Икономика
Индия и въглищата: Успех или тревожен ход е рекордното производство?

Индия е постигнала целта си за производство на въглища през текущата финансова година, с добити 1 милиард тона. Това е повод за голяма гордост за индийския премиер Нарендра Моди, който отбеляза важното събитие в своя профил в социалната мрежа „Екс“ (X). Според експерти обаче „това не е повод за празнуване“, както посочва д-р Фарух Шамим (филантроп, работещ и в областта на медицинските изследвания) под публикацията на премиера. Обявените данни будя недоумение в цял свят, тъй като постигнатия резултат е в рязък контраст с целта за декарбонизация и стремежа към възобновяеми енергийни източници. От друга страна, за Индия това е сериозен стимул за икономическия растеж, от който страната отчаяно се нуждае, пише италианското издание „Мъни“.
„Това е забележително постижение, което подчертава нашия ангажимент за енергийна сигурност, икономически растеж и автономност, то отразява също така отдадеността и упоритата работа на всички, свързани със сектора“, заяви Нарендра Моди.
Така индийският премиер описва трудно постигнатата производствен цел. На същата вълна е и Кишан Реди, министър на мините и въглищата на Индия, който говори за исторически крайъгълен камък, постигнат с помощта на модерни технологии и иновативни методи. Според Реди освен производството Индия постига и друга важна цел: отговорен и устойчив добив. По този въпрос, разбира се, има многобройни опасения от страна на експертите по възобновяеми енергии, както и на икономистите.
Индия и въглищата: успех или тревожен ход?
Индия постигна целта си за производство на въглища цели 11 дни преди крайния срок, т.е. края на финансовата година. От икономическа гледна точка това е достойно за похвала постижение, особено за страна като Индия. От енергийна гледна точка увеличението на производството ще бъде от полза за страната, поне в краткосрочен план. Според изчисления на англоезичното индийско издание „Трибюн“ Индия покрива около 55 на сто от енергийните си нужди чрез въглища, които така или иначе са приоритетен източник на електроенергия, давайки около 74 на сто от общото количество енергия. Също толкова ясно е обаче, че в дългосрочен план възходът на въглищата може да бъде изключително вреден, дори за самата Индия.
Енергийното замърсяване и глобалното затопляне изискват по-устойчиви и екологосъобразни начини за постигане на напредък, като използването на невъзобновяеми източници постепенно се ограничава, докато бъде напълно премахнато. Цел, която се споделя и от Индия, която планира да увеличи капацитета си за производство на енергия от възобновяеми източници. Противно на това, което може да се предположи днес, страната всъщност прави гигантски стъпки в тази посока. През 2024 г. тя добави мощности за около 29 гигавата чиста енергия (включително слънчева и вятърна) и се стреми да има общо 500 гигавата до 2030 г. – амбиция, постижима единствено чрез удвояване на годишния растеж през следващите пет години.
Следователно индийското правителство е наясно с необходимостта да стане независимо от въглищата, но засега изглежда неспособно да се справи без тях. Въпреки това решението за поставяне на толкова високи производствени рекорди, в диаметрално противоположна на другите икономики тенденция, изглежда спорно. Не е лесно да се намери задоволителен компромис между опазването на околната среда, което трябва да се планира в дългосрочен план, и непосредствените енергийни предизвикателства, които изискват своевременни решения.
С тези нива на производство индийският премиер смята, че гарантира на страната достатъчна енергийна сигурност, като й осигурява възможност да покрива нуждите си – особено от електроенергия – с достатъчна степен на автономност. Стъпка, която може да се отрази положително на националната икономика, криейки обаче потенциални подводни камъни през идните години. Остава също така да се разбере как това реално поставя Индия във връзка с международните ангажименти за борба със замърсяването, чието изпълнение може да се окаже все по-сложно. Изявленията на Моди обаче сочат, че той няма намерение да се отказва от тази цел.
Източник: БТА
Икономика
Инфлацията във Великобритания се е забавила до 2,6 на сто през март

Темпът на нарастване на потребителските цени във Великобритания се е забавил до 2,6 на сто през март от 2,8 през февруари спрямо същия месец на 2024 година. Това сочат официални данни, огласени днес от британската Служба за национална статистика (ONS) и цитирани от Си Ен Би Си.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха британската инфлация да достигне равнище от 2,7 на сто през миналия месец.
Сред основните фактори за забавяне на инфлацията е поевтиняването на автомобилните горива и намаляването на т.нар. разходи за свободното време. На този фон британската статистика отчита поскъпване на дрехите, които се продават в британските магазини.
Основната инфлация, при която не се отчитат сезонно променливите цени на хранителните и енергийните продукти, както и на алкохола и на тютюневи изделия, е се забавила до 3,4 на сто през март от 3,5 на сто през февруари.
Годишната инфлация все още е над нивото от 2 на сто, към което се стреми „Банк ъв Ингланд“ (Bank of England), но тенденцията сочи, че тя се понижава. На този фон финансовите анализатори очакват централната банка на Великобритания да намали водещата си лихва на своето заседание на 8 май, посочва Си Ен Би Си.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Община Раднево обяви параметрите на проектобюджета за 2025 г.

Община Раднево обяви на официалния си сайт основните параметри на проектобюджета за 2025 г., който ще бъде подложен на обществено обсъждане днес.
Приходната и разходната част на проектобюджета са в еднакъв размер – малко над 35 милиона лева. Делегираните от държавата дейности по приходната част са в размер на 19 742 227 лева, а останалата сума са приходи от местни дейности в размер на 15 286 226 лева. Разходите за делегирани от държавата дейности са в размер на 19 742 227 лева, а за местни дейности – 12 785 596 лева. За дофинансиране на делегирани от държавата дейности са предвидени средства от собствени приходи в размер на 2 500 630 лв.
Основната цел на Бюджет 2025 г. е запазване финансовата стабилност на Община Раднево, недопускане на финансови рискове, продължаване работата по модернизация на общинската инфраструктура и предоставяне на по-качествени услуги на местната общност, съобщават от местната администрация.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Цените на петрола спадат в азиатската търговия под натиска на опасенията за световната икономика и търсенето

Цените на петрола се понижиха в ранната азиатска търговия. Несигурността около митническата политика на САЩ подхрани опасенията за икономическия растеж и търсенето на енергия, предаде Ройтерс.
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, загубиха 18 цента или 0,3 на сто до 64,49 долара за барел към 06:15 ч. българско време.
Договорите за американския лек суров петрол спаднаха с 16 цента или също 0,3 на сто до 61,17 долара за барел.
Във вчерашната търговия котировките и на двата сорта изтриха 0,3 на сто от цената си.
Очаква се тази година търсенето на петрол в световен мащаб да нарасне с най-бавния си темп от пет години, а растежа на производството в САЩ също ще намалее заради митата, наложени от президента Доналд Тръмп върху вноса от редица страни, обяви Международната агенция за енергията (МАЕ) във най-новия си доклад, публикуван вчера.
Глобалното търсене на петрол се очаква да нарасне със 730 000 барела на ден, според оценките на МАЕ за 2025 г. Това е рязко понижение спрямо по-ранните прогнози на агенцията за ръст с 1,03 млн. барела на ден.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в понеделник също понижи прогнозата си за ръста на търсенето на петрол през настоящата година.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия