дава лесен достъп на хора с увреждания до Националния пресклуб на БТА на последния четвърти етаж на сградата в София. Изграждането на асансьора е финансирано със средства от бюджета на БТА, като инвестицията е малко над 320 000 лева с ДДС.
На 15 март 2023 г. проектът на агенцията за облагородяване на пространството в задния двор на сградата на медията чрез изграждане на нов паркинг получи одобрение по проекта „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика. В рамките на проекта бяха облагородени 1695 кв. м дворно пространство в границите на урегулирания поземлен имот на БТА. Общият бюджет на проектното предложение бе на стойност 255 381 лева с ДДС. Финансирането по Проект „Красива България“ бе в размер на 45 процента от средствата, а агенцията осигури останалите 55 процента.
На 20 декември 2023 г. – Игнажден, БТА представи новия си автопарк с електромобили и хибриди, които вече се използват от репортерите и кореспондентите.
По „Красива България“ агенцията е предложила и проекти за подмяна на стар малък асансьор в сградата и за обновяването на общи пространства – коридорите, стълбите, вратите и тоалетните, а със собствени сили ще направи и поддържа озеленяване с единна обща визия.
По Плана за възстановяване и устойчивост БТА оборудва помещения за библиотеката и архивите от 16 февруари 1898 г. до наши дни с център за цифровизацията им, която ще приключи през 2026 г.
БТА работи и по преобразяването на пресклубовете си. За последните четири години БТА утрои националните си пресклубове и съхрани и разви отворените през предишните 18 години 14 пресклуба, като в момента БТА има открити общо 42 национални пресклуба, които са и кореспондентски бюра на националната информационна агенция на България. От тях 27 се намират във всички областни градове и пет в необластните – Казанлък, Петрич, Самоков, Свищов и Троян. Осем са извън страната – в Анкара (Турция), Белград (Сърбия), Босилеград (Сърбия), Букурещ (Румъния), Одеса (Украйна), Скопие (Република Северна Македония), Тараклия (Молдова) и на българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън в Антарктида. Два от пресклубовете са непостоянни – на борда на първия български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ по време на плаванията му до Антарктида и назад, и Национален пресклуб на книгата по време на панаирите на книгите в различни градове на България.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 1 седмица
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 1 седмица
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 7 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Икономикапреди 7 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 7 дни
Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ